Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.03.2024., 15:25   #1
radi.neradi
Registered User
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Delnice
Postovi: 39
routing

Nemam dovoljno znanja oko mreža. Imam pitanje vezano za mobilnu A1 mrežu. Zašto requestovi prema trećim serverima odlaze sa različitih A1 public IP-eva koji su u različitim subnetima, Šta se zapravo tu dešava, kako funkcionira taj routing, i zašto? Radi li se o CGNAT-u?


Podpitanje nevezano za prvo pitanje; broji li se traffic na source modemu koji ne izlazi iz A1 interne mreže već se spaja na drugi modem? Taj drugi modem je prvi hop.
radi.neradi je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2024., 16:30   #2
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,250
Mobilne mreže u pravilu imaju cgnat. Na nekim uslugama može se zatražiti gašenje cgnat. Nije baš jasno prvo pitanje. Ako se radi o duljem vremenskom razdoblju, moguce da su razlicite javne adrese u pitanju ovisno koji je javni ip za aktivni cgnat.

Drugo pitanje isto nije bas jasno. Načelno se sav promet između tebe i njihovog gatewaya racuna (ili koja je vec tocka obracuna). Postoje neke free destinacije, tipa hakometar navodno ali nacelno sve se racuna.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.03.2024., 19:52   #3
radi.neradi
Registered User
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Delnice
Postovi: 39
Hvala na odgovoru.

Radi se o tome da sam istovremeno spojen na više servera preko SSH, koji su na različitim geolokacijama. Na neke servere sam spojen sa A1 public IP adresom iz 95.x subneta, dok sam ne neke spojen sa A1 public adresom iz 212.x subneta. Znači, disconnectam se sa dva servera, spojim se na oba u razmaku 5 sekundi, IP-evi sa kojih pristupam na te servere su različiti. Očito imaju nekakav custom routing ili path selection? Zanima me što se dešava u pozadini.

Izgleda da ću morat sam testirati. Zanimalo me dal se broji traffic koji ne izlazi iz njihove mreže to jest ako kontaktiram drugi A1 modem iz 10.x.x.x, jer dostupan jeste.
radi.neradi je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 15:20   #4
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Moguce da ovisi preko kojeg njihovog uplinka izlazis pa je drugaciji IP, to bi bilo zanimljivo testirati ali prvi put da cujem za tako nesto. A druga stvar moze biti kad se potrose portovi na nekom IPu da pocne koristiti slijedeci neki IP koji ima na sebi.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na