Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.11.2015., 10:57   #1
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Excel - kartezijev produkt i onda neke kombinacije

Evo znači imam tabilcu sa 4 relevantna stupca i još 10-ak drugih. Recimo da su ti relevantni grad, država, ime i prezime.

Ono što mi ultimativno treba je da svaka jedinstvena kombinacija ta 4 stupca u toj tablici dobije svoj jedinstveni broj. Tako da npr kombinacija Hrvatska-Zagreb-Ivan-Ivić ima broj 1, dok Hrvatska-Zagreb-Ivan-Perić ima broj 2, itd. Vrijednosti ostalih stupaca ostaju takve kakve jesu, samo bi na kraju trebalo dodati još jedan stupac s tim brojem.

Ono što sam mislio je napraviti posebnu tablicu, kartezijev produkt ta 4 stupca, i onda svakom redu, odnosno unique kombinaciji, dodijeliti taj neki broj.

Ono što me muči je kako taj broj onda vrtiti u rikverc u originalnu tablicu? neki lookup, hrpa IF-ova, što? Doslovno mi treba da skockam tako da kaže "uzmi broj za koji kombinacija ABCD iz prvog sheeta vrijedi kombinaciji ABCD iz drugog sheeta".

Drugo kaj mi pada na pamet je konkatenacija ta 4 stupca u originalnoj tablici. Onda maknem duplikate, ostatku dodijelim jedinstvene brojeve i njega jednostavno vlookup-iram i gotovo.

Mišljenja?
perich je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2015., 11:30   #2
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ovaj drugi dio ti ide lako, ako ubaciš još jedan stupac i spojiš stringove u jedan.
Isto napraviš i u sheetu gdje si maknuo duplikate i dodijelio im broj. Vlookup-om lako vratiš brojeve u glavnu tablicu. Ako ti to treba samo jednom i nikad više, napravio ovako. Brzo i jednostavno. Ako ti treba nekoliko puta, iskemijaj bolje rješenje, jer ovo nije pješke, nego bos-na-pijesku rješenje .
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.11.2015., 19:51   #3
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Nisam neki excell stručnjak, ali ako je komplicirano raditi lookup tablicu, možda da iskoristiš neku hash funkciju?

Ovako na brzinu google baci npr:
http://superuser.com/questions/55059...e-a-hash-value

A vidio sam i da ima rješenja za npr md5 hash funkciju bez da se koristi VBA, dakle, moguće je.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2015., 13:14   #4
IvanVk
Registered User
 
IvanVk's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: -
Postovi: 194
Unique podaci iz 4 stupca

Citiraj:
Autor perich Pregled postova
Ono što me muči je kako taj broj onda vrtiti u rikverc u originalnu tablicu?
Mišljenja?
Da si postavio primjer bilo bi lakše odgovoriti. Ovako mi pada na pamet da selektiraš ta 4 stupca (range podataka) i potom pokreneš Advanced filter i dobiješ Unique podatke za ta 4 stupca bez rikverca.
Postoji mogućnost da za svaki Unique red postaviš jedinstveni redni broj.
IvanVk je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na