Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.08.2007., 18:18   #1
loCe
Premium
Moj komp
 
loCe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 56
19'' LCD monitor preporuke

Pozdrav, kupujem komp a s njime namjeravam i neki novi monitor uzet... Ciljam na neki solidan 19'' lcd monitor do 2000 kn (nikako ne preko tog iznosa) pa bi volio cuti vase prijedloge, savjete i iskustva s istima...

za oko mi je zapeo slijedeci model:
Monitor Samsung SM 932B
za 1750kn

sta mislite o doticnom monitoru?
loCe je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 18:53   #2
Must`
Premium
 
Must`'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 109
samsung 931bf
Must` je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.08.2007., 19:18   #3
bagio007
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Solin
Postovi: 32
do 2k kn imas vec i solidnih 20" wide
28210 Mon. LCD 20" BENQ T201W, 5ms, DVI, 1680*1050 1.699,00 u HGspot-a, imo odlican

ne znam kakav je ovaj:

28114 Mon. LCD 22" CIBOX C2201 Wide 1.734,00 ali cijenom bome mami (isto HGSpot)
bagio007 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 19:44   #4
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,449
Samsung 932B je super monitor slobodno uzmi, a 931BF još bolji.
Bravo je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 19:50   #5
loCe
Premium
Moj komp
 
loCe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 56
Citiraj:
Autor Must` Pregled postova
samsung 931bf
to je 2200 kn u vemilu...
loCe je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 19:57   #6
Must`
Premium
 
Must`'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 109
imaš u kvarku, ventexu i nitelu za 1900
Must` je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 20:05   #7
marq20
Premium
Moj komp
 
marq20's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 620
PHILIPS 190X7FB je dobar monitor do 2000kn
marq20 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 20:41   #8
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
moj glas takođe za navedenog philipsa, od one cijele plejade monitora u ve-mulju on mi se činio najbolji (u tom cjenovnom rangu)
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 20:58   #9
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor Must` Pregled postova
samsung 931bf
Moj glas također za ovu zvjer! Odličan monitor! Vredi više nego što dođe
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 22:38   #10
loCe
Premium
Moj komp
 
loCe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 56
931bf uzimam onda, M-computers ga imaju za 1850kn
loCe je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.08.2007., 22:54   #11
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Odlična prilika! Ja sam ga uzeo u Linksu za 1999 kuna! Taman je na akciji bio, inaće je došao oko 2200 u svim ostalim dučanima!

PS: Frend je taj monitor kupio prije cca godinu dana, platio ga je cca 3500 kuna
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 23:38   #12
Z-man
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Moj komp
 
Z-man's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Bjelovar - Zagreb
Postovi: 1,079
Imam 931bf i prezadovoljan sam ........
__________________
««-´`-´`·..·´`-´`-»»
Z-man je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 01:34   #13
Fatal
kenova?
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Čilipi
Postovi: 573
Evo da ne otvaram novi thread također bi uskoro trebao kupiti novi LCD monitor i u dvojbi sam...nekako vise navijam za neki 20" wide nego za 19 "...imam love na raspolaganju max 2200+-koji kn pa me zanima sto mi mozete preporucit za tu cijenu....Također nek bude crne (ili crno sive)boje i neka ima,koliko je moguće s obzirom na navedeni iznos,sto bolju kvalitetu slike...
Fatal je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 02:58   #14
loCe
Premium
Moj komp
 
loCe's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 56
ja ti mogu preporuciti samo ovu str: www.nabava.net ako vec otprije nisi znao za nju...
loCe je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 10:10   #15
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor Fatal Error Pregled postova
Evo da ne otvaram novi thread također bi uskoro trebao kupiti novi LCD monitor i u dvojbi sam...nekako vise navijam za neki 20" wide nego za 19 "...imam love na raspolaganju max 2200+-koji kn pa me zanima sto mi mozete preporucit za tu cijenu....Također nek bude crne (ili crno sive)boje i neka ima,koliko je moguće s obzirom na navedeni iznos,sto bolju kvalitetu slike...
Tu nemaš kaj razmišljati! Mislim da ovaj monitor nema konkurencije u tom cjenovnom rangu -> http://www.vemil.hr/opis.aspx?prikaz...&Sifra=1110158

206bw i 226bw monitoru su ti full hvaljeni i dosta ljudi se slaže da mogu kvalitetom konkurirati daleko skupljem DELL-u! Odlični su za gaming i za rad sa fotografijama! Moja preoruka!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 13:56   #16
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
206bw i 226bw monitoru su ti full hvaljeni i dosta ljudi se slaže da mogu kvalitetom konkurirati daleko skupljem DELL-u! Odlični su za gaming i za rad sa fotografijama! Moja preoruka!
Sorry Bartuc, ali oba monitora koje si naveo su daleko od odličnih za rad s fotografijama (štoviše, netko tko gleda monitor za bilo kakav rad s fotografijama, ne računajući sortiranje fotografija s izleta u Budinšćinu i sl., te monitore treba izbjegavati u širokom luku). I ne znam tko se to slaže da kvalitetom mogu konkurirati Dell 2007WFP - već letimičan pogled na te monitore pokazuje kako je taj Dell superiorniji u svakom pogledu.

Za gaming su ok, tu nema što dodati (naravno, postoje i puno bolji monitori za gaming, no za tu cijenu su ok).

No, ako se već uzima 20" WS monitor za oko 2k kuna onda bih prije preporučio 20" Philips 200WB7ES.

Što se tiče 19" monitora - preporučio bih Philips 190P7ES ili HP LP1965. Ti monitori su skuplji od max. navedenog budgeta (koštaju oko 2500kn), no daleko su bolji od svih 19" modela navedenih u ovom threadu. MVA matrice, dobri kutevi gledanja, kvalitetan prikaz boje...stvarno se puno više isplati uzeti jedan od ta dva monitora.

Ako nikako ne ide tih 500kn preko - onda Philips 190X7FB.
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 16:11   #17
dzajko
Premium
Moj komp
 
dzajko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Ehhhh
Postovi: 460
Da se ubacim u temu zanima me dali tko ima iskustva s LG L194WT u ve-mila je na akciji pa me zanimaju mišljenja (1,359kn)
dzajko je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 19:41   #18
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor gorluk Pregled postova
Sorry Bartuc, ali oba monitora koje si naveo su daleko od odličnih za rad s fotografijama (štoviše, netko tko gleda monitor za bilo kakav rad s fotografijama, ne računajući sortiranje fotografija s izleta u Budinšćinu i sl., te monitore treba izbjegavati u širokom luku). I ne znam tko se to slaže da kvalitetom mogu konkurirati Dell 2007WFP - već letimičan pogled na te monitore pokazuje kako je taj Dell superiorniji u svakom pogledu.

Za gaming su ok, tu nema što dodati (naravno, postoje i puno bolji monitori za gaming, no za tu cijenu su ok).

No, ako se već uzima 20" WS monitor za oko 2k kuna onda bih prije preporučio 20" Philips 200WB7ES.

Što se tiče 19" monitora - preporučio bih Philips 190P7ES ili HP LP1965. Ti monitori su skuplji od max. navedenog budgeta (koštaju oko 2500kn), no daleko su bolji od svih 19" modela navedenih u ovom threadu. MVA matrice, dobri kutevi gledanja, kvalitetan prikaz boje...stvarno se puno više isplati uzeti jedan od ta dva monitora.

Ako nikako ne ide tih 500kn preko - onda Philips 190X7FB.
190X7FB ima super sliku i hebeno izgleda....samo, čini mi se da preveć simpatiziraš filipsa jer 931bf nema lošiju sliku niti je općeniot lošiji izbor..oba su super a 931bf se može nabaviti i za 1800kn...i btw, sve je to isti k*** u tom cjenovnom rangu....kutevi gledanja?....pa sve što je 160° je ok...kaj ti gledaš iz mrtvog kuta u monitor kad se npr. igraš ili radiš?
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 20:16   #19
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Citiraj:
Autor gnomisa Pregled postova
kaj ti gledaš iz mrtvog kuta u monitor kad se npr. igraš ili radiš?
Pa kad već za mene konkretno pitaš - meni su kutevi gledanja kod monitora iznimno važni, budući da se bavim grafičkim dizajnom / ilustracijom / pripremom za tisak / obradom fotografija. Kod slabijih kuteva gledanja dolazi do nekonzistentnosti boja na ekranu, što je jako loše pri obradi fotografija i sl. (tu su zatim detalji poput prezentiranja radova veće broju ljudi, tako da ga svi gledaju pod kutem itd.) Vjeruj mi da "sve što je 160" nije ni blizu ok. No dobro, moje potrebe su specifične, ali kad već pitaš...

OK, naravno da ja ne koristim TN monitore, ali općenito se osjeti razlika pri radu na monitoru s lošijim i boljim kutevima gledanja. HP LP1965 i Philips 190P7ES su osjetno bolji od raznih TN modela (bili oni Philips ili Samsung, ili pak nešto treće), i ta kvaliteta se osjeti u svakodnevnom radu, bio to uredski rad, ili pak gledanje filmove, surfanje itd.

I ne preferiram apsolutno niti jednu firmu, gledam samo što određeni model nudi naspram nekog drugog. Činjenica je da su ti lower class Philipsi nešto sitno bolji od konkurentnih Samsung, BenQ, Acer, LG itd. monitora (ovisno o primjerku naravno - nisu svi Philipsi jednako dobri). Jest da svi koriste TN matrice, ali ne koriste svi iste modele matrica, a uostalom matrica nije jedini dio o kojem ovisi kvaliteta monitora odnosno kvaliteta slike koju on prikazuje.
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2007., 13:57   #20
Fatal
kenova?
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Čilipi
Postovi: 573
Citiraj:
Autor gorluk Pregled postova

No, ako se već uzima 20" WS monitor za oko 2k kuna onda bih prije preporučio 20" Philips 200WB7ES.

Što se tiče 19" monitora - preporučio bih Philips 190P7ES ili HP LP1965. Ti monitori su skuplji od max. navedenog budgeta (koštaju oko 2500kn), no daleko su bolji od svih 19" modela navedenih u ovom threadu. MVA matrice, dobri kutevi gledanja, kvalitetan prikaz boje...stvarno se puno više isplati uzeti jedan od ta dva monitora.

Ako nikako ne ide tih 500kn preko - onda Philips 190X7FB.
Znači tako Gorluče...bio si veoma jasan nema sto ,a sto se tice budzeta ako ne budem imao za novi neloš izbor bi bio da "upiknem"polovni od navedenih modela...thnx
Fatal je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2007., 14:23   #21
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor gorluk Pregled postova
Pa kad već za mene konkretno pitaš - meni su kutevi gledanja kod monitora iznimno važni, budući da se bavim grafičkim dizajnom / ilustracijom / pripremom za tisak / obradom fotografija. Kod slabijih kuteva gledanja dolazi do nekonzistentnosti boja na ekranu, što je jako loše pri obradi fotografija i sl. (tu su zatim detalji poput prezentiranja radova veće broju ljudi, tako da ga svi gledaju pod kutem itd.) Vjeruj mi da "sve što je 160" nije ni blizu ok. No dobro, moje potrebe su specifične, ali kad već pitaš...

OK, naravno da ja ne koristim TN monitore, ali općenito se osjeti razlika pri radu na monitoru s lošijim i boljim kutevima gledanja. HP LP1965 i Philips 190P7ES su osjetno bolji od raznih TN modela (bili oni Philips ili Samsung, ili pak nešto treće), i ta kvaliteta se osjeti u svakodnevnom radu, bio to uredski rad, ili pak gledanje filmove, surfanje itd.

I ne preferiram apsolutno niti jednu firmu, gledam samo što određeni model nudi naspram nekog drugog. Činjenica je da su ti lower class Philipsi nešto sitno bolji od konkurentnih Samsung, BenQ, Acer, LG itd. monitora (ovisno o primjerku naravno - nisu svi Philipsi jednako dobri). Jest da svi koriste TN matrice, ali ne koriste svi iste modele matrica, a uostalom matrica nije jedini dio o kojem ovisi kvaliteta monitora odnosno kvaliteta slike koju on prikazuje.
Ok...sad imam dva pitanja pa te molim da mi daš svoje mišljenje...

1) Philips 190X7FB vs Samsung 931bf (općenito mišljenje o kvaliteti slike i kojeg uzeti za igranje, laganini obrada fotki, gledanje filmova i sl.)

2) Samsung 206bw (2100kn) vs Philips 200WS8FB (1870kn) vs LG L204WT (1800kn)...(također kao i gore, općenito mišljenje i za gore navedeno korištenje)

i btw, istina je da monitori s istim nazivom dolaze s raznim matricama i panelima itd itd...zanima me i kolko ima smisla gledati kontrast kad i tu navodno postoje muljaže kod deklariranja...
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2007., 16:34   #22
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Citiraj:
Autor dzajko-solin Pregled postova
Da se ubacim u temu zanima me dali tko ima iskustva s LG L194WT u ve-mila je na akciji pa me zanimaju mišljenja (1,359kn)
Evo ja sam se prije jedno mjesec dana šetao kroz ve-mil na vrbanima i kod blagajne sam ugledao hrpu naslaganih monitora u kutijama a iznad njih natpis. 2000:1 dvi 1350kn. Rekoh idem pogledat kakav je to monitor. Uputio sam se do police gdje je bilo desetak raznoraznih modela a među njima i dotični LG, svi su bili uključeni i prikazivali isto-nekakav tekst na bijeloj površini. na prvi pogled mi se učinilo-ma sve je to isti jarac. Trenutak kasnije sam se sageo privezati pertlu i kad sam podigao pogled ostao sam zaprepašten, na svim monitorima je bio i dalje bijeli prikaz sa laganom degradacijom u sivu samo je na tom LG-ju slika bila tamno siva/crna!. Taj monitor užasno gubi na svijetlini već pri maloj promjeni kuta gledanja, ili barem taj dotični primjerak.
Esad neznam jel tada "na akciji" bio baš taj model ili neki drugi ali ako budeš kupovao obavezno prije isprobaj, jer ono kaj sam ja vidio je živo groblje
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2007., 16:47   #23
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
Phillips 190P7ES košta u Linksu 2012kn (@gorluk). Tako da, ulazi u cjenovni rang, a bolji je od svih navedenih (osim lp1965).
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2007., 04:12   #24
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Evo ja sam se prije jedno mjesec dana šetao kroz ve-mil na vrbanima i kod blagajne sam ugledao hrpu naslaganih monitora u kutijama a iznad njih natpis. 2000:1 dvi 1350kn. Rekoh idem pogledat kakav je to monitor.
Zaboravi ikakvu procjenu kvalitete nekog monitora inspekcijom istog u dućanu (pogotovo spojenog na hub - to nema nikakvog smisla). Em je osvjetljenje loše, em nisi u ugodnom okruženju (pa i ne možeš imati objektivan dojam), em su postavke tko zna kako namještene itd. (a ne zaboravi kako ljudsko oko nije precizan mjerni instrument). Nadalje, laik će često npr. nafrljeni brightness protumačiti kao "žive boje" i sl., a uostalom takva "inspekcija" je jednostavno prekratka, te se kao što sam rekao događa u nekontroliranim uvjetima, tako da je IMHO bolje na drugačije načine probati saznati koliko je u biti određeni model kvalitetan (te naravno koliko odgovara specifičnim potrebama - nešto što je loše za jednog korisnika može biti sasvim ok za drugog, ovisno o potrebama i namjeni). Donošenje odluke o kupovini / nekupovini određenog monitora na temelju takve "prosudbe" je jalov posao...

No, u ovom konkretnom slučaju se stvarno radi o vrlo slabom modelu (uostalom za takav zaključak je dovoljno pogledati cijenu), koji ne bih preporučio nikome (osim eventualno nekome tko jednostavno ne može odvojiti više od 1300kn za LCD monitor, no tada treba debelo spustiti ikakva očekivanja - ipak je to lowest class; no i u tom slučaju bi bolje bilo uzeti npr. neki od Philipsa u tom cjenovnom rangu).


Citiraj:
Autor frANZi Pregled postova
Phillips 190P7ES košta u Linksu 2012kn (@gorluk). Tako da, ulazi u cjenovni rang, a bolji je od svih navedenih (osim lp1965).
Cool. Nisam ni znao da su ga počeli držati u Linksu. Tada definitivna preporuka, nema se što razmišljati - svatko tko misli uzeti 19" 5:4 LCD monitor, i ima max. budget oko 2000kn - Philips 190P7ES je daleko najbolji izbor.


Citiraj:
Autor gnomisa Pregled postova
Ok...sad imam dva pitanja pa te molim da mi daš svoje mišljenje...

1) Philips 190X7FB vs Samsung 931bf (općenito mišljenje o kvaliteti slike i kojeg uzeti za igranje, laganini obrada fotki, gledanje filmova i sl.)

2) Samsung 206bw (2100kn) vs Philips 200WS8FB (1870kn) vs LG L204WT (1800kn)...(također kao i gore, općenito mišljenje i za gore navedeno korištenje)

i btw, istina je da monitori s istim nazivom dolaze s raznim matricama i panelima itd itd...zanima me i kolko ima smisla gledati kontrast kad i tu navodno postoje muljaže kod deklariranja...
Prvo ovo zadnje pitanje - ma nema nikakvog smisla gledati specifikacije uopće, pa tako i kontrast. Kao što sam već sto put rekao - specifikacije mogu poslužiti kao jako štura generalna smjernica (npr. vidiš kako je kut 160 i odmah znaš da nije S-IPS matrica, i slično), nikako kao nekakva korisna informacija, ili ne daj bože temelj odluke o kupovini. Šareni brojevi, to je sve. Izbjegavati


Što se tiče ovih konkretnih modela:

1) sigurno Philips.

2) A ono, nisam ni sam siguran. LG i Philips koriste LG.Philips TN matricu, dok Samsung koristi Samsung matricu. U svakom slučaju bih prije uzeo Philips umjesto LG, a što se tiče odluke Samsung / Philips...sad ćeš reći kako "brijem na Philips", ali mislim kako je ipak u ovom slučaju baš Philips najbolji izbor (pogotovo kad se u obzir uzme Samsungov panel lottery).

I btw. samo da se osvrnem na ono "laganini obradu fotografija". Na što točno misliš kad to kažeš? Obrada fotografija je ili dobro napravljena ili ne, a koliko vremena ćeš to raditi manje je bitno (nabitnije je da li tvoji klijenti imaju visoke zahtjeve ili ne). Naime pod "obrada fotografija" smatram prvenstveno korekciju boja i slične zahvate na fotografijama koje se pripremaju za neki oblik tiska (bio to offset, digitalni tisak, ili pak neki oblik "razvijanja" digitalne fotografije). Naravno da ako ne radiš tako nešto s fotografijom da u biti nije važno kakav monitor imaš, i koliko je on kvalitetan, važno je samo da prikazuje tu sliku. Dakle, ako slike samo kropaš / kadriraš, ili pak smanjuješ / mijenjaš format zapisa, itd itd. stvarno nije važno koliko je monitor kvalitetan. Nadalje, ukoliko pripremaš fotografije za web (uključujući zahvate vezane uz boju) - ni tu nije pretjerano važna kvaliteta monitora (ajde, bilo bi ok da nije najveći šuft koji plavu prikazuje zeleno i sl.).

E sad, ako obrađuješ (uključujući zahvate vezane uz boju) fotografije za tisak, onda bi bez obzira na monitor koji uzmeš morao kalibrirati taj monitor (i to ne mislim na ručno "odokativno" podešavanje postavki, već na korištenje kolorimetra i predviđenog softvera) - bez toga će i monitor od +10000kn biti loše podešen i u biti nećeš iskorištavati njegove prednosti, pa time ni novce koje si platio za njega.

Uglavnom, ukoliko zarađuješ novac obradom fotografija (s zahvatima vezanim uz boju / ton / kontrast) IMHO treba bi minimalno ići na neki ok MVA model (idealno bi naravno bilo da uzmeš S-IPS). Uostalom takva obrada fotografija se ne plaća malo, i ubrzo bi trebao isplati monitor, sve i da uzmeš neki od najboljih NEC modela (tipa NEC 290UXi i sl.). Ukoliko ne radiš to - onda u biti "obrada fotografija" nije stavka koja te zanima, odnosno nije toliko važno da je monitor koji uzimaš jak u tom aspektu. Naravno, i za filmove i igranje bi bio bolji neki dobar S-IPS model, no ako nemaš budget, te ako ti posao direktno ne ovisi o kvaliteti monitora možeš komotno proći i s nekim od tih low class TN modela.
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2007., 10:27   #25
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor gorluk Pregled postova
Zaboravi ikakvu procjenu kvalitete nekog monitora inspekcijom istog u dućanu (pogotovo spojenog na hub - to nema nikakvog smisla). Em je osvjetljenje loše, em nisi u ugodnom okruženju (pa i ne možeš imati objektivan dojam), em su postavke tko zna kako namještene itd. (a ne zaboravi kako ljudsko oko nije precizan mjerni instrument). Nadalje, laik će često npr. nafrljeni brightness protumačiti kao "žive boje" i sl., a uostalom takva "inspekcija" je jednostavno prekratka, te se kao što sam rekao događa u nekontroliranim uvjetima, tako da je IMHO bolje na drugačije načine probati saznati koliko je u biti određeni model kvalitetan (te naravno koliko odgovara specifičnim potrebama - nešto što je loše za jednog korisnika može biti sasvim ok za drugog, ovisno o potrebama i namjeni). Donošenje odluke o kupovini / nekupovini određenog monitora na temelju takve "prosudbe" je jalov posao...

No, u ovom konkretnom slučaju se stvarno radi o vrlo slabom modelu (uostalom za takav zaključak je dovoljno pogledati cijenu), koji ne bih preporučio nikome (osim eventualno nekome tko jednostavno ne može odvojiti više od 1300kn za LCD monitor, no tada treba debelo spustiti ikakva očekivanja - ipak je to lowest class; no i u tom slučaju bi bolje bilo uzeti npr. neki od Philipsa u tom cjenovnom rangu).




Cool. Nisam ni znao da su ga počeli držati u Linksu. Tada definitivna preporuka, nema se što razmišljati - svatko tko misli uzeti 19" 5:4 LCD monitor, i ima max. budget oko 2000kn - Philips 190P7ES je daleko najbolji izbor.




Prvo ovo zadnje pitanje - ma nema nikakvog smisla gledati specifikacije uopće, pa tako i kontrast. Kao što sam već sto put rekao - specifikacije mogu poslužiti kao jako štura generalna smjernica (npr. vidiš kako je kut 160 i odmah znaš da nije S-IPS matrica, i slično), nikako kao nekakva korisna informacija, ili ne daj bože temelj odluke o kupovini. Šareni brojevi, to je sve. Izbjegavati


Što se tiče ovih konkretnih modela:

1) sigurno Philips.

2) A ono, nisam ni sam siguran. LG i Philips koriste LG.Philips TN matricu, dok Samsung koristi Samsung matricu. U svakom slučaju bih prije uzeo Philips umjesto LG, a što se tiče odluke Samsung / Philips...sad ćeš reći kako "brijem na Philips", ali mislim kako je ipak u ovom slučaju baš Philips najbolji izbor (pogotovo kad se u obzir uzme Samsungov panel lottery).

I btw. samo da se osvrnem na ono "laganini obradu fotografija". Na što točno misliš kad to kažeš? Obrada fotografija je ili dobro napravljena ili ne, a koliko vremena ćeš to raditi manje je bitno (nabitnije je da li tvoji klijenti imaju visoke zahtjeve ili ne). Naime pod "obrada fotografija" smatram prvenstveno korekciju boja i slične zahvate na fotografijama koje se pripremaju za neki oblik tiska (bio to offset, digitalni tisak, ili pak neki oblik "razvijanja" digitalne fotografije). Naravno da ako ne radiš tako nešto s fotografijom da u biti nije važno kakav monitor imaš, i koliko je on kvalitetan, važno je samo da prikazuje tu sliku. Dakle, ako slike samo kropaš / kadriraš, ili pak smanjuješ / mijenjaš format zapisa, itd itd. stvarno nije važno koliko je monitor kvalitetan. Nadalje, ukoliko pripremaš fotografije za web (uključujući zahvate vezane uz boju) - ni tu nije pretjerano važna kvaliteta monitora (ajde, bilo bi ok da nije najveći šuft koji plavu prikazuje zeleno i sl.).

E sad, ako obrađuješ (uključujući zahvate vezane uz boju) fotografije za tisak, onda bi bez obzira na monitor koji uzmeš morao kalibrirati taj monitor (i to ne mislim na ručno "odokativno" podešavanje postavki, već na korištenje kolorimetra i predviđenog softvera) - bez toga će i monitor od +10000kn biti loše podešen i u biti nećeš iskorištavati njegove prednosti, pa time ni novce koje si platio za njega.

Uglavnom, ukoliko zarađuješ novac obradom fotografija (s zahvatima vezanim uz boju / ton / kontrast) IMHO treba bi minimalno ići na neki ok MVA model (idealno bi naravno bilo da uzmeš S-IPS). Uostalom takva obrada fotografija se ne plaća malo, i ubrzo bi trebao isplati monitor, sve i da uzmeš neki od najboljih NEC modela (tipa NEC 290UXi i sl.). Ukoliko ne radiš to - onda u biti "obrada fotografija" nije stavka koja te zanima, odnosno nije toliko važno da je monitor koji uzimaš jak u tom aspektu. Naravno, i za filmove i igranje bi bio bolji neki dobar S-IPS model, no ako nemaš budget, te ako ti posao direktno ne ovisi o kvaliteti monitora možeš komotno proći i s nekim od tih low class TN modela.

pod laganini obrada sam mislio na obradu obiteljskih fotki slikanih kompaktnim digitalcem u svrhu razvijanja u foto studiju..znači ne za ozbiljan posao...
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2007., 11:09   #26
Relja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: zg
Postovi: 64
dali baš vrijedi izvodjiti 400kn više za 190p7es, ili sacuvati tih 400kn i kupiti 190C8FS? Kompjutor uglavnom koristim za igranje starcrafta )), gledanje filmova.. i surfanje po webu.

edit: sad vidjeh da postoji bas topic o ovoj seriji monitora.. moj bad.. ako moze da netko od admina preseli to.
Relja je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2007., 00:32   #27
badel1862
ispičutura i danguba
 
badel1862's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 24
Citiraj:
Autor Relja Pregled postova
dali baš vrijedi izvodjiti 400kn više za 190p7es, ili sacuvati tih 400kn i kupiti 190C8FS? Kompjutor uglavnom koristim za igranje starcrafta )), gledanje filmova.. i surfanje po webu.

edit: sad vidjeh da postoji bas topic o ovoj seriji monitora.. moj bad.. ako moze da netko od admina preseli to.
ako ti ne znaci 400 kn kupi 190p7es, ako zelis ustediti kupi 190C8FS
badel1862 je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2007., 01:10   #28
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Ja sam imao LG L1980Q 19" i bio je jedan od boljih 19" LCD monitora (bar meni). Dan danas dođe oko 2400kn (Bajting)

http://nabava.net/trazilica.php?q=l1980q
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2007., 12:01   #29
Relja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: zg
Postovi: 64
Citiraj:
Autor badel1862 Pregled postova
ako ti ne znaci 400 kn kupi 190p7es, ako zelis ustediti kupi 190C8FS
puno si mi rekao svakako zelim ustediti, da. ali ako je razlika nebo i zemlja onda cu ih dat.
Relja je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2007., 17:33   #30
weedos
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Lokacija
Postovi: 210
Citiraj:
Autor Relja Pregled postova
dali baš vrijedi izvodjiti 400kn više za 190p7es, ili sacuvati tih 400kn i kupiti 190C8FS? Kompjutor uglavnom koristim za igranje starcrafta )), gledanje filmova.. i surfanje po webu.

edit: sad vidjeh da postoji bas topic o ovoj seriji monitora.. moj bad.. ako moze da netko od admina preseli to.
Isto sam se i ja dvoumio, i na kraju zakljucio da mi za igranje i za***anciju sasvim dovoljan 190C8FS, jer 190p7es model ti je vise za profesionalniju obradu fotografije, di je realnost boja i kut gledanja jako vazni. S druge strane kod 190C8FS ti je odziv 5ms black-to-black (znaci pravi odziv a ne grey-to-grey) sto je bolje za igranje i filmove. Otisao sam do vemila sa legom da mi pomogne oko provjere prodavac je vadio monitore iz kutije i pokretao neki Nokiin software za testiranje monitora tako da sam odmah u trgovini uvjerio da je monitor bez mrtvih piksela. Na kraju je i moj lega uzeo isti taki monitor jer mu se svidio! eto sta da ti kazem, s monitorom sam prezadovoljan, jedino sto cu ti savjetovati ako se odlucis za njega da odes do hgspota ili chipoteke i kupis DVI kabel, jer ovaj konkretan model dolazi sa VGA kablom. Kabel ti kosta kojih 50-60 kn. Ali PAZI da je DVI-D kabel!!!! Jer sam kupio u chipoteci DVI-I kabel i nije odgovarao. Pogledaj na pinove od kabla moraju biti kao 3. dakle DVI-D (single link) (ili 4, ali ovaj 3. ce bit sasvim dovoljan. 4. se koristi za jako velike rezolucije) odozgo na ovoj slici http://en.wikipedia.org/wiki/Image:D...ctor_Types.svg
weedos je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na