Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.12.2015., 13:19   #1351
e-Pingvin
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6
Pozdrav, ljudi!

Imamo QNAP-ov NAS na koji smo šef i ja spojeni žično (NAS i naši laptopi spojeni na router) i normalno mu možemo pristupiti na laptopima u uredu, ali nikako mu ne možemo pristupiti preko WAN-a (ako sam dobro pohvatao terminologiju ). Kad neki file na njemu shareamo preko e-maila, ne može se otvoriti, ima link, ali kad se otvori, piše da stranica ne postoji.

Malo sam čačkao po internetu i naša negdje da bi možda router trebalo prebaciti u bridge mode, ali na kraju ni tako nije radilo.

Imate li ideju kako to riješiti?

Ne razumijem se baš u ovo pa ne znam više ni šta da napišem, da li trebaju još neke informacije, ako trebaju, recite.
e-Pingvin je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2015., 15:39   #1352
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Ne treba router prebaciti u bridge mode nego vjerovatno napraviti port forwarding.
Vidi koje portove koristi NAS, fiksiraj mu LAN IP da ga nebi slučajno automatski izmjenio, i napravi port forward potrebnih portova na taj LAN IP.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.12.2015., 14:19   #1353
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Preporuka za neki 4-bay NAS? Imam WD My Cloud, ali koristim ga samo kao DLNA, a trebam nešto ozbiljnije i pouzdanije za pohranu. Gledao sam npr. ZyXEL NAS540. Razmišljao sam o vlastitom home made NAS-u, ali kad bacim sve na papir, držim da je neisplativo.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2015., 14:50   #1354
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Preporuka za neki 4-bay NAS? Imam WD My Cloud, ali koristim ga samo kao DLNA, a trebam nešto ozbiljnije i pouzdanije za pohranu. Gledao sam npr. ZyXEL NAS540. Razmišljao sam o vlastitom home made NAS-u, ali kad bacim sve na papir, držim da je neisplativo.
Iako je taj NAS zgodan, nije nužno i bolji od vlastito izrađenog

http://www.techradar.com/reviews/pc-...1289104/review
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2015., 22:01   #1355
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Vidio sam taj, a i neke druge review-e, hvala. S druge strane razmišljam o isplativosti konfiguracije s 4 diska, najlogičnija opcija je RAID5, jer mi je sigurnost bitnija od performansi i ta sigurnost u nekoj 9TB varijanti je gotovo 5k KN.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2015., 22:19   #1356
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Vidio sam taj, a i neke druge review-e, hvala. S druge strane razmišljam o isplativosti konfiguracije s 4 diska, najlogičnija opcija je RAID5, jer mi je sigurnost bitnija od performansi i ta sigurnost u nekoj 9TB varijanti je gotovo 5k KN.
Digresija koju često ponavljam - kod velikih diskova RAID5 je nesiguran, tome služi RAID6.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2015., 22:24   #1357
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
A da, u pravu si, s RAID6 mogu preživjeti kvar na dva diska....
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2015., 23:39   #1358
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Digresija koju često ponavljam - kod velikih diskova RAID5 je nesiguran, tome služi RAID6.
Negdje sam davno vidio izračun i za raid6 kod koje veličine postaje statistički nepouzdan...a i kod 4 diska je upitno nije li bolje stavit mirror umjesto raid6

Edit:

evo našao ga

http://www.zdnet.com/article/why-rai...rking-in-2009/

Zadnje izmijenjeno od: segregator. 07.12.2015. u 23:45.
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2015., 09:56   #1359
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Negdje sam davno vidio izračun i za raid6 kod koje veličine postaje statistički nepouzdan...a i kod 4 diska je upitno nije li bolje stavit mirror umjesto raid6
Problem je što je od standardnih polja (0, 1, 5, 6, 10) RAID6 jedini koji pomaže kod DDF-a, svi ostali imaju problem zaštite od pada samo jednog diska. Tu nije problem samo DDF već i recovery, kod većih diskova recovery polja može trajati danima. Ako je produkcijski sustav u igri to znači veliki potencijalni gubitak podataka plus performanse u podrumu.

Zato su u primjeni i drugi modeli, ali su proprietary ili preskupi / nedostupni "običnim smrtnicima".

Za sada veliki (IBM, HP, EMC, Hitachi i ostali) imaju politike tipa "ako su diskovi iznad neke veličine" ili "SATA vs. SAS" i slično koristi RAID6, nikako 5.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2015., 18:22   #1360
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Ovo sto pise u clanku je rijeseno sa NAS diskovima, tako da disk kod rebuilda nece sam sebe ubiti, ako naide na bad sektor.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.12.2015., 18:25   #1361
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Ovo sto pise u clanku je rijeseno sa NAS diskovima, tako da disk kod rebuilda nece sam sebe ubiti, ako naide na bad sektor.
A to su neki čarobni diskovi, samopopravljajući?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2015., 20:19   #1362
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Ovo sto pise u clanku je rijeseno sa NAS diskovima, tako da disk kod rebuilda nece sam sebe ubiti, ako naide na bad sektor.
A kakvi su to "NAS diskovi" i na koji način kontroler rebuilda polje kad ne može do podatka?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2015., 22:33   #1363
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Ja govorim o Error Recovery Control (ERC) odnosno TLER kod WD-a, naravno da RAID ne moze procitati bad sektor, ali ga i nece bezveze izbaciti iz polja, ako stvar disk nije los. Svi proizvodaci iz ovog topica ionako koriste linux soft raid, tako da na RAID-ovima rade data scrubbing da se izbjegne gubitak podataka sto je vise moguce.
Sad samo cekam da netko kaze, da to postoji od SCSI-a jos.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2015., 11:36   #1364
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Ja govorim o Error Recovery Control (ERC) odnosno TLER kod WD-a, naravno da RAID ne moze procitati bad sektor, ali ga i nece bezveze izbaciti iz polja, ako stvar disk nije los. Svi proizvodaci iz ovog topica ionako koriste linux soft raid, tako da na RAID-ovima rade data scrubbing da se izbjegne gubitak podataka sto je vise moguce.
Sad samo cekam da netko kaze, da to postoji od SCSI-a jos.
Naravno da postoji, dapače, neovisan je o block protokolu.

Problem s ERC varijantama kao što je TLER (da ne spominjemo druge) je potreba detaljne integracije s kontrolerom, što pak ovisi o SW ili HW varijanti, mogućnostima, terminu zamjene i slično. Većina korisnika nema pojma što je ispod i praktički nikad ne gleda logove, ne rade scrubbing, performanse znaju pasti, ima tu detalja...

S druge strane, disk s read errorom mora iz polja van. Sad je samo pitanje kad i kako. Sve posljedice su neizbježne.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2015., 11:45   #1365
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Negdje sam davno vidio izračun i za raid6 kod koje veličine postaje statistički nepouzdan...a i kod 4 diska je upitno nije li bolje stavit mirror umjesto raid6

Edit:

evo našao ga

http://www.zdnet.com/article/why-rai...rking-in-2009/
Zasto mirror sa cetiri diska?
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2015., 11:48   #1366
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Zasto mirror sa cetiri diska?
Zašto ne? Ako koristiš dva diska za podatke i 2 za mirror, po čemu je raid6 bolji ako isto koristiš 2 za podatke i 2 za parity?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2015., 12:50   #1367
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Zašto ne? Ako koristiš dva diska za podatke i 2 za mirror, po čemu je raid6 bolji ako isto koristiš 2 za podatke i 2 za parity?
Ako pričate o RAID 10, ne štiti od DDF.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2015., 13:46   #1368
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ako pričate o RAID 10, ne štiti od DDF.
Nisam pričao o DDF, nego o tome što je bolje u slučaju 4 diska, pošto je kapacitet isti
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2015., 16:31   #1369
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Nisam pričao o DDF, nego o tome što je bolje u slučaju 4 diska, pošto je kapacitet isti
Pitanje što ti treba; RAID10 je bitno brži, RAID6 nešto sigurniji.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2015., 10:40   #1370
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Imam dvojbu između WD My cloud 2TB i Synology DS215j.
Što se mogućnosti tiće znam da je Synology tu nedodirljiv ali me brine buka ventilatora koju proizvodi, a za koju ponegdje čitam da se čuje, a ponegdje da ne.
Imao sam Zyxel NAS prije pa sam ga iz tog razloga prodao i trebam nešto da ga zamjeni.
Navodno se na WD My cloud može staviti linux, omv.. i neke druge stvari koje ga čine puno funkcionalnijim nego sa org. softverom pa me zanima ima li neko iskustva s time, kako to napraviti... google je prijatelj, ali daje razne informacije...posebno me zanima ako se stavlja neki drugi soft moram li vaditi hdd iz kućišta ili ne?
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2015., 16:38   #1371
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
215j se ne cuje, a za wd provjeri hardware specifikacije, znam da su prijasnji modeli imali uzasno slabi hardware.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2015., 16:45   #1372
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
U odnosu na DS215j WD je hardverski slabiji...jedinu prednost koju zapravo ima je što nema ventilatora.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2015., 17:16   #1373
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Nečujan jest, ali se grije.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2015., 12:41   #1374
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Imam jedan Acer aspire one, leži mi neiskorišten. Može li se on iskoristit za NAS, koje su prednosti i nedostaci takvog setupa?

Isprika ako sam falio temu.
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2015., 15:10   #1375
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Imam jedan Acer aspire one, leži mi neiskorišten. Može li se on iskoristit za NAS, koje su prednosti i nedostaci takvog setupa?

Isprika ako sam falio temu.
Elaboriraj malo
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2015., 17:56   #1376
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Pa stavio bi na njega freeNAS. Malo bi modificira hlađenje, nakeljio komad aluminija na procesor da bolje hladi, skinio donji poklopac, naravno. Na laptop spojio usb externi disk. Treba mi samo za file server, čak ne za streaming HD videa (iako, ako može i to ne bi bilo loše, a ne bi bilo loše i kad bi moga bit i printer server ).

Bi li to radilo i koji su eventualni problemi, da znam da li da uopće krećem u to.
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2015., 18:44   #1377
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Pa stavio bi na njega freeNAS. Malo bi modificira hlađenje, nakeljio komad aluminija na procesor da bolje hladi, skinio donji poklopac, naravno. Na laptop spojio usb externi disk. Treba mi samo za file server, čak ne za streaming HD videa (iako, ako može i to ne bi bilo loše, a ne bi bilo loše i kad bi moga bit i printer server ).

Bi li to radilo i koji su eventualni problemi, da znam da li da uopće krećem u to.
Radilo bi, ali Laptopi nisu bas osmisljeni da rade 24/7 pa nevidim smisao tog pothvata.
Kupi neki jefitni NAS ako ti treba samo za file storage. Ako pak trebas napredne funkcije onda prodaj laptop, stedi jos malo i kupi Synology. End of Story .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2015., 19:01   #1378
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Pa stavio bi na njega freeNAS. Malo bi modificira hlađenje, nakeljio komad aluminija na procesor da bolje hladi, skinio donji poklopac, naravno. Na laptop spojio usb externi disk. Treba mi samo za file server, čak ne za streaming HD videa (iako, ako može i to ne bi bilo loše, a ne bi bilo loše i kad bi moga bit i printer server ).

Bi li to radilo i koji su eventualni problemi, da znam da li da uopće krećem u to.
Problem broj 1 je da FreeNAS nije baš predviđen da vrti samo 1 disk, a pogotovo 1 USB disk...kakvu prednost vidiš u odnosu na to da koristiš najobičniji USB disk?

Ako je za firmu i treba multiuser pristup, onda ebeš firmu koja nema bar za onaj jeftini 4-diskovni Zyxel od 1500kn
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2015., 20:32   #1379
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Za kućnu je upotrebu. Laptop mi je viška (to je onaj mali od 10 inča) pa sam ga mislio za to upgonit. NAS mi čak i nije nešto potreban ali recimo dobro bi mi došao za mpdpup player da čita glazbenu kolekciju komplet preko mreže, da u "slušaoni" ubijem kompletno svu mehaniku

Kupnja nekog dedicated uređaja mi nije na listi prioriteta.

Hvala na odgovorima!
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2015., 12:40   #1380
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Idu li kod Synologya diskovi i sam NAS i njegov vent u neku vrstu sleepa dok ne rade ništa?
tintin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na