Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.09.2018., 09:12   #1
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Mreža u školi

Pozz, ide se u rekonstrukciju mreže. Dosadašnja mreža se je doštukavala sa switchevima, kablovima, po tavanu, svakako. Da li i dalje vuči kablove, sve na novo ili jednostavno ići na neki bežični sistem. Radi se o 20 učionica i 10 ureda uprave. Koriste se računala i laptopi i tableti, dakle potreban je wifi.
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2018., 09:17   #2
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Wifi kao AP u prostorijama da, ali backbone i veza među njima neka bude i dalje po tavanu. Žica je obavezna.
tskarda je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.09.2018., 14:54   #3
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
cat 6? Na svako koliko switch i kakav otprilike?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2018., 15:05   #4
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Pozz, ide se u rekonstrukciju mreže. Dosadašnja mreža se je doštukavala sa switchevima, kablovima, po tavanu, svakako. Da li i dalje vuči kablove, sve na novo ili jednostavno ići na neki bežični sistem. Radi se o 20 učionica i 10 ureda uprave. Koriste se računala i laptopi i tableti, dakle potreban je wifi.
Wifi za mobitele i laptope, da.

Sama mreža po školi, svakako ići na žicu.

POE Switchevi + AP-ovi po učionicama, svakako trebaš kabel.

Može i CAT5, radi lakšeg krimpanja.

Ako stavljaš AP-ove po učionama, uzmeš jedan POE switch i centraliziraš ga između 10-tak učiona, da bude ekvivalentno udaljen između AP-ova.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2018., 18:13   #5
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Najbolje bi bilo sve vući na jedno mjesto u jedna komunikacijski ormar. Samo moraš paziti da ti kabeli budu do cca 90m tako da prođu testiranja.

Vući Cat6 do ormara u patch panele te nakon toga postaviti switcheve i pospajat

Ako ku kabeli predugački onda ići na više manjih ormara. Što manje ormara imaš to bolje.

Između ormara je dobro povući 2-3 utpa-a, Ako je jedan dovoljan neka ostali budu za rezervu.

Što se tiće AP-ova također njihove linkove treba vući sa ostalim, lako se poslije u ormaru prespoje na POE switch
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2018., 20:37   #6
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Onda od glavnog ormara vučem kabele tipa po hodniku i prije svake učionice bi trebao napraviti neku granu, tj.staviti switch ili jednostavno sa kablom odmah ući u učionicu? Još me zanima taj mali ormar, u njega ide samo aktivni switch? Što je sa nekakvom certifikaciom mreže..tko mi to može dati? Da na pismeno veli da je sve po p.s.-u kaj se tiče brzine i samog posla..?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2018., 22:00   #7
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
Poanta je da ti kablovi ne budu duži od 100m. Ako to možeš izvesti sa jednim ormarom onda direkt iz ormara kablove u učionice. Pošto ćeš prije ili kasnije naletiti da ti je neki duži, stavi ormar(e) negdje strateški da pokrijes najveću površinu škole sa što manje ormara. Za vertikale, da izbjegnes kaskade se stavlja optika najčešće ovisni koliko katova imaš i kuda vijuga conduit.

P.s. Ček jel ti radiš u toj školi? Pa zašto ne uzmete nekoga da vam to napravi. Ako to nisi radio nemoj se učiti na live instalaciji bez da te netko vodi.
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Onda od glavnog ormara vučem kabele tipa po hodniku i prije svake učionice bi trebao napraviti neku granu, tj.staviti switch ili jednostavno sa kablom odmah ući u učionicu? Još me zanima taj mali ormar, u njega ide samo aktivni switch? Što je sa nekakvom certifikaciom mreže..tko mi to može dati? Da na pismeno veli da je sve po p.s.-u kaj se tiče brzine i samog posla..?
Sent from my SM-G920F using Tapatalk
mann je online   Reply With Quote
Staro 17.09.2018., 10:39   #8
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Poanta je da ti kablovi ne budu duži od 100m. Ako to možeš izvesti sa jednim ormarom onda direkt iz ormara kablove u učionice. Pošto ćeš prije ili kasnije naletiti da ti je neki duži, stavi ormar(e) negdje strateški da pokrijes najveću površinu škole sa što manje ormara. Za vertikale, da izbjegnes kaskade se stavlja optika najčešće ovisni koliko katova imaš i kuda vijuga conduit.

P.s. Ček jel ti radiš u toj školi? Pa zašto ne uzmete nekoga da vam to napravi. Ako to nisi radio nemoj se učiti na live instalaciji bez da te netko vodi.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Radio sam to prije, ali nisam već dugo u mrežama pa ne znam dal je sve ostalo još na žicama ili se ide na bežične sisteme..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2018., 12:22   #9
Yaxyo
Dok je nama nas :)
Moj komp
 
Yaxyo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 369
Zica je i dalje majka.
__________________


Yaxyo je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2018., 15:23   #10
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Još jedno pitanje tj.pomoć. Traže neku dokumentaciju (elaborat) o trenutnom stanju računalne mreže. Sa slikama i opisom. Pa ako ima netko viziju kako to odraditi i htio bi zaraditi sa strane može u inbox. Ja sam snimio stanje i znam kako to sve skupa izgleda...znam, znam, nema smisla..ali jbg..poglavari vele da to treba..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.10.2018., 00:27   #11
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
@Mr.Black

Po katovima nacrtaš sobe i crtaš žice vrlo jednostavno, osim ako škola traži vanjskog suradnika da nacrta i stavi pečat gore.

Da sam ja na tvom mjestu ne bi se zamarao s time. Jednostavno angažiraj nekog vanjskog suradnika, stavi neke uvijete bla bla i daj da sve to naprave, naplate i bok !
Jasno uz blagoslov uprave. Ako budeš ti i bude nešto pošlo po krivom ti ćeš bit dežurni krivac.

I ja ti radim u jednoj javnoj upravi i zaista bez obzira kaj znam svašta prepustim vanjskim suradnicima da to obave jer ako ja guram nos tam gdje mi nije mjesto, ne mogu to nikak naplatiti uz postoječu fiksnu plaću. I onda što ću se bez veze mučiti jer plaća je fiksna radio ili ne radio, odmarao ili pišao krv.
Kad god odem u serversku sobu to jednostavno nitko ne vidi i ne zna od uprave, kolega itd. I sad bi ja kao trebao još raditi za badav neke poslove koji se masno naplaćuju.
DANCI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na