Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.01.2002., 15:16   #1
soda
Premium
 
soda's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Vukovar
Postovi: 438
Zajebancije oko Fdiska POMOC!!!

Razdjelio sam hard disk (40 Gb) na particije (primarna, proširena) i logičke drajvove (C,D,E).

Ali ja kreten izadjem iz fdiska i ne aktiviram primarnu particiju i restartam računalo. Sada kada probam pokrenuti fdisk ispiše neku grešku u čitanju hard diska.

Na koji način mogu obrisati particije i ponova sve napraviti kako treba?

HITNO
soda je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2002., 23:14   #2
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Ponovo pokreni fdisk (na isti nacin kao i prije - u DOSu) i oznaci prvu particiju kao aktivnu. Nije vazno sto je vec formatirana, samo ces ju obiljeziti kao aktivnu.

I to je to.
gpremec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.01.2002., 11:35   #3
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
probaj sa partition magicom, kažu da je jako dobar, možda može stvari koje fdisk ne može.
choby je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2002., 13:36   #4
soda
Premium
 
soda's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Vukovar
Postovi: 438
Stos je u tome sto ne mogu pristupiti disku uz pomoc fdiska, jednostavno javi gresku i nece da se pokrene (u stvari pokrene se i pita da li zelim podrsku za velike diskove i onda javi error reading disk).
I da, napravio sam 3 logicka drajva ali mi je E postao totalno nedostupan i nevidljiv (kao da je disk 5Gb manji).
soda je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2002., 21:17   #5
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Ajde ovako, napisi lijepo sve sto si radio, kakve si particije napravio, kojim redosljedom...
Zatim, o kojem se disku radi (IBM taj i taj, Maxtor taj i taj...).
Dali si probao napraviti novu Win98 BOOT disketu i probao s njom (mozda ti je ona disketa riknula, desava se).
Dali taj disk proizvodi neke cudne zvukove u radu, kao da pijeva (kad disk propjeva, nema spasa).

Probaj sve ubiti s Linux BOOT disketom.
Ima jedan opaki program za Macintosh (ima ga frend na poslu) koji jerdnostavno obrise disk, kao da nista nije bilo na njemu, nesto je mocniji od LoLevel Formata.
Probaj opaliti LoLevel Format, cesto ga ima na CDima od maticne.

U najgorem slucaju, imas los disk, reklamiraj ga (nadam se da je jos pod garancijom) i promijeni.

Daj sve informacije koje imas u vezi tog diska, jer onda i pomoc moze biti kvalitetnija.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2002., 22:04   #6
soda
Premium
 
soda's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Vukovar
Postovi: 438
Hard disk je WD od 40 Gb, potpuno nov. Na njemu nije bilo nikakvih particija. Podigao sam sistem pomoću botabilnog CD sa win98. Nakon toga sam pokrenuo fdisk s tog CD-a. Sa fdiskom sam napravio particije c (20 Gb), d(15 Gb) i e (5 Gb). Sto se tice toga sve sam napravio kako treba (to sam radio nekih 30 puta). E sad kad je sve bilo OK trebao sam aktivirat c, ali sam zurio, pa sam zaboravio to napraviti. Restartao sam kompjuter i sve se cinilo normalno. Sve se fino diglo (s CD-a), ali nema particije E. Kada sam probao to popraviti (obrisati particije i sve napraviti ponovo) nisam mogao pokrenuti fdisk (pokrene se ali napise error reading disc i onda se zatvori). Probao sam poslije toga formatirati c i d sto je proslo normalno, i onda ponovo u fdisk, ali ista stvar. Na c sam probao instalirati win98 i apsolutno sve radi normalno, osim sto nema e particije.

To je sve sto sam napravio (nista nisam zaboravio), pa ajde molim vas pomagajte.:confused:
soda je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2002., 22:14   #7
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
OK, nabavi Partition Magic 7 (moze i 6, ali bolje 7). Provijeri dali on vidi tu particiju i dali ju mozes obrisati/formatirati. Ako ne ide iz Windowsa, probaj iz DOSa (svakako instaliraj i taj dio Partition Magica). Svakako napravi zadnju particiju kao extended.
Ako ne ide ni tako, nabavi Linux BOOT disketu. Ako ne mozes, mail-at cu ti i Linux BOOT disketu i jos jednu koja moze samo baratati particijama, ali je jako dobra, malo bolja od Partition Magica.

Javi kako je proslo.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2002., 09:20   #8
evilstoy
>>>
 
evilstoy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Enterprise bridge
Postovi: 285
Odi na http://www.bootdisk.com/ i tamo si skini AEFDISK ILI DELPART i to skopiraj na boot disketu, digni sistem i obrisi particije.
__________________
Ubuntu 8.10
cpu Intel Q6600 @3GHz (333x9) w/Scythe MINE Rev.B - 29C idle
mbo Gigabyte P35-DS3 ram 8GB Kingston DDR2 667MHz
gpu Asus EN9600GT hdd 2xWD3200AAKS - RAID1
case Chieftec BX-03B-B-B psu Fortron BS 400W
evilstoy je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2002., 22:05   #9
soda
Premium
 
soda's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Vukovar
Postovi: 438
Radi!
Obrisao sam particije sa delpart i fdiskom ponovo napravio particije i AKTIVIRAO prvu particiju.
Hvala svima na pomoći, ja sigurno to ne bih napravio sam.
soda je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na