Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.09.2023., 23:23   #31
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova

2/3. Ok, koja bi bila glavna prednost managed switcha u ovom slučaju? mogu li složit fiksne adrese na switchu i da ih onda ne trebam konfigurirati fiksno na računalima? što dobivam s prioritetnim portovima?

što se love tiče, stara je valuta ovih 3k.
Jedna (i dosta bitna) prednost managed switcha je zastita od loopa u mrezi, bolja dijagnostika ako nesto ne radi + ostaju ti uvijek vlanovi ako zatreba.

Za te pare sto si naveo mislim da mozes taman uzet 2 nova hp managed switcha sa 24 gigabitna porta.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2023., 09:59   #32
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
ovo zvuči kao kaos...
ovo za server i vezu - ja sam imao 2 situacije da mi 2 obična kompa ne žele dignut lan ako ih spojim na jedan specifičan dlinkov switch (glupi unmanaged 24 portni).

ako bi ta 2 kompa spojio na bilošta drugo - radili bi. ako bi spojio na taj switch - nebi. bilošta drugo spojeno na ta 2 porta na dlinku bi uredno radilo. na kraju sam zakrpao dodatnim switchem za ta 2 kompa, a onda preradio mrežu i nabavio nove managed switcheve na kojima sve radi. mislim da su bili HP ali 48portni.

ništa nije bilo neispravno , ali nije radilo u toj kombinaciji. na novom switchu su uredno radili na gigabitu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2023., 20:16   #33
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
ovo zvuči kao kaos...
ovo za server i vezu - ja sam imao 2 situacije da mi 2 obična kompa ne žele dignut lan ako ih spojim na jedan specifičan dlinkov switch (glupi unmanaged 24 portni).

ako bi ta 2 kompa spojio na bilošta drugo - radili bi. ako bi spojio na taj switch - nebi. bilošta drugo spojeno na ta 2 porta na dlinku bi uredno radilo. na kraju sam zakrpao dodatnim switchem za ta 2 kompa, a onda preradio mrežu i nabavio nove managed switcheve na kojima sve radi. mislim da su bili HP ali 48portni.

ništa nije bilo neispravno , ali nije radilo u toj kombinaciji. na novom switchu su uredno radili na gigabitu.

I je kaos


Brzinsko pitanje - mogu li se ti Mikrotik managed switchevi koristiti i kao dummy switch? Tipa neki quick auto setup i da s emože brzo upogonit. Uzeo bih CSS ili CRS s 24 porta, ali mi je gužva velika ovih dana, i htio bih ih staviti u pogon, ali kao dummy tjedan dva dok ne ulovim vrijeme za pošteni setup.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2023., 21:26   #34
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
https://i.mt.lv/cdn/product_files/CSS326_230404.pdf
https://help.mikrotik.com/docs/pages...ageId=17498168
https://help.mikrotik.com/docs/display/SWOS/SwOS
i najkorisnije ovo > https://wiki.mikrotik.com/wiki/SwOS/CSS326
https://help.mikrotik.com/docs/pages...ageId=76415036

U principu možeš ako znaš šta trebaš, neki minimum bi bio:
- za prvi konfig spoji samo pc / lap u switch, jer ako ga spojiš na mrežu preko DHCP - a će dobiti neki drugi ip a ne defaultni
- prebaciti mu IP da bude u istom mrežnom segmentu kao ostatak mreže, Static IP, Subnet, Gateway je gl. router
- svi portovi u istom Bridge

Specifičan primjer konfiga kojeg ne trebaš slijepo pratiti ali može poslužiti za osnove > https://www.youtube.com/watch?v=MGFooaQUfLs
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2023., 21:30   #35
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
css je switch po defaultu , pali i vozi. propušta sve, svi portovi u bridge-u.

crs je router po defaultu i ima isti konfig kao i bilo koji drugi router. neznam kako su podešeni out of the box, routeros je pametno resetirati nakon prvog paljenja i tek onda ići dalje da ne bi ostavio neke sitnice okolo koje bi kasnije mogle smetat.

neke crs-ove možeš butat u swos, ali po defaultu se buta routeros.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2023., 22:35   #36
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
https://i.mt.lv/cdn/product_files/CSS326_230404.pdf
https://help.mikrotik.com/docs/pages...ageId=17498168
https://help.mikrotik.com/docs/display/SWOS/SwOS
i najkorisnije ovo > https://wiki.mikrotik.com/wiki/SwOS/CSS326
https://help.mikrotik.com/docs/pages...ageId=76415036

U principu možeš ako znaš šta trebaš, neki minimum bi bio:
- za prvi konfig spoji samo pc / lap u switch, jer ako ga spojiš na mrežu preko DHCP - a će dobiti neki drugi ip a ne defaultni
- prebaciti mu IP da bude u istom mrežnom segmentu kao ostatak mreže, Static IP, Subnet, Gateway je gl. router
- svi portovi u istom Bridge

Specifičan primjer konfiga kojeg ne trebaš slijepo pratiti ali može poslužiti za osnove > https://www.youtube.com/watch?v=MGFooaQUfLs
Thanks. Već sam bacio oko na neke tutoriale i info sheetove.

Naginjem k tome da uzmem jedan 24 port crs i jedan 24port css, prvi stavim kao glavni i podesim fičre i sve što mogu.

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
css je switch po defaultu , pali i vozi. propušta sve, svi portovi u bridge-u.

crs je router po defaultu i ima isti konfig kao i bilo koji drugi router. neznam kako su podešeni out of the box, routeros je pametno resetirati nakon prvog paljenja i tek onda ići dalje da ne bi ostavio neke sitnice okolo koje bi kasnije mogle smetat.

neke crs-ove možeš butat u swos, ali po defaultu se buta routeros.
Za css jasno, al evo baš s frendom pričao koji ima doma crs neki, kaže da su i oni po defaultu u bridgu i možeš pnp ukopčat bez ulaska u os i podešavanja, pokupit će adrese i propustit dalje. A fine tuning radit kasnije kad ti paše. To sam u biti i vidio na nekom crs tutorialu da su svi portovi u bridgeu po defaultu. Ako ništa drugo, crs 326 može prebacit router os u switch os.

Jedino me brine što će i kako bootat u slučaju nenadanog restarta ili problema sa strujom.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2023., 23:15   #37
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Po povratku napajanja se vraća u prethodno stanje,
za promjenu moda rada (RouterOs > SwitchOs) treba tvoja intervencija / izbor.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2023., 12:50   #38
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
2/3. Ok, koja bi bila glavna prednost managed switcha u ovom slučaju? mogu li složit fiksne adrese na switchu i da ih onda ne trebam konfigurirati fiksno na računalima? što dobivam s prioritetnim portovima?
  1. Sa managed switchem si mrežni admin. Sa unmanaged switchem nisi.
  2. Na managed switchu vidiš što se događa na LANu
  3. Na managed switchu možeš upravljati svojim LAN-om
Ne znam kako misliš "složiti fiksne adrese na switchu". To je posao DHCP servera ili routera gdje definiraš statičke IPove prema MAC adresama.


Neki L3 switchevi imaju DHCP server na sebi ali ti to ne bi preporučio pogotovo na Ciscu gdje je noćna mora konfigurirati a pogotovo troubleshootati te stvari.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2023., 08:20   #39
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ne znam kako misliš "složiti fiksne adrese na switchu". To je posao DHCP servera ili routera gdje definiraš statičke IPove prema MAC adresama.


Neki L3 switchevi imaju DHCP server na sebi ali ti to ne bi preporučio pogotovo na Ciscu gdje je noćna mora konfigurirati a pogotovo troubleshootati te stvari.

Ja sam bio zaključio, možda krivo, da se na ovom crs switchu mogu po portovima odrediti fiksne IP adrese. Anyways, neko ozbiljnije igranje s tim ostavljam za koji tjedan kasnije.


Za sad sam stavio dva Mikrotik switcha al sam se malo opreznije stavljao da budem siguran.


Prvo sam zamijenio switch na koji sam sumnjao da ne valja, njega stavio kao prvog i na njega drugi D-Link koji je djelovao ok, i cijela priča proradila, restart servera nije proizveo grešku, spojio se na internet bez beda i dobio zadanu iP adresu.


Ostavih tako jedan dan, drugi dan sam iz znatiželje probao staviti D-Linkov switch ispred Mikrotika, i opet problem sa serverom i spajanjem na internet/mrežu. Što znači da su vjerojatno oba switcha u banani.


Na kraju oba D-Linka maknuo, stavio Mikrotike, i onda sve radi ok kojim god redom da ih spojiš. Restartao server par puta, sve radi ok.


Na kraju sam im i nešto kablovinja zamijenio i testirao malo mrežu. Overall sad imaju cca 20% bolju propusnost na mreži.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2023., 07:49   #40
Jerry Drake
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 358
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
@Nikky.

1. ajmo reć da jesu ozbiljniji biznis, iako je riječ o dvije bratske firme, ne jednoj, ali nebitno je za ovu priču pošto njima odgovara da ovo dijele, rade isti posao.

ja sam tek uletio kod njih jer im je bila frka. i da, ostao šokiran da su na takvoj mreži solidne veličine portovi i utičnice neoznačene. Označio ih i popisao sad ja

no vidi se da su neplanski i ad hoc rješavane stvari pa ja sad to malo dovodim u red.

2/3. Ok, koja bi bila glavna prednost managed switcha u ovom slučaju? mogu li složit fiksne adrese na switchu i da ih onda ne trebam konfigurirati fiksno na računalima? što dobivam s prioritetnim portovima?

btw, čak te fiksne adrese nisu bile složene na svim računalima već sam ja onda podeavao sve da bih bio siguran da neki komp ne uzima IP serveru. Također sam im i WiFI digo u drugi range da i njih isključim, jer im WiFi uređaji ne trebaju pristup serveru.

4. ovo je najčudniji dio priče. server je cijelo vrijeme spojen na switch koji je ok (16portni dlink 1Gb) i radio je do sad ok do ovog problema sa strujom. taj sumnivi(24portni dlink 100Mb) je bio postavljen kao glavni, ovaj drugi je dobivao mrežu od njega. probao sam okrenuti redosliejd switcheva, nije pomoglo. klijentima na tom sumnjivom radi internet normalno, ali kad recimo server probam spojiti, a probao sam na dva porta s dva cat6 kabela, od kojih jedan novi - ne radi. i ledice na swithu ne svijetle na tim portovima. crveni x preko mreže, a kad dođe do konflikta onda imam žuti uskličnik na mreži.

da skratim priču - od kuršlusa sa strujom, server ima taj žuti uskličnik. jedina kombinacija u kojoj uspije dobit svoju ip adresu je slijedeća: isključim sumnjivi switch iz struje, restartam server (ili disable pa enable mrežnog adaptera na njemu, onda pokupi svoju adresu s drugog switcha kojeg sam sad postavio kao prvog. nakon toga uključim drugi, taj sumnjivi switch i onda sve radi do nekog novog kuršlusa sa strujom ili restarta interneta.

što se love tiče, stara je valuta ovih 3k
Mogu probat nagovoriti da ulože malo više u opremu. iako će vjerojatno biti teško budući da je "radilo sve super s ovom jeftinom opremom godinama". Iako ovaj mikrotik što Nikky preporuča, idu 2dva 24portna u ovu cijenu a čini se kao ok rješenje


btw, kod tog nestanka struje im je krepao i uređaj za telefoniju, to im je provider zamijenio dan dva kasnije, zato mislim da je i switch dobio po njonji tad, nije krepao, ali ne radi ok.



Ovo i ono što si opisao u postu prije, je skoro pa preslik onog što se kod nas u firmi dogodilo i još uvijek se događa, jedino što nije bilo nestanka struje


Znači imamo situaciju:
- krepala veza prema serveru i na lokalnoj mreži i onima koji se spajaju s udaljenih lokacija putem VPNa
- zamijenjen switch, i rj45 kablovinje na serveru i nekim računalima, sve radi (15ak kompova na lokaciji, 5 udaljeni pristup, svi s fiksnim IP adresama)


ali, još uvijek imamo problema:
1. veza s udaljenih lokacija bude često usporena i šteka, smrzava se app/ oracle baza podataka koju koriste na serveru dok internet veza cijelo vrijeme radi ok, ping prema serveru radi ok, samo pristup appu šteka s udaljenih lokacija, i to ne cijelo vrijeme nego povremeno svaki dan


2. jedno računalo u lokalnoj mreži na lokaciji di je server gubi vezu prema aplikaciji iako se server s tog računala normalno pinga i radi ok, internet radi ok. a rješenje da proradi smo našli u slijedećem: na tom računalu se disableapa enablea mrežna i onda radi, il is epromijeni fiksna ip adresa pa onda radi.


što će reći za točku 2. - vjerojatno mrežna na tom kompu zeza? ali internet i ping prema serveru rade ok...


a za točku 1., mrežna na serveru radi problem? al opet zašto šteka samo s udaljenih lokacija? i sa svih, pa i udlajenih loakcija server se normalno pinga svaki put kad probamo.



Firma koja održava app/bazu podataka kaže da je s njihove strane sve ok, i tvrdi da je kod nas problem, da nešto krade ili se kolje s ip adresom servera, što mi zvuči skroz nelogično jer su svima fiksne adrese namještene i vidimo sve što je na mreži, a sad je sve između servere i računala promijenjeno - switch i kablovi od servera do switcha, a neki i od switcha do razvoda. i svima na lokacij iradi ok osim na jednom rčaunalu, a šteka povremeno onima s udaljenim pristupom.


Wierd shit
__________________
let my people go!
Jerry Drake je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 13:22   #41
tomycrosound
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 281
Pozdrav,
imam switch najjeftiniji D-link GO-SW-5E, platio oko 60kn, 5 portova.
Sada mi treba više portova, pa gledam totalno različite cijene.
Utječe li izbor swicha na ping?
Trenutno gledam TP-LINK LS1008 i duplo skuplji TP-LINK LS1008G.
Bit će ukopčana kamera, dvr, dva "gaming" kompa..
Ima li razloga da kupim skuplji?
HVALA
tomycrosound je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 15:42   #42
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Taj šta sad imaš je sa 100 Mb portovima,
ako već kupuješ novo neka je sa GB portovima.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 08:55   #43
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
Ima li razlika u radu jeftinijih (cca 20 eura) 1Gbps dummy switcheva? Bio bi prikopčan AP, videonadzor i sl.
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 09:45   #44
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Nema, sve je to isti java, oćekuje se da ovi metalni budu nalo bolji od plastik fantastik 😀
Već duže vrijeme za GB se preporuća TL-SG10xE čak kad i ne trebaš neku od "smart" opcija.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 10:04   #45
Redline
Premium
Moj komp
 
Redline's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Vž-Mb
Postovi: 376
Pozdrav, nekad sam kod jednog lika vidio neki swich (barem mislim da je bio swich) koji je imao LCD disply koji je mogao prikazivati sat i recimo bandwith na ekranu.
Zaboravio kako se zove firma, jel možda tko zna o kojim swichevima se radi? Izgledao je kao kocka.
Redline je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2024., 17:40   #46
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor Redline Pregled postova
Pozdrav, nekad sam kod jednog lika vidio neki swich (barem mislim da je bio swich) koji je imao LCD disply koji je mogao prikazivati sat i recimo bandwith na ekranu.

Zaboravio kako se zove firma, jel možda tko zna o kojim swichevima se radi? Izgledao je kao kocka.
Moguće ubiquiti. Oni imaju display s lijeve strane a dosta su popularni.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2024., 20:05   #47
Redline
Premium
Moj komp
 
Redline's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Vž-Mb
Postovi: 376
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nema, sve je to isti java, oćekuje se da ovi metalni budu nalo bolji od plastik fantastik 😀
Već duže vrijeme za GB se preporuća TL-SG10xE čak kad i ne trebaš neku od "smart" opcija.
Začuđujuče mi je kako je loš ping preko ovog swicha,
preko prijašnjeg bilo većinom u LAN <1ms, avrage = 0ms
preko ovog avrage 2ms
Redline je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na