Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.11.2019., 15:39   #61
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Lijepo su nas telekomi istrenirali...
Kolega, jel se sad nakon što razj**ete fiksni internet, prebacujete i na onaj mobilni?
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2019., 21:49   #62
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
sakomako

To što se pojedinci ponekad raduju gore linkanom je u stvari žalosna i surova stvarnost.

A čemu se ti raduješ?
Nikox je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.11.2019., 07:29   #63
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
sakomako

To što se pojedinci ponekad raduju gore linkanom je u stvari žalosna i surova stvarnost.

A čemu se ti raduješ?
Flat tarifi koja jedina danas ima smisla.

Ako 4K spot od 3 minute ima cca 1 GB, 1 sat je 20 GB. Ako gledaš neki striming servis u prosjeku određeno vrijeme što je individualno za svakoga, probaj izračunati količinu podataka potrošenih za jedan mjesec pa sam zaključi koliki bi trebali biti limiti prije spuštanja brzine.

Sjeti se Netflixa i ostalih servisa. Ljudi slušaju i gledaju videospotove u pozadini a sve to jede promet.

Nekada su se naplaćivali MB, pa se prešlo na GB, a u principu zbog količine podataka i veće kvalitete slike i zvuka danas bi normalno bilo da se radi o TB prometa na mjesec. Recimo za početak 3 TB s tendencijom rasta kroz godine na 5 TB po korisniku mjesečno. Ne mora biti flat ali mora biti neka realna količina transfera na mjesec koja pokriva današnje usluge na netu.

Razmisli samo o tome da porastom brzina ljudi biraju sadržaje veće rezolucije i kvalitete pa limit od 200 GB ispucaš za manje od 10 sati. Pogledaj samo veličine nekih serija na Netflixu, 8 epizoda nekada ide i preko 200 GB, a to je cca 8 sati materijala.

Dakle ne možeš očekivati da standardi od prije par godina što se tiče prometa danas zadovoljavaju potrebe korisnika, a jedino realno riješenje za ubuduće je FLAT bez smanjenja brzine, jer onda takvom korisiku sa smanjenom brzinom je internet beskoristan i upitaš se čemu onda nove tehnologije i brzine?

U početku kada sam prešao na optiku i FLAT znao sam otići i do 5 TB na mjesec, naravno da je to bilo kratko vrijeme, no opet vidim po sebi da 2 TB se potroši bez nekog većeg problema. Probaj samo izračunati promet IPTV za Full HD a ima i kanala sa pravom 4K rezolucijom. Dakle normalno gledanje TV.

I onda zakljući sam da ovih 200 GB sa ovom brzinom nije ništa, jer možeš to odmah pomnožiti brojem 10 i to danas, a dolazi iza čoška 8K i u najavi 16K.

Ista stvar je i sa količinom GB za današnje igre, koje su nekada bile 1 MB, pa je to naraslo danas na GB, a sve se to skida direktno sa neta i servisa koji nude takve usluge. Dake brzine rastu a sa time i količina podataka za određene usluge, tako da bez flat tarife neke usluge niti nemaju smisla.

S druge strane i država npr. danas traži slanje projekata u e-obliku s ograničenjem pojedinog fajla na 100 MB što je glupo jer samo ljudima oduzima radi toga vrijeme, jer nije danas problem prebaciti 1 TB s ovim brzinama, a obzirom na zahtijevanu kvalitetu materijala za neke projekte (skenirane karte, nacrti i slično) nije uopće problem napucati silne GB.

Pogledaj si i situaciju u medicini gdje se sve češće koriste slike i video materijali visoke rezolucije, a sve se to danas dostavlja preko mreže i zaključi sam koji je trend i standard za ubuduće, a nekima je to već i danas.


Optčka veza i 5G mreža a uz to i flat tarifa pomalo postaje standard. Kada se to sve postavi i kapacitira to ima svoju cijenu, ali daleko manju od npr. bakrene parice koja se kod nas još uvijek obilato koristi iako je to debelo zastarjela i preskupa tehnologija za današnje namjene i kod koje se još negdje naplaćuje i promet a na to su nas naučile telekom kompanije iako ti na optici pojedeš teoretski mjesečni promet na bakru za par sati i imaš FLAT, a ovome na bakru naplaćuju promet i dalje. Sličnu stvar imaš i na 5G mobilnoj mreži u usporedbi sa mobilnim mrežama starije generacije gdje se naplaćivao i naplaćuje svaki MB prometa.


200 GB izgleda impozantno, no kada gledaš u odnosu na brzinu, to je malo i skoro ništa.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 26.11.2019. u 07:34.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2019., 11:28   #64
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Sve je to divno i krasno ali 4G/5G ne mogu pruziti flat i punu brzinu u isto vrijeme velikom broju korisnika. Ili ces imati flat pa ce ti brzina biti nedovoljna za 4K streaming i uzasan lag jer ces imati hrpu korisnika na jednoj baznoj stanici ili ces imati normalnu brzinu i limitiran promet jer ljudi nece koristiti internet stalno.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2019., 18:30   #65
Armor
Premium
 
Armor's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: HR Zagorje
Postovi: 230
Danas sam išel kraj par A1 baznih i kod jedne je sad na cellmapperu 1,3,7,20

Znači pustili su 2600mhz ili?
Armor je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2019., 19:18   #66
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Kakva je situacija sa B310s-22?

Probam 800MHz band 20 16MBits
na 1800 je skoro 50

Hm.. Jel LTE-advanced taj famozni 4G+
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.png‎
Views:	482
Size:	18.4 kB
ID:	21727  

Zadnje izmijenjeno od: Mihael. 26.11.2019. u 19:32.
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2019., 21:28   #67
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,367
Citiraj:
Autor Armor Pregled postova
Danas sam išel kraj par A1 baznih i kod jedne je sad na cellmapperu 1,3,7,20

Znači pustili su 2600mhz ili?
Ima vec mjesecima...
axo je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 08:01   #68
sipe
Premium
Moj komp
 
sipe's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Samobor
Postovi: 984
Citiraj:
Autor Armor Pregled postova
Danas sam išel kraj par A1 baznih i kod jedne je sad na cellmapperu 1,3,7,20

Znači pustili su 2600mhz ili?

https://www.novimilenij.eu/index.php...do-1-35-gbit-s


preko ljeta su pustili na obali, pokupili P3 (sami naručili ocjenjivanje ponovo jer znaju da imaju jedini pušten 2600mhz)


sad valjda i u gradu puštaju
sipe je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2019., 08:50   #69
Armor
Premium
 
Armor's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: HR Zagorje
Postovi: 230
Citiraj:
Autor sipe Pregled postova
https://www.novimilenij.eu/index.php...do-1-35-gbit-s


preko ljeta su pustili na obali, pokupili P3 (sami naručili ocjenjivanje ponovo jer znaju da imaju jedini pušten 2600mhz)


sad valjda i u gradu puštaju
Pa zakupila su 2600 sva tri operatera al nisam još kod A1 videl.
Kod Tele2 definitivno nisam, a taj mene najviše zanima.

Ovo kaj sam jučer izmjeril je Zlatar Bistrica ili Marija Bistrica - nisam siguran jer mi Cell mapper više ne pokazuje kartu (mjesta), ni u desktop ni u mobilnoj verziji.
__________________
Armor je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2019., 18:36   #70
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
Gigabox podebljana tarifa GB nešto malo i skuplje.....

Nikox je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.12.2019., 22:10   #71
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,367
Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
Gigabox podebljana tarifa GB nešto malo i skuplje.....

Not bad ali neograničena