Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.08.2008., 14:26   #1
stavros01
Premium
Moj komp
 
stavros01's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Cakovec
Postovi: 80
Tiho računalo za spavaću sobu

ovak, prisiljen sam radit na kompu i nakon radnog vremena, komp namjeravam selit u spavacu sobu al pod uvjetom, kako zena kaze da ubijem turbine.. osjetljiva na buku a ja radit moram..
konfa iz siga ne dolazi u obzir je se cuje na cestu no namjeravam uzet neke djelove iz nje..

pa krenimo..
namjera mi dobit relativno tihu masinu za surf, programiranje, web design, nesto sitno grafickog designa, filmove i kojiput za odvrtit igrice (COD4/CS/WOW)

trebam pomoc oko kucista i komponenti

vise ni sam ne znam sta uzet, previse sam se nacitao..

Volio bih da je kuciste manjih dimenzij (pa planiram uzet mATX plocu) sa dobrim protokom zraka da ne dolazi do pregrijavanja ak je to izvedivo..

Uzeo sam u obzir 2 sulucije pa molim za misljenje(svi prijedlozi su dobro dosli)

1.) ostavit CPU: AMD 5000+ BE + Scythe Mine rev.b (iz siga)
i uzet MBO: GB MA78GM-S2H

ili

2.) uzet CPU: Intel E7200
i MBO: Asus P5E-VM HDMI

pa to kombinirat sa:
Asus EAH 3650 256ddr3
Corsair 450VX
Mushkin XP Arctic White 4 GB (2GB + 2GB)/
WD 160gb+640gb

il mozda nes' drugo??

Case: Zasad mi jedino zapelo za oko Antec P180 Mini, medutim kod nas ga ocito nema
DVD/RW: ?? (cim tisi)

svaka preporuka i savjet su dobro dosli!

Skoro pa zaboravih, u dolasku mi LCD TV Toshiba 32" 32AV500U - jel grafa sposobna?
tnx
stavros01 je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2008., 14:54   #2
blazer
Lucky Luke
Moj komp
 
blazer's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: vg
Postovi: 142
OT - nadi prvo sto ti stvara buku u racunalu (vjerovatno ventilatori) pa im probaj spustit voltazu ili kupit tise.

lp
__________________
VGWireless


Zadnje izmijenjeno od: McG. 11.08.2008. u 15:18.
blazer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.08.2008., 14:58   #3
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
@ autor - možda bi 38X0 bolje sjela u profil konfe. A opet, čini mi se da je konfa on budget? Onda je ok, s tim da ćes sa tom grafom morat činit određene kompromise. Grafa je sposobna što se tiče telke, ali za što? COD4 će šljakat, dobro je optimiziran. Al lcd telka i grafički design?
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”

Zadnje izmijenjeno od: McG. 11.08.2008. u 15:18.
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2008., 15:14   #4
stavros01
Premium
Moj komp
 
stavros01's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Cakovec
Postovi: 80
tv je nazalost vec u dolasku... i da se ispravim TV je za filmove a za ostalo ce posluzit monitor iz siga!

Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
@ autor - možda bi 38X0 bolje sjela u profil konfe. A opet, čini mi se da je konfa on budget? Onda je ok, s tim da ćes sa tom grafom morat činit određene kompromise. Grafa je sposobna što se tiče telke, ali za što? COD4 će šljakat, dobro je optimiziran. Al lcd telka i grafički design?
Nigdje nisam naveo da su pare problem samo sam mislio da se nesto iskombinira sa komponentama iz siga i onima dodatno navedenim..
stavros01 je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2008., 15:21   #5
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Tema je očišćena od gluposti i spama, sukladno tome sređeni su i postovi koji su sadržavali citirani spam. Ako pojedinci nemaju ništ pametno za preporučiti čovjeku, bolje da zaobilaze ovu temu.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2008., 15:26   #6
stavros01
Premium
Moj komp
 
stavros01's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Cakovec
Postovi: 80

hvala
stavros01 je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2008., 15:33   #7
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Citiraj:
Autor stavros01 Pregled postova
tv je nazalost vec u dolasku... i da se ispravim TV je za filmove a za ostalo ce posluzit monitor iz siga!



Nigdje nisam naveo da su pare problem samo sam mislio da se nesto iskombinira sa komponentama iz siga i onima dodatno navedenim..
Nisam mislio da su pare problem, da si siromašan ili tak nekaj , već da imaš zacrtanu cifru za konfu - obzirom na izabrane komponente. Gle - obje varijante, AMD i Intel, koje si sam složio su mrak u priči za koju si ih namjenio... Sa tim da bi ja osobno radije na Intela... Smanjiš voltažu procu, ostaviš ga na default taktu ili u minimalnom overclocku i hladiš ga potpuno pasivno, sa 2 x 120mm ventovima na 5V u casu - konfa se neće čut uopće... Možda ić na varijantu cpu coolera koji ima klasičan 120mm vent na sebi (Mugen i sl. mada može isto i na Mine, sam cooler ružno viri ) pa ostavit vent i na njemu na 5V, a onda praktički ne trebaš outtake vent... Isto tako, neznam koliko si "ozbiljan" gamer i patiš na detalje, no jača grafa ne bi škodila. Ako već mora biti 3650, verzija sa 512Mb ddr3 je već solidna "casual" grafa, mada je cijenom već na pragu ozbiljnije grafe. Probaj upecat rabljenu 3850 ili 3870, dođe ti na isto. Također, ako su tišina i cijena prioritet - imaš povoljnih pasivno hlađenih Gigabyte 8600GT grafa - koje su u rangu ove 3650 sa 512mb ddr3, a tiše nećeš nać i dosta joj je usisni vent koji će pirkat po njoj da ne prekuha... Što se pak kućišta tiče, ja bih ipak na solidan midi tower ako nećeš buku... Malo je mATX case -ova sa dobrim protokom zraka...
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2008., 16:10   #8
stavros01
Premium
Moj komp
 
stavros01's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Cakovec
Postovi: 80
sve mi se cini da cu i ja na intel...
za CPU sam se nacitao i svi ga hvale pa me interesiraju misljenja o navedenoj Asus ploci?? il mozda neku BOLJU mATX plocu??

jel ovo Antec kuciste dovolnjo tiho? il alternativa?

gamer nisam, odigram tu i tamo nes' jer jednostavno sam pretrpan poslom.

nemam nes pretjerano vremena da trazim i citam recenzije..
zato je i zavrsio ovdje moj post jer svaki put kad trazim pomoc neko
priskoci i skrati mi muke...

mozda je doslo do malog nesporazuma al stvari koje sma naveo (cpu,gpu,psu mem) su mi trenutacno na raspolaganju, znaci ne kupujem ih pa me interesira dal se daju iskoristit pa da se neide u nepotrebne investicije.. na kraju sve komponente su stare cca (max) 4mj!

stavros01 je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2008., 16:20   #9
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Što se tiče tišine jesi li razmišljao o vodenom hlađenju + neko tiho napajanje?

Dodatak:

slatki Asus P22

http://www.silentpcreview.com/

Zadnje izmijenjeno od: MIK. 11.08.2008. u 16:30.
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2008., 16:40   #10
stavros01
Premium
Moj komp
 
stavros01's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Cakovec
Postovi: 80
kolko sam citao za vodena napajnja, nigdje nisam nasao da ih hvale po pitanju tisine il se varam?? a opet to zauzima dodatnog prostora.. a i razlike u performansama i bezobraznim cjenama naspram pojedinih zracnih hladenja nesto i nisu opravdane...

odlucih se za:
Cpu: c2d E7200 (e sad dal ostavit stock il stavit mine rev.b?)
mbo: asus p5e-vm hdmi
mem: mushkin XP Arctic White 4 GB
gpu: asus eah3650 256ddr3
hdd: wd 160gb + wd 640gb
psu: corsair vx450

pa sad molim jos preporuku kucista.
neki silent case.

Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Što se tiče tišine jesi li razmišljao o vodenom hlađenju + neko tiho napajanje?

Dodatak:

slatki Asus P22

http://www.silentpcreview.com/
ovo je doslovno preslatko al za te pare preslabo..
nije to "to" ako ja ne sarafim a i ne volim gotove konfe...

Zadnje izmijenjeno od: McG. 11.08.2008. u 17:59.
stavros01 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.08.2008., 23:07   #11
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
ti kupujes novi komp jer ti je stari preglasan?




blazer ti je dao jedini normalan komentar ovo sve ostalo je pretjerano kompliciranje i bacanje para. ako ti je preglasan ventilator na cpu kuleru, zamjeni ga i stavi na 7/5V ako ne znas kako, objasnit cemo ti, jednostavno je. Ako ti je preglasan kuler na grafickoj, kupi novi kuler, a ne graficku, S1/S2 (onaj koji pase na tvoju) uz ok propuh ce biti dovoljan. Jos dva ventilatora po 120mm na 7/5V za propuh u kucistu i to je to.. zapravo jos ostaje napajanje, ako ti je i taj ventilator preglasan, ne bi vjerovao ali i on se da zamjeniti takodjer stavis drugi ventilator, spojis ga na molex na 5/7V, a ne unutra gdje je stari bio i to je to, ako imas zujalicu na ploci, skini ju i stavi neki pasivni kuler (uz ok propuh to ce sve funkcionirat). to sve ce te kostat tristotinjak kuna max i ostat ce ti za sljedecu konfiguraciju
pozz
hash je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2008., 00:40   #12
stavros01
Premium
Moj komp
 
stavros01's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Cakovec
Postovi: 80
ma ne kupujem novi komp (kupio ovaj prije 4mj) a ni ne namjeravam naredne 2-3 godine s obzirom na njegovu namjeru..
al mi namjera uzet neko manje kuciste (bez ledica - i ostalih SW efekta) nes tipa Antec p180 mini i mATX plocu pa ga strpat u spavacu.. pitao sam za misljenje dal ostat na Amd-u il ubost intel posto mi se pruzila prilika za kompenzaciju uz zanemarivu nadoplatu..

stavros01 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2008., 01:23   #13
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor stavros01 Pregled postova
... al mi namjera uzet neko manje kuciste (bez ledica - i ostalih SW efekta) nes tipa Antec p180 mini ...
Jel dolazi u obzir ebay.com opcija (paypal)? Ako da, ispalo bi te nekakvih 800-injak kn i nekakvih 10-ak dana cekanja (za ovakav case se isplati).

Citiraj:
Autor stavros01 Pregled postova
... pitao sam za misljenje dal ostat na Amd-u il ubost intel posto mi se pruzila prilika za kompenzaciju uz zanemarivu nadoplatu..
Ako je tako (da nije upitna cijena), onda se (vjerujem) dosta ljudi na ovom forumu ne bi dvoumilo (u vezi Intela naravno).

Bez uvrede AMD-ovim fanovima


Sto se hladnjaka za CPU tice, stock je sasvim u redu, ako nema OC-a. Premda su Scythe heatsink-ovi jako lijepe (tihe) stvarchice, koje skroz fino rade na 700-800rpm.

Za grafu bi bio sasvim solidan jedan Arctic Cooling, uz eventualni 12cm vent@5V (vrlo tiha opcija).

Sto se maticne tiche, bilo bi jako dobro (ako je naglasak na tisini) birati model sa pasivnim hladjenjem, tj. bez onih sugavih malih zujalica.

Na kraju ce vjerojatno ostati HDD, kao najbucnija komponenta u konfi, sto se eventualno da rijesit stavljanjem zvucne izolacije (gumice, silikoni, spuzvice...).

I to je to
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2008., 02:33   #14
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor stavros01 Pregled postova
ma ne kupujem novi komp (kupio ovaj prije 4mj) a ni ne namjeravam naredne 2-3 godine s obzirom na njegovu namjeru..
al mi namjera uzet neko manje kuciste (bez ledica - i ostalih SW efekta) nes tipa Antec p180 mini i mATX plocu pa ga strpat u spavacu.. pitao sam za misljenje dal ostat na Amd-u il ubost intel posto mi se pruzila prilika za kompenzaciju uz zanemarivu nadoplatu..

e jebi ga sad nije na meni da ulazim u tvoje kompenzacije tako da ti ne mogu rec kolika ti je isplativost ali i moj dojam je da je intel ipak bolji od amd-a, pa ako ti je napeto samo naprijed, ali iz konteksta mislim da oboje znamo da ti snaga kompa ne igra neku ulogu tako da je na tebi kako ces izrealizirat kompenzaciju

zapravo probaj ovak, ventove/svjetlece kuciste ces tak i tak mjenjat, pa zamjeni prvo njih, tj utisaj komp, a ako ti ostane love/neiskoristena kompenzacija promijeni i platformu za gust
hash je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2008., 08:40   #15
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Nisam siguran u sposobnost običnih mATX caseova da smjeste u sebe gomilu ventilatora na malo okretaja što je definitivni preduvjet za tiho računalo sa highend srcem, barem na zraku...

Ja bi si ostavio to kaj imaš i stavio ili neki CM690 (ako ga negdje nađeš) ili CM590 (ili neki sl case sa puno 120/140mm ventova ako ti se ovi ne sviđaju) i ljepo to napunio s onim YL chieftecima (ili sl ventićima koji su jeftini i tihi) i to sve na regulaciju na ploči na 5V (ili jednostavno možeš na 5V na molexu pospajati ako ti regulacija ne radi kako treba jer se tvoj stroj neće puno grijati s obzirom na to da ti grafa nije neki potrošač, dakle u biti ti je hotspot samo CPU)...

Ako uzmeš CM590/690 staviš gornje, stražnje i bočne ventilatore na ispuh, prednji ostaviš za upuh (na cm690) i garant hladi, ako bi ti se čuo CPU cooler iza toga (makar mislim da scythe nije tolko glasan ali nisam ga imao pa neću tvrdit) uzmeš si neki pasivnjak za CPU, recimo TRUE ti u takvom caseu drži athlona na pasivnom režimu, posebno ako nije klokan...
Isto je i sa C2D procesorima naravno - ako nemaju previše cachea u sebi...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2008., 11:01   #16
stavros01
Premium
Moj komp
 
stavros01's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Cakovec
Postovi: 80
@dh41400
-ebay
prolazi kao opcija, tj on mi i jedina sulucija u slucaju da se odlucim za Antec P180 mini (al sad vidim, bio kod frenda da kuciste i nije nes prtjerano malih dimenzija...grr)

-Bas zbog cijene me i vuce prelaz na e7200 i asus p5e-vm plocu
(staro za novo + cca 200kn doplate - po meni isplativo).. to je opcija pa sam zato i trazio strucnije misljenje..dane napravim glupost jer fakat nemam vremena sve pratit..

-Mine rev.b i nije nesto bas tih na 1500+ rpm, al spustanjem br.okr dolazi do znatnog povecanja temp..
-stock na e7200, kako kazu, sasvim dobar! OC nije u planu..

@hash
-neke preinake na mom kucistu ne dolaze u obzir, em je magnet za prasinu (plave ledice na ventovima magnet za komarce pa cisti svaki dan gamad iz kucista) i otiske prstiju, kvaliteta materijala i izrade je nes u stilu "A je to" i albanske industrije, a o rjesenju kabliranja unutar kucista da i ne govorim (a svemu tome jos i AsRock-ica dala doprinos s blesavim layouom)

@yedwy
jel postoji "drugi" nacin smanjenja okretaja ventova npr.neki program il je only way rezuckanje/prespajanje??

stavros01 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2008., 11:15   #17
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Fan kontroler?
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2008., 11:27   #18
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Postoji ti opcija,kupiš potenciometar za ventilatore,imaš ih svakakvih vrsta,uzmeš onaj 4u1 i to ti je dovoljno,pospajaš ventove na njega i dalje samo ispočetka malo pratiš kako se temp. kreću i po tome si poštelaš brzine ventilatora i gotovo. Iako se i tvoje kućište vrlo lako može modat da ne svijetli,a što se tiče magneta za prašinu,sa svakim kućištem će ti bit isto, ali i za to postoji riješenje. Promijeni si svijetleće ventilatore,ili ugasi led-ice na njima i svjetlost će nestati.
Od ženskih najlonki napravi filtere,postavi ih na usisne ventilatore,i neće bit prašine u kućištu,samo svakih npr. 2 tjedna očistiš filtere i to je to, a za stišavanje case-a već spomenuti 4u1 potenciometar + kvalitetniji ventilatori i eto ti silent pc u spavaćoj,premda mi nije jasno kako ti osobno planiraš biti tako tih dok tipkaš i klikaš mišem a da to tvojoj boljoj polovici ne zasmeta
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2008., 11:55   #19
stavros01
Premium
Moj komp
 
stavros01's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Cakovec
Postovi: 80
@D-I-A-B-L-O
e sad si me natjerao na razmisljanje..
najlonke kazes..hehe

smislit cu nes...
a sta kazes na promjenu Cpu/mbo(amd za intel) jel se isplati?
stavros01 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na