Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.07.2012., 20:14   #1
CROXXX69
KAVA.hr
 
CROXXX69's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: zg
Postovi: 362
Staro napajanje uzasno grije

dobar dan,

evo imam staro napajanje chieftec gps-350eb-101 a
posto sam promijenio komponente valjda napajanje vise ne izdrzi, odnosno problem je sto iza vruci zrak izlazi van i sobu mi ugrije i to mi se sada bas svidja kada su ovakve temperature vani... uglavnom moja soba je bas sauna... u svim ostalim prostorijama u stanu je normalna temp...

uglavnom ocito je da je prestaro ili nije snazno ili pokvareno ili sta ja znam sta, pa mi drugo treba? pa pitanje koje? koliko w mi treba? jel treba neka poznata firma ili je svejedno?! bas se ne kuzim u tome pa ako mi netko moze pomoci? dali mozda netko preko oglasa ovdje prodaje? ili bolje novo kupiti?

inace ovo je moj sistem:

- windows 7 x64
- MB ALiveXFire-eSATA2 CrossFire
- 4gb ram (ali Windows samo prepoznaje 3.25gb) Corsair 4GB, 800 MHz DDR2, XMS2-6400 2x128Mx64non-ECC 240 DIMM, unbuffered, 5-5-5-18, 64Mx8 DRAMs, CM2X2048-6400C5.
- 2. CPU AMD Athlon X2 7850 BE AM2+
- STM 500GB 3,5" Seagate/Maxtor ST(M)3500320AS SATA 7200rpm 32MB SATA II Hard Drive um die 500gb
- grafa je 8600 gts
CROXXX69 je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 20:30   #2
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
mijenja. meni se isto dešavalo kad je bilo na knap. Kupi neki corsair ili jači chiftec. Grije s e i malo smrdi, jelda?
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.07.2012., 20:54   #3
CROXXX69
KAVA.hr
 
CROXXX69's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: zg
Postovi: 362
pa za sada nis ne smrdi... vise ugusljivo i vruce bude u sobi i mogu otvarati prozor koliko hocu, ali uvijek isto---

neki corsair? ili jaci chiftec? pa do koliko kn bi morao izdvojiti, odnosno koliko mi minimalno treba?
CROXXX69 je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 20:56   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Napajanje ti je postalo knap. Uzmi jače, npr. XFX 450W. Malo je prejako za trenutnu konfu, ali je tiho i dovoljno jako za buduće nadogradnje.

EDIT: imaš na tržnjaku polovnog Anteca 550W i Silverstone Stridera 400W
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=235184
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 12.07.2012., 00:35   #5
nbafan
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 54
Uzmi corsair cx 430,kosta nekih 320 kn
nbafan je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2012., 06:16   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Sinko, ne znaš šta pričaš. CX430 je polušrot kao i cijela CX serija osim CX400 (koji se više ne proizvodi). Rev 2 istih je nešto bolja od Rev 1, ali i dalje debelo ispod razine Corsair imena. XFX 450/550 su preimenovani Seasonici i svjetlosnim godinama su bolji od CX.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 12.07.2012. u 06:28.
coconut je online   Reply With Quote
Staro 12.07.2012., 13:11   #7
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor CROXXX69 Pregled postova
posto sam promijenio komponente valjda napajanje vise ne izdrzi, odnosno problem je sto iza vruci zrak izlazi van
To je jedna od osnovnih funkcija venta na napajanju - izvlačenje toplog zraka van, tj. ostvarivanje stalnog protoka kroz kućište.
To uopće nije simptom pregrijavanja napajanja.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2012., 13:17   #8
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Ja bi ipak rekao da konfiguracija uopće nije zahtjevna. Kuma i 8600GTS ne mogu tolko opteretit napajanje da se ono zagrije. Rekao bih da bi tu toplinu stvarali procesor i/ili grafička.

@CROXXX69
Kakve su temperature procesora i grafičke? Koji je hladnjak na procesoru? Koji je model grafičke? Pasivna? Koje je kućište i dal ima montirane kakve ventilatore za upuh i ispuh zraka?

Očisti komp od prašine, eventualno promijeni pastu na procesoru i grafičkoj.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2012., 13:51   #9
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Ja bi ipak rekao da konfiguracija uopće nije zahtjevna. Kuma i 8600GTS ne mogu tolko opteretit napajanje da se ono zagrije. Rekao bih da bi tu toplinu stvarali procesor i/ili grafička.

@CROXXX69
Kakve su temperature procesora i grafičke? Koji je hladnjak na procesoru? Koji je model grafičke? Pasivna? Koje je kućište i dal ima montirane kakve ventilatore za upuh i ispuh zraka?

Očisti komp od prašine, eventualno promijeni pastu na procesoru i grafičkoj.
evo isti slučaj s "kumom" imao 2009
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=152053
  Reply With Quote
Staro 12.07.2012., 14:40   #10
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Hahahaha

Prosim te, naj smeha delati i na ovom podforumu.

Nisam sve čitao, ali vidim da si imao Raptoxxovo napajanje. To je odron!
ShanTech je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.07.2012., 18:50   #11
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
To se meni događalo sa Chieftecom 550W u ove ljetne dane. Konfa je bila:

Q8200 @ 3.2GHz
GA-EP35-DS3
4X 2GB DDR2
ATI HD4870 1GB
2X HDD
prža
1 vent

I u ove ljetne dane ako u sobi zagrije malo napajanje počne izbacivati vrel zrak van. A kad pokrenem nešto, pa to bude nenormalno .
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2012., 23:18   #12
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Problem je i "nelinearnost" ljudskih osjetila, 5 °C višu temperaturu različito interpretiramo (recimo 25 i 30 °C) dok napajanju je vrlo vjeratno sasvim svejedno dokle god je adekvatno hlađeno i nije preopterećeno. IMHO dok računalo radi stabilno, nema problema.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2012., 23:23   #13
CROXXX69
KAVA.hr
 
CROXXX69's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: zg
Postovi: 362
a sta sada... jel je ili nije napajanje kriv?!
pa meni se cini da je prije bilo normalnije temperature i po ljeti isto...

a kako mogu mjeriti temperaturu procesora, graficke i ostalo? everest home?


EDIT: pa ne radi mi normalno, jer kada zatvorim kuciste onda se jako cije neki ventilator (vjerojatno napajanje?) i moram otvoriti kuciste skroz da se smiri ventilator... znaci nesta nije uredu?!
a netko je pitao koja grafa? koje kuciste i slicno?! pa da odgovorim:

- kuciste: nemam ;-)
- grafa nije pasivna (valjda, kako to znam?)
- koji je hladnjak na procesoru? pa ne znam... kupio sam ga i vec je bio na njemu, znaci standardan njegov neki...
- i nema dodatno nikakve ventilatore. samo 3 ventilatora na grafu, napajanje, amd procesor

Zadnje izmijenjeno od: CROXXX69. 12.07.2012. u 23:28.
CROXXX69 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 05:57   #14
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Uzmi olovku i njome na kratko zaustvaljaj ventilatore dok ne skužiš koji buči. Kako god okreneš, tvoje napajanje je knap i poželjna je nabavka kvalitetnijeg/jačeg.
Uzrok većeg zagrijavanja može biti i loše kućište u kombinaciji sa slabim cable managementom i slabim provjetravanjem. I sve dok ne napišeš točno koje komponente imaš (ispuni hebeni Moj komp!), konkretnu pomoć ćeš teško dobiti.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 09:36   #15
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
sve dok ne napišeš točno koje komponente imaš (ispuni hebeni Moj komp!), konkretnu pomoć ćeš teško dobiti.
lol, pa napisao je sve u prvom postu čovjek
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 09:44   #16
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Kad si toliko pametan - koje kućište ima? I ne čitaju svi prvi post, a Moj komp nije bezveze već ima neku funkciju.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 09:56   #17
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kad si toliko pametan - koje kućište ima? I ne čitaju svi prvi post, a Moj komp nije bezveze već ima neku funkciju.
Kućište je stvarno od presudne važnosti u rješavanju ovog problema
Ja sam mislio da bar moderatori čitaju prvi post ako ne već svi
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 10:02   #18
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,552
Ovo je neki troll

Nema kučište, a ranije piše kako ga zatvara.
Fali mu jedan vent iza da ispuhuje topli zrak, sad mu sve skupa ide van preko napajanja i jasno da se grije... složen komp like it's 1999
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 10:34   #19
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Citiraj:
Autor Doink the Clown Pregled postova
Kućište je stvarno od presudne važnosti u rješavanju ovog problema
Ja sam mislio da bar moderatori čitaju prvi post ako ne već svi
Čitaj s razumijevanjem šta čovjek piše. Isto tako nije isto ima li Chiftec/CM/Corsair ili neko šrot kućište.
I šta kaže kolega ispod tebe - prvo napiše da otvara stranicu kućišta i da mu se onda ne čuje vent, a onda 2 reda niže kaže da ga nema. Tko tu koga?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 10:39   #20
domy1
Yugokiller
Moj komp
 
domy1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 643
Ako komp grije kao npr grijalica od 300w, toliko će grijat sobu nevezano za sve. To kaj će komp biti hladniji je druga stvar, soba neće sigurno.
__________________

domy1 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 10:47   #21
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Čitaj s razumijevanjem šta čovjek piše.
I to mi kaže netko tko ne čita prvi post u kojem je opisan cijeli problem i navedena konfiguracija
Po meni nema tu razloga za paniku sve dok komp stabilno radi a to što se neka od komponenti malo grije zbog pasjih vrućina to je normalno, sve dok se sistem ne ruši nema razloga za brigu.
Može se instalirati Everest pa malo pogledati kakvo je stanje temperatura procesora i kartice, ja se ne bih tu kladio da je baš napajanje glavna grijalica.
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 11:23   #22
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
pa nek isproba drugo napajanje. Kažem vam da je napajanje 90%.Imao isti slučaj i iste simptome.
  Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 11:30   #23
CROXXX69
KAVA.hr
 
CROXXX69's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: zg
Postovi: 362
mozda nisam dobro objasnio. imam ja kuciste (neko noname, pise samo DELUX, crveno je i ima naprijed kao od bmw-a svijetlo, to sam davno kupio u diskont24), ali sa strane sam ga otvorio da puse zrak.
e kada ga tako ostavim otvoreno onda je sto se tice zvuka ok, ali ako bi ga zatvorio onda se cuje glasnije i glasnije (i po zimi i sada po ljeti ista stvar).
i kada ga onda otvorim onda se postepeno smanjuje zvuk ventilatora... ali to nije malo glasnije vec (meni osobno) dosta jako...

@Doink the Clown: ja sam mislio ako je napajanje slabije i da se onda jako muci pa onda izlazi vruc zrak... a da se nebi toliko mucio onda bi normalan zrak isao van?! (tako receno laicki).

a vezano za everest sto uopce moram gledati (ne koristim bas takve programe)?:
- hard je 41C

ostalo ne vidim
CROXXX69 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 11:40   #24
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Jesi li 100% siguran da se čuje vent na napajanju? Možda je do venta na CPU hladnjaku.
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 11:45   #25
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor CROXXX69 Pregled postova
dobar dan,
Dobar dan

Citiraj:
evo imam staro napajanje chieftec gps-350eb-101 a
posto sam promijenio komponente valjda napajanje vise ne izdrzi, odnosno problem je sto iza vruci zrak izlazi van i sobu mi ugrije i to mi se sada bas svidja kada su ovakve temperature vani... uglavnom moja soba je bas sauna... u svim ostalim prostorijama u stanu je normalna temp...
S obzirom na vanjske temperature (i izostanak klima uređaja) - sasvim je normalna situacija koju si opisao.

Citiraj:
uglavnom ocito je da je prestaro ili nije snazno ili pokvareno ili sta ja znam sta, pa mi drugo treba? pa pitanje koje? koliko w mi treba? jel treba neka poznata firma ili je svejedno?! bas se ne kuzim u tome pa ako mi netko moze pomoci? dali mozda netko preko oglasa ovdje prodaje? ili bolje novo kupiti?
Novo napajanje ti neće puno pomoći - napajanje je samo mali dio tvog problema.

Citiraj:
inace ovo je moj sistem:

- windows 7 x64
- MB ALiveXFire-eSATA2 CrossFire
- 4gb ram (ali Windows samo prepoznaje 3.25gb) Corsair 4GB, 800 MHz DDR2, XMS2-6400 2x128Mx64non-ECC 240 DIMM, unbuffered, 5-5-5-18, 64Mx8 DRAMs, CM2X2048-6400C5.
- 2. CPU AMD Athlon X2 7850 BE AM2+
- STM 500GB 3,5" Seagate/Maxtor ST(M)3500320AS SATA 7200rpm 32MB SATA II Hard Drive um die 500gb
- grafa je 8600 gts
Ovo je tvoj problem - relativno neučinkovita (glavni uzročnik) i struje gladna konfiguracija uz napajanje starije generacije (čitaj: mala efikasnost u radu tj. znatan dio procesuirane energije pretvara u toplinu - cca 20-30%).

To što sad primjećuješ ventilatore i vrućinu jest samo nusprodukt ljetnih temperatura. Bolje rečeno računalo je, gledajući termalno, ništa drugo nego kutija koja prolaskom zraka kroz njega uvećava njegovu temperaturu za nekih 10-20 stupnjeva. Računalo je podešeno da održava (ili barem pokuša održati) konstantnu temperaturu - recimo između 40-50°C. Temperatura okoline je porasla i samim time hladnjaci imaju teži zadatak - a ne mogu spustiti temperaturu ispod temperature okoline koja je, kao što si i sam rekao "saunska".

Novije konfiguracije i računalne komponente su efikasnije u radu i ovih desetak stupnjeva se može u njihovom slučaju čak i prepoloviti.

To što izlazi vruć zrak iz napajanja jest samo posljedica toga što ga ti koristiš kao ispušni ventilator - cijela konfiguracija stvara toplinu, a napajanje tu toplinu eventualno pripomaže 20-ak % i sve to skupa izbacuje kroz njegov stražnji dio (ono što ti osjećaš kao vruće napajanje).

Glasni ventilatori i visoke radne temperature (grafa, procesor) su također posljedica neučinkovitih (slabih) hladnjaka i osušene termalne paste između hladnjaka i komponente koja se hladi (procesorski i grafički čip).

Rezime - problem je u zastarjeloj konfiguraciji, slabom održavanju/čišćenju kompa i relativno laičkom slaganju hlađenja cijele konfiguracije (izostanak ventilatora na kućištu).

Termodinamika je tvoj glavni problem - predmet koji se uči više semestara na strojarskom fakultetu (i koji, usput rečeno, nije baš pussy smoke za one koji su ju pokušali/uspjeli položiti).

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 13.07.2012. u 11:55.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 12:08   #26
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Stavi vent na ispuh, i neće više toliko vrućeg zraka kroz napajanje prolaziti/ automatski će biti hladnije. Ovako ono služi kao ispuh.
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 12:13   #27
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
pa kakve veze ima termodinamika i ispuh ako je čovjek otvorio kućište?
Ispuhavat će što? Pa vrući zrak više ne cirkulira u kućištu.
A da isproba novo napajanje?
I kažem vam da "kuma" na nekim pločama stvara probleme tog tipa.
NEk proba malo smanjit napon u biosu na kumi pa će vidjet.
  Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 12:16   #28
CROXXX69
KAVA.hr
 
CROXXX69's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: zg
Postovi: 362
mislim da je ipak napajanje...
jer mi je prije bilo ok kada sam imao starije komponente (ali isto napajanje).
kada sam nadogradjivao mi je sada dost toplije...?!
i temperatura je i po zimi takva (isto moram imati otvoreno kuciste da se ne cuje glasno ventilator)... dosta toplo bude pa moram cesto "proluftirati" sobu jer bude ugusljivo...
pa pretpostavljam da bi moglo biti napajanje?
vjerojatno cu morati testirati... pa ako nece biti napajanje onda... sto onda?!

"pa kakve veze ima termodinamika i ispuh ako je čovjek otvorio kućište?"
da to sam jos htio napisati, jos mi je cudno sto imam otvoreno kuciste ali opet napajanje izvuce vruci zrak van.
ali evo, stavio sam ruku tamo gdje je ventilator od procesora i od graficke kartice i puno je manji vruc zrak nego kod napajanja... amd procesor je najhladniji, pa cini mi se grafa pa na zadnjem mjestu napajanje...


EDIT:
inace, skinuo sam si program piriform speccy i kaze mi:
- amd 64c-62c
- motherboard 44c
- graficka 50c
- hd 40c

Zadnje izmijenjeno od: CROXXX69. 13.07.2012. u 12:26.
CROXXX69 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 12:18   #29
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
Pa metodom pokušaja. Kako drugačije.
Ali 99,9% je napajanje. Kažem ti imao isti problem.
  Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 12:30   #30
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor CROXXX69 Pregled postova
mislim da je ipak napajanje...
jer mi je prije bilo ok kada sam imao starije komponente (ali isto napajanje).
kada sam nadogradjivao mi je sada dost toplije...?!
O Bože... Pa naravno da je toplije ako je opterećenije.
No to ne znači da je neispravno ili nešto slično.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na