Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.11.2020., 14:54   #8821
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Ako se pita AMD, njima je već Zen 3 redizajn, nije samo nadogradnja na Zen 2.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 14:58   #8822
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
I u pravu su, jer Zen 3 na istom 7nm TSMC-u ima takve pomake, da komotno može biti riječ i o novoj (mikro)arhitekturi, mada je zapravo sve ostalo isto, ali su presložili kockice.

I još su k tome, nedavno javno obznanili da su Zen 4 i RDNA 3 na tom tragu da ponovno donesu pozamašne pomake u odnosu na prijašnje, tj. danas aktualne Zen 3 i RDNA 2 modele.

Odavno su prošla vremena u kojima su unatar AMD-a pretakali iz šupljeg u prazno, jer realno drugo nisu ni mogli.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.11.2020., 16:21   #8823
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,161
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Vidim da nitko ne linka i ne komentira ovo:
https://wccftech.com/amd-ryzen-7-570...arks-leak-out/

Znaci koji su to kolosalni idioti. Umjesto da su iskoristili preskakanje 4000 serije na desktopu, i napokon poravnali CPU i APU generacije (da je 5000 serija i na CPU i na APU Zen 3 based) ekipa ce izgleda izdat nekakav refresh koji ce bit baziran na Zen 2. Ovakav marketing i naming sam zadnji put vidio kad je Ledo izbacio Twice - sa tri okusa...

Blesavo skroz, jer će biti situacija u kojima će 6c (5600U, Zen 3) biti brži od 8c (5700U, Zen 2). I to nakon što je Intel pobrao paljbu za istu stvar u aktualnoj generaciji, samo što tamo nema performance gaina zbog niže frekvencije.
Odinarius je online   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 19:40   #8824
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova

Moram priznati da ne znam otkud ova skeptičnost za nadolazeći Zen 4 i 5, kad AMD-u bez Jim Kellera ništa na fali, tim više, jer se misterij oko njegove uključenosti u razvoj Zen arhitekture odavno razjasnil. Slično smo čitali i slušali za vrijeme njegova boravka u Intelu, pa je bilo šok i vjeverica kad samo spomenul da je on u najboljem slučaju voditelj projekta i da je samo pitanje vremena kad bude otišel. Daleko od toga da Zen arhitektura nema svoj vijek trajanja, ali AMD-u ne treba Jim Keller da se u godinama koje dolaze uspješno nosi s čim već Intel ima u planu. Intel je firma kojoj danas više nego ikada treba nešto s čime budu ponovno uspješno konkurirali, a sudeći po viđenome u zadnjih nekoliko godina - nažalost, uspjeli su zasrati sve što su mogli.
Nisam skeptičan toliko za zen4 i zen5, koliko za ono iza toga, odnosno poslije 5 god. od originalnog zena

Arhitektura će se kad tad istrošiti odnosno smanjiti će se rast. Naravno to se zasad ne nadzire (čak i ako bude manji rast od zen2 i zen3, to je dobro)

Nadam se da su se opametili i na vrijeme počeli ulagati u novo. Jer od "drawing boarda" do proizvoda na policama treba 5 god. Da se ne dovedu opet u usranu situaciju, jer neće intel vječno biti jadan. No baba je pametna pa bi to moglo biti dobro
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 19:46   #8825
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Jim Keller je povijest. Lik ide putevima Johna McAfeeja. Šmrče, loče, troši duplo mlađe dame noći... on je svoje dao i utabao put AMDu kako da ide dalje.

Dok god je Baba Su ovdje, nema straha za AMD. Rađa i slični jebivetri su out, Zen i Radeon timovi se isprepleću, trust mozgova iskorišten na max. Izgleda da tamo vlada harmonija. Pitanje je koliko imaju i rezervi, ali i za RDNA2 i Zen3 smo mislili da ne bude ovoliki skok pa eto, na istom nodu. A kasnije ide i manji node. No treba računati i ako ne bude konkurencije, često budemo imali refreshove i sve manje skokove.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 19:58   #8826
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ma pustite vi Džima, ako ga požele i treći put dovesti, nek slobodno dođe...
Dva put je bio i ispalo je dobro, šta god da je radio. Makar sjedio kao amajlija

Ovo za zen3, nitko nije očekivao toliki skok, al vjerujte znali su oni i tamo 2017/2018 što će izbaciti, odnosno kako će dobiti poboljšanja. Jedino što nisu znali je kako će node ispast (clockovi i sl.)

Nitko ne izbacuje van zadnji krik tehnologije, pa da ne znaju što će "sutra" (odnosno za godinu dana)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 20:00   #8827
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
IMHO, naučili su itekakvu lekciju s Bulldozerom i kaj god da stiže u godinama koje slijede, AMD se više ne bude našel u takvoj situaciji da nakon kratkog perioda odličnih proizvoda, imaju deset i više godina kojekakvih smetja.

Obzirom da su Zen 4 i 5 spremali već od 2018., tak jasno da danas već spremaju ono kaj stiže tek za nekoliko godina. Dokle god se (opet) ne dovedu u stanje u kojem svašta pričaju, a ništa konkretno ne plasiraju na tržište - dobro bude.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 21:19   #8828
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
..No treba računati i ako ne bude konkurencije, često budemo imali refreshove i sve manje skokove.
..ili ce to masno naplatiti..
..kako god okrenes nema djabe performanse dok god raste marketshare
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 21:25   #8829
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Nitko im neće zamjeriti, ako nastave ovim tempom, dok istovremeno starije generacije uredno ostavljaju Zen 2 ili 3 rang performansi za sve kojima ne treba najnovije.

Intelova unutarnja analitika ima prognozu ukoliko AMD nastavi ovim zacrtanim putevima, u nekoliko sljedećih godina, AMD preuzima 35% do 50% sveukupnog tržišta.

Obzirom da su sad na 20%, nije teško zamisliti da ubrzo ugrabe još više.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 21:46   #8830
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,161
Baba još nije failala nijednu generaciju proizvoda, no još nisu na brisanom prostoru. Intel će sad s 11. generacijom biti dosta blizu po IPC-u, ništa što se ne bi moglo stići dobrom cjenovnom politikom i snagom brenda (u mid segmentu do 8c koji i jest najprometniji). Naravno, to je Intel, pa je teško očekivati cjenovni rat s njihove strane zbog tradicije.
Također, nije ovo Sandy Bridge i Bulldozer situacija gdje je razlika bila po 30-40%. No, važan je trend, i ako AMD nastavi stvarati 10% razlike po generaciji, brzo ćemo doći do te situacije. Sa Tiger Lakeom bi se mogli izjednačiti po performansama i samo potrošnja ostaje kao problem, što bi se moglo riješiti jednim node shrinkom. Naravno, do tada će i AMD napraviti node shrink... Svakako bi radije ulagao u AMD dionice nego Intel, no situacija nije takva da se nije moguće izvući iz nje (u 2022 ).
Odinarius je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
<