Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.01.2008., 14:34   #1
-Grizzly-
Premium
Moj komp
 
-Grizzly-'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 112
D-Link DSL-584T + Netgear Wireless Router

Ovak, imam dsl od t-coma, s routerom D-Link DSL-584T, spojeno mi sve normalno i to sve funkcionira.
Eh sad, volio bih spojit laptop preko wirelessa na internet.

Kupio sam Netgear WGR614 Wireless Router, to su mi preporučili u Vemilu, tak da bi sad trebao upute kak to osposobit. Čitao sam tu po forumu sve one tutoriale al nikak skužit.
Komp bi htio da bude povezan kablom, a laptop wireless.

Hvala!

PS. taj čovjek u vemilu mi je rekao da bi trebalo d-link dsl prebacit iz router moda u modem, il obrnuto neznam više.
__________________
Pošteni, dobri i odgovorni trgovci:
1, 2, 3,
4
-Grizzly- je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2008., 18:59   #2
-Grizzly-
Premium
Moj komp
 
-Grizzly-'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 112
Ima tko onda kakvu ideju, spojim sve po uputama, svijetle sve lampice na oba uređaja kak bi trebale, osim wirelessa, ali ionak mi je prvo cilj uspostavit prek netgeara poveziovst s pc-em prek kabla, a onda tek wireless na laptop.
Spajam se prek onog PPPoe ak to kome kaj znaci!
__________________
Pošteni, dobri i odgovorni trgovci:
1, 2, 3,
4
-Grizzly- je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.01.2008., 22:02   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Kako to obićno biva, neće to radit "out of box". Dobro si zaključio a i jednostavnije je kasnije podešavati ako D-Link DSL-584T prebaciš u Bridge mode rada. Najlakše ćeš to postići da resetiraš DSL-584T na tvorničke postavke ako pritisneš onaj gumbić na stražnjoj strani par sekundi.
Sada trebaš podesiti novi Netgear WGR614 Wireless Router. Po manualu na netu njegova tvornička IP adresa je http://192.168.0.1. Nadopuna, novija verzija firmware - a se odaziva i na http://www.routerlogin.net.
Da bi mogao otvoriti njegov web konfig bez problema privremeno postavi parametre mrežne:
IP = 192.168.0.10
Subnet = 255.255.255.0
Gateway = 192.168.0.1
Sada priključi lan kabel sa svog računala na Lan1 priključak od WGR614, sačekaj malo i otvori web konfig na gore spomenutoj adresi.
User name / pass = admin / admin. Otvori Advanced - LAN IP Setup i promjeni IP adresu routera sa 192.168.0.1 u 192.168.1.2 + Applay dugme. Pronađi u web konfigu Save postavki i Reboot routera. Dok se router ponovo inicijalizira, sada promjeni parametre mrežne računala u:
IP = 192.168.1.10
Subnet = 255.255.255.0
Gateway = 192.168.1.2
DNS1 = 195.29.149.196
DNS2 = 195.29.149.197
Sada opet otvori web konfig routera ali na adresi http://192.168.1.2.
Slijedi podešavanje PPPoE konekcije. Možeš probati ugrađen wizzard, ja preporućam manualno konfiguriranje. Potreban info:
- your Internet connection does require a login, click Yes
- Internet Service Provider - Other
- Login / Password - tvoj user name i password
- Service Name - Možeš stavit T-Com (opcionalan parametar)
- Idle Timeout - 30 - Nakon 30 min neaktivnosti neta router se sam prekida konekciju
- DNS Address - Možeš postaviti "Get Automatically from ISP", a ako budeš imao problema u korištenju onda odaberi drugu opciju i unesi DNS1 i DNS2 kao u postavkama mrežne. Slijedi Applay i Save postavki.
Preostalo kabliranje je iz D-Link DSL-584T Lan1 u Netgear WGR614 WAN priključak.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2008., 18:45   #4
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Ne znam zakaj si tak skompliciral ovo oko IP i podešavanja mrežne za koju mislim da nije potrebno. Ja sam baš kod prijatelja neki dan postavljal isti sistem (jedan komp direktno, drugi wireless) i to je izgledalo ovak:
- kabliranje standarno: splitter->DSL modem->router->komp
- na routeru sam stavil podatke za spajanje (korisnik i lozinka od T-com-a)
- također na routeru upišeš i DNS adrese
- mrežni adapteri (žićni i bežićni) imaju pod TCP/IP opcijama automatske sve adrese (bez postavljanja parametara mrežne iz Nikky-jevog posta)
- 'žićni' komp se spaja na router u jedan od LAN priključka
Svakak bi dodal da osiguraš bežićnu mrežu sa WPA-PSK....
Ostalo kaj nisam navel je isto kak i kod Nikky-ja...
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2008., 20:17   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Nažalost nisam ništa "skompliciral ovo oko IP". Ako su postavke mrežne postavljene na idiot (čitaj automatic) vrlo često nemožeš pristupiti (IE / FF javlja grešku) web konfigu uređaja, pogotovo ako je IP adresa istog u drugom nizu (prethodne verzije WGR614 su bile na 192.168.0.1). Obzirom da je D-Link DSL-584T na 192.168.1.1 standardno, logično je da se WGR614 postavi na 192.168.1.2. Također postavljanje fiksnog IP - a na računalima olakšava (priprema) za podešavanje port forward - a u routeru, net i mreža je prije dostupna (ne ćekaš da DHCP funkcija dodjeli radni IP). Slična stvar je sa unosom DSN - ova, rješava error nedostupmosti neta ili nekog sajta.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2008., 08:12   #6
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Sa IP-ovima se slažem da znaju u dosta navrata izblesirati konekciju na automatic, ali do sad nisam imal problema sa DNS adresama na routeru - možda imam sreće.
Ako pretpostavimo da Windowsi nisu 'mušićav' proizvod i da je T-com bez mane u pogledu ADSL, oba slučaja će raditi i više nego dobro.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2008., 10:36   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
I jel "stvar" profunkcionirala posli pm asistencije?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2008., 23:29   #8
-Grizzly-
Premium
Moj komp
 
-Grizzly-'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 112
Evo stvar radi, puno hvala svima. Isprobao sam na laptopu koji je prije imao vec instaliran wireless, sad jos moram na svog slozit i sve 5.

Thank`s!
__________________
Pošteni, dobri i odgovorni trgovci:
1, 2, 3,
4
-Grizzly- je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2008., 23:34   #9
-Grizzly-
Premium
Moj komp
 
-Grizzly-'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 112
Ovak, imam sljedeći problem:

Na Lenovu, laptopu koji je već prije imao instaliran wireless, sve radi odlično. Ali probleme mi zadaje Toshiba L40 14B, gore su WinXP s SP2, sustav nađe konekciju Wireless i piše da nije sigurna (unsecured wireless network), kliknem na connect i kad se pokusa spojit stoji i ne spaja se. Pa molim pomoć ak zna netko kaj napravit!
__________________
Pošteni, dobri i odgovorni trgovci:
1, 2, 3,
4
-Grizzly- je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2008., 04:03   #10
-Grizzly-
Premium
Moj komp
 
-Grizzly-'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 112
Stavljeni drugi driveri, tj driveri za drugi model laptopa i radi sve normalno sada
__________________
Pošteni, dobri i odgovorni trgovci:
1, 2, 3,
4
-Grizzly- je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na