Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Mediji
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.02.2012., 14:44   #1
Ragnarok
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Interni čitač kartica

Pozdrav imam jednu dilemu koju ne znam kako rješiti, možda netko od vas bude znao.

Planiram si nabaviti čitač kartica, tj. interni card reader koji bih ugradio u kućište (bitne mi M2, Micro SD i SD)
To nije neki problem, našao jeftin komad, npr.: http://www.links.hr/...ikl=301.000.003

Problem je što su to dimenzije (kao i u ostalim koje sam našao) disketne jedinice, tj. floppyja, a ja taj ulaz nemam, već imam dosta, ne znam stručni naziv, ulaz dimenzija DVD Rom-a.

Sad jel znate možda bi li se dalo nabaviti kao neki dock, neku plastiku koju ugradim u kućište i onda u koju bih mogao ugurati taj manji card reader ili znate li možda ima li negdje nabaviti card reader DVD-Rom slot veličine?

Hvala unaprijed
Ragnarok je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 14:52   #2
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Kakvo kućište imaš?
Inače, svako novo kućište dolazi s jednim 5,25" poklopcem koji na sebi ima otvor od 3,5".
Malo prekopaj ambalažu od kućišta ako ju imaš?
BojanZD je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.02.2012., 14:59   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ili nabavi čitač koji je 5.25" dimenzije (kao za cd/dvd) ili taj od 3.5" sa ovim adapterom:
http://www.protis.hr/products/detail...k-retail/23240
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 15:02   #4
Ragnarok
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
http://www.coolermaster-usa.com/uplo...10/intro01.jpg

Coolermaster 932 HAF

E hvala Nikky, baš sam tražio takav adapter, nisam ga našao doduše, ovo će poslužiti super.
Ragnarok je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 15:09   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Znam jer sam ga i ja uzimao za USB3 modul kojeg sam dobio sa mobo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 15:29   #6
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Taj adapter si morao dobit sa HAF kućištem, dolazi kao standarda oprema!
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 15:57   #7
Ragnarok
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Ah, stvarno, sad sam prekopao kutiju s tim stvarima koje držim, ima već 2g otkada sam nabavio i potpuno zaboravio da zapravo sam dobio to...Hvala puno što si rekao Bojan.

Svejedno, dobro mi je znati da ima u Protisu adapter, mogli bi mi zatrebati kasnije jednom za nešto.
Ragnarok je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 16:26   #8
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Ako nema u Protisu, uvijek se nađe na ebayu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2012., 10:06   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Evo još jedan info, Protis preprodaje ovaj (Roline - Rotronic): http://shop.roline.com/floppy_mounti...ier=&t_lager=#
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2012., 18:41   #10
Ragnarok
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Ajd, drago mi je što znam da ima tih ladica sada za nabaviti.
Najveći mi je problem predstavljao što nisam znao kako da ih nazovem, pa sam googlao, slotove, dockove, ali adapter /adapter frame mi nije pao napamet.
To će mi dobro doći kasnije kad ću upgradeati nešto na PC-u.

Sada sam uspio dobro prekopati rezervne djelove HAF-a pa sam našao taj frame i mrežicu s rupom za to u što se uglavi vrh čitača, sve što preostaje je da ga večeras ugradim doma. Odlučio se za onaj iz uvodnog posta, jeftin i ima formate koji mi trebaju.
Još samo da nađem odgovarajući pin na matičnoj, nisam baš stručnjak povodom toga, al izgleda da je to onaj usb header pin.
Ragnarok je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.02.2012., 18:49   #11
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Tako, spojiš na usb header. Čini mi se da kabeli čitača okupiraju 2 headera. Napajnje čitača često ide na molex konektor.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2012., 20:04   #12
Ragnarok
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Aha, pa vidjet ću, naveli su samo da je header kada sam gledao info o proizvodu, ne i koliko, a na slici je jedan, naravno, ne znači da je točno, vidjet ću kad večeras otvorim kutiju.


Pazit ću ovaj put jer moj prvi pokušaj instalacije hardwarea, bilo je napajanje u pitanju, je završilo s kurenjem par pinova na MB, sva sreća sve ostalo je bilo neoštećeno.
Još puno moram učit tu, uvijek bio u softwareu, ne toliko u ugradnji ovih stvari.
Ragnarok je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2012., 20:42   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Ne možeš ništa fulati jer je interni usb konektor tako napravljen da u samo jednoj poziciji ide na usb header na ploči.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2012., 21:27   #14
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Opet lupetaš... USB konektor se može okrenuti kako kod hoćeš, pogotovo ovaj od čitača kartica koji ima samo četiri pina, a kod ovih s osam treba pripaziti jer je nekad svih deset rupa šuplje. Bez obzira što se spaja, uvijek crvena mora biti na pinu 1 i onda redom iza nje bijela (ili žuta), zelena, crna. Isto tako, card reader ne trebaju napajanje preko molexa jer im je dovoljan USB port.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2012., 09:33   #15
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Ne trkeljaj bezveze kad ne znaš o čemu pričaš. U ovom slučaju, usb konektor čitača ima 9 pinova tako da se može samo na jedan način ukopčati na header. Govorimo o ovome. A sad mi lijepo objasni kako ga prikopčati nego u jednoj jedinoj poziciji.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2012., 10:29   #16
Ragnarok
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Da, tako je, imao je samo jedan usb-heder, 9 pin.
Prikopčao i sve radi bez problema.

Kad smo kod toga svega, na kraju uzeo sam taj SCYTHE Kama Reader Jr. pa da kažem nešto o njemu.

Cijena je fenomenalna 65kn, ima dosta priključaka, meni trebali SD, Micro SD, Duo i Micro M2.

Brzina prepoznavanja kartice je dobra, ništa ne šteka, prepozna ju čim ju ubacim i može čitati dvije različite istovremeno. Nisam još isprobao staviti 2 "iste" vrste, tipa SD i Micro SD.

Ipak, moram se požaliti što ima manu u tome što ulazi za kartice na doljnjoj razini čitača imaju prostor ispod ulaza za čitanje kartice (što ne smeta kod većih, tipa SD), ali malena poput Micro SD ima jako dobru šansu da upadne unutar kutije čitača i nema onda ništa drugo nego, otvoriti kućište, izvaditi čitač i otvoriti ga kako bi pokupio karticu unutra.

Ništa strašno, sada kad za to znam, lako mogu pozicionirati micro SD da ne upadne unutra, ali opet, iritantno je što na to moram paziti. Al ajde, 65kn, dobro je, vjerojatno ću uspjeti osmisliti i nekakvu pregradicu koju ću staviti da ne može upasti ako mi se to ikad opet dogodi.

Hvala svima na pomoći oko ovog.
Ragnarok je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na