Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.10.2006., 09:49   #61
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Isus Pregled postova
Proučio sam zakone RH, i studiram pravo. Fora je u tome da jasno da HG ostvaruje garanciju u Msanu, no to ostvaruju oni a ne krajnji kupac ( bio to ti, ja ili netko treći) . Rok vraćanja je 8 dana u tom roku kupac ima pravo na zamjenu robe bez pitanja, opet kao nije drugačije naznačeno. Ako s ene varam rok od 8 dana je u zakon u o zaštiti potrošaća ali nisma sihuran i za robu kupljenu u dućanu. HG se mora onda maltetirat s Msanom, no mene kao krajnjeg kupca se to ne tiče. Normalno je da se roba nosi na reklamciju gdje je kupljena, osim kao nije drugačije naznačeno.
Bolje da nisi rekao da studiras pravo i da si proucio zakone. Pravnik ne kaze "mislim", nego kaze "U Zakonu stoji".

Da si to ucinio, znao bi da kupac ima pravo traziti svoja prava gdje god zeli (prodavac ili ovlasteni servisi prema jamstvenom (jamcevnom) listu, 8 dana je rok samo za neispravnu robu kupljenu na daljinu (jedino dodatno spominjanje 8 dana je u ZOO za nedostatak na opremi, ne za neispravnost).

Zakon o normizaciji, nadalje, definira potrebe za servisima, nalaze prodavacu specificiranje tih servisa i njihov prikaz korisniku, a na korisniku je odluka gdje ce odnijeti robu. Nekad je jednostavnije u HGSpot, nekad ovlastenom servisu.
Sto je najbolje, u odredjenim uvjetima MSan uopce ne mora imati nikakve obveze prema krajnjem korisniku.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2006., 10:04   #62
daytripper
Ultrabitchinfast
 
daytripper's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 880
Nema smisla se prepucavati. Zato postoje sudove da se rijesi pravni slucaj. Old Iggy je u pravu, barem prema mojemu misljenju.
@Isus - pogledaj gore navedene clanke ZOO, koji se odnose na ugovor o kupoprodaji( na kraju ZOO-a, gdje su definirani ugovori), pise ti Odgovornost iz garancije, garantno pismo. Osim toga imas i odgovornost za materijalne nedostatke i odgovornost za evikciju(pravne nedestatke), kao druga odgovornost prodavaoca.
Dakle 1. prodavaoc i proizvodac odgovaraju po garanciji,garantnome pismu, i to proizvodac 1g, dok prodavaoc moze i duze(zavisi sto pise u garanciji), te
2. druga osnova a to je opca, jest odgovornost proizvodaca za materijalne i pravne nedostatke.
Nadam da sam pomogao.
Btw, na trgovackom ZOO moras pjevati, i to sve clanke.)
imas forum www.pravokutnik.tk
__________________
daytripper je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.10.2006., 13:57   #63
Isus
Headbangig Grunf!
Moj komp
 
Isus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: headbanger's ball
Postovi: 4,372
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Bolje da nisi rekao da studiras pravo i da si proucio zakone. Pravnik ne kaze "mislim", nego kaze "U Zakonu stoji".

Da si to ucinio, znao bi da kupac ima pravo traziti svoja prava gdje god zeli (prodavac ili ovlasteni servisi prema jamstvenom (jamcevnom) listu, 8 dana je rok samo za neispravnu robu kupljenu na daljinu (jedino dodatno spominjanje 8 dana je u ZOO za nedostatak na opremi, ne za neispravnost).

Zakon o normizaciji, nadalje, definira potrebe za servisima, nalaze prodavacu specificiranje tih servisa i njihov prikaz korisniku, a na korisniku je odluka gdje ce odnijeti robu. Nekad je jednostavnije u HGSpot, nekad ovlastenom servisu.
Sto je najbolje, u odredjenim uvjetima MSan uopce ne mora imati nikakve obveze prema krajnjem korisniku.
Gle ja sam ih proučio ali neznam sve napamet i prošlo je neko vrijeme od tog trenutka, tako da sam stavio mislim, da sam stavio U zakonu piše bila bi to netočno jer nisam siguran. I iskrenonemama sad vremena kopat po ZOO i vaditi članke te ih citirati.

@daytripper, znam za pravokutnik, i regan sam tamo.
__________________
Porsche 6cyl.boxer se hladi zrakom komp se hladi vodom!
Chairman of G.M.S. , Heavy Metal Thunder!
Former member of PCE 100+kg demolition squad
Grunf je moj idol!
Moji Grunf type modovi
NB:Mini Monster NB,VGA:Ye Monster C!, Ye Monster D!,Abit NB:Abit mini Monster,PSU:Ultra Monster!
Alfisti site, Alfisti forum
Isus je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2006., 14:30   #64
GrannyKiller
pazi babu!
Moj komp
 
GrannyKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 269
ajme meni ljudi...ja sam samo pitao da li je moguće dobiti povrat novca ako vratim neoštećenu, skoro nekorištenu robu jer sam kao kupac nezadovoljan proizvodom?

i iz svih ovih postova nisam uspio shvatiti je li odogovor na moje pitanje DA ili NE...:confused:

bilo kako bilo, monitor je kod HG-spota, a ja čekam da me obavijeste šta će bit...
__________________
I noga u guzicu korak je naprijed!
GrannyKiller je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2006., 14:37   #65
Isus
Headbangig Grunf!
Moj komp
 
Isus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: headbanger's ball
Postovi: 4,372
Odgovor je DA
__________________
Porsche 6cyl.boxer se hladi zrakom komp se hladi vodom!
Chairman of G.M.S. , Heavy Metal Thunder!
Former member of PCE 100+kg demolition squad
Grunf je moj idol!
Moji Grunf type modovi
NB:Mini Monster NB,VGA:Ye Monster C!, Ye Monster D!,Abit NB:Abit mini Monster,PSU:Ultra Monster!
Alfisti site, Alfisti forum
Isus je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2006., 16:15   #66
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
Citiraj:
Autor GrannyKiller Pregled postova
ajme meni ljudi...ja sam samo pitao da li je moguće dobiti povrat novca ako vratim neoštećenu, skoro nekorištenu robu jer sam kao kupac nezadovoljan proizvodom?

i iz svih ovih postova nisam uspio shvatiti je li odogovor na moje pitanje DA ili NE...:confused:

bilo kako bilo, monitor je kod HG-spota, a ja čekam da me obavijeste šta će bit...
To je pravo...Kako god okrenes.
NHF, sala...
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2006., 22:12   #67
Vedran_Links
Premium
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 55
Isus pravni odgovor je NE.
Ostalo ovisi o dobroj volji preodavača.
U gornjim postovima je mnogo toga ispisano bez pravne osnove. to je vidljivo iz tekstova baš kako je citirao Old iggy pravno ne postoji opcija "mislim" ;-), znam ili neznam je bitno.
Ako roba tj njezina cijena ili stanje proživljava velike promjene na tržištu prodavač nije obavezan artikal i mjenjati ili primati natrag od kupca. To je usluga ukoliko se to napravi.
Sa druge strane daytripper je napisao jednu vrlo dobru stvar koju nitko ne gleda niti shvaća ozbiljno. Svi nastali nesporazumi ili oštete se rješavaju na sudu koji će utvrditi jeli bilo neporavilnosti ili nije u poslovanju a ne na forumima ili u medijima. Želio bih nadodati a osobe koje studiraju pravo znaju da se nesmiju blatiti niti fizičke a niti pravne osobe javno nego se sve rješava putem sudbenih ustanova pošto za takve stvari mogu biti prijavljeni te kažnjeni za štetu koju su počinili pravnoj ili fizičkoj osobi sa 50 dnevnica u početku ako se ne varam.

Granny killer:
Moj savjet ukoliko ga želiš prihvatiti je da lijepa riječ svaka vrata otvara. Znaći dođeš ili nazoveš pristojno zamoliš da si napravio krivu kupovinu te da imaš sve zapakirano natrag kako je i bilo pri kupovini te upitaš možeš li zamjeniti stvar. Gotovo svatko će ti izaći u susret te istu stvar zamjeniti bez nekog problema. Sa prijetnjama i neznam nekakvim barbarskim ponašanjem ćeš manje toga riješiti ne možda sada nego općenito u životu.
Vedran_Links je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2006., 22:24   #68
daytripper
Ultrabitchinfast
 
daytripper's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 880
U tome se slazem s Vedranom. U biti je potrebna dobra volja prodavaca, da li ce zamijeniti ako stvar nije pokvarena,tj. nema materijalnih nedostataka. Najcesce hoce, pogotovo ako se trazi neki drugi (citaj skuplji ili jednake vrijednosti) proizvod.Takoder, prije ces postici neki dogovor s prijaznim tonom, negoli sa prijetnjama.
Pozdrav.
__________________
daytripper je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2006., 22:42   #69
daytripper
Ultrabitchinfast
 
daytripper's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 880
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Bolje da nisi rekao da studiras pravo i da si proucio zakone. Pravnik ne kaze "mislim", nego kaze "U Zakonu stoji".

Da si to ucinio, znao bi da kupac ima pravo traziti svoja prava gdje god zeli (prodavac ili ovlasteni servisi prema jamstvenom (jamcevnom) listu, 8 dana je rok samo za neispravnu robu kupljenu na daljinu (jedino dodatno spominjanje 8 dana je u ZOO za nedostatak na opremi, ne za neispravnost).
Cl. 501 ZOO, Odgovornost proizvodaca za ispravno funkcioniranje stvari. Napominjem- 1. odgovornost(proizlazi iz kupoprodajnog ugovora).
--... kupac moze, ako stvar ne funkcionira ispravno, zahtijevati kako od prodavaoca tako i od proizvodaca da stvar popravi u RAZUMNOME roku ili ako to ne ucini da mu mjesto nje preda stvar koja funkcionira ispravno.
(2) Ovi se pravilima NE DIRA u pravila o odgovornosti prodavaoca za nedostatke na stvari.

Druga odgovornost, odgovornost za materijalne i pravne nedostatke na stvari kao opca odgovornost.
...kupac je duzan stvar pregledati i o vidljivim nedostacima obavijestiti prodavaoca u roku od 8 dana, a kod trgovackih ugovora bez odgadanja, inace gubi pravo koje mu toj osnovi pripada.
..u slucaju skrivenih nedostataka rok je 8 dana od saznanja za nedostatke. Prodavaoc ne odgovara za nedostatke nakon proteka roka od 6mj, osim ako je taj nedostatk bio poznat prodavaocu ili mu nije mogao ostati nepoznat.

Vedran je u pravu za robu bez nedostatka, da ovisi o trgovcu da li ce ju zamijeniti ili ne za drugi proizvod, osim ako se radi o kupnji na pokus.

A za plocu, vrijedi gore navedeno za materijalne nedostatke.

Mozemo li zatvoriti taj thread ?
Pozdrav.
__________________
daytripper je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2006., 01:31   #70
Isus
Headbangig Grunf!
Moj komp
 
Isus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: headbanger's ball
Postovi: 4,372
Citiraj:
Autor Vedran_Links Pregled postova
Isus pravni odgovor je NE.
Ostalo ovisi o dobroj volji preodavača.
U gornjim postovima je mnogo toga ispisano bez pravne osnove. to je vidljivo iz tekstova baš kako je citirao Old iggy pravno ne postoji opcija "mislim" ;-), znam ili neznam je bitno.
Ako roba tj njezina cijena ili stanje proživljava velike promjene na tržištu prodavač nije obavezan artikal i mjenjati ili primati natrag od kupca. To je usluga ukoliko se to napravi.
Sa druge strane daytripper je napisao jednu vrlo dobru stvar koju nitko ne gleda niti shvaća ozbiljno. Svi nastali nesporazumi ili oštete se rješavaju na sudu koji će utvrditi jeli bilo neporavilnosti ili nije u poslovanju a ne na forumima ili u medijima. Želio bih nadodati a osobe koje studiraju pravo znaju da se nesmiju blatiti niti fizičke a niti pravne osobe javno nego se sve rješava putem sudbenih ustanova pošto za takve stvari mogu biti prijavljeni te kažnjeni za štetu koju su počinili pravnoj ili fizičkoj osobi sa 50 dnevnica u početku ako se ne varam.
Slažem se da je to servis koji prodavač nudi kupcu, no ukoliko je sam prodavač na račun napisao da se roba prima nazad u roku 8. dana, onda smatram da se prodavač toga treba i držati. Tako da je odgovor i DA i NE

Također je jasno da se s obije strane podrazumjeva korektan pristup.

@Granny
postupi kako je Vedran rekao, ljubazno zamoli, a sad ako djelatnik tamo postane neljubazan, onda ga oštro, ali pristojno upozori da se upristoji.
__________________
Porsche 6cyl.boxer se hladi zrakom komp se hladi vodom!
Chairman of G.M.S. , Heavy Metal Thunder!
Former member of PCE 100+kg demolition squad
Grunf je moj idol!
Moji Grunf type modovi
NB:Mini Monster NB,VGA: