Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.08.2002., 20:38   #1
miato
(°_°)
 
miato's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,249
Raid 0 ili nista?

Zanima me ako ko ima kakva-takva iskustva s RAID-om?
Naime imam maxtora 40gb 133, i seagate 40gb 100. Koliko bi bilo pametno kupiti maticnu s RAID contr. u odnosu na onu bez (razlika cca 200kn). I bi li imalo smisla kupiti novi hard s u-ata 133?
Teoretski taj raid radi duplo brze od kompa bez raida, ali kako je u praksi???
__________________

Toshiba m200 TabletPC + Samsung 205BW
miato je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2002., 21:19   #2
dpajur
PC Ekspert
 
dpajur's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Luksemburg
Postovi: 694
u praksi ovisi u kakvoj praksi tj, ovisi cime se bavis.

ak surfas, citas mejl i slicno, neces vidjet nikakve razlike.
s druge strane ako baratas velikim fajlovima, tipa editiranje videa, ili obrada slika u visokoj rezoluciji vidjet ces osjetnu razliku.

a ta teorija o duplo brzem disku stoji samo sto se tice cistog transfera podataka sa diska ili na disk, no medjutim seek time ti se nece nista popraviti, dakle ako zapisujes male fajlove brzina ce ostati ista kao bez raid-a.

sto se cijene tice, razlike su gotovo nikakve, tak da ak ne mislis mijenjat plocu za par mjeseci, a mislis isprobat raid jer zgodno zvuci isplati se dat te novce. sto se ata-133 tice, razlike izmedju toga i ata-100 su nikakve. 133mb/s je ionako teoretska maksimalna propusnost PCI sabirnice, koju jos k tome dijelis sa hrpom ostalih komponenti. a i da bi dobio vise od 100MB/s, makar u burst-u treba ti vise od dva diska.

s obzirom da vec imas dva harda.. ako cesto kopiras sa jednog na drugi, bolje ih je ostaviti odvojeno, jer u raid-u ce to sve biti jedan disk i bit ce osjetno sporije.
__________________

Intel Xeon X5550
Asus Rampage II Extreme
6GB Corsair Dominator GT
PowerColor Radeon PCS+ 5870
Samsung PM800 256GB SSD
Samsung F3 EcoDrive 2TB
Seasonic X750
Silverstone TJ-07
Dell U2311H

Cooling:
Thermochill 140.3
Fractal Design 140x3
EK Supreme HF
EK 5870FC v2
Laing DDC 3.25 + EK DDC Top v2
EK Multioption 250
mCubed T-Balancer XL
Build Log
dpajur je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.08.2002., 22:54   #3
tihomir
Premium
 
tihomir's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2002
Lokacija: ?
Postovi: 2,274
Citiraj:
Originally posted by dpajur
sto se ata-133 tice, razlike izmedju toga i ata-100 su nikakve. 133mb/s je ionako teoretska maksimalna propusnost PCI sabirnice, koju jos k tome dijelis sa hrpom ostalih komponenti. a i da bi dobio vise od 100MB/s, makar u burst-u treba ti vise od dva diska
Jeli a kolko mb/s u raidu moš max. dobit?
tihomir je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2002., 11:26   #4
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
Citiraj:
Originally posted by tihomir


Jeli a kolko mb/s u raidu moš max. dobit?
đ
ata100 i ata133 imaju neko znacenje znas.........
a sto se tice realnog sve ti ovisi o trenutnoj situaciji
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2002., 11:54   #5
miato
(°_°)
 
miato's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,249
OK dakle nije mi pametno dati tih 180kn vise i jos 600kn za drugi hard
A kako bi bilo da slozim onaj raid 0+1, gdje imam u raid 0 dva maxtora 40gb 133, a u "raid 1" seagate 40 gb 5400 uata 100?
Ili da zaboravim sve jel ionako slike obradujem 1x mjesecno, a k tome u visokoj rezi oko 1x godisnje. Sto se tice video-editinga to malo cesce, 2 x mjesecno
__________________

Toshiba m200 TabletPC + Samsung 205BW
miato je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2002., 11:57   #6
miato
(°_°)
 
miato's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,249
Citiraj:
Originally posted by dpajur
a ta teorija o duplo brzem disku stoji samo sto se tice cistog transfera podataka sa diska ili na disk, no medjutim seek time ti se nece nista popraviti, dakle ako zapisujes male fajlove brzina ce ostati ista kao bez raid-a.
Ali ako stavim manji "data stripe" (ili kako se vec zove), recimo 64kb, onda file od 128kb procita ili zapise duplo brze, jelda?
__________________

Toshiba m200 TabletPC + Samsung 205BW
miato je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2002., 13:40   #7
dpajur
PC Ekspert
 
dpajur's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Luksemburg
Postovi: 694
Citiraj:
Originally posted by miato

Ali ako stavim manji "data stripe" (ili kako se vec zove), recimo 64kb, onda file od 128kb procita ili zapise duplo brze, jelda?
da, ali ako citas fajl od 1kb, kontroler ce svejedno procitat 64kb sa svakog diska. imas par reviewa na netu gdje su usporedjivali performanse u raznim situacijama sa razlicitim velicinama stripe-a. stripe od 32kb i 64kb se najvise isplati.
__________________

Intel Xeon X5550
Asus Rampage II Extreme
6GB Corsair Dominator GT
PowerColor Radeon PCS+ 5870
Samsung PM800 256GB SSD
Samsung F3 EcoDrive 2TB
Seasonic X750
Silverstone TJ-07
Dell U2311H

Cooling:
Thermochill 140.3
Fractal Design 140x3
EK Supreme HF
EK 5870FC v2
Laing DDC 3.25 + EK DDC Top v2
EK Multioption 250
mCubed T-Balancer XL
Build Log
dpajur je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2002., 20:29   #8
tihomir
Premium
 
tihomir's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2002
Lokacija: ?
Postovi: 2,274
Citiraj:
Originally posted by greg SE
đ
ata100 i ata133 imaju neko znacenje znas.........
a sto se tice realnog sve ti ovisi o trenutnoj situaciji
Ne neznam šta to znači greg...crtaj mi...
No liko moš realno dobitu raidu...A kolko u normalnom?
tihomir je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2002., 14:34   #9
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by miato
OK dakle nije mi pametno dati tih 180kn vise i jos 600kn za drugi hard
A kako bi bilo da slozim onaj raid 0+1, gdje imam u raid 0 dva maxtora 40gb 133, a u "raid 1" seagate 40 gb 5400 uata 100?
Ili da zaboravim sve jel ionako slike obradujem 1x mjesecno, a k tome u visokoj rezi oko 1x godisnje. Sto se tice video-editinga to malo cesce, 2 x mjesecno
Hm, vidim da si malo zabrijo.
Da bi napravio RAID 0+1 trebaju ti 4 (rijecima: cetiri) ista diska. Uostalom, raditi bilo kakav hardwareski RAID, a ne imati iste diskove (i po modelu i po velicini) ravno je samoubojstvu. Ma uostalom, probaj, pa javi koji od ta tvoja dva harda (Seagate i Maxtor) prvi rikne i nakon koliko. hehe
Koliko cesto obradjujes slike, tebi apsolutno ne treba nista brzi disk od ijednog od ta dva koje imas.
Sto se tice video editinga, SCSI je jedina prava stvar, ali je neophodan SAMO ako skidas analogni signal u wav format.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2002., 19:15   #10
Trash
Premium
 
Trash's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 786
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Uostalom, raditi bilo kakav hardwareski RAID, a ne imati iste diskove (i po modelu i po velicini) ravno je samoubojstvu.
Ovisi o vrsti RAID-a. Kod mirroringa (RAID 1) preporucuje se koristiti diskove razlicitih proizvodjaca, a iste brzine i velicine. Razlog je vrlo jednostavan. Veca je vjerojatnost da ce ti riknuti disk iz iste proizvodne serije istog kapaciteta (imam na umu Madjarski IBM) nego dva diska razlicitih proizvodjaca i proizvodne serije (npr. Maxtor i Seagate). Male su sanse da dva diska riknu u isto vrijeme, ali nazalost, potaknut bas gornjim slucajem (Madjarski IBM, fak) jedan je Novell server neslavno zavrsio svoj uptime i po prvi puta se trebao restorati backup.

Kod RAID 0 vec prakticki izazivas nesrecu tako da ti nitko ne moze pomoci kad jednom jedan disk odluci riknuti )
__________________
Trash je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.08.2002., 08:57   #11
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Trash
Ovisi o vrsti RAID-a. Kod mirroringa (RAID 1) preporucuje se koristiti diskove razlicitih proizvodjaca, a iste brzine i velicine. Razlog je vrlo jednostavan. Veca je vjerojatnost da ce ti riknuti disk iz iste proizvodne serije istog kapaciteta (imam na umu Madjarski IBM) nego dva diska razlicitih proizvodjaca i proizvodne serije (npr. Maxtor i Seagate). Male su sanse da dva diska riknu u isto vrijeme, ali nazalost, potaknut bas gornjim slucajem (Madjarski IBM, fak) jedan je Novell server neslavno zavrsio svoj uptime i po prvi puta se trebao restorati backup.

Kod RAID 0 vec prakticki izazivas nesrecu tako da ti nitko ne moze pomoci kad jednom jedan disk odluci riknuti )
I dalje smatram da i za mirroring vise pase da su dva ista diska, doduse, bilo bi zgodno da su iz razlicitih serija.

Vidim, i ti si imao dozivljaje s IBM-om, ali malo grijesis sto pljujes (samo) po madjarskim IBM-ovima. Jedini kvalitetni IBM diskovi u zadnjih dvije godine dolaze iz Japanske tvornice. Tesko ih je nabaviti i nesto su skuplji, ali se i znacajno manje griju od svoje brace iz drugih tvornica (to sto se manje griju je dokaz da se rade od kvalitetnijih materijala i da je kvaliteta izrade na znacajno visoj razini).

Inace, ako pricam o serverima (onim imalo ozbiljnim) a istovremeno govorimo o ATA RAIDu, tada bas i nije zdravo razmisljanje. Server koji nema dva SCSI diska u hardwareskom mirroringu, nije (i ne moze se nazivati) ozbiljnim serverom. Znacajno je skuplje? Nije, jer je u pitanju server koji mora raditi 365.4 dana u godini.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2002., 12:22   #12
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
meni madjarac radio ko beba...malezijski se ibm raspo..i svi madjarci koje sam imao priliku vidit su radili super...

slicno je bilo sa wd 1200mb i 1600 mb...dok im je autronic bio zastupnik vraceno im je 70 % tih diskova dok su moji radili bolje od svih ostalih (marki)...

onda sam isprobo madjarca i drzo se ibm ko pijan plota dok nije dosla ona serija koja na 5400 i ona na 7200 koji su rikavali ko ludi...

sad sam natrag na wd-u i ok radi...grije se ali koji se disk ne grije...
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2002., 14:38   #13
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by msvrtan
sad sam natrag na wd-u i ok radi...grije se ali koji se disk ne grije...
Hm, ne grije se Seagate Barracuda IV.

A to sto si na WDu, sretno!:burn:
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2002., 17:18   #14
miato
(°_°)
 
miato's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,249
OK... dakle uvjerili ste me da odustanem od RAID-a.
Ma uostalom, sta ce mi to
Ali kad smo kod diskova, cuo sam da je najbolji IDE od WD, i to sa 8mb cache-a... Samo neznam ako ih ima za nabavit u zg-u.
__________________

Toshiba m200 TabletPC + Samsung 205BW
miato je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2002., 17:24   #15
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
Citiraj:
Originally posted by miato
OK... dakle uvjerili ste me da odustanem od RAID-a.
Ma uostalom, sta ce mi to
Ali kad smo kod diskova, cuo sam da je najbolji IDE od WD, i to sa 8mb cache-a... Samo neznam ako ih ima za nabavit u zg-u.
ima...svugdje..par kuna su skuplji...
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2002., 19:58   #16
Trash
Premium
 
Trash's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 786
Citiraj:
Originally posted by gpremec
I dalje smatram da i za mirroring vise pase da su dva ista diska, doduse, bilo bi zgodno da su iz razlicitih serija.
To stoji, ali je sigurnije (na usturb brzine) koristiti diskove razlicitih proizvodjaca.

Citiraj:

Vidim, i ti si imao dozivljaje s IBM-om, ali malo grijesis sto pljujes (samo) po madjarskim IBM-ovima. Jedini kvalitetni IBM diskovi u zadnjih dvije godine dolaze iz Japanske tvornice. Tesko ih je nabaviti i nesto su skuplji, ali se i znacajno manje griju od svoje brace iz drugih tvornica (to sto se manje griju je dokaz da se rade od kvalitetnijih materijala i da je kvaliteta izrade na znacajno visoj razini).
Japan? Prvi put cujem. Ja osobno imam jedan zanimljivi disk naveden u potpisu (madjarac 45) iz serije koja je masovno rikavala i koji kod mene doma trpi svakodnevne raznorazne torture kopiranja i usput mogu peci jaja na njemu bez obzira na jedan 8cm vent koji ga hladi. Kuc-kuc.

Citiraj:
Znacajno je skuplje? Nije, jer je u pitanju server koji mora raditi 365.4 dana u godini.
Sve je to jako lijepo, ali je realnost sasvim drukcija kada netko vidi cijenu scsi i ide raida i nitko im ne moze dokazati suprotno. Nazalost po njih.
__________________
Trash je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2002., 09:24   #17
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Trash
Japan? Prvi put cujem. Ja osobno imam jedan zanimljivi disk naveden u potpisu (madjarac 45) iz serije koja je masovno rikavala i koji kod mene doma trpi svakodnevne raznorazne torture kopiranja i usput mogu peci jaja na njemu bez obzira na jedan 8cm vent koji ga hladi. Kuc-kuc.

Sve je to jako lijepo, ali je realnost sasvim drukcija kada netko vidi cijenu scsi i ide raida i nitko im ne moze dokazati suprotno. Nazalost po njih.
To s IBM-ovim diskovima sam prezivio uz 20takGB izgubljenih podataka. Imao sam primjerak iz Tajlanda, onaj od 46.1GB (stajao je cijeli svoj kratki zivot u aluminijskom hladnjaku iza 8cm Sunnona). Frend je pola godine prije mene kupio isti takav u Njemachkoj, i riknuo mu je dva mjeseca nakon mog. Mislim da je njegov bio Madjarac, ali nisam siguran. Kasnije sam saznao da postoji IBM-ova tvornica u Japanu i vidio kako radi taj primjerak od 60GB. Bez ikakvog dodatnog hladjenja nije se nista znacajno zagrijao nakon nekoliko minuta formatiranja. Naravno, i njega je preporucljivo hladiti.
Nadalje, IBM proizvodi posebne serverske IDE diskove koji kostaju duplo vise od njihovih normalnih i gotovo ih je nemoguce nabaviti. Gdje se ti diskovi proizvode? Tu informaciju nemam, ali nebi se zacudio da dolaze iz Japana.

Sto se tice onoga da je ljudima tesko objasniti zasto u servere stavljati SCSI diskove, potpuno te razumijem.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2002., 20:08   #18
Trash
Premium
 
Trash's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 786
Citiraj:
Originally posted by gpremec To s IBM-ovim diskovima sam prezivio uz 20takGB izgubljenih podataka. Imao sam primjerak iz Tajlanda, onaj od 46.1GB (stajao je cijeli svoj kratki zivot u aluminijskom hladnjaku iza 8cm Sunnona).
Postoje glasine da je nekoliko firmi u Hrvatskoj mijenjalo naljepnice IBM-ova sa original Madjarskih na Tajlandske diskove. Ovo nije potvrdjena informacija, ali po masovnom rikavanju Tajlandjana.. Dobro dosao na Balkan.

Citiraj:
Sto se tice onoga da je ljudima tesko objasniti zasto u servere stavljati SCSI diskove, potpuno te razumijem.
Dobro dosao na Balkan, 2. dio
__________________
Trash je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2002., 20:17   #19
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Trash
Postoje glasine da je nekoliko firmi u Hrvatskoj mijenjalo naljepnice IBM-ova sa original Madjarskih na Tajlandske diskove. Ovo nije potvrdjena informacija, ali po masovnom rikavanju Tajlandjana.. Dobro dosao na Balkan.
Hm, da se to izvede potrebne su original naljepnice i nesto slicno presi da se to izvede. Nisam bas siguran da takve glasine imaju ista istine u sebi, vise izgleda da se netko toga dosjetio u smislu "e, kak bi bilo fora".
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2002., 17:21   #20
dr.z
Premium
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
Citiraj:
Originally posted by miato
OK... dakle uvjerili ste me da odustanem od RAID-a.
Ma uostalom, sta ce mi to
Ali kad smo kod diskova, cuo sam da je najbolji IDE od WD, i to sa 8mb cache-a... Samo neznam ako ih ima za nabavit u zg-u.

Imam ga ja i mogu reći samo pohvale!
Kupio sam ga prije 2 mjeseca u firmi glupog imena(RAJ) i platio ga 1200kn 80GB.
Nero mi je izmjerio 46MB/s- nešto je brži od verzije sa 120GB jer ima ploču manje(pa se i manje zagrijava).
---------------------------------------------------------------------------------

To da su diskovi proizvedeni u Mađarskoj(mislim na bilo koje) lošji to je najobičnija glupost. Pa zar se sklapaju ručno ili ih sklapaju isti strojevi ko bilo gdje drugdje u svijetu. Jeftiniji su najvjerovatnije zato što nam je Mađarska blizu.
dr.z je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2002., 17:33   #21
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
Citiraj:
Originally posted by dr.z



to da su diskovi proizvedeni u Mađarskoj(mislim na bilo koje) lošji to je najobičnija glupost. Pa zar se sklapaju ručno ili ih sklapaju isti strojevi ko bilo gdje drugdje u svijetu. Jeftiniji su najvjerovatnije zato što nam je Mađarska blizu.
meni je madjarac bio ok...da ali ti isti strojevi u madjarskoj imaju bolje/losije uvijete rada nego oni tamo negdje drugdje...pa o tome ovisi..i nemoraju biti isti strojevi...sta mislis da oni za svaku seriju diskova kupuju novu opremu ili za svako postrojenje...kad grade novu tvornicu kupe najnovije tipa ver.xxx dok je u maleziji verzija yyy...
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2002., 22:20   #22
dr.z
Premium
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
Znam nešto malo o proizvodnji tih diskova.
Ploče se rade posebno, elektronika posebno(dal ih rade isti strojevi iskreno ne znam), ali znam da se sve spaja na istim strojevima koji su radili sve serije diskova.

Možda griješim, ali mislim da je posrijedi čisti balkanski kretenizam koji smatra da nešto na najmodernijim strojevima rađeno u "lošijoj" zemlji manje kvalitetno nego da je rađeno na istim strojevima u nekoj razvijenijoj zemlji.

Isto tako mislim da diskovi iz dalekih zemalja imaju znatan postotak kvarova uzrokovan transportom(svi znamo šta se desi kad disk padne na pod).
dr.z je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2002., 22:48   #23
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by dr.z
Znam nešto malo o proizvodnji tih diskova.
Ploče se rade posebno, elektronika posebno(dal ih rade isti strojevi iskreno ne znam), ali znam da se sve spaja na istim strojevima koji su radili sve serije diskova.

Možda griješim, ali mislim da je posrijedi čisti balkanski kretenizam koji smatra da nešto na najmodernijim strojevima rađeno u "lošijoj" zemlji manje kvalitetno nego da je rađeno na istim strojevima u nekoj razvijenijoj zemlji.

Isto tako mislim da diskovi iz dalekih zemalja imaju znatan postotak kvarova uzrokovan transportom(svi znamo šta se desi kad disk padne na pod).
Mislim da grijesis. Smatram da ne postoje dvije potpuno iste tvornice diskova u (sada vec pomalo bivsem) vlasnistvu IBMa. Trosak da se svakih dva-tri mjeseca moderniziraju sve tvornice (vjerovatno ih ima nekoliko desetaka) bio bi preveliki i diskovi ne bi mogli imati tu cijenu. Svakako da postoji razlika izmedju IBM-ovih diskova napravljenih u Tajvanu, Madjarskoj i Japanu. Da je do tih razlika doslo zbog loseg transporta? Nije nemoguce, ali disk koji je pretrpio udarac uopce vise ne radi, nazalost, nagledao sam se takvih u svome radu.

Mislim da ti bas i nisu nesto jaki ti argumenti.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2002., 00:44   #24
Robert_L
Premium
 
Robert_L's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 183
Citiraj:
Originally posted by msvrtan
meni madjarac radio ko beba...malezijski se ibm raspo..i svi madjarci koje sam imao priliku vidit su radili super...

slicno je bilo sa wd 1200mb i 1600 mb...dok im je autronic bio zastupnik vraceno im je 70 % tih diskova dok su moji radili bolje od svih ostalih (marki)...

onda sam isprobo madjarca i drzo se ibm ko pijan plota dok nije dosla ona serija koja na 5400 i ona na 7200 koji su rikavali ko ludi...

sad sam natrag na wd-u i ok radi...grije se ali koji se disk ne grije...
ne volim naricat, al ne mogu prebolit. Kihnuo mi je IBM 40gb 7200 prekjučer, pun do vrha. Izdržao je 6 mjeseci, stvarno su zakurac
Kad dođem k sebi (emocionalno i s parama) sljedeći izbor je definitivno Seagate Barracuda 7200. U postotcima se najmanje kvare.
__________________
Asus P4B533, P4 2,4GHz ,DDR 333 Samsung 512 mb,GeForce 4800SE 128MB, Seagate 80Gb, ADSL HM220dp,...
Robert_L je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2002., 01:04   #25
Robert_L
Premium
 
Robert_L's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 183
Citiraj:
Originally posted by gpremec
To s IBM-ovim diskovima sam prezivio uz 20takGB izgubljenih podataka. Imao sam primjerak iz Tajlanda, onaj od 46.1GB (stajao je cijeli svoj kratki zivot u aluminijskom hladnjaku iza 8cm Sunnona). Frend je pola godine prije mene kupio isti takav u Njemachkoj, i riknuo mu je dva mjeseca nakon mog. Mislim da je njegov bio Madjarac, ali nisam siguran. --- Nadalje, IBM proizvodi posebne serverske IDE diskove koji kostaju duplo vise od njihovih normalnih i gotovo ih je nemoguce nabaviti. Gdje se ti diskovi proizvode? Tu informaciju nemam, ali nebi se zacudio da dolaze iz Japana.
:
Moj upravo preminuli IBM je kupljen u Švicarskoj i mađarac je.Vjerujem da su u Njemačkoj isto...
Čuo sam da IBM serveri (možda i obične PC serije uopče ne koriste IBM-ove hardove! Ne isplati im se - jer su skuplji, nego jednostavno izađu sa natječajem drugim proizvođačima za hardove po IBM kriterijima! Npr. : Fujitsu napravi hard koji prođe IBM testove, bolji od onih koje sami prodaju a IBM ih bubne u svoje konfe! Užas jedan! E, da sam prije znao...ne bi ostao bez harda napola backupiranog!
__________________
Asus P4B533, P4 2,4GHz ,DDR 333 Samsung 512 mb,GeForce 4800SE 128MB, Seagate 80Gb, ADSL HM220dp,...
Robert_L je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2002., 08:49   #26
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Robert_L
ne volim naricat, al ne mogu prebolit. Kihnuo mi je IBM 40gb 7200 prekjučer, pun do vrha. Izdržao je 6 mjeseci, stvarno su zakurac
Kad dođem k sebi (emocionalno i s parama) sljedeći izbor je definitivno Seagate Barracuda 7200. U postotcima se najmanje kvare.
Aaaaaaaaa, detbringsbekdmemoris...

Evo, kupio sam Barracudu IV 80GB i moram reci da je disk odlican. Tih, gotovo da se ne grije, brz... Ludilo!
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2002., 14:23   #27
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
Citiraj:
Originally posted by Robert_L
ne volim naricat, al ne mogu prebolit. Kihnuo mi je IBM 40gb 7200 prekjučer, pun do vrha. Izdržao je 6 mjeseci, stvarno su zakurac
Kad dođem k sebi (emocionalno i s parama) sljedeći izbor je definitivno Seagate Barracuda 7200. U postotcima se najmanje kvare.
a jel iko zna zasto ibm-ovi rikavaju tako cesto?? naime fora je u tome da oni pisu gusce nego svi ostali i time se zagrijava vise plocica i sam hard...i IBM je sam izjavio da nema garancije na disk ako je riknuo od pregrijavanja...naime od nas jos uvijek su ljudi skepticni prema tome da se sve grije ko ludo...

jesi li svoj disk hladio?? meni je moj 5400 riknuo zbog pregrijavanja a kamo li nece onaj na 7200 rpm..e kad smo kod toga jel neko zna gdje saljem disk na popravak..naime kupljen je u svabiji imam jos dve godine tvornicke garancije a nemrem ga slat u svabiju...treba mi adresa ili nesto ibm-a u nizozemskoj gdje se salju na rma..

ili ako neko mi moze pomoci i reci kaj da napravim...disk je vec godinu dana mrtav...
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2002., 15:07   #28
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by msvrtan
a jel iko zna zasto ibm-ovi rikavaju tako cesto?? naime fora je u tome da oni pisu gusce nego svi ostali i time se zagrijava vise plocica i sam hard...i IBM je sam izjavio da nema garancije na disk ako je riknuo od pregrijavanja...naime od nas jos uvijek su ljudi skepticni prema tome da se sve grije ko ludo...

jesi li svoj disk hladio?? meni je moj 5400 riknuo zbog pregrijavanja a kamo li nece onaj na 7200 rpm..e kad smo kod toga jel neko zna gdje saljem disk na popravak..naime kupljen je u svabiji imam jos dve godine tvornicke garancije a nemrem ga slat u svabiju...treba mi adresa ili nesto ibm-a u nizozemskoj gdje se salju na rma..

ili ako neko mi moze pomoci i reci kaj da napravim...disk je vec godinu dana mrtav...
Nema veze rikavanje IBM-ova s hladjenjem, to nikako da objasnim ljudima. Moj IBM 46.1GB 7200o/min uvijek je bio vrhunski hladjen (hladan ko led), ali je ipak riknuo nakon 7 mjeseci.

Ako je IBM, pogledaj na IBMove stranice (cak je netko metnuo link na ovaj forum), ima toam gdje se prijavis, posaljes im ga, a oni ti vrate drugi (ili tak nekak). Ma bio je netko na ovom forumu napisao svoje iskustvo bas oko toga, ne sjecam se vise tko.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2002., 17:45   #29
dr.z
Premium
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
Citiraj:
Originally posted by msvrtan


a jel iko zna zasto ibm-ovi rikavaju tako cesto?? naime fora je u tome da oni pisu gusce nego svi ostali i time se zagrijava vise plocica i sam hard
Nije istina, upravo suprotno. Što je gustoća veća to manje ploča treba imati disk za veliki kapacitet, a što više ploča ima to se više zagrijava(valjda je jasno zbog čega).
Isto tako IBM ne radi ploče s velikim kapacitetom, koliko ja znam čak je i djelomično napustio proizvodnju diskova.

Moj WD ima 2 ploče od 40GB- zaključi sam što iz toga proizlazi.
Mislim da svaki disk treba hladit, moje rješenje je primitivno ali VRLO djelotvorno. Uzeo sam ventilator od 8cm, spojio ga na napon i postavio drito ispod diska, nema tih ladica kojr ga mogu ohladit bolje od toga.
dr.z je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2002., 21:02   #30
Trash
Premium
 
Trash's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 786
Citiraj:
Originally posted by Robert_L
ne volim naricat, al ne mogu prebolit. Kihnuo mi je IBM 40gb 7200 prekjučer, pun do vrha. Izdržao je 6 mjeseci, stvarno su zakurac
Kad dođem k sebi (emocionalno i s parama) sljedeći izbor je definitivno Seagate Barracuda 7200. U postotcima se najmanje kvare.
Join the club, my friend. Samo da ovaj moj jos malo izdrzi
__________________
Trash je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na