Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.10.2012., 20:06   #61
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Kakvi portovi ? Kolega ti je rekao da se to postavlja pod Static DNS (tri opcije po prioritetu):


ako nemaš 3. server ostavi defaultno 0.0.0.0
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2012., 01:06   #62
ColonelElite
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Vaduz
Postovi: 23
Da, shvatio sam taj dio, preko namebach benchmarka sam dobio tri najbolje opcije, pa sam to upisao na navedena mjesta. Na ovom tvom screenshotu ne piše desno kod prvog retka za ubacivanje DNS servera opaska (IP:Port), mislio sam da tu nešto posebno treba staviti.
ColonelElite je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2012., 09:28   #63
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Bit će u novijoj verziji ima tu opciju da se definira i određeni port, ako ga nema onda se podrazumijeva default.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2012., 17:53   #64
ColonelElite
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Vaduz
Postovi: 23
Nisam ništa stavljao, a vidim da je po defaultu port 53, pa neka tako i stoji.
ColonelElite je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2013., 15:50   #65
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
8.8.8.8
8.8.4.4
4.2.2.2
4.2.2.4

:P
hafthorr je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2013., 16:28   #66
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
A da se potrudiš napisati šta je autor mislio, nešto ne radi kristalna kugla ovih dana ?
Prva dva su Google Public DNS - ovi i već navedeno u 1. postu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2013., 10:58   #67
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
druga dva su verizon public DNS

4.2.2.1-6 ako se ne varam

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 12.02.2013. u 08:07.
hafthorr je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2013., 11:58   #68
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Evo pa čitaj:
4.2.2.2: The Story Behind a DNS Legend
Wikipedia User:Incu Master/4.2.2.2

Dakle da razjasnimo famu oko DNS - ova:
- DNS - Domain Name System (DNS) je baza koja prevodi URL adresu (http:/xxxx) u IP adresu. Možemo reći da je to Internet imenik.
- DNS Server - Samo ime kaže je server koji pruža tu uslugu.
- Pojedini DNS server prvenstveno ima bazu koja sadrži podatke o stranicama (uslugama) koje pruža unutar svog segmenta mreže. Zatim je tu i cache u kojem se nalazi odr. količina podataka / adresa van svoje mreže a tražene su u nekom prethodnom periodu npr. kao cache vašeg browsera samo su tu stranice koje ste otvarali.
- Problem nemogućnosti pristupu nekom sadržaju tj. stranici se javlja kada baza pojedinog DNS servera nije aktualizirana pa nema ili ima krive (stare) podatke.
- Drugi važan detalj je za koliko vremena ćete dobiti traženi podatak od pojedinog DNS servera.

Za očekivati je, tako je barem zamišljeno, da vam je DNS server vašeg operatera najbolja opcija jer vam je i najbliži, međutim često nije tako.

Kako mnogi DNS serveri namjerno ne odgovaraju na ping upite za testiranje brzine i u konačnici odabir DNS servera možete upotrebiti ove programe:
GRC's DNS Benchmark
Google Code namebench
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2013., 15:02   #69
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Za očekivati je, tako je barem zamišljeno, da vam je DNS server vašeg operatera najbolja opcija jer vam je i najbliži, međutim često nije tako.

Kako mnogi DNS serveri namjerno ne odgovaraju na ping upite za testiranje brzine i u konačnici odabir DNS servera možete upotrebiti ove programe:
Kao prvo DNS server se sastoji iz 2 dijela, nekada davno to je u 99% slucajeva bio isti DNS server.

Authoritative server i resolver server.

Danas resolver serveri od lokalnih ISPeva su ucestalo sranje jer keshiraju rezultate i u dosta slucajeva ne postuju TTL recorda. To se manifestira sa tim da promjenis DNS record necega, a Tcom DNS resolva stari jos N dana.

Taj efekt mozes provjerit i sam, recimo da promjenis ip od pcekspert.com sa x.x.x.x na z.z.z.z i onda pitas tcom server :

dig pcekspert.com

ce ti rec x.x.x.x

a

dig pcekspert.com +trace

ce stvarno ici do root dns servera i vratit se do autoritativnog te odgovoriti ispravni rezultat z.z.z.z.


Sto se tice latencije prema DNS server, u 90% slucajeva je toliko irelevantna da je to prestrasno. Kako ljudi su zivotinje navike, vecina stvari koje treba resolvat se vec nalazi na lokalom cacheu na racunalu/mobitelu i slicno. Tako da sam latency izmedu 5ms / 20ms / 150ms je u real world scenariju irelevantan.

Sad ... postoji jedna najvaznija cinjenica za koristit DNS od tvog ISPa.

U 99% slucajeva ako ti radi link na net, do svog ISPa mozes doc. A ako google ili level3 ili ko god rikne i tvoj ISP nemoze do njega ... kaj onda.

To se actually desilo prije par mjeseci, kad je neko pametan smrdao route do google DNS servera, pa me zvalo hrpu ljudi da "internet" ne radi :P


Sto se tice autoritivnih DNS servera, oni obicno ne odgovaraju na upite usera
hafthorr je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2013., 15:53   #70
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Kako da saznam DNS svog provajdera. Sad internet funkcionira kad stavim na automatski , ili primarni 192.168.1.1. Šta bi bilo najbolje staviti za DNS u reciver koji se kači na adresu tipa xxxxxxxx.dyndns.org.
__________________
duty demagogue
begi je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2013., 15:09   #71
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Pogledaj:
- vidi kakav info možeš izvući iz modema / routera
- na support stranicama tvog operatera
- nekakav inverzni inžinjering na bazi trenutno dodjeljene javne ip adrese kako bi saznao podatke o operateru pa preko toga do njegovih DNS servera
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2014., 16:05   #72
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Bok!
Imam pitanje na koje nisam našao odgovor iako guglajući vidim da "dns server is not responding" se često pojavljuje kao problem.
Zanima me zašto se to odjednom dogodi? Znači automatsko dodjeljivanje prestane funkcionirat i treba ručno upisivanje.

Evo u mom slučaju nakon "DNS server isn't responding" sam upisao t-comov dns u komp i proradilo je ali kratko traje, tj. izbaci mi pa resetiram vezu,radi, pa opet izbaci i tako stalno. Sad sam dns upisao u ruter pod static DNS server i radi.
Mogu ja zbog ovog reklamirat neispravan ruter ili je ovo problem na centrali, ili nešto treće?

Ako nekom treba gdje se upisuje static DNS za T-Comov ADB
Home
>> Settings
>> Network Connections
>> IP Interface
>> IPv4

Zadnje izmijenjeno od: Marin!!!. 15.07.2014. u 16:13. Razlog: Upisao o kojem se provideru radi
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2014., 21:49   #73
Luka Modric
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: Zapresic
Postovi: 2
Zasto ne bi mogao. Postoji Korisnicka podrska kojoj je to posao.
Luka Modric je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2016., 21:41   #74
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,403
@Nikky