Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.06.2020., 09:59   #4231
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Focusrite Pregled postova
"Žično i samo žično" bi trebalo bit napisano. Tu su se političari zeznuli. (Eu)
Ne, jer je neizvedivo.
Citiraj:
Autor Focusrite Pregled postova
Kada govorimo o bandwidth-u, a rwkli ste da smo dužni dobiti bar 1Mbps, u to spada i download i upload, pošto se to gleda po tome koji je sajslabiji kandidat između dvije brzine. Npr. ako kućanstvo dobiva 10Mbps down i 0.5Mbps up, bandwidth iliti širina pojasa te konekcije je 0.5Mbps, a ne 10Mbps kako velika većina operatera naglašava. A ta slabija karika je u velikoj većini slučajeva upload. E sad mi nađi kućanstvo koje dobiva bar 1Mbps upload. Tako je. Nitko u ruralnim područjima. A šta je veći problem, to je da u mnogim kabinetima ili u ormarčićima na banderama nema više mijesta za nove korisnike jer su sve dostupne parice na patch panelima korištene, a za dodatne bi trebali provlačit dodatni kabel.
Ne, po zadnjem pravilniku je, koliko se sjećam, 4 Mbit down / 0,5 Mbit up.
Za nove korisnike se mora povući ili nova infrastruktura ili bežično.

Što se tiče plaćanja infrastrukture od strane korisnika - nitko to ne bi platio. Infrastrukura odavno nije parica i regleta. O DTK i ostalom da ne govorimo.
__________________
Igor Batinic

Zadnje izmijenjeno od: Old Iggy. 29.06.2020. u 10:05.
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2020., 13:07   #4232
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 795
Meni prošli tjedan spojili optiku 200/100.Sisak- zračnim kablovima.Za sada radi fantastično.
tascam je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.07.2020., 13:57   #4233
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
meni sad, nakon zadnje provjere i nakon šta se vidi kooperante svakih par dana na cesti da guraju kabele - javlja da mi optika nije dostupna. i to na niti jednoj adresi koju sam ukucao, neovisno dal je to inicijalno bila bijela ili siva zona.

tascam - kako to izgleda "zračno" od t-coma? daj koju fotku pliz. su ti dovukli preko njihovih drvenih bandera na kojima je zakačen i bakar, ili drugačije ?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2020., 14:58   #4234
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 795
Optičke kablove dovukli su putem HEP-ovih stupova.

Stup ispred kuće:

20200527-064746
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2020., 17:28   #4235
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Da postavili su optiku po cijelom centru te citav zeleni brijeg i tamo u tomicevom putu isto. Nadam se da će za godinu dvije postavit optiku na zibelu, viktorovcu i željezari.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2020., 11:56   #4236
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 795
Koliko sam upoznat, kvartovi koje spominješ nisu u planu za uvođenje optike.
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2020., 06:00   #4237
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Misliš nikad neće biti u planu ili trenutno ne postoji objava za gradnju jer za to znam da.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2020., 11:38   #4238
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 795
Zibel znam da vjerojatno neće skoro biti, naime računaju da ne idu sa optiku u dijelovima grada koji su blizu centrale, pa ajmo reći za sada (po njihovom) imaju zadovoljavajuće brzine.Do uvođenja optike bio sam preko kilometar udaljen od centrale.
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2020., 15:19   #4239
kilkenny
Premium
 
kilkenny's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 91
Citiraj:
Autor tascam Pregled postova
Optičke kablove dovukli su putem HEP-ovih stupova.

Stup ispred kuće:


Ne vidim kabele od struje?
kilkenny je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2020., 16:23   #4240
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Slabo vidiš / slično izgleda,
u oba slučaja se koriste samonosivi kabeli (šta li već je + sajla).
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.07.2020., 23:04   #4241
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,053
Di na toj slici vidis strujne kablove meni je velika nepoznanica. Vidim samo dolazni i odlazni opticki kabel nategnute "španerima"...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 04:27   #4242
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Izgleda mi kao novo postavljeni stup od HEP-a koji ceka postavljanje strujnih kablova no posto su HT-ovci bili brzi postavili su oni svoju optiku prije neg HEP strujne kablove. Strujni ce ic gore vise kojih pola metra do metar iznad optickih.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 11:43   #4243
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 795
Upravo tako.
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2020., 22:46   #4244
colonelf
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: hrvatska
Postovi: 48
Ali kako je fušerski smotana rezerva kabela, to je new level shit
colonelf je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 02:12   #4245
.Delboy
Premium
 
.Delboy's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: hr
Postovi: 755
Vidjeh da je tako smotano i u drugim mjestima gdje je zračna optika, bude čak i više kabela smotano.
Možda je to odmah pripremljeni komad do okolnih kuća?
.Delboy je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 10:03   #4246
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Govoreći napamet, da nije to možda "ne da nam se spliceat, motaj to i idemo na pivu" sistem? Bio u Rumunjskoj i na vlastite oči vidio optiku u par razina po banderama plus valjda po 50m kabla namotanog na pojedinim banderama

Evo iskopao slike, ovo je tipa iz predgrađa, u centru još gore izgleda



Zadnje izmijenjeno od: johnsmith. 16.07.2020. u 10:24.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 11:20   #4247
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor .Delboy Pregled postova
Vidjeh da je tako smotano i u drugim mjestima gdje je zračna optika, bude čak i više kabela smotano.
Možda je to odmah pripremljeni komad do okolnih kuća?
Ne, to je rezerva za potrebe popravljanja prekida ukoliko nastane (tad se reže puno više optike nego kod bakra).
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Govoreći napamet, da nije to možda "ne da nam se spliceat, motaj to i idemo na pivu" sistem? Bio u Rumunjskoj i na vlastite oči vidio optiku u par razina po banderama plus valjda po 50m kabla namotanog na pojedinim banderama

Evo iskopao slike, ovo je tipa iz predgrađa, u centru još gore izgleda
Upravo Rumunjska i slične zemlje su mi noćna mora kad zamislim kako bi to moglo izgledati i kod nas. Nažalost, nikako da se riješi i DTK i dijeljenje kabela.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 11:26   #4248
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,033
Al zato dobiš 100/100 za 10€.
Unintended consequences, reklo bi se.
Evo jedne nenadmašne:

kopija je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 11:29   #4249
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
"Dijeljenja kablova" imho imaš - 10e mjesečno renta niti
U idealnom svijetu bi se gradilo zajednički, tipa imaš 5 zainteresiranih isp-eva i svako baci 20% za kabliranje. Ali s druge strane nitko ne garantira da će 20% korisnika skupit svaki pa je to pipe dream i neodrživo. Zato lijepo vuci ti vučem ja i eto ti Rumunjske, 4-5 razina :P
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 11:37   #4250
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
"Dijeljenja kablova" imho imaš - 10e mjesečno renta niti
U idealnom svijetu bi se gradilo zajednički, tipa imaš 5 zainteresiranih isp-eva i svako baci 20% za kabliranje. Ali s druge strane nitko ne garantira da će 20% korisnika skupit svaki pa je to pipe dream i neodrživo. Zato lijepo vuci ti vučem ja i eto ti Rumunjske, 4-5 razina :P
Problem je što kod nas imaš jedan i pol telekom koji to može financirati (T-HT koji mora, A1 koji može, ali mu se ne da svuda) te niz malih koji bi se igrali u svojim dvorištima. To nije politika razvoja.

Kad netko i krene (npr, baš Fiberland), onda krenu i problemi pa i zabrane.

Treba riješiti na državnoj razini, riješiti DTK, riješiti ne samo investiciju već i održavanja, definirati je li vlakno onda vlasništvo telekoma ili javna infrastruktura itd.

Ovo će ispasti strogo kontrolirani kaos u budućnosti, svi će pobjeći od toga.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 17:45   #4251
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Izgleda mi kao novo postavljeni stup od HEP-a koji ceka postavljanje strujnih kablova no posto su HT-ovci bili brzi postavili su oni svoju optiku prije neg HEP strujne kablove. Strujni ce ic gore vise kojih pola metra do metar iznad optickih.
Ako mu je to ispred kuće, postavlja se pitanje kako mu je doturana struja ako se "čeka" hep?
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 18:00   #4252
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,033
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
(T-HT koji mora, A1 koji može, ali mu se ne da svuda)
Zašto HT mora i zašto se austrijancima neda a mogu, moliću lijepo.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 19:21   #4253
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Zašto HT mora i zašto se austrijancima neda a mogu, moliću lijepo.
T-HT ima status operatera "značajne tržišne snage" i ima obvezu izvedbe konekcija tamo gdje se drugima ne isplati (kao A1).
Što pak ne znači da mora biti optika. Prvo problem je investicija i povrat iste, osim ako netko drugi ne financira.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 21:41   #4254
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Ovo su teorije zavjere i priče sa kvartovskog šanka:

HT se navodno tjera da "ulaže" u infrastrukturu koja je trenutno optika, budući sad i EU tjera veće brzine. Problem je da se očekuje od HT da to financira, te onda omogući korištenje svim ostalima ISP-evima. Kao točka na I država navodno ima namete poput prava puta i ostalih sitnica koje onda utjeruju od HT-a
Dok navodno neki drugi, poput OiV (državna fabrika, oni su trebali vući optiku, nešto za "sebe" jesu povukli), ne trebaju platiti državi nikakve naknade :P

Jel ovo razina priče o 5G antenama u maskama ili ima trunka istine, ne znam. Procjenite sami. Mene danas više ništa ne može iznenaditi :P
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 22:19   #4255
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Ovo su teorije zavjere i priče sa kvartovskog šanka:

HT se navodno tjera da "ulaže" u infrastrukturu koja je trenutno optika, budući sad i EU tjera veće brzine. Problem je da se očekuje od HT da to financira, te onda omogući korištenje svim ostalima ISP-evima. Kao točka na I država navodno ima namete poput prava puta i ostalih sitnica koje onda utjeruju od HT-a
Dok navodno neki drugi, poput OiV (državna fabrika, oni su trebali vući optiku, nešto za "sebe" jesu povukli), ne trebaju platiti državi nikakve naknade :P

Jel ovo razina priče o 5G antenama u maskama ili ima trunka istine, ne znam. Procjenite sami. Mene danas više ništa ne može iznenaditi :P
Upravo to što si ti bio je razlog zašto je Fiberland stao 2008./2009. HT je htio uvoditi masovno optiku, no kad je HAKOM rekao da HT mora po povoljnim cijenama omogućiti veleprodaju drugim operaterima kao što to čini s bakrenom infrastrukturom, onda su zaustavili projekt. To je pojednostavljeni sukus stvari.

Naravno, treba čuvati tržišnu konkurenciju, ali bilo je i drugih načina kako se to moglo balansirati da se spriječi dumping, a malima očuva konkurentnost.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2020., 09:45   #4256
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Govoreći napamet, da nije to možda "ne da nam se spliceat, motaj to i idemo na pivu" sistem? Bio u Rumunjskoj i na vlastite oči vidio optiku u par razina po banderama plus valjda po 50m kabla namotanog na pojedinim banderama

Evo iskopao slike, ovo je tipa iz predgrađa, u centru još gore izgleda


Glavno da je radijus zakrivljenosti kabla po PS-u
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2020., 11:49   #4257
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Naravno, treba čuvati tržišnu konkurenciju, ali bilo je i drugih načina kako se to moglo balansirati da se spriječi dumping, a malima očuva konkurentnost.
Slažem se da treba poticati konkurenciju, ali hrvatski model je bio potpuno promašen, mali su trebali davno propasti ili biti kupljeni kao što su većinom sada. Telekomunikacije zahtijevaju ulaganje, bolje je imati ne više od tri velika igrača na tržištu kao što je sada nego stotinu malih kao u vremenu Optime, H1, Amisa, Metroneta i ostalih. Samo su srozali tržište, a na kraju se njihov model poslovanja pokazao neodrživim. Razumljiva mi je logika po kojoj da nije bilo malih niti cijene ne bi išle dolje, što je istina da je samo jedan igrač bio na tržištu, ali mišljenja sam da smo imali u fiksnom internetu konkurenciju u obliku VIP-a, HT-a, Tele2 da je kupio davno nekoga od manjih fiksnih, i cijene bi išle dolje, i puno više bi se ulagalo što bi rezultiralo većim prosječnim brzinama i sa puno više razvučene optike.

Makar u zadnje vrijeme po Zagrebu nema di se ne razvlači optika, a i vidio sam članak da dolaze neke pare iz EU i da HT sa parama od Žan Mišela razvlači optiku po Borovu, Bogdanovcima, Đurmancu ili Žminju.

Meni je to tektonski pomak, zahvaljujući koroni i fleksibilizaciji radnog mjesta i vremena i dostupnoj optici, teoretski mogao bih živjeti i raditi negdje na selu, izvaditi djecu iz javnih škola i stockpileati 4B's (blood, bullets, bibles and bandages)
Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2020., 14:46   #4258
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 495
Citiraj:
Autor Feyd Pregled postova
Makar u zadnje vrijeme po Zagrebu nema di se ne razvlači optika
Grad Zagreb su i Brezovica i Gornji Dragonožec i Markuševec i Kašina i Lužan u punom administrativnom smislu, pa ne vidim niti jedan metar optike tu (osim par niti koje idu do centrala). Sramota za glavni grad države da nije niti jednog centa povukao iz EU fondova, a "komercijalnog interesa" tu nema da ISP-evi sami vuku optiku po kućama.
Možemo biti sretni ako sva ovdje nabrojana naselja dobiju optiku do 2050. Ako ovaj forum poživi do tad, moći ćemo feštu neku održati
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2020., 23:03   #4259
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Sramota za glavni grad države da nije niti jednog centa povukao iz EU fondova,
Ni EU fondovi nisu baš na "dajte mi koju milijardu za optiku po kućama".
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2020., 17:16   #4260
flash1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 86
Citiraj:
Autor Feyd Pregled postova
Slažem se da treba poticati konkurenciju, ali hrvatski model je bio potpuno promašen, mali su trebali davno propasti ili biti kupljeni kao što su većinom sada. Telekomunikacije zahtijevaju ulaganje, bolje je imati ne više od tri velika igrača na tržištu kao što je sada nego stotinu malih kao u vremenu Optime, H1, Amisa, Metroneta i ostalih. Samo su srozali tržište, a na kraju se njihov model poslovanja pokazao neodrživim. Razumljiva mi je logika po kojoj da nije bilo malih niti cijene ne bi išle dolje, što je istina da je samo jedan igrač bio na tržištu, ali mišljenja sam da smo imali u fiksnom internetu konkurenciju u obliku VIP-a, HT-a, Tele2 da je kupio davno nekoga od manjih fiksnih, i cijene bi išle dolje, i puno više bi se ulagalo što bi rezultiralo većim prosječnim brzinama i sa puno više razvučene optike.

Makar u zadnje vrijeme po Zagrebu nema di se ne razvlači optika, a i vidio sam članak da dolaze neke pare iz EU i da HT sa parama od Žan Mišela razvlači optiku po Borovu, Bogdanovcima, Đurmancu ili Žminju.

Meni je to tektonski pomak, zahvaljujući koroni i fleksibilizaciji radnog mjesta i vremena i dostupnoj optici, teoretski mogao bih živjeti i raditi negdje na selu, izvaditi djecu iz javnih škola i stockpileati 4B's (blood, bullets, bibles and bandages)

Apsolutno se ne slažem, od korištenja HT-a,VIP-a, najbolji se pokazao bio upravo mali Amis (dok nisu prodani), stabilnost veze, ponuđena brzina i otklon rijetkih poteškoća. Ovi tvoji "veliki" su kurac bili po tim pitanjima. S tim da HT dobio infrastrukturu đabe, tako da neznam koji vrag se oni bune s ulaganjima.
flash1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na