Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.08.2023., 20:41   #31
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
A jel na brojilu gdje piše mjerno mjesto ili neka oznaka s računa po kojem ga mogu razlikovat? Imam dva brojila za dva stana, jedno do drugog, računi na isto ime. Na koju foru znat koje brojilo pripada kojem računu?
Gledam po brojilu i nula bodova da skužim neku brojku s kojom bi mogao prepoznat
Idi na dostavu očitanja pa pogledaj procijenjenu vrijednost kWh i usporedi s onom na brojilima, pod uvjetom da nisu približno iste.

https://mojamreza.hep.hr/Dostava/
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2023., 18:50   #32
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Što se očitavanja brojila, naletio u jednoj grupi na fejsu.
Nemam takvo brojilo, i nemam pojma jel točno.
Citiraj:
Netko je jednom u grupi pitao kako da očita novo digitalno brojilo za struju bez čekanja da se na displayu pojavi sâmo. Ako je u pitanju Landys Gyr E450, onda ovako:

Pritisnuti *zelenu* tipku koja je odmah desno od displaya dva puta (2x) da se na displayu pokaže tekst "Std_dAtA". Tada pritisnuti i *držati* zelenu tipku da taj tekst nestane i pokaže se serijski broj uređaja. To se desi skoro odmah. Nakon toga se pritiskanjem zelene tipke može "šetati" kroz raspoložive stavke. Viša tarifa je stavka 1.8.1., niža tarifa je 1.8.2.

Nakon 10-tak sekundi neaktivnosti, display počne opet sam "vrtiti" podatke kako je normalno.

Ako ne vidite dobro display, približite kameru mobitela. Nemojte pogreškom pritiskati onu bijelu tipku.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je online   Reply With Quote
Staro 13.08.2023., 20:15   #33
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Što je bijela tipka?
__________________
.
Ag008 je online   Reply With Quote
Staro 13.08.2023., 22:16   #34
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Što je bijela tipka?
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Što se očitavanja brojila, naletio u jednoj grupi na fejsu.
Nemam takvo brojilo, i nemam pojma jel točno.
https://www.wienernetze.at/o/documen...dis_gyr_uk_eng
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE

Zadnje izmijenjeno od: fanATIk. 13.08.2023. u 22:26.
fanATIk je online   Reply With Quote
Staro 14.08.2023., 08:25   #35
Bedexx
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2023
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Da li je brojilo ispravno??

Imam problematiku s brojilom! Brojila su u kući ugrađena 02/2021 i računi su do sada bili relativno ok sve do kraja 12/2022 kada je krenulo novo obračunsko razdoblje od 5 mjeseci. Znači, nismo kupovali nikakve nove enormne potrošače ali u periodu od 1.12.2022. do 30.04.2023. nam je potrošnja u skupoj tarifi skočila s ~320 kWh na nekih 3800 kWh!! I naravno da je račun bio nekih 600€ što je enormno skupo! Gledam te famozne cifre koje se prikazuju i pod šifrom 1.6.1 vidim da je najjača snaga koja je bila "vučena" 2.53 kW a pod 1.6.2 je 0 kW. Gledajući ostala brojila u ormaru (2 garsonijere i još jedan stan) njihova vrijednost pod 1.6.1 je daleko ispod 1 kW. Mene zanima da li može brojilo biti u defektu s toliko velikim očitanjima ili nešto drugo? U kući do naše su još uvijek stara brojila pa vjerujem da zbog toga daljinsko očitanje nije moguće (nema trokutića iznad COM). Kada odem na internet i pogledam potrošnju, onda se navodi "Automatska procjena" ili tako nešto i tu je taj enormni skok od 3500 kWh. Pisao sam HEP-u, tražio provjeru ispravnosti brojila ali još nikakav konkretni odgovor nisam dobio. Dobili smo i opomenu pred isključenje od 350€ koju dam morao platiti a bili smo još i od ranije u preplati nekih 250€. Imaju li ove cifre veze s povećanjem cijene el energije? Iako sumnjam jer povećanje cijene nema veze s navedenim potrošnjom. A s druge strane, cifre koje se navode na paušalnim računima su smiješne, u odnosu na cifru za period od 5 mjeseci, i iznose nekih 7,5€. Molim za bilo kakav savjet jer nemam tih novaca za plaćanje svakih 5-6 mjeseci. Hvala svima na odgovorima!


Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Ajd da se navijem.
Ovo je pametno brojilo,PLC. Stanja su ti 1.8.1 za višu tj. "skupu" tarifu a 1.8.2 za nižu tj. "jeftinu" tarifu.
1.8.0 je zbroj te dvije pa da te ne prevari. Ako te zanima koliko "vučeš" snage, imaš 1.6.1 i 1.6.2. Tamo se bilježi najjači udarac duži od 15 minuta u prvoj i drugoj tarifi (maksigraf).
Ovaj trokutić iznad COM znači da je brojilo povezano s jednim uređajem (koncetrator) koji se nalazi u trafostanici iz koje se napajaš i on prikuplja stanja svih takvih brojila koja napaja. Čitaju se dakle daljinski i automatski uglavnom zadnjeg u mjesecu u 00:00 tako da nema potrebe da sam čitaš i šalješ stanja. Možeš eventualno sam očitati i usporediti sa stanjem na računu.
Brojilo se inače može daljinskim putem u svakom trenutku očitati,može se daljinskim putem i iskopčati npr. zbog neplaćanja ili na zahtjev a može se i podesiti snaga na njemu jer ima u sebi limitator. Ima masu podataka koji se iz njega mogu izvući kroz logove. Evidentira kad je i koliko bio bez struje,ima tamper prekidač ako netko ide prčkat i štajaznam skidati poklopac bla bla. Kroz krivulje opterećenja se lako vidi kad se trošilo i koliko i tako sve od dana ugradnje itd... Znam o njima sve pa eto da podijelim ako vas zanima.
Suma sumarum,imaš zdravoseljački rečeno,daljinsko brojilo i ne moraš ga čitat ali radi sebe ponekad usporedi stanje na njemu i na računima i to je to....

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
Bedexx je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2023., 10:44   #36
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Nema ti druge nego počet pratit rad brojila. Svaki dan tekica i slikaj/piši. Imaš li uopće skuplju i jeftiniju tarifu? Provjeri prebacuje li na skuplju kad bi trebalo (iza 22h).

Možeš i napraviti test, recimo uključiš neki potrošač za kojeg znaš koliko vuče (npr. neka grijalica od 1000w) i ako je pustiš da radi sat vremena brojilo se mora dići za 1kwh
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2023., 16:19   #37
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
To je ili ocitano rucno a krivo ili ne radi komunilacija pa su metnuli blesavu procjenu. Uglavnim,greska je. Postoji mogucnost da je brojilo defektno ali su jako male sanse. Jednako male kao da si toliko stvarno potrosio.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2023., 17:43   #38
blackshtef
Premium
Moj komp
 
blackshtef's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 100
Ja imam baš od prije cca godinu dana digitalno brojilo i do sad je svaki račun bio ok - očitanje skuplje i jeftinije struje, to se poklapalo sa mojom evidencijom.
Ali sad sam na računu dobio očitanje od 1.7. do 21.7., a od 21.7. do 31.7. - procjena.



Sve skupa imam cca 10 kWh više nego što stanje brojila prikazuje, poslao sam mail HEP-u (čekam odgovor) ali me iznenadilo da odjednom idu procjene. Jel to znači da je od 21.7. krepala komunikacija? Ili to HEP ima neke fore da svako malo nešto ide procjenjivati, iako je digitalno brojilo?
blackshtef je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2023., 20:30   #39
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ako nemaju daljinsko očitanje za konkretno mjerilo ili to trenutno ne radi onda lupaju procjene,
nekad to čak prikažu kao kontrolno očitanje pa se ti sad nateži jeli netko bio ili nije, jeli točno očitano ili nije.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2023., 13:17   #40
Žak Onanis
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2015
Lokacija: Vukovar
Postovi: 248
Zna li ko čemu ovo služi
Žak Onanis je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2023., 14:03   #41
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Pa vidiš da je to neko kinesko go**o + strojni indjanski prevod .... zaobiđi
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2023., 14:21   #42
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Zna se desit pogotovo ljeti da komunikacija zašteka kad je velik teret u mreži.
A ona sonda ti je zapenis bez adekvatnog softvera. To je obična sonda s IC-om. Sve i da se spojiš,ništa pametno nećeš napraviti s njom.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2023., 18:20   #43
Bedexx
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2023
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Da li se na predmetnom brojilu, Iskra AM550, može očitati jalova energija (induktivna i kapacitivna, kVArh)? Naime, uslijed opomene o neplaćanju računa i ovrsi, vlasnik stana je odjavio brojilo odnosno isporuku el energije i sada ga moraju nanovo prijaviti a u formularu se traže navedene vrijednosti kao i radna snaga, što također ne znam kaj točno znači a ni kako ju očitati, ako uopće. Ako je moguće obaviti gore navedena očitanja, molim nekoga da mi pojasni kako. Puno hvala svima!!
Bedexx je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2023., 18:55   #44
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Google je ovo iskopao za taj Iskra AM550 > https://arhitekti.hr/blog/info/am550...uju-iskra.html
možda pomogne.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2023., 08:19   #45
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Koliko znam to ni ne broji osim ako nije riječ o nekom poduzeću gdje su strojevi i sl.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2023., 09:35   #46
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Tako je,ako je brojilo u stambenom objektu/kući/stanu onda nema jalovu. Ako je poslovni prostor onda bi morao imat jalovu.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2023., 07:56   #47
Bedexx
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2023
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Da, to sam si i ja tako mislio.
Međutim, jos uvijek od HEP ODS-a nisam dobio odgovor zašto nema daljinskog očitanja. Pretpostavljam zašto ali želim vidjeti njihov odgovor. Jedino što oni odgovaraju je da su "upit proslijedili nadležnim službama."
Klasika u Hrvata.


[/U]
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Koliko znam to ni ne broji osim ako nije riječ o nekom poduzeću gdje su strojevi i sl.
Bedexx je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2023., 08:16   #48
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Prosljedili su jer nisi poslao direkt onima koji te napajaju. Sad to ide tamo a oni će odgovoriti i to ne tebi nego njima pa tek oni tebi.
Treba vidjet koje brojilo imas i postoji li uređaj za komunikaciju u trafostanici iz koje se napajaš. Vjerojatno nemaš ali bit će. Vjv postepeno riješavaju stanicu po stanicu.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na