Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.03.2012., 21:52   #1
- punx -
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 128
RS232 komunikacija

Bok,

Imam jedan monitor koji na sebi ima COM port.
Imam u uputama tablicu naredbi s kojima mogu upravljati monitorom (off, on, input....).

Na koji način ja mogu upravljati s njime, odnosno kako i gdje ubaciti te naredbe?
Nemam nikakav softver za navedeni monitor.

__________________
- punx - je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2012., 22:43   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Vjerojatno se radi o monitorima namjenjenima za info panele npr. aerodrom info i sl.
Kako su tada montirani na vidljivom ali ne baš pristupačnom mjestu za ručno upravljanje opremljeni su com portom za daljinsko.

Za vic / probu / igru dovoljno ti je neki terminal program, npr Hyper Terminal ili sl. + serijski kabel. Parametre konekcije vjerojatno imaš u manualu.

Za nešto ozbiljnije da se napisati aplikacija / program ako već nema gotova i dobavljiv.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.03.2012., 00:14   #3
- punx -
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 128
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Vjerojatno se radi o monitorima namjenjenima za info panele npr. aerodrom info i sl.
Kako su tada montirani na vidljivom ali ne baš pristupačnom mjestu za ručno upravljanje opremljeni su com portom za daljinsko.
Upravo tako!


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Za vic / probu / igru dovoljno ti je neki terminal program, npr Hyper Terminal ili sl. + serijski kabel. Parametre konekcije vjerojatno imaš u manualu.
E ovo me zanima.... kako i na koji način pristupiti uređaju i kominicirati s njime?
Kopam po netu, ali ne mogu nači ništa tipa:
"Odi tamo i tamo upiši to i to"


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Za nešto ozbiljnije da se napisati aplikacija / program ako već nema gotova i dobavljiv.
Ovo je, pretpostavljam, za ipak nešto naprednije osobe...
__________________
- punx - je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2012., 00:23   #4
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor - punx - Pregled postova
E ovo me zanima.... kako i na koji način pristupiti uređaju i kominicirati s njime?
Pa citirao si odgovor na svoje pitanje - nadji program ternimalne emulacije (Hyper Terminal ili odlican i turbo jednostavan Termite, na kraju krajeva, putty), setiraj parametre veze po uputama i "upisuj komande".
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2012., 00:26   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Do javola, zar treba crtati

Pogledaš u manualu ako ima nekih specifičnih napomena u vezi kabela, pretpostavimo da se radi o std. serial kabelu.

Ubodeš ga u komp i monitor, otvoriš Hyper Terminal, podesiš komunikacijske parametre navedene u manualu (npr. 8N1), startaš / otvoriš komunikaciju, doslovno napišeš odr. komandu i vidiš jel monitor zadano odradio.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2012., 13:14   #6
- punx -
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 128
Ovaj primjer imam u manualu:



Ne kuzim bas sto moram upisati, npr. u Termite.

Sorry na gnjavazi
__________________
- punx - je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2012., 14:39   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Napiši punu oznaku monitora i po mogućnosti link na user manual.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2012., 21:54   #8
- punx -
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 128
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Napiši punu oznaku monitora i po mogućnosti link na user manual.



Samsung 460DX-3
http://tinyurl.com/mojrs232
__________________
- punx - je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2012., 12:03   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Prvo evo ti odgovarajući smile
Unutra piše sve šta đaku treba, uz monitor na cd - u daju i aplikaciju za upravljanje (MDC).
Možeš napravit šta ti srce poželi, čak imaju gotovo rješenje za slaganje video wall - ova (više displeja u širinu i/ili visinu).
Uz direktnu serijsku vezu (RS-232) između kompa i 1. displeja, podržana je i kombinacija da to ide preko mreže (Lan) a kasnije "nastaviš" preko RS-232 među displejima. Na taj način razmak pc - 1. monitor može biti 100 M ili i više ako se koriste mrežni switch(evi).
Sve ovo zbog ograničenja RS-232 standarda a vezano za naponske nivoe i analogno tome maksimalne dužine kabela. Pogledaj:
http://www.lammertbies.nl/comm/info/RS-232_specs.html
http://en.wikipedia.org/wiki/RS-232

Vezano za komande, nije napravljeno na jednostavan način nego svaku komandu treba "slagati". Evo ovdje objašnjenje: https://supportforums.cisco.com/docs/DOC-14104

That's all
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2012., 15:31   #10
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Za petljanja po serijskom portu mi se jako dobar čini program Docklight. Zgodan je jer se komande modu upisivati u ASCII ili HEX obliku, a također se mogu unaprijed definirati i onda ih samo klikom na odgovarajuću tipku program sam šalje. Puno su veće mogućnosti nego kod HyperTerminala.
Night je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.03.2012., 17:10   #11
- punx -
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 128
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Prvo evo ti odgovarajući smile
Unutra piše sve šta đaku treba, uz monitor na cd - u daju i aplikaciju za upravljanje (MDC).
Je, zaboravio sam spomenuti možda najbitniju stvar... kužim slučaj kod ovog monitora i MDC.
Ali, imam još jedan monitor za kojeg nema takve aplikacije i za njega mi treba komunikacija preko RS232. Na ovom Samsungu sam htio isprobati kako stvar radi jer ga još danas imam kod sebe.

Dakle, preko MDCa je sve jasno i jednostavno, ali trebalo bi mi kominikacija kada nema nikakve aplikacije.

Hvala!
__________________
- punx - je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2012., 20:08   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Za taj drugi monitor opet treba vidit dokumentaciju, pogotovo ako je drugog brenda jer je lako moguće da komande nisu iste.
Pretpostavljam da ti primjena nije video wall jer bi za to trebao iste monitore koji u sebi imaju logiku za "rezanje" odr. segmenta slike.
U vezi samostalnog programa, dobar programer bi trebao relativno brzo složit.
Kao privremeno polu rješenje mislim da možeš sa još jednim kompom doslovno "snimit" komande koje šalje MDC, s tim da za to treba vremena jer komandi i opcija ima poprilično.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2012., 20:13   #13
- punx -
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 128
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Za taj drugi monitor opet treba vidit dokumentaciju, pogotovo ako je drugog brenda jer je lako moguće da komande nisu iste.
Yes....zato sam i pitao za Samsunga (jer sam ga imao doma) da vidim kako mu se može pristupiti preko Hypera ili Termita, pa da onda samo promijenim "slova i brojeve" i da se spojim na tog drugog.
__________________
- punx - je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2012., 09:11   #14
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Sumnjam da oba monitora imaju iste komande pošto nisu od istog proizvođača, ali nikad ne znaš, trebalo bi probati, možda stvarno postoji neki univerzalni protokol koji se koristi za aerodromske monitore. Vjerojatno ne postoji komanda za samouništenje pa eksperimentiranje ništa ne košta.
Ako imaš priliku naći takav monitor u radnom okružju moglo bi se "prisluškivati" što računalo i monitor razmjenjuju.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2012., 23:02   #15
- punx -
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 128
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Sumnjam da oba monitora imaju iste komande pošto nisu od istog proizvođača...
Ma nije niti stvar u istim komandama.....meni treba samo na koji način unijeti te komande. To je, pretpostavljam isto za sve ovakve uređaje, a kada to saznam, lako ja promijenim "brojke i slova" i upišem komande iz manuala.

Samo mi treba na koji način i u kom obliku upisati komandu u Termite.
__________________
- punx - je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na