Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 19.08.2008., 14:18   #1
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Molim savjet za novi komp

S obzirom da mi je postojeće računalo već muzejski primjerak, odlučio sam kupiti novo. A kako o trenutnom stanju na tržištu znam otprilike koliko i o astrofizici, molio bi članove foruma za malu pomoć pri sastavljanju pristojne konfiguracije.

Računalo mi je potrebno za dvije svrhe. Prvo, osnovni korisnički rad: Internet, multimedija, rad sa office aplikacijama. Za to mi je i ovo staro računalo sasvim dovoljno.
Druga, i glavna svrha, je gaming. Znači, trebam dosta jaku konfiguraciju radi pokretanja svih novih igara na visokoj razini detalja.
Također, dosta mi je bitno da ova konfuguracija 'traje', odnosno da se neću naći u situaciji da moram kupovati novu grafičku/procesor/itd. nakon 6 mjeseci jer mi se postojeći bazira na nekom standardu koji se više ne koristi, te da imam dovoljno +rezerve' u performansama da neko vrijeme računalo bez problema može savladati nove igre.
Barem negdje 9 mjeseci, godinu dana

Na raspolaganju imam oko 9000 kuna, ne uključujući monitor. Zvučnici su opcionalni, imam set doma koji je zadovoljavajući, pa nije nužno. To mi je ciljana cijena, nije nužno da sve potrošim ako nije potrebno, ali isto tako ako treba mogu iscijediti još 500-1000 kn ako baš moram.

Još jedna stvar koja mi nije jasna je pitanje 32-64 bitnih procesora. S obzirom na svrhu radi kojeg kupujem, kao i pretpostavku 'trajanja' konfiguracije, koji procesor da kupim? Ukratko, koje su prednosti jednog, a koje drugog standarda?

Konačno, molio bi i za savjet kome da se obratim za kupovinu, odnosno koji prodavač je pouzdan, korektan, stručan, da mi to sve sastavi.

Zahvaljujem svima na pomoći.

PS. Postam ovo preko bratovog accounta, s obzirom da mi je monitor riknuo pa ne mogu na net
A-V je offline  
Staro 19.08.2008., 14:26   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Evo ti jedne dobro izbalansirane i moćne konfe. Jedina promjena koju bi ja izvršio je da tu grafu zamijenim novijom HD4850/4870. Isto tako, ako ti ovih 320Gb nije dovoljno, uzmeš WD6400AAKS kojeg također ima u tom dućanu.
http://www.hardveraj.hr/shop/product...roducts_id/780
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.08.2008., 14:32   #3
TheBEaST
Premium
Moj komp
 
TheBEaST's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 666
Ok je ona konfiguracija...

Jedino za graficki stavis Ati 4780
i 2 x 2GB DDR Kingmax 800Mhz memorije...

Doci ce to puno manje od 9000kn...a opet si miran minimalno 2 godine, pa rekao bih cak i 3 godine
TheBEaST je offline  
Staro 19.08.2008., 19:22   #4
Yggdrasill
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
hvala svima na odgovorima

(novi monitor radi pa sad mogu preko svog accounta postati)

@ coconut, misliš li na ovu grafičku .....
http://www.hardveraj.hr/shop/product...roducts_id/833

s obzirom da cijena ove konfiguracije nije visoka, isplati li mi se uzimati neku još jaču grafičku (npr. ova http://www.hardveraj.hr/shop/product...roducts_id/786)
ili je to overkill s obzirom na ostale komponente?

o kakvom se procesoru radi, 64 ili 32 bitni? nekako bi radije uzeo 64 bitni (iako nisam siguran da li mi to nosi ikakve prednosti sada) čisto zato da se ne nađem u situaciji da za 2 godine moram mijenjati i matičnu i procesor i OS kada jednom (ako do toga dođe) 64 postane standard
Yggdrasill je offline  
Staro 20.08.2008., 16:14   #5
Hido
Banned
Moj komp
 
Hido's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 624
ne brini se vec je danas 64 bit standard
Hido je offline  
Staro 20.08.2008., 17:53   #6
Yggdrasill
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
evo, malo sam prolistao cijeli podforum, i kako vidim ova konfiguracija je vrlo česta, valjda neki best buy

Imam još samo dva vrlo konkretna pitanja, pa da kompletiram konfiguraciju

1. ima li smisla uzeti DDR3 memoriju umjesto DDR2? Shvaćam da danas nema potrebe za tim, ali kroz neke 2 godine, kada DDR3 postane standard?

2. Kolika je razlika u performansama između ATI4870 i NVidia 280? U cijeni je skoro 2000 kn razlike, da li je to opravdano u performansama?

Hvala
Yggdrasill je offline  
Staro 20.08.2008., 18:00   #7
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
U vezi grafe - da mislio sam na tu ili http://www.hardveraj.hr/shop/product...roducts_id/785
O obe se prolilo dosta tinte ovdje pa ako ti se da, čitaj.
Za druga pitanja:
1. ne
2. razlika u cijeni NE opravdava razliku u performansama
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Staro 20.08.2008., 19:29   #8
Yggdrasill
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
nVidia 260 vs. 4870? Cijenom su otprilike iste, koja daje bolje performanse?
Yggdrasill je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na