Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.03.2014., 11:45   #1
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,345
Question Postavljanje (greška) particija

Imam 2 HDD-a. Stari WD od 640Gb i 3 particije na njemu. Sve normalno radi.
Međutim, kako sam kupio novi WD od 1 Tb, otvorio sam Disk Managment u Windowsima i kreirao tri particije kako je prikazano na slici.
Sve u redu, windows ih vidi u Mojem računalu, mogu prebacivati datoteke na novi HDD, otvarati filmove itd.
Međutim, problem je što instalacija nekog programa nije moguća na disk. Ako ne dobijem error tipa "nije moguće otvoriti mapu"," mapa ne postoji", "nije moguće zapisati u mapu" ako instalacija i završi program neću moći otvoriti.
Sličan problem je i s torrentom. Kada odaberem neku od particija novog HDD-a dobijem error "The request could not be performed because of an i/o device error. ( write to disk )"
Diskove sam formatirao nakon dodijeljivanja i što bi trebao napraviti.
http://prntscr.com/3048rm
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 13:31   #2
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Imam 2 HDD-a. Stari WD od 640Gb i 3 particije na njemu. Sve normalno radi.
Međutim, kako sam kupio novi WD od 1 Tb, otvorio sam Disk Managment u Windowsima i kreirao tri particije kako je prikazano na slici.
Sve u redu, windows ih vidi u Mojem računalu, mogu prebacivati datoteke na novi HDD, otvarati filmove itd.
Ovo zadnje me malo čudi, ali nisam to već dugo pokušao napraviti. U pravilu ne bi smio imati toliko primarnih particija, prebaci ih sve u logical ako još možeš, tj. imaš mjesta.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.03.2014., 13:48   #3
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,345
To sam samo stavio seriju od 150mb na njega i pokrenuo ju je normalno, čisto radi testa.
Sada sam uklonio sve particije ali više ne mogu napraviti ništa na disku. Ne može ga ni formatirati. Primjer kada pokušam jednu stvoriti:
http://prntscr.com/304uvs
http://prntscr.com/304vi0
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 13:53   #4
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
To sam samo stavio seriju od 150mb na njega i pokrenuo ju je normalno, čisto radi testa.
Sada sam uklonio sve particije ali više ne mogu napraviti ništa na disku. Ne može ga ni formatirati. Primjer kada pokušam jednu stvoriti:
http://prntscr.com/304uvs
http://prntscr.com/304vi0
Kakva je sad particija?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 13:58   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Ma da, winsi ne trpe više od 4 primarne particije,
nešto je prebacio na N2 (H, cca 16 Gb, to privreneno prebacit / kopirat na D: ili E:,
slijedeće korake pametnije bi bilo napraviti sa Paragon Partition manager - om sa Hiren'sa, mada može i Disk Managment iz Win:
1 - pobrisat sve particije na novom hdd (paziti da se izabere pravi hdd)
2 - na novom hdd napravit 1 primarnu particiju
3 - "iza" ove napravit Extendid particiju sa cijelim preostalim prostorom
4 - unutar Extendid particije napraviti 2 Logical particije
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 14:09   #6
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,345
1. Obrisao sve particije http://prntscr.com/304z1v
2. Napravio novu primarnu (desni klik New Simple Volume)
3.- Problem- Nemože formatirati disk. (Quick i običan format daju greške da se ne može)
http://prntscr.com/304uvs
4. Povrat diska u HG spot? (imam ga 2 tjedna)
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 14:26   #7
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
1. Obrisao sve particije http://prntscr.com/304z1v
2. Napravio novu primarnu (desni klik New Simple Volume)
3.- Problem- Nemože formatirati disk. (Quick i običan format daju greške da se ne može)
http://prntscr.com/304uvs
4. Povrat diska u HG spot? (imam ga 2 tjedna)
Probaj još samo napraviti samo logičku particiju (extended / logical), bez primarne.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 14:42   #8
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor Old Iggy
Ovo zadnje me malo čudi, ali nisam to već dugo pokušao napraviti. U pravilu ne bi smio imati toliko primarnih particija, prebaci ih sve u logical ako još možeš, tj. imaš mjesta.
Zašto ne bi smio ?

@Nikky : MS-DOS tip MBRa ne trpi više od 4 primarne particije, Windowsi tu nemaju neku ulogu. Kaj se operacijskog sustava tiče, možeš ih imati mali milijon.

@Ag008 : Za početak provjeri SATA kabel, da ga slučajno nešto ne stišće, i je li dobro sjelo sve. Zatim možeš isprobati napraviti particiju iz nekog drugog alata, tipa Partition Wizard (ima ga i na Hirensu) ili GParted iz neke live linux priče (isto ima na Hirens cdu). Ako ništa od toga ne radi, fino disk na servis.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "

Zadnje izmijenjeno od: m4dm4n. 12.03.2014. u 14:51.
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 14:47   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
No comment
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 14:51   #10
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
No comment
Želiš li reći da neki drugi operacijski sustav "trpi" više od 4 primarne particije na jednom disku ?
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.03.2014., 14:55   #11
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Zašto ne bi smio ?

@Nikky : MS-DOS tip MBRa ne trpi više od 4 primarne particije, Windowsi tu nemaju neku ulogu. Kaj se operacijskog sustava tiče, možeš ih imati mali milijon.
Tu i je pitanje što ima, ako je MBR znaju nastati ovakve gluposti, iako je formalno moguće.
Zato je najbolje jednu jedinu primarnu rezervirati za OS (Osim ako nema multiboot), ostalo logical.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 17:01   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Old Iggy je dobro odgovorio, MBR + DOS ili Winsi = ista stvar.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 18:14   #13
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Tu i je pitanje što ima, ako je MBR znaju nastati ovakve gluposti, iako je formalno moguće.
Zato je najbolje jednu jedinu primarnu rezervirati za OS (Osim ako nema multiboot), ostalo logical.
Ne kužim kakvi bi problemi mogli nastati. Radi se o Windowsima 7 i standardnom MBRu. 4 particije za adresiranje stvarno nije puno.
Ako imaš kakve konkretne podatke i primjere, slobodno podijeli, jer sam jako zaintrigiran sad.

Molio bih i autora ove teme da ako je moguće pošalje datoteku sa MBRom, evo i načina kako (iako postoje druge metode).

http://thestarman.pcministry.com/asm/mbr/UsingHxD.htm
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 19:08   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Neda mi se sad tražiti, jednostavno max. 4 primarne particije na MBR điru.
Nisi nikad naletio na predinstaliranom lapu, npr. HP sa Vista / W7 pa na hdd imaš:
1 - Boot, "System" - zapravo samo boot loader
2 - di i je instaliran os
3 - neki test alat
4 - isporučena instalacija winsa
Recimo sad da hoćeš 2. particiju smanjiti i na slobodnom prostoru napraviti Data particiju, moš se slikat, jednostavno ne može ni sa jednim alatom.
Da ne govorim kako ne smiješ micat 3 i 4 particiju inaće izgubiš "vezu" programčića u MBR - u prema njima i nemaš više startanje alata ili recovery - a.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 19:30   #15
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
I dalje tvrdim da ograničenje od 4 primarne particije nema veze sa operacijskim sustavom.



Mojih ruku djelo, moja referenca znanja o tematici, cca 60ak particija na 1TB disku. I da, SVE su primarne, niti govora o extended ljuskama, a nije ni GPT.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 20:35   #16
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
I dalje tvrdim da ograničenje od 4 primarne particije nema veze sa operacijskim sustavom.
Pa ni nema tu veze OS nego MBR. To je njegovo ograničenje.

Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Mojih ruku djelo, moja referenca znanja o tematici, cca 60ak particija na 1TB disku. I da, SVE su primarne, niti govora o extended ljuskama, a nije ni GPT.
Ovo ne možeš dobiti standardnim MBR-om, samo posebnim alatima. Standardni MBR ima fizički limit u broju primarnih particija, nema mjesta za njihove definicije unutar tog prvog sektora.

No ovdje to ni nije problem, mene više muči kako windoze vide te primarne particije, tu zna biti gadnih problema.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 20:51   #17
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Standardni MBR, fala bogu da nisam koristio disk manager windowsa. Windoza ima malo vise od jedne na kompu i vide samo ono sto trebaju vidjeti. :-) u zadnjih 15 godina puno je kompova na ovaj nacin odradjeno i nikad problema. Ak te kaj zanima, samo pitaj. :-)
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 20:57   #18
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Standardni MBR, fala bogu da nisam koristio disk manager windowsa. Windoza ima malo vise od jedne na kompu i vide samo ono sto trebaju vidjeti. :-) u zadnjih 15 godina puno je kompova na ovaj nacin odradjeno i nikad problema. Ak te kaj zanima, samo pitaj. :-)
Pitam.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 21:12   #19
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
S nekim partition managerom kreiraš 4 particije. S nekim alatom koji backupira MBR, spremiš u datoteku, ili u hex editoru ručno kopiraš particijsku tablicu u 2. sektor diska.
Opet u partition manageru, obrišeš prve tri particije (zadnju zasad ostaviš da možeš nastaviti sa 5. particijom, čisto da ne ciljaš sektore, iako ni to nije drama), kreiraš 5,6,7,8. I ponavljaš postupak koliko te volja dok ne dođeš do kraja diska.
Poigraš se sa particijama kao sa legićima i pomećeš ih u MBR po nekom planu (naravno samo 4 max u jednoj kombinaciji), i sve te MBRove pospremaš. I to je to. Poinstaliravaš OSove kak ti paše, i svaki OS vidi samo ono kaj je u MBRu, a ostatak za ostatak diska misli da je prazan.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 21:12   #20
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,345
Update, promijenio sata kabel, obrisao sve particije, kreirao tri nove, sada je mogao formatirati i čini se da sve radi ok
http://prntscr.com/308sn2
U Disk Managmentu od Windowsa on sam kreira Primary particije te nisam ni vidio opciju da je promijenim u logical. Uglavnom, sada je ok.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na