Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.11.2021., 19:48   #57721
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
..

BTW danas vidio E46 straga neke čang šlang zimske naprijed ljetne gume. Reko to, kad produžiš ravno u zavoju bit će ti svi krivi osim tebe samog

aww yisss



https://www.youtube.com/watch?v=A5aMnmekA38

pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 21:10   #57722
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Zimske moraju imati 4mm. Ljetne 1.6mm. Koliko znam, neka gornja granica nikad nije bila definirana, barem koliko su mene učili.
Ne.
Obrnuto.
Točno kako sam napisao.
Pričamo za gume u zimskim uvjetima.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 21:19   #57723
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Ok tenks! Onda danas u spar po lance
Njuškalo! Ja sam svoje lance prodao za 80kn. Prodavao sam ih dvije godine.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 21:29   #57724
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Meni je iskreno ovo ok, polovica 11-og i trebaš zimulje ili cjelogodišnje.
Da istina, jedan dan može bit +15 ali iduće jutro će bit +2 i magla i klizat ćeš se na svakom zavoju.
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
Ma da, baš super, izađeš s autom popodne na cestu kad je sunce i +7, nakon par sati padne ispod 0, krene padat snijeg i više nisi legalan.
Kakvi 'realni uvjeti' kad se vrijeme mijenja 10x dnevno i po noći pada debelo ispod nule.

Vjerujem da po tim zemljama gdje nije određeno datumski da svejedno svi stavljaju zimske kad nastupi taj period.
Promjene se uvjeti dok si ti na ručku negdje, ostavit ćeš auto i doma taxijem ili te netko poveze.

Ne želiš zapdadati u te probleme? Staviš zimske.

Ali imaš izbor.

Ovo kod nas da ti lanci u gepeku nešto pomažu je totalni idiotizam... u 99.9% slučajeva nećeš stavljati lance, niti će to biti dozvoljeno, a opet u tih 99.9% slučajeva kada pada snijeg, u recimo Zagrebu, će ti zimska guma biti puno bolja nego ljetna.

Znači ti lanci u gepeku znače frišku figu, a natjerati ljude da razmišljaju "hm, imam ljetne gume, hoću li danas izaći na cestu?" je puno vrijednije.

Imam osobno frenda koji ne mjenja gume, ali bome niti ne ide na cestu kada procjeni da su mu uvjeti preriskantni. Uvijek postoji taxi. On si je tako odlučio, i ima pravo na to.

Takvo pravo prakticiraju i Švicarska i Njemačka, i to mi se sviđa.

Reći "stavi lance u gepek i odjednom tvolje ljetne gume mogu van po bljuzgi i poledici" je idiotizam.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 22:40   #57725
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Ne.
Obrnuto.
Točno kako sam napisao.
Pričamo za gume u zimskim uvjetima.
Prema kojem je to zakonu? Ne može guma u zimskim uvjetima imati ripnu manju od 4mm nikako, to ne može u nikakvim kombinacijama ići. Ako imaš manje od 4mm, u prekršaju si u svakom slučaju.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2021., 23:34   #57726
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Zakon kaže da moraš imat zimske gume ili ljetne sa 4+mm profila.

"Pravilnik o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama" kaže da:
Citiraj:
(4) Dubina utora pneumatika po gaznoj površini mora biti viša od tvornički dopuštene dubine označene TWI oznakama, odnosno ako iste ne postoje najmanja dopuštena dubina je 1,60 mm.
Najčešće su na gumi dvije TWI oznake dubine. Jedna na 4mm (valjda na ljetnima), druga na 1.6mm. Ako se dobro sjećam svojih starih ljetno-zimskih setova guma, tako je bilo. Sad na cjelogodišnjoj nemam pojma.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 06:26   #57727
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Reći "stavi lance u gepek i odjednom tvolje ljetne gume mogu van po bljuzgi i poledici" je idiotizam.
Agree Za takve osobe koje se ne voze baš nešto puno ili su lijeni djorati ili su škrti dati 100kn za promjenu i postoje all season gume.

Moj stari je na all season gumama CONTINENTAL AllSeasonContact
175/65R14 86H XL.

Osobno ih ne volim, a pogotovo ok od kad sam skužio da mi je vodeni klin na njima full izražen. Možda je do continentala ali nekako sumnjam.

Dobar post od Šebalja

Citiraj:

Stiže zima, 15.11. je prošao i idemo u hladni “mode” rada! Na Yaris GR ide ganc novi model Continental WinterContact TS 870P.

U nastavku odgovaram na par pitanja koje mi često postavljate vezano uz zimske uvjete!
1. Koju dimenziju zimskih da uzmem?
-uzmi ono što propisuje proizvođač automobila. Ako recimo imaš na felgama 225/40 R18, kompatibilna guma u 17” je 225/45 R17 ili 205/50 R17.
Zimske nije loše uzeti u ovom slučaju u 17”. Na nekoliko testova je dokazano da na mokroj podlozi bolje performanse imaju gume s debljim bokom, zbog veće fleksibilnosti bokova. Osim toga 17" guma će biti i udobnija. Moj izbor bi bio recimo 17" da mogu birati.

2. Gdje da stavim zimske - na prednju ili stražnju osovinu?
-na sve osovine! Dakle, uzmite sve 4 zimske gume i to istog tipa! Za sigurnu vožnju važno je imati istu vrstu guma na autu. Ako pak nemate, može se dogoditi da će auto neprirodno klizati nosom ili stražnjicom na snijegu ili mokrom, što ni ESP ne može kontrolirati. Ajmo ovako. Probajte igrati nogomet u različitoj obući. Ne ide!

3. Ok, ako je zima suha, trebaju li mistvarno zimske gume?
-teško je da će biti suha. Dapače, da bi zimske gume imale svoju svrhu nije potreban snijeg, dovoljno je samo da bude ujutro vlažno, a ako tome pridodamo i nisku temperaturu, eto poledice. Inače zimske gume za ovaj dio Europe prilagođene su za ovakve zime kao što su naše. Suho, mokro, poledica, slana cmoljava cesta i snijeg. Recimo u Skandinaviji ćete pronaći zimske gume s još mekanijom smjesom i čavlima i one drže i na -50 stupnjeva!

4. Mogu li prezimiti s All season gumama?
- I to je moguće, ali samo u sljedećim uvjetima.
- Da ne tražite previše od njih zimi - na suhom i mokrom će dobro držati, ali na snijegu i ledu su u pravilu malo lošije od zimskih guma
- Pazite da imaju oznaku “snježne pahuljice” na boku, to znači da se smatraju djelom zimske opreme.
- All Season gume mogu biti jako dobre u prvoj zimi korištenja, ali performanse iduće zime jako ovise koliko su “pregrijavanja” imale tijekom ljeta. Dakle, ne treba im vaditi mast tijekom ljeta. Recimo da su dobar odabir za gradski auto.

5. Koje gume da uzmem? Skuplje ili jeftinije?
-na snijegu, ledu i mokroj podlozi se itekako osjeti razlika između “Premium” i “Budget” brenda. Iako testovi guma govore o njenim performansama, to sve funkcionira dok je guma nova. Siguran sam da jeftinije gume imaju puno brži “fade” (gubitak performansi) od Premium guma.
Reći ću vam samo jednu stvar. Kad god sam na utrkama štedio na gumama, nisam dobro prošao. Vozio sam i dobre i loše trkaće automobile, ali s lošim gumama nisam pobjeđivao, naročito ne na kiši. Na suhom ponekad nema velike razlike u gumama, ali kada padne kiša, to je nebo i zemlja.

6. Što će meni Premium guma ako se ne vozim brzo?
-jednostavno je. Pa mnogi misle da performanse guma nisu važne za prosječnog vozača. Dovoljan je samo jedan manevar na mokrom ili zaleđenom kolniku kada ćete zbog svoje sigurnosti trebati najbolje gume na svijetu u tom trenutku. Iz istog razloga koristimo sigurnosni pojas, iz istog razloga vaš auto ima ABS, ESP i zračne jastuke. Samo radi "tog jednog" trenutka! Zimske gume su pitanje sigurnosti i preživljavanja na cesti i stavite najbolje koje si možete priuštiti. S ljetnim gumama vas toliko ne davim, ovo je puno ozbiljnija stvar.


Nakon ovog što sam napisao i savjetovao vam, i ja spavam mirnije.

Laku noć
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 09:54   #57728
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Zakon kaže da moraš imat zimske gume ili ljetne sa 4+mm profila.

"Pravilnik o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama" kaže da:

Najčešće su na gumi dvije TWI oznake dubine. Jedna na 4mm (valjda na ljetnima), druga na 1.6mm.
Točno.
ZSPC spominje ljetne gume SA min. dubinom šara. Zimske spominje BEZ min. dubine šara.

Pravilnik spominje min. dubinu šara za SVE vrste guma.

Apsurd, al tako je. Znači ispravan si ako se voziš "zimskom" dionicom za vrijeme zimskih uvjeta (od 15.11) i imaš zimske gume sa 1.6mm profilom (inače ja ih mijenjam na 4mm), ali nisi ispravan ako imaš na istoj dionici u isto vrijeme ljetne sa 10mm profilom i nemaš lance.

Znači ako na zimskoj dionici bude temp. 35 stupnjeva, moraš imati zimsku opremu.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2021., 11:46   #57729
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Teško je mijenjati zakom radi jedne blage zime. Nije samo stvar mokrog kolnika,ljetna guma gubi svojstva na hladnoci kao i zimska ljeti. Ja bih ukinuo pravilnik o ljetnim 4mm. Stavio bih da moraš imat zimske ili cijelogodisnje koje imaju oznaku da se mogu voziti i u jacim zimskim uvjetima. I mir svima