Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.09.2015., 18:48   #31
Sphere
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,254
Jel mlako dok si u idleu ili u loadu? da si u loadu a grafa na 80+ stupnjeva bome ti nebi bilo mlako u tom malom kucistu, isla bi ti vrucina kao iz fena u lice kad bi skinuo stranicu usred gameplaya.
Mozes ti imat dobar airflow, ali imas mali prostor, pa se ta toplina brzo nakupi i teze ju je dovoljno brzo profiltrirat kao u nekom boljem midi ili big toweru.
Ventove na grafi samo ubrzaj dok vidis da ti u igrama temperatura nejde preko 80, onda znas da si dobro namjestio sve, sve ovisi i od igre do igre, nece ti se u svakoj toliko grijat.
Sphere je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2015., 18:50   #32
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
U loadu sam mislio, mlako do umjereno toplo bilo gdje u kućištu osim direktno iznad grafe.
Lungz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.09.2015., 20:29   #33
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
Moguće. Iako sam probao ga bolje provjetriti:
- 2x 120 mm na max naprijed i maknuo front panel da filteri ne ograničavaju što je rezultiralo stvarno s puno hladnog zraka u kućištu
- 2x 140 mm gore, isto maknuo panel i stavio na max
- Maknuo HDD kavez i izvadio zvučnu.

Sve ovo je rezultiralo s možda 2-3 C manje.

Tek povećanje ventova na grafi na 60-70% je rezultiralo smanjenjem temperature.

Meni je sumnjivo to da je u mom kućištu tako loš airflow. Npr. kada ruku stavim u kućište bilo gdje osim direktno iznad grafe je hladno do mlako...
Ovo gore nabrojano ti samo dodatno pomaže u hlađenju, no naravno, ako ventovi na grafi ne rade dovoljno, možeš imati tornadu u kejsu ali ti neće pomoći jer se ne odvlači toplina sa čipa na aluminijska perca dovoljno brzo kako bi se disipiralo u unutrašnjost kejsa.

S druge strane imaš jedan od (termalno) najzahtjevnijih čipova današnjice u mATX kejsu sa ventovima na grafi podešenim ispod 50-60%. Ovo je recept za pregrijavanje grafe i naravno, jako ju je teško održati tihom i hladnom.

Usporedbe radi, tvoj čip ima isti TDP i skoro istu potrošnju kao i Fury X koji ima vodeni blok na sebi, što bi reklo da nisu bezveze vodeno stavljali na taj čip.

Eventualno rješenje ti je smanjivanje Power Limita/Targeta i napona na njoj (MSI AB, Asus GPU Tweak), te po potrebi smanjivanje taktova. Ovdje bi se definitvno mogla u određenoj mjeri smanjiti buka i zagrijavanje.

Btw kada se priča da high-end AMD grafe troše struju ko svinje i griju se bezobrazno, onda su uglavnom komentari da su to bedastoće, ali eto, neka svatko odluči za sebe što mu odgovara
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2015., 22:43   #34
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
OK, ovo je meni nešto novo. Igrao sam malo s R9 270 i nije se događalo i evo s 390 već drugi put:



Prvi put su isto bili prozori samo nisu bili zeleni nego su "blještili".

Jel to sad zato što je Unity totalno u k igra ili je do grafe?
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2015., 23:07   #35
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Na kojem taktu ti radi VGA memorija ?

Probaj ju malo spustiti za parsto MHz, pa vidi jel ti se isto događa.

Slična stvar se događa ovom gosponu na GTX 980 kada pretjera sa GDDR taktom i to samo u Unityu - video (od 25s nadalje).
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2015., 23:15   #36
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Pa ja nisam ništa dirao. Na 1500 MHz je po defaultu.

Zar nije to onda faulty grafa, ako ne radi kako treba na tvorničkim postavkama?

EDIT: I na 390 mi se nakon 15-20 min crasha Unity. S 270 sam igrao sat-dva u komadu i nije crashao. Ne znam jel to do grafe opet...
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2015., 23:25   #37
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
U normalnim uvjetima bih rekao da je do grafe, ali s obzirom na radne temperature koje postižeš ... :/

Uglavnom, da budeš siguran, moja preporuka je slaganje konfe na stolu ...



... i onda detaljno testiranje u svim najzahtjevnijim naslovima i problematičnim situacijama.

Velika je vjerojatnost da će na taj način testirati grafu u servisu, pa da si uštediš gnjavažu i vrijeme, bolje ju odmah isprobaš van kompa na licu mjesta, jer ju ionako trebaš vaditi iz kompa ako misliš ići na reklamaciju.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2015., 23:26   #38
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Temperatura memorije na grafi ? Nije ti palo na pamet da se ne pregrijava chip nego memorija.... i onda lomi ili blesavi prikaz...

Ja sam ljepo reko da ces prije ili kasnije nesto s tom grfom zapaliti
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2015., 23:45   #39
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Uf, za to testiranje nemam ni volje ni vremena.

Ovo sam napisao na stranici prije pa je DH41400 napisao da je to normalno:
GPU Diode °C 90
GPU VRM1 °C 98
GPU VRM2 °C 78

Jel bi onda ovo mogao biti moj problem? Tu ne mogu ništa napraviti?
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2015., 00:19   #40
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
Uf, za to testiranje nemam ni volje ni vremena.
U tom slučaju ti jedino preostaje ...

Citiraj:
Ovo sam napisao na stranici prije pa je DH41400 napisao da je to normalno:
GPU Diode °C 90
GPU VRM1 °C 98
GPU VRM2 °C 78

Jel bi onda ovo mogao biti moj problem? Tu ne mogu ništa napraviti?
... promijeniti krivulju u AB-u i povećati brzinu ventova. Te temperature nisu čudne s obzirom da ti se ventovi TEK pokreću na 60-ak°C za GPU (a VRM-ovi vjerojatno izgaraju do tog trenutka).

Opet se ponavljam, ali nadam se da vidiš oko čega se sve vrti u toj grafi ... premala brzina ventova za uvjete u kojima grafa radi.

Podesi ventove na 100% i onda isprobaj sve igre u kojima ti nešto šteka ili se javljaju problemi.

Ako je buka prevelika privremeno stavi/nabavi/posudi slušalice
dh41400 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.09.2015., 00:28   #41
Sphere
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,254
Stavi ventove na grafi na 100 posto pa onda reci kakvo je stanje, ako imas mjesta stavi jedan vent odozgora dolje pored napajanja da upuhuje zrak u kuciste, tako da ide svjez zrak u grafu, ali izvadi zvucnu da ne zagrađuje protok zraka, pa onda reci kakvo je stanje.
Sphere je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2015., 07:40   #42
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
... promijeniti krivulju u AB-u i povećati brzinu ventova. Te temperature nisu čudne s obzirom da ti se ventovi TEK pokreću na 60-ak°C za GPU (a VRM-ovi vjerojatno izgaraju do tog trenutka).

Opet se ponavljam, ali nadam se da vidiš oko čega se sve vrti u toj grafi ... premala brzina ventova za uvjete u kojima grafa radi.

Podesi ventove na 100% i onda isprobaj sve igre u kojima ti nešto šteka ili se javljaju problemi.

Ako je buka prevelika privremeno stavi/nabavi/posudi slušalice
Krivulju sam već promijenio, samo sam zaboravio napisati.
Zadnje što sam napravio je bilo to da GPU temp nije prelazila 82 C, a ventovi se u tom slučaju vrte na oko 60-70% i nakon par minuta je igra crashala kao što uvijek crasha s 390.

Nakon toga sam ponovno ubacio 270 i napravio sve isto i ona nije crashala igru, a pustio sam 5 put duže da radi.

Citiraj:
Autor Sphere Pregled postova
Stavi ventove na grafi na 100 posto pa onda reci kakvo je stanje, ako imas mjesta stavi jedan vent odozgora dolje pored napajanja da upuhuje zrak u kuciste, tako da ide svjez zrak u grafu, ali izvadi zvucnu da ne zagrađuje protok zraka, pa onda reci kakvo je stanje.
Ovo s ventom da upuhuje sam probao. Stavio sam da vent gore upuhuje, a sljedeći pored njega ispuhuje. Kažem, nije problem dotok hladnog zraka, jer je u kućištu temperatura dobra.

Nema potrebe stavljati ventove na 100%, jer već na 70% zadržavaju temp ispod 80.

Definitivno je problem u grafi, budući da je temp u kućištu i temp GPU normalna, a ona i dalje crasha.

Ide ona na reklamaciju, a ja odustajem od 390. Kada dobijem zamjenu ide na tržnicu i njuškalo, a ja idem na 380 ili ostajem na 270.

S 270 imam minimalnu razliku u kvaliteti slike, zadovoljavajuće FPS, nemam problema s temperaturama i bukom, a troši 3 put manje struje. S 380 imam sve to isto, samo što je razlika u kvaliteti skoro nikakva. A da ne pričam o razlici u cijeni. 390 je previše kompromisa i problema za malo performansi. Sad bar znam da mi je filozofija oko kupnje grafi bila potpuno ispravna.

Eto, ako netko bude htio kupiti 390 neka prati tržnicu, kad riješim reklamaciju ide na prodaju. A ako netko misli da je ovo normalno ponašanje ove grafe i hoće kupiti odmah slobodno se javite na PM.

Case closed.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2015., 11:02   #43
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Meni to ne zvuči normalno, da grafa na stock postavkama u prosječno provjetrenom kučištu gori (možda i bolje od prosjeka jer vidim da si s ventovima u kučištu probao sve moguće kombinacije, a i skinuo stranicu). Ili je tvoja grafa problematicna ili je napravljeno loše rješenje s hlađenjem na toj grafi.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2015., 11:19   #44
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Da, šaljem danas na reklamaciju.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2015., 18:18   #45
Sphere
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,254
A mozda je jednostavno grafa neispravna i to ti radi probleme, ja sa svojom nemam nit sam imao problema u bilo kojoj igri a i temperature su mi dobre.

Mozda kad ju budes reklamirao da trazis GTX 970 u zamjenu, ona se manje grije i manje trosi, mislim da bi to bilo idealno rijesenje za tebe.
Sphere je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2015., 19:45   #46
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Da, možda je najjednostavnije baš to u pitanju.
Poslao sam ju danas pa ćemo vidjeti.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2015., 22:40   #47
Sphere
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,254
Jel mozes napisati u kojem ducanu je kupljena, tj gdje si ju slao na reklamaciju, cisto da znamo koliko bi mogla ostati kod njih, ako je neki pouzdan ducan trebalo bi se to brzo rijesiti...
Sphere je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2015., 09:38   #48
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Futura
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2015., 05:51   #49
Sphere
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,254
Oni su super, trebalo bi biti u par dana biti rijeseno!
Sphere je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2015., 16:13   #50
Sphere
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,254
Jesi dobio kakve informacije o grafi sa servisa?
Sphere je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2015., 18:21   #51
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
To je 390 STRIX?

Ta je i meni u dolasku iz comuteruniversa!
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2015., 17:05   #52
Schifty
Premium
Moj komp
 
Schifty's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 55
Zar nisu normalne to temperature za te radeonke?ako je to boostana 290-etka nije ni cudo kaj su takve temperature,uostalom nemozes usporedjivat temperature na testovima na kojima su grafe u test konfama koje su otvorene skroz i sobna temperatura 20 celzica,ja sam imao malo kuciste,tj corsair air 240 i nutra 290x i temperatura joj je bila pod loadom preko 90 celzica,odkako sam promjenio kucuste ne Define S grafa ja max 85 celzica,tak da je i krivulja u msi afterburneru sad malo drugacija,taj cip ja mislim da normalno radi do 94 celzica ak se ne varam s tim da vrm moze do 115 celzica bez ikakovih problema,tak da se ne sekiraj oko temperature,kupil si radeonku dobro doso u saunu...hehehhe
Schifty je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na