Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.03.2020., 22:08   #10321
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor Imagine Pregled postova
Da pogodim ...ti si u HiFi a ne HT taboru.

U oba sam tabora, mali naglasak na HT. A kad pričamo o idealnom HTu, visoko/nisko smješten centar je vrlo često pogreška (u odnosu na tri identična fronta). Ja osobno ga mogu i lokalizirati, a i čuti da je timbralno neispravan u odnosu na frontove (čak iako je iz iste serije) poradi smještaja i to me neopisivo smeta. No vjerujem da u nekim prostorima i sa nekim zvučnicima to može biti ok ili uopće neprimjetno.
Sam centar je nastao iz potrebe velikih kino dvorana da se centrira vokal za gledaoce koji sjede po strani, pa se iz toga rodila i ova kompromitirajuća horizontalna kućna verzija.
U malom smještaju kakav cesarus ima, fantomski centar će vjerojatno raditi bolje, ali to je na njemu da isproba i zaključi.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2020., 22:08   #10322
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,940
Imam Mordaunt-Short Premiere 5.1 u kombinaciji sa jačim subwooferom (MS309W) upravo zato jer sam htio tiše gledati filmove, tiše slušati CMC kad dođu gosti i razumjeti Davida Attenborougha što priča bez titlova.

Većina poštenih HiFi zvučnika zvuči loše kad se slušaju tiho pogotovo veliki floorstanderi s 6.25" membranama. Kao da su napravljeni za velike prostore i glasno slušanje. Staviš ih bliže, okreneš potenciometar suprotno od kazaljke na satu i koma. Zatim pokušavaš s loudnesima, EQ i DSP-ovima, ali uzalud. Trome membrane...
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.03.2020., 22:18   #10323
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Većina poštenih HiFi zvučnika zvuči loše kad se slušaju tiho pogotovo veliki floorstanderi s 6.25" membranama. Kao da su napravljeni za velike prostore i glasno slušanje. Staviš ih bliže, okreneš potenciometar suprotno od kazaljke na satu i koma. Zatim pokušavaš s loudnesima, EQ i DSP-ovima, ali uzalud. Trome membrane...

Mislim da ak ih sve to muči baš i ne spadaju u kategoriju poštenih.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2020., 22:34   #10324
cesarus
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Citiraj:
Autor Imagine Pregled postova
Da pogodim ...ti si u HiFi a ne HT taboru.







Jedna skala više na racku je puno bolja ideja nego 2 kutije cipela.
Definitivno probaj tu lokaciju za centar jer vjerujem da ce ti više odgovarat.
Znam da svako ima neku svoju ideju kad je riječ o centralnom zvučniku ...iako ne znam zašto jer se gajdlajnsi i preporuke za miksanje i produkciju svode skoro na isto te su poprilično jasni.


P&E Wing Recommendations For Surround Sound Production
Dolby Surround Mixing Manual 01 / Issue 1
Dolby 5.1-Channel Music Production Guidelines / Issue 2
Dolby Atmos Home Entertainment Studio Certification Guide


Sažeto , centar ti treba a mjesto toliko visoko na zidu ostavi radije za križ ili grb ljepe naše.
Što se tiče ostalog , situacija je daleko od ideale ali bar se nisi išao igrat biljara za zvučnim valovima kao što to preferira večina kad je riječ o atmos integraciji.

Pitao sam za stražnji zvučnik jer mi se činilo kao da kabel izlazi iz same police što je riješenje koje nisam nigdje vidio.
A nisam vidio ni taj rack. Tvoja ideja ili ...? Uljeno? Izgleda zanimljivo.
Zadnje , još jedan xtz sub bi tu bio minimum. Pioniru je mjesto na njuškalu.
Provukao sam kabl kroz stok od vrata ispod lajsni, pa ispod police, ispalo super. Da rack je moja ideja, bajcano je. Izasao me oko 1,500 kuna, materijal je skup. Al ostalo je nesto ostataka, pa sam napravio stalke za slusalice. Moj setup i je ko jedne velike slusalice.
cesarus je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2020., 22:44   #10325
cesarus
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Imam Mordaunt-Short Premiere 5.1 u kombinaciji sa jačim subwooferom (MS309W) upravo zato jer sam htio tiše gledati filmove, tiše slušati CMC kad dođu gosti i razumjeti Davida Attenborougha što priča bez titlova.

Većina poštenih HiFi zvučnika zvuči loše kad se slušaju tiho pogotovo veliki floorstanderi s 6.25" membranama. Kao da su napravljeni za velike prostore i glasno slušanje. Staviš ih bliže, okreneš potenciometar suprotno od kazaljke na satu i koma. Zatim pokušavaš s loudnesima, EQ i DSP-ovima, ali uzalud. Trome membrane...
Moji Klipschi su na Yamahi rx579 zvucali koma kad se slusalo tiho, na Marantzu je to puno puno bolje. Mada je Yamaha imala svojih prednosti, ali vise mana. Bila je zivlja, al bi me zamarala jel su visoki prevec odskakali. Marantz je puno topliji, ali mu fali zivosti. Marantz ima 25w po kanalu vise u stereo 8ohm. Bass je kad tise slusam dublji i bolje se osjeti, al nema tu kontrolu ko na Yamahi. A mozda ja sam umisljam. I bolje mi zvuci kad slusam preko Allo boss daca nego kad koristim dac od recivera.
cesarus je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2020., 22:51   #10326
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,474
Citiraj:
Autor cesarus Pregled postova
Ma tabor50:50 pokusavam izvuc najbolje iz oba tabora( a ne zelim se odreci ni jednog ni drugog) u mom tunelu, a ne spajzi molim. 10 metara sirine, dubina 2,70 i visina 2,74. Ovo sa centralnim mi bas cudno zvuci al cu probat, a ne trebam amp radi glasnoce, v ec da na kad slusam tiho cujem sve :fiju puno ih kaze da je bolje, bumo vidili za 2-3 tjedna kad xtz stigne
Ne razumijem većinu stvari koje ovdje spominjete, ali imao sam isti problem sa soundbarom.

Razlike u glasnoći, nerazgovjetni dijalozi itd. Uzeo na preporuku kolege ovdje na forumu Yamaha receiver, gađao V685 na akciji pošto je imao normalizaciju dijaloga između ostalog (Ypao volume). Upario s Wharfedale dx2 i radi savršeno. Dijalozi se super čuju, yamaha savršeno normalizira sve programe, više nema malo pojačaj, malo smanji. Jednom naredim glasnoću i samo šaltam programe.

Uglavnom prezadovoljan! Napominjem da nisam audiofil, ali meni je ovo ostvarilo sve želje za dobrim zvukom i surround sustavom u dnevnom boravku.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2020., 23:50   #10327
cesarus
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ne razumijem većinu stvari koje ovdje spominjete, ali imao sam isti problem sa soundbarom.

Razlike u glasnoći, nerazgovjetni dijalozi itd. Uzeo na preporuku kolege ovdje na forumu Yamaha receiver, gađao V685 na akciji pošto je imao normalizaciju dijaloga između ostalog (Ypao volume). Upario s Wharfedale dx2 i radi savršeno. Dijalozi se super čuju, yamaha savršeno normalizira sve programe, više nema malo pojačaj, malo smanji. Jednom naredim glasnoću i samo šaltam programe.

Uglavnom prezadovoljan! Napominjem da nisam audiofil, ali meni je ovo ostvarilo sve želje za dobrim zvukom i surround sustavom u dnevnom boravku.
To je to nije uopce bitno sto imate dok ste vi zadovoljni. Samo to prode i pocnes kopat po netu i onda udes u zacaran krug potrage za boljim. Ja sam zapoceo sa yamahom hrt neki broj i sony zvucnicima Sony dva prednja i dva straznja od neke mini linije popularne 90ih koju sam kupio sa 55 cm zamisli stereo Crt Teveom. Onda mi je sin probusio zvucnike prsticem i moja potraga je zašocela.... Nakon nekog vremena pocinjes i cuti stp prije nisi, tj izvjezbas se cuti.
cesarus je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 01:10   #10328
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor cesarus Pregled postova
Ma HT mi radi super, sve sam podesio, ocu jos podic stereo koliko ide. Zvucnici au meni dobri, ima boljih al to cu ostavit za neku drugu pricu Narucio sam i kalibracijski pro microphon pa cu moc jos i detaljnije podesit. Al bas me zanima koji front zvucnik bi preporucio za onakav prostor kakav imam, da ide ispod 35 hz i da ne kosta ko auto.
Zašto ti je bitno da ti zvučnik ide ispod 35Hz ako imaš XTZ sub?
Ionako će ti Audyssey vjerojatno napraviti crossover na 80Hz, tako da će se sve ispod toga routati na sub.

Što se pojačala tiče, zvučnici su ti toliko blizu da ti ne treba jako pojačalo.
Efikasni zvučnici neće trošiti više od par watta na toj udaljenosti, osim ako ne želiš da ti uši krvare

P.S. napisao si da si kupio kalibracijski mikrofon. Instaliraj REW na laptop, spoji ga HDMI-om na receiver i posnimi si malo frekvencijski odziv u sobi. Iznenadit ćeš se
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 07:32   #10329
cesarus
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Zašto ti je bitno da ti zvučnik ide ispod 35Hz ako imaš XTZ sub?
Ionako će ti Audyssey vjerojatno napraviti crossover na 80Hz, tako da će se sve ispod toga routati na sub.

Što se pojačala tiče, zvučnici su ti toliko blizu da ti ne treba jako pojačalo.
Efikasni zvučnici neće trošiti više od par watta na toj udaljenosti, osim ako ne želiš da ti uši krvare

P.S. napisao si da si kupio kalibracijski mikrofon. Instaliraj REW na laptop, spoji ga HDMI-om na receiver i posnimi si malo frekvencijski odziv u sobi. Iznenadit ćeš se
Ne mora ic ispod 35Hz bitno da nije iznad 40. Audyssey stavi fronte na 40Hz centralni na 60, ostale na 80Hz. I to svaki put kad kalibriram.
Muziku slusam bez subwoofera. Jednostavno mi nikako ne odgovara sub u stereu. Vjerovatno zbog prostora. Zvucnici su mislim na 96db osjetljivosti, tak da au efilasniii. Znam da ne trebam jako pojacalo radi glasnoce. Al pokusavam dobit najbolje kaj mogu iz ovih zvucnika. Mic moram cekat da dode, nije bilo na stanju pa sam iskamacio popust 30% na njega i pojacalo , i uz njega dobijem software(mada mogu koristit i REW)
cesarus je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 10:46   #10330
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor cesarus Pregled postova
Ne mora ic ispod 35Hz bitno da nije iznad 40. Audyssey stavi fronte na 40Hz centralni na 60, ostale na 80Hz. I to svaki put kad kalibriram.
Muziku slusam bez subwoofera. Jednostavno mi nikako ne odgovara sub u stereu. Vjerovatno zbog prostora. Zvucnici su mislim na 96db osjetljivosti, tak da au efilasniii. Znam da ne trebam jako pojacalo radi glasnoce. Al pokusavam dobit najbolje kaj mogu iz ovih zvucnika. Mic moram cekat da dode, nije bilo na stanju pa sam iskamacio popust 30% na njega i pojacalo , i uz njega dobijem software(mada mogu koristit i REW)
Možeš slobodno pomaknut crossover na 100Hz na svim kanalima ako imaš XTZ.
Osim ako ti sub nije loše smješten, ali to sve možeš ispitati kad ti dođe mic.
Koji si mic uzeo?
messiah je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.03.2020., 10:50   #10331
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor cesarus Pregled postova
Ma HT mi radi super, sve sam podesio, ocu jos podic stereo koliko ide. Zvucnici au meni dobri, ima boljih al to cu ostavit za neku drugu pricu Narucio sam i kalibracijski pro microphon pa cu moc jos i detaljnije podesit. Al bas me zanima koji front zvucnik bi preporucio za onakav prostor kakav imam, da ide ispod 35 hz i da ne kosta ko auto.

Što točno misliš podešavat s tim mikrofonom?

Mikrofon je alat.
Ukoliko taj alat ne dolazi s slobodom pomicanja zvučnika što nemaš ili "nečim" što bi ti omogučilo da "popravljaš" ono što ti ne odgovara
....tipa miniDSP kutijicom koju možeš jašit do sunjeg dana ili istim kutijicama s Dirac Live eq sistemom koje ti dozvoljavaju nekakvo 'editiranje' onog što napravi automatika , što če ti mikrofon?
Znam da audyssey ima neku aplikaciju za "editiranje" pa ako imaš podržani receiver možda bi mogao to pogledat za početak jer ti nebi trebalo ništa obzirom da mikrofon več imaš.


Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
U oba sam tabora, mali naglasak na HT. A kad pričamo o idealnom HTu, visoko/nisko smješten centar je vrlo često pogreška (u odnosu na tri identična fronta). Ja osobno ga mogu i lokalizirati, a i čuti da je timbralno neispravan u odnosu na frontove (čak iako je iz iste serije) poradi smještaja i to me neopisivo smeta. No vjerujem da u nekim prostorima i sa nekim zvučnicima to može biti ok ili uopće neprimjetno.
Sam centar je nastao iz potrebe velikih kino dvorana da se centrira vokal za gledaoce koji sjede po strani, pa se iz toga rodila i ova kompromitirajuća horizontalna kućna verzija.
U malom smještaju kakav cesarus ima, fantomski centar će vjerojatno raditi bolje, ali to je na njemu da isproba i zaključi.

Zanimljivo.
Ja sam bio uvjeren da si u audiofilija taboru jer je fantomski centar njihova shema.
Idealno riješenje za probleme koje sami sebi stvaraju te riješenje unutar granica vlastitih iskustava.

Nemam ništa protiv ako ti se sviđa efekt i ako se nekom svidi nešto što proba pa makar ne bilo kako treba.
Ja sam od od istih kutija za prednji panel te stražnje završio na centru koji je različit od frontova koji su različiti od stražnjih koji su različiti od ostalih kutija. Nije po propisu te je čujno ali mi ne smeta te sam zadovoljan.


Citiraj:
Autor cesarus Pregled postova
Provukao sam kabl kroz stok od vrata ispod lajsni, pa ispod police, ispalo super. Da rack je moja ideja, bajcano je. Izasao me oko 1,500 kuna, materijal je skup. Al ostalo je nesto ostataka, pa sam napravio stalke za slusalice. Moj setup i je ko jedne velike slusalice.

Zanimljivo riješenje za kabele.
Javor za rack te došao 1500 kuna?
__________________
if you build it they will come

Zadnje izmijenjeno od: Imagine. 03.03.2020. u 12:45.
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 11:38   #10332
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
bok,

gledam neke zvučnike i sad piše sljedeće:

freq range: 31.5 - 25000Hz

dok ostala večina zvučnika uglavnom ide do 20000Hz

pa me zanima dali zvučnici sa većim frek. rasponom nude bolje zvuk ili

što konkretno ?

hvala
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 12:03   #10333
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Do 20kHz je ono što čovjek čuje, na papiru. U stvarnosti čuje slabije, i sluh se gubi s godinama tako da ti je svejedno. Poslušaj zvučnike i uzmi one koji ti bolje zvuče.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 12:14   #10334
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Do 20kHz je ono što čovjek čuje, na papiru. U stvarnosti čuje slabije, i sluh se gubi s godinama tako da ti je svejedno. Poslušaj zvučnike i uzmi one koji ti bolje zvuče.

znači u teoriji nema neke razlike, barem po tom pitanju.

tnx
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 13:39   #10335
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor Imagine Pregled postova
Što točno misliš podešavat s tim mikrofonom?

Mikrofon je alat.
Ukoliko taj alat ne dolazi s slobodom pomicanja zvučnika što nemaš ili "nečim" što bi ti omogučilo da "popravljaš" ono što ti ne odgovara
....tipa miniDSP kutijicom koju možeš jašit do sunjeg dana ili istim kutijicama s Dirac Live eq sistemom koje ti dozvoljavaju nekakvo 'editiranje' onog što napravi automatika , što če ti mikrofon?
Znam da audyssey ima neku aplikaciju za "editiranje" pa ako imaš podržani receiver možda bi mogao to pogledat za početak jer ti nebi trebalo ništa obzirom da mikrofon več imaš.

Audyssey mikrofon nije koristan za ništa drugo osim toga, ako se ne varam i sparen je s AVRom tako da u svrhe mjerenja akustike neće polučit precizne rezultate.
A mikrofon mu je koristan čak i bez tih naprednih opcija editiranja, za podešavanje reza, glasnoće i faze/delaya između subova i mainova je neophodan, jer audyssey to često zasere i tu treba ljudska intervencija.



Citiraj:
Autor Imagine Pregled postova
Zanimljivo.
Ja sam bio uvjeren da si u audiofilija taboru jer je fantomski centar njihova shema.
Idealno riješenje za probleme koje sami sebi stvaraju te riješenje unutar granica vlastitih iskustava.

Nemam ništa protiv ako ti se sviđa efekt i ako se nekom svidi nešto što proba pa makar ne bilo kako treba.
Ja sam od od istih kutija za prednji panel te stražnje završio na centru koji je različit od frontova koji su različiti od stražnjih koji su različiti od ostalih kutija. Nije po propisu te je čujno ali mi ne smeta te sam zadovoljan.

Ma audiofili briju i na ne posjedovanje subova, a meni trebaju bar 4.
No kao što velim, treba sam isprobati. Ja sam sa nekim zvučnicima imao mješovite rezultate bez centra, odnosno, dijalog mi je na nekim filmovima bio dobar, a na nekima koma, a s nekima sam imao praktički savršen soundstage samo sa stereo parom bez potrebe za centrom.
Sad ću si gradit identična tri prednja iako će centar morati ispod televizora i biti naciljan malo ka slušaocu. Nadam se da će ispast dobro inače mi ne gine AT platno i projektor.

Zadnje izmijenjeno od: donkimizer. 03.03.2020. u 13:45.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 13:44   #10336
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor chief_wolfinjo Pregled postova
bok,

gledam neke zvučnike i sad piše sljedeće:

freq range: 31.5 - 25000Hz

dok ostala večina zvučnika uglavnom ide do 20000Hz

pa me zanima dali zvučnici sa većim frek. rasponom nude bolje zvuk ili

što konkretno ?

hvala

Uglavnom marketing, ima ih šta idu i više, 40 000 Hz itd, ali to označava samo raspon koji su sposobni reproducirati, direktna korelacija s kvalitetom zvuka ne postoji.
A ako si odrasla osoba, vjerojatno čuješ negdje do 16k, osim ako nemaš epske gene ili vješto čuvaš sluh sve ove godine.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 13:54   #10337
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Uglavnom marketing, ima ih šta idu i više, 40 000 Hz itd, ali to označava samo raspon koji su sposobni reproducirati, direktna korelacija s kvalitetom zvuka ne postoji.
A ako si odrasla osoba, vjerojatno čuješ negdje do 16k, osim ako nemaš epske gene ili vješto čuvaš sluh sve ove godine.
tako sam i nekako mislio.

inače dali imate kakvog iskustva ili znanja po pitanju ovih zvučnika:

https://www.njuskalo.hr/zvucnici/zvu...oglas-25887168

https://www.njuskalo.hr/zvucnici/gru...oglas-19182524

https://www.njuskalo.hr/zvucnici/gru...oglas-30821133

hvala
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 14:08   #10338
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Ciljaš na vintage ili?
Konstrukcijski a i zvučno danas ima definitivno naprednijih zvučnika. Pa i za takvu rabljenu cijenu.
Nisam nijedan od tih čuo, čuo sam nešto vintage trosistemaca ali svi su mi malo falšali.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 14:10   #10339
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
volio bih vintage ali ako ima boljih zvučnika u tom rangu cijene, slobodno reci da vidim
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 14:21   #10340
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Uf slabo ti ja znam preporučit, sve bi to ja raskopao i prčkao po tome.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 14:23   #10341
cesarus
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Možeš slobodno pomaknut crossover na 100Hz na svim kanalima ako imaš XTZ.
Osim ako ti sub nije loše smješten, ali to sve možeš ispitati kad ti dođe mic.
Koji si mic uzeo?
Xtz Room Analyzer 2 Pro, al jos nije stigo
cesarus je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 14:34   #10342
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Uf slabo ti ja znam preporučit, sve bi to ja raskopao i prčkao po tome.
Ok
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 14:52   #10343
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor cesarus Pregled postova
Xtz Room Analyzer 2 Pro, al jos nije stigo
290 Eura, uf skupo Vjerojatno je u tome i cijena softvera, ali koliko vidim, nema ništa što nema REW.
Mislim da sam ja UMIK-1 prije par godina platio oko 100 eura.

Kako ti je Imagine napisao, s mikrofonom nećeš moći puno, osim vidjeti gdje su ti nedostaci.
Dobar je za testiranja smještaja subwoofera, ali ako si ograničen opcijama onda samo živiš sa spoznajom što bi moglo bit bolje (što nije loše).

Audyssey ti već napravi maksimalnu optimizaciju za tvoj prostor.
Možda bi čuo razliku s Diracom, ali onda moraš kupiti ili novi receiver (NAD T758v3 je najjeftiniji s Diracom, ili miniDSP box koji isto nije jeftin), ali pitanje je kolike bi razlike bile.

Mikrofon ti je također zgodan da vidiš što ti Audyssey napravi (izmjeriš sa i bez Audysseya i usporediš razlike).
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 16:11   #10344
cesarus
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Zanimljivo riješenje za kabele.
Javor za rack te došao 1500 kuna?[/QUOTE]

1000 kuna javor( bilo samo 6 cm za kupit pa smo skidali na 5)nes je kostala, boja, siljci, brusni papir, ljepilo cuga stolaru...., 4 police. Mada se na slici vide sam 3
cesarus je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 17:27   #10345
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Ma audiofili briju i na ne posjedovanje subova, a meni trebaju bar 4.
No kao što velim, treba sam isprobati. Ja sam sa nekim zvučnicima imao mješovite rezultate bez centra, odnosno, dijalog mi je na nekim filmovima bio dobar, a na nekima koma, a s nekima sam imao praktički savršen soundstage samo sa stereo parom bez potrebe za centrom.
Sad ću si gradit identična tri prednja iako će centar morati ispod televizora i biti naciljan malo ka slušaocu. Nadam se da će ispast dobro inače mi ne gine AT platno i projektor.
Zašto stat samo na 4 komada?
Za prednji panel si odabrao neki projekt ili kuhaš nešto svoje?

Što se tiče centralnog zvučnika ...u usporedbi s onim što se traži od prednjeg panela u HTu , glazba je praktično statična stvar. Uz to je reprodukcija iste na 2 kanala poprilično osjetljiva na lokaciju tvoje glave te samih kutija u prostoru. Centar riješava te probleme. Ne samo za tebe vec i onog tko je do tebe na kauču. I to radi tako dobro je ta prednost ujedno i mana koja zna poprilično iritirat. No to nema baš veze s samim centralnim kanalom vec miksevima. Šteta što Sony sdds nije završio u domovima. :-/



Citiraj:
Autor cesarus Pregled postova
Xtz Room Analyzer 2 Pro, al jos nije stigo
Za cca 40 ak eura više si mogao imat miniDSP 2x4HD & UMIK-1 s čime bi se mogao zabavljat do ludila. A kad bi ti zabavljanje dosadilo , imao bi opciju nadogradnje na Dirac Live 2.0 za cca 1300kn.
Ovo bi ti sigurno bilo puno više zanimljivo nego to što si kupio.
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 18:51   #10346
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor Imagine Pregled postova
Zašto stat samo na 4 komada?
Za prednji panel si odabrao neki projekt ili kuhaš nešto svoje?

Što se tiče centralnog zvučnika ...u usporedbi s onim što se traži od prednjeg panela u HTu , glazba je praktično statična stvar. Uz to je reprodukcija iste na 2 kanala poprilično osjetljiva na lokaciju tvoje glave te samih kutija u prostoru. Centar riješava te probleme. Ne samo za tebe vec i onog tko je do tebe na kauču. I to radi tako dobro je ta prednost ujedno i mana koja zna poprilično iritirat. No to nema baš veze s samim centralnim kanalom vec miksevima. Šteta što Sony sdds nije završio u domovima. :-/

Pa opet, ciljevi naravno. Ako imam dosta headrooma i odličan odziv na svim slušnim pozicijama, više mi i ne treba. Štoviše, imam tu sreću da s jednim dobro smještenim subom mogu skrojit savršen odziv na centralnoj poziciji, no zasad ipak koristim samo 2. Plus kad uračunaš da će mi budući subovi bit oko 300 litara svaki, možeš zamislit da ću brzo ostat bez prostora.
Što se frontova tiče krojim nešto svoje, po uzoru na Econowave, odnosno DIYSG HTM inačice, Faital driveri u 50 litarskim kutijama...overkill u svakom pogledu.


A da, čim imaš veću publiku i želiš i njima pružit adekvatno iskustvo, tj ispravno centrirani sadržaj, onda je centralni zvučnik nužan. Ali opet, većina horizontalnih centara zapravo ima loš odziv off axis zbog MTM konfiguracije, tak da onaj tko je malo veća picajzla po pitanju zvuka mora birati horizontalni centar sa vertikalnom tweeter mid konfiguracijom + woof sa svake strane.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 21:18   #10347
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,940
Citiraj:
Autor cesarus Pregled postova
Moji Klipschi su na Yamahi rx579 zvucali koma kad se slusalo tiho, na Marantzu je to puno puno bolje. Mada je Yamaha imala svojih prednosti, ali vise mana. Bila je zivlja, al bi me zamarala jel su visoki prevec odskakali. Marantz je puno topliji, ali mu fali zivosti. Marantz ima 25w po kanalu vise u stereo 8ohm. Bass je kad tise slusam dublji i bolje se osjeti, al nema tu kontrolu ko na Yamahi. A mozda ja sam umisljam. I bolje mi zvuci kad slusam preko Allo boss daca nego kad koristim dac od recivera.
Mislim da si nisi umislio. Meni su Yamahe živahne, ali sve mi imaju previše izobličenja u visokotonskom području zbog čega ih je neugodno imalo dulje slušati. Toliko o "natural soundu"

Marantzi su previše ugušeni negativnom povratnom vezom. Na taj način dobiješ super specifikacije pojačala, ali i tupi bezvezan zvuk.

Zato sam išao na Onkyo amp. Neutralan je, a ima dinamike. Bez karaktera, a ne zvuči tupo. Izvrsno kontrolira zvučnike i ne unosi boje u zvuk. Točno ono što bi pojačalo trebalo biti.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 21:48   #10348
Tihomir111
ZeNgE_Tiho_Cro
Moj komp
 
Tihomir111's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Virovitica
Postovi: 465
Molim preporuku, slagao bi balansirani kabel na xlr, gdje kupiti povoljno i preporucena debljina žile za 20ak metara. Hvala
Tihomir111 je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 22:04   #10349
Juan
Premium
 
Juan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 286
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Uglavnom marketing, ima ih šta idu i više, 40 000 Hz itd, ali to označava samo raspon koji su sposobni reproducirati, direktna korelacija s kvalitetom zvuka ne postoji.
A ako si odrasla osoba, vjerojatno čuješ negdje do 16k, osim ako nemaš epske gene ili vješto čuvaš sluh sve ove godine.

Možda, a vjerojatno i sigurno nećeš čuti frekvencijski raspon iznad 16-17000Hz, no možeš čuti razliku/utjecaj tih visokih frekvencija na zvuku koji je u rasponu koji čuješ.
Što misliš zašto uopće postoje super tweeteri?
Juan je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2020., 22:19   #10350
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor Juan Pregled postova
Možda, a vjerojatno i sigurno nećeš čuti frekvencijski raspon iznad 16-17000Hz, no možeš čuti razliku/utjecaj tih visokih frekvencija na zvuku koji je u rasponu koji čuješ.
Što misliš zašto uopće postoje super tweeteri?

Vjerujem da su jednom davno postojali da pokriju raspon nemoćnijih visokotonaca (tipa oldschool kompresijski driver koji jedva dogura do 10k), a danas zasigurno postoje iz raznih pogrešnih razloga.
Nisam upoznat da postoji korisnost od nečujnih frekvencija u čujnom rangu, odnosno utjecaj, ali ako postoji, to je vrlo lako dokazati. A i ako je beneficijalno, mislim da će jako malo sadržaja imati koristi od toga.
EDIT: kako napreduje onaj amp koji gradiš?

Zadnje izmijenjeno od: donkimizer. 03.03.2020. u 22:45.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na