Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2022., 23:00   #1
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 542
Naravoučenje, ne formatirati disk

I tako sam formatirao nvme gdje je bila home particija Debiana. Spremao komp za prodaju i bubnuo usb sa winsima i lijepo format svega.

Ajde ostao bez cca 15GB mejlova i postavki istih (više mi je za postavke), postavke Filezille kao i svih FF/Chrome/Vivaldi lozinki.

Naravoučenje: sada ću napraviti automatski backup na drugi komp i nek ide svaki dan.

Šit hepns


P.S. Probat ću barem vratiti dio podataka ako uspijem.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 00:13   #2
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 97
Moja sućut. I ja sam formatirao pogrešnu particiju. Jednom.
Splitska Posla je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.12.2022., 05:50   #3
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,339
Rsnapshot Daily
Rsnapshot Weekly
Rsnapshot Monthly

Ilitiga backup <> backup <> backup. Ja sam tutnuo neki prastari disk da mi radi dnevni backup + radim bar jednom mjesecno backup na vanjski disk kad se sjetim. Bas zato jer mi se ne jednom to desilo...


tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 07:54   #4
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 542
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Rsnapshot Daily
Rsnapshot Weekly
Rsnapshot Monthly

Ilitiga backup <> backup <> backup. Ja sam tutnuo neki prastari disk da mi radi dnevni backup + radim bar jednom mjesecno backup na vanjski disk kad se sjetim. Bas zato jer mi se ne jednom to desilo...


Ma sve to znam. Inače radim tako da home ide na drugi disk ali ne znam zakaj sam ovdje ostavio na istom disku gdje je i sistem.


Ustvari moja greška je u tome što mi je odjednom prestala mrežna raditi i sve kaj sam pokušao nije davalo rezultate, a kako sve imam na HDD-u (osim home particije), lijepo bubno stick i format svega.



Nisam razmišljao.

Sve ostalo mi je na tom 2TB disku osim thunderbird i config foldera.

A nema veze. Probat ću još vratiti podatke mada sumnjam jer je formatiran disk.

Svako zlo za neko dobro a to je da bum backup sad napravil.

Inače ode matična na servis.

Imam na više diskova kopirano stvari koje sam radio (fotke, webovi, knjige) a sve ostalo u samo jednoj kopiji.

Zadnje izmijenjeno od: spiderhr. 14.12.2022. u 08:00.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 08:47   #5
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
...

Nisam razmišljao.

...
Ovo! Dogodilo se i meni jednom. Mislim si jedno popodne, pa sta mi je bilo da sam za password manager stavio tu glupu staru lozinku, ajmo generirati novu kao sto to radim za sve ostale servise (20 znakova duzine, slova+brojevi+znakovi). Mozak totalno ignorira cinjenicu da uz pass imam i 2FA, da mi zapravo ne treba jaci pass i da ga ne mogu sejvati/pamtiti u pass manageru iz ocitih razloga.

I tako ja lijepo izgenerirao novi password, kopirao ga, podesio, sejvao konfig i izasao van jer sam imao neki dogovor.

Nakon sat vremena sve instance password managera se odlogirale (na mobu, kompu...). Onda sam shvatio koje sranje sam napravio.

Takodjer, tada sam saznao da windowsi imaju clipboard history koji iz nekog razloga nije upaljen po defaultu (bitno da miljon drugih stvari radi bez mog pitanja). To bi me spasilo: winlogo+V

Samo pomalo, ako nista drugo, svi izadjemo pametniji iz ovakvih situacija htjeli nehtjeli
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 09:09   #6
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Ako nisi radio wipe nego obični format vjerojatno još možeš vratiti dio podataka, samo nemoj koristiti taj komp da ne pogoršaš stvari.
Najbolje bootati neki live Linux i sa DD kopirati kompletan disk u image i onda sa RStudio ili sličnim programom raditi recovery iz tog imagea, tako će se postići bolji rezultat nego da bootaš te Windowse pa onda iz njih radiš recovery sa diska na kojem su.
Night je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 09:18   #7
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 542
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Ako nisi radio wipe nego obični format vjerojatno još možeš vratiti dio podataka, samo nemoj koristiti taj komp da ne pogoršaš stvari.
Najbolje bootati neki live Linux i sa DD kopirati kompletan disk u image i onda sa RStudio ili sličnim programom raditi recovery iz tog imagea, tako će se postići bolji rezultat nego da bootaš te Windowse pa onda iz njih radiš recovery sa diska na kojem su.

Trenutno je van pogona jer je matična na servisu ali sam stavio disk u drugi komp i nisam ništa osim windowsa instalirao (na onoj matičnoj koja je na servisu).

Tako da probat ću. Format je bio iz Win instalera.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 09:49   #8
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Zna Windows inače napraviti nered i bez da nešto pogriješiš.
Jednom sam imao u laptopu SSD i HDD, ovaj drugi je bio kompletno enkriptiran i nije imao vidljive particije dok se ne ukuca šifra.
Onda sam išao instalirati Windowse na SSD, dao im SSD kao destinaciju, a oni su zaključili kad već nešto rade da bi mogli i na HDDu bez pitanja kreirati particije i tako mi uništiti podatke. Srećom bilo nešto nebitno samo za test. Otad kad instaliram Windowse izvadim ili disejblam u BIOSu sve druge diskove za svaki slučaj.
Night je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 09:56   #9
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

ovime sam uspio cuda vratiti

sretno
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 10:54   #10
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Naravoučenje, ne formatirati disk

Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
P.S. Probat ću barem vratiti dio podataka ako uspijem.
Sretno s time. Setup od Windoza je vjerojatno trimao cijeli SSD kao da si napisao blkdiscard /dev/sda

Undelete na ssdu je gotovo beskoristan ako je trim/discard aktivan. I ja sam davno naučio na teži način.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 14.12.2022., 11:14   #11
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 542
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Sretno s time. Setup od Windoza je vjerojatno trimao cijeli SSD kao da si napisao blkdiscard /dev/sda

Undelete na ssdu je gotovo beskoristan ako je trim/discard aktivan. I ja sam davno naučio na teži način.

To sam si i ja mislio. Sad budem pametniji.


Znaš dobro je dok se to meni dogodi na mojim podacima, zamisli da tak nekaj napravim kolegama na poslu.


Brzi prst je bio u igri i kratka pamet.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 12:59   #12
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,173
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Sretno s time. Setup od Windoza je vjerojatno trimao cijeli SSD kao da si napisao blkdiscard /dev/sda

Undelete na ssdu je gotovo beskoristan ako je trim/discard aktivan. I ja sam davno naučio na teži način.
Doša sam tu doslovno ovo napisati.
Nema pomoći, a ako nešto i izvučeš, bit će nepotpuno u najmanju ruku.

__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 17:06   #13
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
Čak i ako nije ssd/discard, ako je ext4, onda je uvijek sra... Jer format postojeće particije gazi sve inode tablice. Što se ponekad ne skuži na prvu jer mkfs završi brzo, a po defaultu na prvom idućem mountu krene to čišćenje raditi u pozadini
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 18:09   #14
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,173
Opa, to nisam zna.

Zapravo cool feature.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 18:12   #15
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,339
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Opa, to nisam zna.

Zapravo cool feature.

Jos malo pa ces ugledat svjetlo LVM+EXT4 = BINGO (bar za radne stanice)....
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 18:47   #16
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,929
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Undelete na ssdu je gotovo beskoristan ako je trim/discard aktivan. I ja sam davno naučio na teži način.
OK, sada mi je jasno zašto sam tratio sate vremena pred kojih dva mjeseca.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 21:06   #17
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Opa, to nisam zna.

Zapravo cool feature.

Baš i nije jer ako formatiraš spori HDD od xxTB jer ti se može dogoditi da to traje satima
Bolje ti je kod formatiranja odmah isključiti taj lazy init pa malo pričekati - ide brže. Jer ako ide kasnije u idleu, kernel throttlea te writeove i traje poprililčno.
Dobro je to što kad poništi stare inodeove pa kasniji neki recovery/popravak je pouzdaniji.
Loše je to isto - prebrisao ti je sve podatke o starom filesystemu i ako si zabunom formatiraš kao što je kolega iz prvog posta napravio i ne sjetiš se toga, onda je stvarno bye bye podaci.
Naravno SSD je druga priča jer tu imaš i još spomenuti trim/discard da te zahebe.
Jednom sam popravljao SSD pod ext4 na kojemu je SSD imao nekih firmware problema s trimom koji je bio jako spor (15 min na bootu za 128 GB drive) i prekinut je nasilnim gašenjem računala dok je to radio. FS je bio montiran bez discard opcije i vjerojatno mu se skupilo dosta toga za posložiti interno. Nije izgledalo da će biti išta od toga, ali me iznenadilo i izvuklo se nekih 95% podataka.
Zato za ext4
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2022., 08:31   #18
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 542
Iako ne dajem nade da bum nekaj izvukao, dobro je došla tema jer eto razvila se konverzacija i saznali neke nove stvari.

Nisam uopće razmišljao u tom trenutku jer eto znam da imam sve na drugom disku osim tih par mala (thunderbird, FF), ali kaj je tu je.

Još nisam probao sve jer sam jučer bio zauzet cijeli dan i došao kasno doma.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2022., 09:01   #19
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
Naravoučenije: backup, backupov backup i od toga još jednom backup
c-shadow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na