Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Mediji
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.10.2006., 22:25   #1
cardar
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 32
Trajnost medija CD -DVD

Ovak, imam neku kutiju u kojoj su mi pohranjeni stari CD-i
i neki dan uzmem jedan i pokušam ga očitat a ono - ništa

Kolika je trajnost sprženih CD-a i DVD-a ?
cardar je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2006., 23:18   #2
BrunoZG
Junior Member
 
BrunoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,205
Ima svakakvih teorija i izjava proizvodjaca, od 20tak do 100 godina.

Zivi bili pa vidjeli

Meni se je to do sad desilo samo sa jednim medijom davno sprzenim, dok jos ja nisam ni imao przilicu, stavio sam ga samo jednom u PC, i negdje nakon 1-2 godine izvadio van , to je bio najocuvaniji medij kojeg sam ikad imao, i vise se nije dao ocitat, al fakat nije, jer probao sam na barem 5 čitača.(Bio neki blank medij bez natpisa)

najstariji princo sprzeni kod mene su oko od 7-8 godina, svi rade kao prvi dan.
__________________




AMD 3800+x2@2500, 1,375V
MB-ASROCK DUAL SATA(bios 2.2) 2+ENERMAX485W
2x512 Supertalent CL2
HDD-Hitachi 160GB, WD 800JB
ELSA 7600GT
Leadtek-2000XP expert
DVDROM-LITEON-167T ,DVDRW BENQ 1650,DVDRW NEC ND2500A@2510_fw205C
Monitor: Samsung 997MB (19')
Terratec Sky 5.1,EPSON-C42









Zadnje izmijenjeno od: BrunoZG. 20.10.2006. u 00:20.
BrunoZG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.10.2006., 00:06   #3
vga killer
Treba kaj skurit??
 
vga killer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zgb
Postovi: 4,006
Najvise ovisi kak postupas s njima, znači držanje u kutiji tralala i kvaliteta samog medija.
vga killer je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2006., 10:13   #4
Imitator
Banned
 
Imitator's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: ZG - Dugo Selo
Postovi: 523
Citiraj:
Autor BrunoZG Pregled postova
Ima svakakvih teorija i izjava proizvodjaca, od 20tak do 100 godina.

Zivi bili pa vidjeli

Meni se je to do sad desilo samo sa jednim medijom davno sprzenim, dok jos ja nisam ni imao przilicu, stavio sam ga samo jednom u PC, i negdje nakon 1-2 godine izvadio van , to je bio najocuvaniji medij kojeg sam ikad imao, i vise se nije dao ocitat, al fakat nije, jer probao sam na barem 5 čitača.(Bio neki blank medij bez natpisa)

najstariji princo sprzeni kod mene su oko od 7-8 godina, svi rade kao prvi dan.
Imam isti slučaj s nekolicinom starih medija....izgledaju doslovno kao novi, a nijedna ih optika više ne čita....stari su nekih 5-7 godina....

A istodobno imam jedan CD (traxdata) star i više, pa ga sve optike bez problema čitaju..... Sve mi se više čini da ima i razlike u tome, s kojom pržom je sniman medij....

U svakom slučaju definitivno se kvalitetniji mediji (ili ti skuplji), nakon nekog vremena čitaju "bolje" nego neki "divlji"...ili su barem moja iskustva takva!
Imitator je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2006., 10:36   #5
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
Ja imam uglavne one stare Gold Traxdate...ti su bili legendarni....sto god radio s njima, uvijek rade!! Stari su ~ 6.god

Edit:
Da nadodam, imao sam legendarnu SCSI Yamahu 4-4-16....ta je przila sve...jos mi je zao nje

Zadnje izmijenjeno od: nicko. 20.10.2006. u 11:30.
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2006., 11:18   #6
BrunoZG
Junior Member
 
BrunoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,205
Citiraj:
Sve mi se više čini da ima i razlike u tome, s kojom pržom je sniman medij....
Mislim da je to isto bitno.Ili drugacije receno kakav je ispao "burn". Ako je burn dobar medij ce radit, a mozda onda o kvaliteti ,medija ovisi oce li bit čitljiv 25 ili 50 godina.
__________________




AMD 3800+x2@2500, 1,375V
MB-ASROCK DUAL SATA(bios 2.2) 2+ENERMAX485W
2x512 Supertalent CL2
HDD-Hitachi 160GB, WD 800JB
ELSA 7600GT
Leadtek-2000XP expert
DVDROM-LITEON-167T ,DVDRW BENQ 1650,DVDRW NEC ND2500A@2510_fw205C
Monitor: Samsung 997MB (19')
Terratec Sky 5.1,EPSON-C42








BrunoZG je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2006., 11:25   #7
Deathwish
overpowered
Moj komp
 
Deathwish's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 901
Belive it or not imam jedan nonjemac(blank) cd s crnim "pjegicama" po njemu(da imam digitalku sliko bi) i još radi : lol2 :
Inače bi ti cd-i trebali trajat duže od tebe,ali ovisi kako koji,a da ne govorim o ogrebotinama i zloglasnom cyclic redundancy erroru,ergo sve je to varijabilno
za dvd-e,neznam kolko bi trebali trajat al većinu njih čim takneš dobiješ crc
najbolje bi bilo da ih staviš u vakum i nek miruju...
__________________
@Work HP Zbook15
@Home Acer 5020
Deathwish je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2006., 11:39   #8
cardar
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 32
Citiraj:
Autor Deathwish Pregled postova
Belive it or not imam jedan nonjemac(blank) cd s crnim "pjegicama" po njemu(da imam digitalku sliko bi) i još radi : lol2 :
Inače bi ti cd-i trebali trajat duže od tebe,ali ovisi kako koji,a da ne govorim o ogrebotinama i zloglasnom cyclic redundancy erroru,ergo sve je to varijabilno
za dvd-e,neznam kolko bi trebali trajat al većinu njih čim takneš dobiješ crc
najbolje bi bilo da ih staviš u vakum i nek miruju...
A koji je način najbolji za dugotrajnu pohranu ?
Neš si mislim kupit jedan HD koji bi povremeno dopunio važnim stvarima i onda izvadio - jel to dobro rješenje ?
kolko vidim sve je to nažalost lutrija
cardar je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2006., 13:27   #9
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Citiraj:
Autor cardar Pregled postova
A koji je način najbolji za dugotrajnu pohranu ?
Neš si mislim kupit jedan HD koji bi povremeno dopunio važnim stvarima i onda izvadio - jel to dobro rješenje ?
kolko vidim sve je to nažalost lutrija
Osobno mislim kako je to odlično rješenje, budući da su ti fajlovi lako dostupni (eksterno kućište, ladica itd.). Naravno, ostaje problem sigurnosti podataka, budući da i hardovi znaju otkazat, ali ako ti je sigurnost tih podataka užasno važna, onda možeš uložiti u neku soluciju tipa eksterni RAID1, pa ako i jedan disk ode, podaci su spašeni na drugom.

Ako malo računaš, vidjet ćeš kako ti praktički ispadne jednak trošak pržit na cd ili arhivirat na hard, budući da 250GB hard košta koliko i ekvivalentan broj CDa (DVD-i su doduše jeftiniji u konačnici).

Što se tiče samih CD-a / DVD-a, vijek trajanja ovisi o dosta faktora. Ovisi o samoj kvaliteti medija, zatim o načinu čuvanja, kao i o kvaliteti samog snimača. Svi snimači s vremenom degradiraju kvalitetu snimanja, tako da je uvijek poželjno imati posebno čitač i posebno snimač medija (za 100-150 kuna kupiš DVD-ROM i mirnije spavaš).

Ja sam imao razna iskustva s medijima, i moram priznati kako mi ih je dosta otišlo kvragu. Jedna cijela serija u arhivi mi je ili nečitljiva, ili jedva čitljiva, budući da sam kupio spindle od 100 kom. nekih no name blank cd-a, i ispostavilo se kako su užasno loše kvalitete. To mi je bila škola, i od onda kupujem samo Trax Date, koje su se pokazale pouzdanima.

Ako imaš neke važnije podatke, bilo bi bolje da ih ne držiš u spindlu, već svaki u vlastitoj kutiji, da ih ne čitaš prečesto, pažljivo rukuješ njima i pripaziš na sunce i atmosferske prilike. Meni se dogodilo da su neki mediji propali nakon što sam se vratio s mora - po njima su se stvorile točkaste mrlje i postali su nečitljivi. Mediji su bili loše kvalitete, i kako sam ih na moru slušao u mp3 discmanu, očito ih je nagrizla sol iz zraka, te uništila (znači nisu došli u direktan dodir s morskom vodom, već sam ih naprimjer imao 5-6 na otvorenom, i 3 tjedna vlažnog morskog zraka im je gadno naškodilo).

Mislim da je za važne podatke idealno rješenje dodatni hard diskovi, i povrh toga povremeni backup najvažnijih podataka na DVD-e.
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2006., 13:32   #10
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
Citiraj:
Autor cardar Pregled postova
A koji je način najbolji za dugotrajnu pohranu ?
Neš si mislim kupit jedan HD koji bi povremeno dopunio važnim stvarima i onda izvadio - jel to dobro rješenje ?
kolko vidim sve je to nažalost lutrija
DVD-RAM
nicko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.10.2006., 14:20   #11
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
jel normalno da DVD bude malo ogrecan nakon snimanja, onako lagano (ne kružno), pržilica je NEC 4550, probao sam pržiti na kvarkove i TDK ali na svima bude tako malo ogrecano, jel to normalno?
Buger je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na