Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.06.2007., 23:19   #1
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Seagate 320 GB spin up time i razlike u brzini

Ovako,

Nekidan sam kupio novi Seagate 320gb 7200.10 s-ata disk u Ve-mila. Pored njega imam jos Seagate 200gb 7200.7 s-ata i WD Raptora 74gb s-ata.
OS je Win Vista Ult.

Disk sam formatirao pomocu Windowsovog Disk managementa, ali me buni jedna stvar. Kad ga je formatirao, ispod diska pise "Primary drive", ali to isto pise i za Raptora (na kojem su mi Win), dok za Seagate 200gb pise "logical drive" koji je tu samo radi podataka, nista se ne instalira na njega.
Da vam pojasnim, slikao sam screenshot, pa pogledajte ovdje: http://server7.pictiger.com/img/2346...enshots/ss.jpg

Tako da nisu mi bas jasne te oznake...

Drugo, kada prebacujem fileove sa Raptora na Seagate 200, pise da prebacuje 40 mb/s brzinom, no kad prebacujem sa Seagatea na Seagatea, onda prebacuje 50 mb/s! Po kojoj logici, a Raptor je navodno ekstra brz disk...

I trece, kada kompjuter dugo miruje i idem uc u My Computer i idem kliknit na novi disk (Seagate 320) trebam pocekat 2-3 sekunde dok zavrti disk, ali to je cudno jer kad u istoj situaciji kliknem na Raptora ili Seagate 200 onda nema cekanja...

Da ja nisam sta krivo spojio ili u cemu je stos?
I nemam pojma u cemu je razlika izmedju SATA i SATA2, da to mozda ne stvara problem?

Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2007., 10:23   #2
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Radi se o postupku formatiranja. Imaš primary i extended particije. Primarna služi za boot sekvencu. Extended particija se dijeli na logical driveove. Windowsi podržavaju do 4 primary particije. Obično samo jedan stavljam kako primary. Ostale bacam na extended jer se tako ne događaju greške kod upikavanja u drigi komp.

Za ostala pitanja napiši konfiguraciju. To piše u pravilima postanja na forumu.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.06.2007., 12:40   #3
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
Radi se o postupku formatiranja. Imaš primary i extended particije. Primarna služi za boot sekvencu. Extended particija se dijeli na logical driveove. Windowsi podržavaju do 4 primary particije. Obično samo jedan stavljam kako primary. Ostale bacam na extended jer se tako ne događaju greške kod upikavanja u drigi komp.

Za ostala pitanja napiši konfiguraciju. To piše u pravilima postanja na forumu.
Ispričavam se

Informacije o sistemu:

Motherboard: 965P-DS4
Basic I/O System(BIOS): Award Modular BIOS v6.00PG
Central Processing Unit(CPU): Intel(R) Core(TM)2 CPU 6300 @ 1.86GHz
Physical Memory X 2
1024MB
1024MB
Hard Disk X 3
ST3200822AS ATA Device (186GB)
ST3320620AS ATA Device (298GB)
WDC WD740GD-00FLC0 ATA Device (69GB)
Video Card: NVIDIA GeForce 7800 GTX
Monitor: LG L1980Q(Digital)
Audio Device X 2
Creative Audigy Audio Processor (WDM)
Unimodem Half-Duplex Audio Device
Network Adapter
Local Area Connection - Marvell Yukon 88E8056 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (Connected)
Modem X 3
Intel(R) 536EP Modem
Sony Ericsson Device 116 USB WMC Data Modem
Sony Ericsson Device 116 USB WMC Modem
Keyboard: PS/2 Keyboard
Mouse: USB Human Interface Device

OS: Windows Vista Ultimate
-------------------------------------

Detaljne informacije o drive-ovima:

Floppy Drive
Floppy disk drive (Standard floppy disk drives)
Disk Drive
ST3200822AS ATA Device (IDE)
Index: 1
Manufacturer: (Standard disk drives)
MediaType: Fixed hard disk media
FirmwareRevision: 3.01
SerialNumber: 2020202020202020202020204c33334a5a363448
Signature: 2099150110
Partitions: 1
Size: 190780 MB
TotalHeads: 255
TotalTracks: 6201855
TotalSectors: 390716865
TotalCylinders: 24321
BytesPerSector: 512
SectorsPerTrack: 63
TracksPerCylinder: 255
ST3320620AS ATA Device (IDE)
Index: 2
Manufacturer: (Standard disk drives)
MediaType: Fixed hard disk media
FirmwareRevision: 3.AAK
SerialNumber: 20202020202020202020202051363046534b5158
Signature: 1059870334
Partitions: 1
Size: 305243 MB
TotalHeads: 255
TotalTracks: 9922815
TotalSectors: 625137345
TotalCylinders: 38913
BytesPerSector: 512
SectorsPerTrack: 63
TracksPerCylinder: 255
WDC WD740GD-00FLC0 ATA Device (IDE)
Index: 0
Manufacturer: (Standard disk drives)
MediaType: Fixed hard disk media
FirmwareRevision: 33.08F33
SerialNumber: 4457572d414d454b303232393732 039 0 0 0 0
Signature: -1281707110
Partitions: 1
Size: 70904 MB
TotalHeads: 255
TotalTracks: 2304945
TotalSectors: 145211535
TotalCylinders: 9039
BytesPerSector: 512
SectorsPerTrack: 63
TracksPerCylinder: 255
CD-ROM Drive
_NEC DVD_RW ND-4550A ATA Device (F
Manufacturer: (Standard CD-ROM drives)
MediaType: DVD Writer
FirmwareRevisionLevel: 1.06
Availability: Running/Full Power
_NEC DV-5800D ATA Device (G
Manufacturer: (Standard CD-ROM drives)
MediaType: DVD-ROM
FirmwareRevisionLevel: F9S6
Availability: Running/Full Power
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2007., 19:59   #4
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Nekidan sam kupio novi Seagate 320gb 7200.10 s-ata disk u Ve-mila. Pored njega imam jos Seagate 200gb 7200.7 s-ata i WD Raptora 74gb s-ata.
OS je Win Vista Ult.
Čestitam...


Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Disk sam formatirao pomocu Windowsovog Disk managementa, ali me buni jedna stvar. Kad ga je formatirao, ispod diska pise "Primary drive", ali to isto pise i za Raptora (na kojem su mi Win), dok za Seagate 200gb pise "logical drive" koji je tu samo radi podataka, nista se ne instalira na njega.
Da vam pojasnim, slikao sam screenshot, pa pogledajte ovdje: http://server7.pictiger.com/img/2346...enshots/ss.jpg
Ne piše "primary drive" nego "primary partiton" - velika razlika...

Primary drive je pojam vezan uz bootanje, tj prvi disk s kojega se čita nakon što upališ/restartaš komp i to se u principu podesi u biosu jel...


Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Tako da nisu mi bas jasne te oznake...
Glede oznaka Rak ti je pokušao objasniti ali očito nisi čitao, pročitaj opet...


Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Drugo, kada prebacujem fileove sa Raptora na Seagate 200, pise da prebacuje 40 mb/s brzinom, no kad prebacujem sa Seagatea na Seagatea, onda prebacuje 50 mb/s! Po kojoj logici, a Raptor je navodno ekstra brz disk...
To nije (sasvim) istina...

Vidiš Raptor se vrti na 10000rpm i zato ima malo vrijeme pristupa jer se zbog puno okretaja brže doveze ispod glave ono što ti trebaš dok disk traži, naravno ima on i dobar rate kopiranja ALI rate je slabiji od novih "običnih" diskova, i to zato jer mu je gustoća podataka na pločama manja nego na njima i baš zato kad se Bracuda vrti na 7200rpm ona ima veći protok podataka, kužiš - gušći su bitovi koje čita i zato je dotok/protok veći...

Raptore (ove stare) je u principu pregazilo vrijeme jer za cijenu jednog takvog dobiješ dva nova SATAII koja spojiš u RAID0 polje i imaš i veliki kapacitet i veliku brzinu seeka, ako te to već tolko muči dal ti load nečega traje 3s ili 4s...


Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
I trece, kada kompjuter dugo miruje i idem uc u My Computer i idem kliknit na novi disk (Seagate 320) trebam pocekat 2-3 sekunde dok zavrti disk, ali to je cudno jer kad u istoj situaciji kliknem na Raptora ili Seagate 200 onda nema cekanja...
Drugačiji power managment očito...

Disk je podešen da se gasi prije nego ova dvojica, neznam dal si to tweako u sistemu ili je u firmwareu to podešeno (obično se ono u sistemu primjenjuje na sve diskove) pa probaj sa SeaToolsima pogledati i istweakati to...


Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Da ja nisam sta krivo spojio ili u cemu je stos?
I nemam pojma u cemu je razlika izmedju SATA i SATA2, da to mozda ne stvara problem?
Nisdi krivo spojio... Da si krivo spoji disk bi ti već planuo...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2007., 21:12   #5
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Ne piše "primary drive" nego "primary partiton" - velika razlika...

Primary drive je pojam vezan uz bootanje, tj prvi disk s kojega se čita nakon što upališ/restartaš komp i to se u principu podesi u biosu jel...
Shvatio. Ali zasto mi je ovaj disk od 200gb logical drive, a ovaj novi primary partition? Da li sad moram instalirat Partition Magic pa promijenit i ovog novog u logical drive? I ima li potrebe to uopce radit, da se zamaram time ili ne?

Citiraj:
Vidiš Raptor se vrti na 10000rpm i zato ima malo vrijeme pristupa jer se zbog puno okretaja brže doveze ispod glave ono što ti trebaš dok disk traži, naravno ima on i dobar rate kopiranja ALI rate je slabiji od novih "običnih" diskova, i to zato jer mu je gustoća podataka na pločama manja nego na njima i baš zato kad se Bracuda vrti na 7200rpm ona ima veći protok podataka, kužiš - gušći su bitovi koje čita i zato je dotok/protok veći...

Raptore (ove stare) je u principu pregazilo vrijeme jer za cijenu jednog takvog dobiješ dva nova SATAII koja spojiš u RAID0 polje i imaš i veliki kapacitet i veliku brzinu seeka, ako te to već tolko muči dal ti load nečega traje 3s ili 4s...
Zanimljivo... Hvala na objasnjenju
Ali mislim da mi je sad gotovo sa diskovima, ostat ce kako jesu. Kupio Raptora u nadi da ce bit brz, a na kraju zaheb


Citiraj:
Drugačiji power managment očito...

Disk je podešen da se gasi prije nego ova dvojica, neznam dal si to tweako u sistemu ili je u firmwareu to podešeno (obično se ono u sistemu primjenjuje na sve diskove) pa probaj sa SeaToolsima pogledati i istweakati to...

Nisdi krivo spojio... Da si krivo spoji disk bi ti već planuo...
Cudno... ali ok.
Probao sam sa Seatoolsom, ali nece. Kliknem na advanced settings, i onda drive settings i nece, ne dozvoljava valjda...
Inace, sva tri diska su na svom channelu, i svaki je master...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2007., 21:35   #6
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
@Neo-ST: de ti meni reci koliko je taj tvoj segate bučan jer idem i ja do ve-mila uzet disk(najvjerojatnije hitachi, al me zanima nakraju ova saga o dernjavi 7200.10 serije)
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2007., 21:53   #7
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor Bugger Pregled postova
@Neo-ST: de ti meni reci koliko je taj tvoj segate bučan jer idem i ja do ve-mila uzet disk(najvjerojatnije hitachi, al me zanima nakraju ova saga o dernjavi 7200.10 serije)
Tesko mi je to objektivno reci, jer pored Raptora koji doslovno grebe i trese stol dok radi, slabo mogu cut Seagatea
Ali nisam primjetio nikakvu posebnu buku, OK disk.
A i kakva god buka da je, covjek se na sve navikne s vremenom. Vise i ne ides za tim nakon nekog vremena, jedino ako spavas pored upaljenog kompjutera U tom slucaju nemoj slucajno uzimat Raptora
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2007., 23:36   #8
Radeon
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 23
Citiraj:
Autor Bugger Pregled postova
@Neo-ST: de ti meni reci koliko je taj tvoj segate bučan jer idem i ja do ve-mila uzet disk(najvjerojatnije hitachi, al me zanima nakraju ova saga o dernjavi 7200.10 serije)

Uzmi ti rađe Hitachija ako ti je do buke. Barrica .10 zna bit glasna u usporedbi sa recimo t7k250 serijom. Zvuk podsjeća na avionsku turbinu. Istina od buke ventilatora čujem ju samo prilikom paljenja i gašenja, ali opet jedino nju i čujem (dobro ajd i WD-a kad seek-a).

Meni osobno ne smeta "buka", važnija mi je ipak brzina. Ali nekom alergičnom bi mogla zasmetati.
Radeon je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2007., 11:31   #9
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Ako je glasan kao 7200.7 SATA serija, to je previše. Ja sam tu Baricu prodao nakon par dana jer nisam mogao više izdržati, a nije se dala ni utišati...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2007., 11:20   #10
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
DA Barice 7200.10 su kao Xsilence - nekima su očito dopale tihe a nekima jako glasne, mislim moja se čuje kad je sve stičano do bola i ako je prozor zatvoren pa je jako niska razina buke ali - jedva...

Čuje se samo ono krc-krc-krc i stvarno nema problema s bukom, istina moja je nastranama zagumana sa gumom za dihtanje prozora pa se ništa ne prenosi na case...

@Neo-ST
Drugi disk ti je logical jer je očito na njemu definirana extended particija i logical drive (to ti je i rak napisao) i ne nemoraš baš ništa mjenjati disk će savršeno raditi i ovako, jedino ako budeš kad htio neki os na nega instalirati može biti problema, ako je za podatke - blagom bogu svejedno...

Nisi se za***ao, Raptor je dobar kao sistemski disk jer ja za sistemski disk najbitnije (osim za neke diskove koji u serverima rade sa bazama i sl) da ima mali acces time puno binije nago za data diskove...
Tj jedini za*** je što je isti zapravo IMHO neisplativ ali da je loš - nije, samo kažem nije da vrijedi to što daje tu lovu...
Svakako ti nebi preporučio a si mjenjaš diskove ovaj setup je sasvim ok i glede brzine i glede kapaciteta, da imam para za raptora (da ne kažem viška) možda bi i ja razmilsio da ga kupim - da nije tako bučan...

Na SATA nema mastera i slavea samo jedan uređaj je na svakom kanalu, ovo master je samo zbog compatibility moda koji SATA sistemu predstavlja ko ide da nebi morao SATA/RAID drivere instalirati kod boota i sve ono što s tim dolazi, inače nema perfomance pada zbog compatibility moda niti gubitka featura ako si inatalirao čipset storage drivere nakon instalacije osa jer bez njih nemaš hotplug i još neke stvari....
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2007., 22:52   #11
bego2
Banned
Moj komp
 
bego2's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 2,724
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ako je glasan kao 7200.7 SATA serija, to je previše. Ja sam tu Baricu prodao nakon par dana jer nisam mogao više izdržati, a nije se dala ni utišati...
Kad si nojz frik.

7200.10 je dosta tih samo ga jos stavi (kad ga zašarafljuješ sa one strane) u gumu od pacikla i to je to.
bego2 je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2007., 03:39   #12
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
DA Barice 7200.10 su kao Xsilence - nekima su očito dopale tihe a nekima jako glasne, mislim moja se čuje kad je sve stičano do bola i ako je prozor zatvoren pa je jako niska razina buke ali - jedva...

Čuje se samo ono krc-krc-krc i stvarno nema problema s bukom, istina moja je nastranama zagumana sa gumom za dihtanje prozora pa se ništa ne prenosi na case...

@Neo-ST
Drugi disk ti je logical jer je očito na njemu definirana extended particija i logical drive (to ti je i rak napisao) i ne nemoraš baš ništa mjenjati disk će savršeno raditi i ovako, jedino ako budeš kad htio neki os na nega instalirati može biti problema, ako je za podatke - blagom bogu svejedno...

Nisi se za***ao, Raptor je dobar kao sistemski disk jer ja za sistemski disk najbitnije (osim za neke diskove koji u serverima rade sa bazama i sl) da ima mali acces time puno binije nago za data diskove...
Tj jedini za*** je što je isti zapravo IMHO neisplativ ali da je loš - nije, samo kažem nije da vrijedi to što daje tu lovu...
Svakako ti nebi preporučio a si mjenjaš diskove ovaj setup je sasvim ok i glede brzine i glede kapaciteta, da imam para za raptora (da ne kažem viška) možda bi i ja razmilsio da ga kupim - da nije tako bučan...

Na SATA nema mastera i slavea samo jedan uređaj je na svakom kanalu, ovo master je samo zbog compatibility moda koji SATA sistemu predstavlja ko ide da nebi morao SATA/RAID drivere instalirati kod boota i sve ono što s tim dolazi, inače nema perfomance pada zbog compatibility moda niti gubitka featura ako si inatalirao čipset storage drivere nakon instalacije osa jer bez njih nemaš hotplug i još neke stvari....
Tnx...
Inace, nisam instalirao nikakve chipset storage drivere, sve je vec radilo kad sam ga ukljucio - inace OS je Win Vista Ultimate...
Nego primjetio sam da se Seagate320 valjda sam ugasi nakon nekog vremena, jer recimo dok nista posebno ne radim, npr. surfam ili slusam muziku, cujem kako se sam od sebe upali (spinup)...
Sve je to OK, ali zasto se sam od sebe pali-gasi?
Nesto slicno kao kad ti je CD u cd-romu, pa npr. ides dodat novu pjesmu u Winamp playlistu i onda cujes kako zavrti cd (u slucaju da zatreba, ako npr. ides dodat neku pjesmu sa cd-a)...ali kvragu to je cd-rom, za njega je poznato da se pali-gasi, ali hdd?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2007., 12:18   #13
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ahh ako je vista onda je ok ona ima drivere u sebi makar nisu savršeni služe svrisi...

Anyway pa i disk ti se gasi kad duže niko njemu ne pristupa jer se tako štede i struja i lageri u disku...

Ako te baš smeta inmaš advanced settingse za power saving u visti pa si podesi da ti se disk gasi za recimo 2 sata ili sl, nebi ti preporučio da ga baš dokraja umlatiš tj da se nikad ne gase osim ako ne koristiš komp samo kad si z anjim tj ne ostavljaš ga nikad dugo upaljenog da skida ili ripa ili što ja znam jer IMHO je to bez veze - da ti se diskovi deru cjelo vrijeme zato da nebi tu i tamo lmalo spinupa imao...

Ali naravno your chioce možeš ga i do kraja umlatiti da su uvjek upaljeni, tj morao bi moći ako nije kakav bug u visti...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2007., 20:35   #14
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Ahh ako je vista onda je ok ona ima drivere u sebi makar nisu savršeni služe svrisi...

Anyway pa i disk ti se gasi kad duže niko njemu ne pristupa jer se tako štede i struja i lageri u disku...

Ako te baš smeta inmaš advanced settingse za power saving u visti pa si podesi da ti se disk gasi za recimo 2 sata ili sl, nebi ti preporučio da ga baš dokraja umlatiš tj da se nikad ne gase osim ako ne koristiš komp samo kad si z anjim tj ne ostavljaš ga nikad dugo upaljenog da skida ili ripa ili što ja znam jer IMHO je to bez veze - da ti se diskovi deru cjelo vrijeme zato da nebi tu i tamo lmalo spinupa imao...

Ali naravno your chioce možeš ga i do kraja umlatiti da su uvjek upaljeni, tj morao bi moći ako nije kakav bug u visti...
U Visti je gašenje hdd-a podešeno nakon 20min.
Ali ja čujem da se pali-gasi jedino Seagate320...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2007., 00:15   #15
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
A čuj očito je tako podešen - negdje, ako nije os i ako nije firmware onda fakat nemam ideja di bi moglo bit krivo poštelano...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2007., 11:12   #16
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Imaš i u BIOS-u APM postavke koje određuju nakon koliko vremena će se HDD i ostali uređaji isključiti pa provjeri i to.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2007., 00:39   #17
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Mda istina tog se nisam sjetio ali i te se primjenjuju na sve diskove jednako kao i onaj APM iz osa neznam zake bi samo jedan dosk štekal...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na