Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.08.2022., 08:43   #1
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
Samogradnja pojačala / zvučnika

Bok bok
nisam pisao već neko vrijeme

nasao sam staru shemu sansui pojačala
(repair guide, ali uctana je elektronička sjema)

imam više pitanja
1) zanima me jel se po tome može rekonstruirati pojačalo
2) jel tko od vas upisao tehničku školu upravo zbog ideje da će sam jednog dana složiti svoj sound system
3) imam doma dva home made ormara sa zvučnicima, u svakom su 2 bassa,
na svakom su dvije rupe - fali viskotonac i srednjetonac
- dao sam ih svojevremeno na servis, al sam ostao bez toga jer sam zaboravio, bilo je prošlo je dosta vremena
(a servis je bio, ak dobro pamtim, u Mesničkoj)
- kad bih kupovao nove zvučnike - već i priča oko impedancije i tutoriali na yt su me izacili iz takta pa zato pitam ovdje direkt

4) podijelite svoja iskustva
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2022., 19:33   #2
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Citiraj:
Autor Velikus Pregled postova
Bok bok
nisam pisao već neko vrijeme
nasao sam staru shemu sansui pojačala
(repair guide, ali uctana je elektronička sjema)

imam više pitanja
1) zanima me jel se po tome može rekonstruirati pojačalo
2) jel tko od vas upisao tehničku školu upravo zbog ideje da će sam jednog dana složiti svoj sound system
3) imam doma dva home made ormara sa zvučnicima, u svakom su 2 bassa,
na svakom su dvije rupe - fali viskotonac i srednjetonac
- dao sam ih svojevremeno na servis, al sam ostao bez toga jer sam zaboravio, bilo je prošlo je dosta vremena
(a servis je bio, ak dobro pamtim, u Mesničkoj)
- kad bih kupovao nove zvučnike - već i priča oko impedancije i tutoriali na yt su me izacili iz takta pa zato pitam ovdje direkt
4) podijelite svoja iskustva
_____________________________________________________________

1. Ako nemaš baš taj Sansui, (rabljeni ili da treba popravak)- zaboravi to. Nema nikakve svrhe, em su djelovi vjerovjatno nedobavljivi ili preskupi a i da ih nekim čudom i nađeš, morao bi rekonstruirati i mehaniku-.. sklopke, potenciometre-- isti trafo.. uglavnom boli glava.
- Nisi napisao koja snaga ti treba, to je ključno ako želiš ići u samogradnju..
pretpostavljam za kućne uvjete da bi ti bilo dovoljno kakvih 2x50 do 2x 80W..
- Imaš u Čipoteci i Electronic Centru-Osijek u Zg nabaviti dosta povoljnih rješenja za brzu i rel. jednostavnu samogradnju stereo pojačala.
- U pitanju su SONY Hibridni sklopovi, koji su se godinama ugrađivali u puno brend name pojačala tipa; Technics, Marantz, Sony i Sansui. Radi se o seriji STK hibridnih modula, gdje imaš u kučištu veličine cca. kutije šibica, kompletno stereo pojačalo
-- Snage idu ovisno o seriji od 2x 25W pa sve do 2x 150W.
-- To je najbolje, provjereno kvalitetno i najjeftinije rješenje koje možeš upotrijebiti za samogradnju, sve potrebne podatke imaš na webu. Potrebno je uz te hibride vrlo malo eksternih komponenti i naravno napajanje sa trafom.

1a) Druga opcija ti je isto provjerena i kvalitetna sa Panasonicovim čipom LM-3886, dosta kvalitetan, povoljan i dobavljiv, imaš hrpu shema s njim na netu (Pojačala za samogradnju -tzv "Gainclone"). Snaga je 68W po čipu tj. kanalu. To je možda i najlakša opcija za početnika, imaš naručiti i gotove PCB-ove i Kitove za samogradnju.

Linkovi za hibride i čipove:

https://electronic-center.hr/stk-402-120.html

https://electronic-center.hr/lm-3886-t.html

Linkovi za samogradnju:

http://electronics-diy.com/gainclone...ier-lm3886.php

http://diyaudioprojects.com/Chip/LM3.../LM3886_CA.htm

https://enjon.uk/2019/04/02/an-open-...hip-amplifier/

Ostala pitanja su ti malo zbrkana..), Imaš hrpu povoljnih zvučnika po oglasima pa potraži, drivere za ove tvoje nedovršene isto (srednje i visokotonac), ali se bolje ne upuštaj u samogradnju zvučnika ako ti je prvi put. Jednostavno moraš znati neke stvari i proučit zvučnike s kojima radiš i dim. kutije da bi mogao izračunati i napraviti skretnicu kako treba.
Pozz..
BusMaster je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.08.2022., 19:41   #3
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Ispravak..)

Ovi STK hibridi su od firme "SANYO", a ne Sony kako sam napisao..
Sony ih je ugrađivao u neke svoje modele pojačala. Prvo pojačalo sam napravio sa STK-463 hibridom još sredinom 80' ih godina., I još ih proizvode..!
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2022., 09:02   #4
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
hvala na opsežnom odgovoru !!

imam taj Sansui, trenutno ga zeza balance, možda je loš spoj na zvučnicima, trebam pogledati; shvatio sam poruku

- bed je što nema daljinski

Citiraj:
Autor BusMaster Pregled postova
bolje ne upuštaj u samogradnju zvučnika ako ti je prvi put. Jednostavno moraš znati neke stvari i proučit zvučnike s kojima radiš i dim. kutije da bi mogao izračunati i napraviti skretnicu kako treba.
Pozz..
što se kutije zvučnika tiče, to je tatin projekt, postoji neka skretnica napravljena po shemi, ali sam ostao bez originalnih visokotonca i srednjetonca pa bih to htio zgotoviti i upogoniti a ne da služi ko stalaža


imam i universal pojačalo, tuner, kazetofon i gramofon... eventualno bih investirao u iglu da osposobim gramofon koji se ponovo vraća u modu

ali nekorišteno je dosta dugo a stvari proadaju od nekorištenja
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2022., 19:08   #5
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Citiraj:
Autor Velikus Pregled postova
hvala na opsežnom odgovoru !!

imam taj Sansui, trenutno ga zeza balance, možda je loš spoj na zvučnicima, trebam pogledati; shvatio sam poruku
- bed je što nema daljinski
što se kutije zvučnika tiče, to je tatin projekt, postoji neka skretnica napravljena po shemi, ali sam ostao bez originalnih visokotonca i srednjetonca pa bih to htio zgotoviti i upogoniti a ne da služi ko stalaža
imam i universal pojačalo, tuner, kazetofon i gramofon... eventualno bih investirao u iglu da osposobim gramofon koji se ponovo vraća u modu
ali nekorišteno je dosta dugo a stvari proadaju od nekorištenja
______________________________________________________________
No problems... tema je relat. zahtjevna pa sam opširnije odgovorio.

Bilo bi dobro ako možeš slikati unutrašnjost pojačala, posebno izlazni stupanj tj. pojačalo snage i vidjeti jesu li na hladnjacima klasični tranzistori ili je neki hibridni čip.. Onda bi mogao stvarno vidjeti što je unutra, a svakako ako ti nije problem i skenirati šemu i uploadati isto. Onda bi ti mogao puno preciznije odgovoriti.
Ovo što si rekao ima smisla, sva ta pojačala iz tog doba imaju sklopku za dva para zvučnika (obično označeni sa A i B). Ta sklopka s vremenom ode ili radi probleme.. pa i to može biti jedan od uzroka.
Drugi i najčešći problem (srećom lako rješiv) je da se s vremenom oni veliki elektrolitski kondenzatori u glavnom napajanju (obično ih ima 2 ili 4 kom.) jednostavno osuše (izgube kapacitet) i onda napon padne ili pojačalo ima velik brum (50Hz) u zvučnicima.. ili jednostavno automatika odradi svoje i izlazni stupanj ne radi.
Ako ti je samo balance problem, to nije frka.. skini potenciometar od balanca i vidi koja je vrijednost (uvijek su linearni pot. ne logaritamski za balans).. kupiš ili nabaviš novi te vrijednosti (u KiloOhmima) i veličine i zamijeniš ga. Drugi problem sa balansom može biti ako je kao što sam prije rekao neki od ispravljačkih kond. oslabio i onda jedan kanal radi ok, a drugi šteka.. Ako ti potenciometar od balansa prekida zvuk ili krcka u zvučnicima dok ga okrećeš.. sigurno je samo do njega.
Preporučujem ti ako imaš multimetar da izmjeriš napone od napajanja koji dolaze na izlazni stupanj.. trebali bi biti simetrični-- ne znam konkretno koliko ali od +- 30V pa do +- 50V, ovisno o snazi pojačala. Ako je disbalans u napajanju (+ i -) veći od 1,5..3 Volta i više, onda treba provjeriti kond. u napajanju i zamijeniti ih (ili onaj koji je otišao). Ima ih isto nabaviti kod nas nisu skupi..
Pozz
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2024., 19:13   #6
BubaSvabo
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2018
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 24
Pozdrav ekipa. Vidim da ova tema već dugo nije aktivna ali nekako si mislim da možda ima još netko tko se zeza sa starim zvučnicima i pretvara ih u nešto novo. Naime, prije dosta godina imao sam Logitech z540 zvučnike za pc i pri renovaciji stana sam ih polomio. Bili su mi jako dragi pa sam se nadao da ću ih kad tad spasiti. Dugo su stajali na tavanu i za vrijeme korone nisam imao pametnijeg posla pa sam odlučio nešto napraviti s njima. Sva sreća pa postoji Youtube, ideja koliko hoćeš. Naručio sam neko bt pojačalo iz Kine, skupio neke posude za kavu i čaj i dao se na posao. Rezultat je bio zadovoljavajući iako je zvuk prilično osrednji. Rekao bih sasvim dobar za kuhinjske zvučnike da si pustim nešto dok kuham.
Budući da su mi ostala još dva zvučnika, morat ću napraviti još najmanje jedan projekt. Ovog puta planiram ubaciti i bateriju da ne moram biti priključen na žicu. Za to će mi trebati malo istraživanja jer nisam doma s elektronikom.
Evo slike pa možda nekom pomognu kao ideja ili možda netko ima kakav sličan projekt meni za ideju. Tnx, poz.
Click image for larger version

Name:	IMG_20210705_110400.jpg
Views:	78
Size:	90.9 kB
ID:	27212

Click image for larger version

Name:	IMG_20210705_110537.jpg
Views:	59
Size:	177.8 kB
ID:	27213
BubaSvabo je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2024., 11:50   #7
ICT Avatar
Premium
 
ICT Avatar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Area 51
Postovi: 192
ICT Avatar je online   Reply With Quote
Staro 23.03.2024., 16:20   #8
BubaSvabo
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2018
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 24
Kul. Hvala.
BubaSvabo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na