Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.08.2012., 11:44   #1
M4te
Registered User
 
M4te's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 8
Spajanje laptop harda s PC-em

Zanima me koji mi kabel treba za spojiti hard disk od laptop na stolni PC?
Može i link u nekom shopu.
M4te je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2012., 12:04   #2
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
i jos kada bi napisao kojom konekcijom namjeravas povezati hard sa kompom......... i kakve je konekcije hard disk.......... i da li namjeravas ga spojiti unutra kompa ili van kompa...........

gdje bi nam bio kraj .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.08.2012., 15:57   #3
M4te
Registered User
 
M4te's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 8
Pretpostavljam da je SATA disk, nemam pojma, ali htio bi ga spojiti na usb.
M4te je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2012., 16:58   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Treba ti externo kućište za 2,5" SATA hard. Ovako nešto. Na komp se onda spaja putem usb-a.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2012., 19:14   #5
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
Mozes ga spojiti i obicnim sata kablom na maticnu plocu od kompa. (u slucaju da se radi o sata disku i maticnoj ploci sa sata ulazima)
ili napravi ovo sto je kolega coconut napisao pa imas externi disk...
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2013., 13:24   #6
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Pozdrav.

Iz prošlog Tošibinog laptopa izvukao sam 320GB WD ScorpioBlue (pošto je riknuo). Uvijek sam htio staviti taj disk na njušku jer mi je nepotreban a ne bi bilo loše - riješiti ga se uz nešto $$$ Međutim, prije prodaje bi ga htio pokrenuti (a sada razmišljam i o tome da ga ne prodam nego koristim, jer imam jedan s manjim kapacitetom prijenosni hard disk u kućištu) preko USB-a.

Na eBayu pronalazim ovo; http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw...5%2B7&_sacat=0

... ono šta me zanima - dali je stvarno to to? plug n play - spojim i sve radi? zvuči jednostavno i dobro, mada ne znam zašto ne bi radilo, sve djeluje da će raditi - isto tako, gledam konektore, ona mala dva "L" profila kontektora pašu jer mi i paše do 15+7 pinski?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2013., 13:34   #7
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
je, radi to tako, malim ( laptop ) hardovima je dovoljno 5V sa usb-a
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2013., 13:40   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Ako će već eBay "platit" onda bolje uzmi ovakvu verziju ili sličnu > http://www.ebay.com/itm/USB-2-0-to-S...item5d408d1c2d
ova mogućnost da dobije napajanja sa dva usb porta je bitna,
otvori specs tog hdd - a pa ćeš viditi da mu treba 1A u piku a to dobiješ iz dva usb porta.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2013., 13:47   #9
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Ako ga želiš samo probati i istestirati, možeš ga spojiti direktno na matičnu SATA kabelom i SATA naponskim konektorom sa napajanja.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2013., 14:06   #10
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Hvala puno ljudi!

Nikky, interesantno - šta je najgore kada sam gledao iteme po ebayu, analogno sam zaključio da je to "nastavak" USB-a - kao šta imaju cooling padovi - USB u produžetku, da se ne "izgubi" jedan utor bezveze i odmah kao takve ignorirao - naravno da ovo ima puno smisla. Međutim, vjerujem da imaš pravo i takav ću sigurno uzet - baš sada držim disk u rukama i na njemu piše 5VDC : 0.55A

coconut, vezano za - pretpostavljam da ovaj "manji dio" od 7 pinova SATA a koji je vrah onda ovaj "veći dio" di je 15 pinova? i još jedna stvar, koji je vrah onih 4 pinova pored SATA? (to pak liči na 4 male nožice)
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.10.2013., 14:24   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
A da se prvo potrudiš potražiti prije nego pitaš očite stvari (da ne kažem drugačije) ?
- dio sa 15 pinova je napajanje, ima više opcija / mogućnosti
- dio sa 7 pinova je SATA tj. data port
- dio sa preostalim pinovima je za konfig / test
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2013., 22:21   #12
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A da se prvo potrudiš potražiti prije nego pitaš očite stvari (da ne kažem drugačije) ?
- dio sa 15 pinova je napajanje, ima više opcija / mogućnosti
- dio sa 7 pinova je SATA tj. data port
- dio sa preostalim pinovima je za konfig / test
a ok sori...

imam još jedno pitanje, kako će reagirati taj disk kad ga spojim preko usb-a na laptop pošto je gore vindovs? prepoznati će ga kao...? usb memory stick ili? ili ću morati u bios settings da se boota s njega prvo? kako ću doći do svih pr0n pohranjenih na njemu i formatirati ga?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2013., 23:18   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Ako ga spojiš preko usb - a i spominjanih adaptera kao i usb stick,
jedino su winsi ponekad glupi / smotani kada trebaju detektirati više particija preko usb - a.
Sigurna alternativa je korištenje nekog Win ili Linux Live cd - a pa tako nema "posljedica" za winse na lapu, iskopiraš / brišeš šta trebaš.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 13:20   #14
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
došao adapter upravo sa ebaya, i tako ja ubodem dva usb-a u laptop i 15+7 pinski kontektor u disk, međutim, osim šta se vrti disk - znači struje ima ništa se ne dešava, ne prepoznaje ga nikako, probao sam u biosu namjestiti da boota s njega ali ga nema ni u biosima?

šta mi je činiti? pobogu, nije valjda disk neispravan?


EDIT: nemam pojma kako, malo sam se igrao i uspio spojiti tako da pronađe disk - i pronašao ga je... u my computer imam local disk (znači taj disk kojeg sam spojio) i system reserved 61,6 MB free of 99,9 MB - šta nemam pojma šta je, a kada uđem u njega je prazno! pokušao opet u biosima namjestiti da se boota s njega (pošto su gore instalirati W7) ali ga ne nađe!

postoji neki client da iz ovih windowsa sa laptopa gledam u windowse na disku? ovako mi se otvaraju samo program files, temp, intel i uglavnom ono šta me ne zanima želim "surfati" u prijašnjem laptopu - dali se to može ikako, primjerice, folderi na desktopu koji su bili, my documents, slike, filmovi i slično?
__________________
ševa!

Zadnje izmijenjeno od: ALiEN17. 09.12.2013. u 14:19.
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2013., 00:07   #15
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ako ga želiš samo probati i istestirati, možeš ga spojiti direktno na matičnu SATA kabelom i SATA naponskim konektorom sa napajanja.
e, izbila neka situacija, zanima me sada vezano za ovo... znaci ako lik uzme 2.5" hdd i zeli ga spojiti na stariji desktop pc... na 7 pinova hdd iz laptopa ubode sata kabel i drugi kraj sata na maticnu, onda ce raditi i sve citati podatke? to je sva filozofija ili 'ima tu nesto vise'? (pitanje u slucaju da nema 15+7 pinski adapter sata na usb)
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2013., 02:15   #16
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
e, izbila neka situacija, zanima me sada vezano za ovo... znaci ako lik uzme 2.5" hdd i zeli ga spojiti na stariji desktop pc... na 7 pinova hdd iz laptopa ubode sata kabel i drugi kraj sata na maticnu, onda ce raditi i sve citati podatke? to je sva filozofija ili 'ima tu nesto vise'? (pitanje u slucaju da nema 15+7 pinski adapter sata na usb)
Ima tu nešto više, jer ako ukopča samo SATA kabel, i dalje mu nije spojeno napajanje. Imaš za kupit adapter molex->SATA napajanje.
https://www.google.hr/search?q=molex...w=1280&bih=684
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na