Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.08.2010., 17:04   #751
s3t hooligan
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Šibenik
Postovi: 144
ss

okej, imate pravo , samo vas bezveze pilam , moja pretpostavka je da ce prvi nalet bulldozera bit kompatibilan sa am3 ali ce novi am3 plus ili sta vec davat vise mogucnosti s njima, bas kako je i prije bilo s starom serijo phenomima, e sad sto cu ja kupiti ce bit moja odluka, vjerovatno cu bocnut thubana i bit miran ,ionako ga necu drzat duze od 3 godine unutra, hvala na savjetima i pozz.
s3t hooligan je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2010., 21:52   #752
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
@s3t hooligan

Koja god tehnologija izasla, racunaj da ce kostati papreno na pocetku! Ako Bulldozer bude ispunio ocekivanja i dostigao Intel u performansama, znaci da ce AMD moci nabiti cijenu (pogledaj koliko kostaju jaci i7 procesori), sigurno ces JOS CEKATI da padne cijena. Dakle pricamo o nabavci procesora za jedno dvije godine (2012. - 2013.). Onda ce te poceti svrbjeti pitanje jel da pricekas DDR4 koji ce se dati klokati jos jace od DDR3. Radije sada uzmi nesto, tko zna sto ce biti za dvije godine, ionako ces uzimati cijeli novi sustav.:-)

Pitanja oko AM3 socketa i njegovih varijanti - eto pogledaj realno razliku izmedju AM2+ i AM3. Neka me isprave veci znalci, no jedna od razlika je ta sto se kod AM3 (u odnosu na AM2+) izdvojeno napajanje za RAM, tj. dobilo je svoju "fazu" (nestrucno receno). Pitanje je koje ce sve razlike donijeti AM3 r2 - nagadjam, mozda poboljsaju nesto oko RAM-a pa ces na AM3 r2 plocama moci staviti vise RAM plocica i bolje ih klokati. Mozda ce Bulldozer procesori za klokanje zahtjevati neke preinake u dizajnu ploce - pa ce hrpa ljudi doci kukati da moraju mijenjati plocu, jer ne mogu "nafrljiti" procesor na AM3. Budimo realni, svima u lancu je u interesu da kupite novu plocu (AMD proda cipset), sigurno ce izmisliti neko ogranicenje s kojim ce vas namamiti na novu plocu.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 09.08.2010. u 00:12.
Amepshi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.08.2010., 00:13   #753
s3t hooligan
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Šibenik
Postovi: 144
ma da, uzimam 1055t i to je konacno , istina je to da cu vjecno cekat ako se na to odlucim , a ovo sto sad kupim ionako mjenjam za 3 godine.
s3t hooligan je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 12:45   #754
bluefluid
Premium
Moj komp
 
bluefluid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: VG
Postovi: 1,756
New Six core and fast quad core Phenom II CPUs soon
The two key processors set to be announced are AMD Phenom II X6 1075T (3.0GHz/3.50GHz TurboCore with 9MB of cache) and AMD Phenom II X4 970 Black Edition (3.50GHz, 8MB of cache). The first will cost in the range between $230 - $240 and will broaden the line of code-named Thuban microprocessors, whereas the second will be AMD's fastest quad-core microprocessor with the price tag that is likely to be below $200.

Considering the fact that TurboCore clock-speed of the six-core model 1075T will be 3.50GHz, the difference in price between it and the quad-core Phenom II X4 970 BE should be considerable as the chips have equal performance in applications that require up to four threads (in order to avoid internal competition between six-core and quad-core products)." Alongside these processors on September 21 a dual-core AMD Phenom II X2 560 (3.3GHz, 7MB cache) and quad-core AMD Athlon II X4 645 (3.1GHz, 2MB L2 cache) are expected as well, both to cost roughly $100.


AMD's Fastest Quad-Core Chip
The forthcoming AMD Phenom II X4 970 Black Edition microprocessor will not only be the fastest quad-core chip from Advanced Micro Devices, but will also exist in two versions one of which has all chances to become a dream of computer enthusiasts because of possibility to unlock two additional cores.

Sources familiar with AMD's plans claims that there will be two types of AMD Phenom II X4 970 BE central processing units (CPUs): boxed versions aimed at retail market will be based on the well known code-named Deneb design that has four cores in total; tray flavours of the chips designed for system integrators and OEMs will be based on Zosma design, which is basically six-core Thuban chip with two disabled cores that can be unlocked on certain mainboards.

The quad-core AMD Phenom II X4 970 Black Edition microprocessor will be clocked at 3.50GHz, will feature 8MB of cache, dual-channel DDR2/DDR3 memory controller and will be compatible with AM3 and select AM2+ mainboards. The product will cost around $200 and will be AMD's fastest quad-core solution ever. The chip is projected to be unveiled on September, 21, 2010.
Izvor: X-bit Labs i Guru3D

Zadnje izmijenjeno od: McG. 30.09.2010. u 14:26.
bluefluid je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 19:28   #755
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Bilo bi bolje da su obrnuto stavili u prodaju ova dva Phenoma X4.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: McG. 13.08.2010. u 19:50.
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2010., 11:17   #756
bluefluid
Premium
Moj komp
 
bluefluid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: VG
Postovi: 1,756
AMD Details Bulldozer Processor Architecture

AMD is finally going to embrace a truly next generation x86 processor architecture that is built from ground up. AMD's current architecture, the K10(.5) "Stars" is an evolution of the more market-successful K8 architecture, but it didn't face the kind of market success as it was overshadowed by competing Intel architectures. AMD codenamed its latest design "Bulldozer", and it features an x86 core design that is radically different from anything we've seen from either processor giants. With this design, AMD thinks it can outdo both HyperThreading and Multi-Core approaches to parallelism, in one shot, as well as "bulldoze" through serial workloads with a broad 8 integer pipeline per core, (compared to 3 on K10, and 4 on Westmere). Two almost-individual blocks of integer processing units share a common floating point unit with two 128-bit FMACs.

AMD is also working on a multi-threading technology of its own to rival Intel's HyperThreading, that exploits Bulldozer's branched integer processing backed by shared floating point design, which AMD believes to be so efficient, that each SMT worker thread can be deemed a core in its own merit, and further be backed by competing threads per "core". AMD is working on another micro-architecture codenamed "Bobcat", which is a downscale implementation of Bulldozer, with which it will take on low-power and high performance per Watt segments that extend from all-in-One PCs all the way down to hand-held devices and 8-inch tablets. We will explore the Bulldozer architecture in some detail.

Izvor: techPowerUp

Zadnje izmijenjeno od: McG. 30.09.2010. u 14:22.
bluefluid je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2010., 21:15   #757
de.fang
Premium
Moj komp
 
de.fang's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Sk-Zg
Postovi: 1,097
Bilo bi zgodno bi da AMD ponovi uspjeh kao sa 939.
__________________
de.fang je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2010., 23:58   #758
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Ček malo jel ja to malo krivo razumijem ili što, ali gore piše x86 core design umjesto x64. Zar se to ne bi trebalo negativno odraziti na performanse u 64-bit OS-ovima, odnosno može li 64 bit operativni sustav raditi uopće na procesoru koji, ako sam dobro razumio, to ne podržava? Nije li x86 oznaka za 32 bit operativne sustave, a samim time i procesore?
__________________

Zadnje izmijenjeno od: McG. 25.08.2010. u 12:48.
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2010., 08:21   #759
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,328
Koliko je AMD/ATI napredan kod grafa u odnosu na nvidiu, toliko je zaostao u pogledu procesora u odnosu na Intel. AMD je definitivno bolji bang4buck od Intela, ali kaska u pogledu performansi i potrošnje u odnosu na Intel. Očekivalo se da će Phenom II X6 donijeti pomake u dijelu kojim Intel dominira (npr. video editing), ali se to nije dogodilo. Volio bih da AMD satre Intela u performansama, ali bojim se da se to neće dogoditi još dugo vremena. Pozitivno kod AMD-a je što zaista dugo fura isti socket dok je to Intela to sasvim suprotno te samim time pogubno po džep korisnika (npr. s1156 nije ni zaživi, a već ga 2011 ukidaju).

Napomena: ovo nije flame već moja razmišljanja.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: McG. 26.08.2010. u 14:56.
coconut je online   Reply With Quote
Staro 25.08.2010., 08:40   #760
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor D-I-A-B-L-O Pregled postova
Ček malo jel ja to malo krivo razumijem ili što, ali gore piše x86 core design umjesto x64. Zar se to ne bi trebalo negativno odraziti na performanse u 64-bit OS-ovima, odnosno može li 64 bit operativni sustav raditi uopće na procesoru koji, ako sam dobro razumio, to ne podržava? Nije li x86 oznaka za 32 bit operativne sustave, a samim time i procesore?
x64 nije arhitektura, to je samo josh jedan nepravilan naziv za ekstenziju x86-64. jasno da ce taj procesor imati podrshku i za 32 i za 64 bit.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 25.08.2010. u 12:49.
danij3l je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.08.2010., 22:53   #761
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Koliko je AMD/ATI napredan kod grafa u odnosu na nvidiu, toliko je zaostao u pogledu procesora u odnosu na Intel. AMD je definitivno bolji bang4buck od Intela, ali kaska u pogledu performansi i potrošnje u odnosu na Intel. Očekivalo se da će Phenom II X6 donijeti pomake u dijelu kojim Intel dominira (npr. video editing), ali se to nije dogodilo. Volio bih da AMD satre Intela u performansama, ali bojim se da se to neće dogoditi još dugo vremena.
Pozitivno kod AMD-a je što zaista dugo fura isti socket dok je to Intela to sasvim suprotno te samim time pogubno po džep korisnika (npr. s1156 nije ni zaživi, a već ga 2011 ukidaju).

Napomena: ovo nije flame već moja razmišljanja.
Zaboravljaš da ima malo programa koji stvarno mogu iskoristit 6 jezgri.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2010., 12:59   #762
naram-sin
The Last Akkadian
Moj komp
 
naram-sin's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 194
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Koliko je AMD/ATI napredan kod grafa u odnosu na nvidiu, toliko je zaostao u pogledu procesora u odnosu na Intel. AMD je definitivno bolji bang4buck od Intela, ali kaska u pogledu performansi i potrošnje u odnosu na Intel. Očekivalo se da će Phenom II X6 donijeti pomake u dijelu kojim Intel dominira (npr. video editing), ali se to nije dogodilo. Volio bih da AMD satre Intela u performansama, ali bojim se da se to neće dogoditi još dugo vremena.
Pozitivno kod AMD-a je što zaista dugo fura isti socket dok je to Intela to sasvim suprotno te samim time pogubno po džep korisnika (npr. s1156 nije ni zaživi, a već ga 2011 ukidaju).

Napomena: ovo nije flame već moja razmišljanja.
Citiraj:
Autor pinkskin Pregled postova
Zaboravljaš da ima malo programa koji stvarno mogu iskoristit 6 jezgri.
Malo sam razgovarao s kolegama s TPU-a, i sve ovo sto ste naveli ima posve druge konotacije danas. Bulldozer nece biti na AM3 socketu, vec ce raditi na posve novoj platformi. Uklonit ce se dio mem. kontrolera, odnosno DDR2 mem. kontroler i uvesti posve nova tehnologija parallel computinga, svojevrsni HiperThreading, koji to nije, u kontekstu Intel HT-a, vec bi navodno trebao dati jos bolje skaliranje performansi, a u OS-u, primjerice prikazivati broj fizickih jezgri, a ne dretvi. Gdje (djelomicno) bespredmetnom postaje rasporava o "softverskoj" iskoristivosti procesora. BTW, NB ce takodjer biti disolviran u sam procesor, slicno kao kod Nehalema, ali opet nesto malo drugacije. Hyper Transport (izgleda) odlazi u povijesti, a dolazi nam A-link.

Fora je sto ce to paralelno procesiranje biti, hm, "hardcoded" u samu arhitekturu na nivou koji je potpuno ili djelomicno transparentan za softverski "layer". Deneb i Thuban su ok, osobito zbog modularnosti same tehnologije (MCM) ali to je jos uvijek dobri stari K10, koji kaska od dana rodjenja. Bulldozer se zapravo prema zadnjim vijestima ispostavlja kao posve novi projekt. Kao da su jednom trenutku (nedavnoi?) AMD-ovci poceli iz pocetka. I meni se cini da idu u odlicnom smjeru. Stvari se lagano zakuhavaju, vjerojatno na zadovoljstvo svih.

Osim mozda Intela.
__________________



Zadnje izmijenjeno od: McG. 26.08.2010. u 14:08. Razlog: hehehehe
naram-sin je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2010., 14:15   #763
Overhaul
Premium
Moj komp
 
Overhaul's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: zg
Postovi: 517
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Koliko je AMD/ATI napredan kod grafa u odnosu na nvidiu, toliko je zaostao u pogledu procesora u odnosu na Intel. AMD je definitivno bolji bang4buck od Intela, ali kaska u pogledu performansi i potrošnje u odnosu na Intel. Očekivalo se da će Phenom II X6 donijeti pomake u dijelu kojim Intel dominira (npr. video editing), ali se to nije dogodilo. Volio bih da AMD satre Intela u performansama, ali bojim se da se to neće dogoditi još dugo vremena.
Pozitivno kod AMD-a je što zaista dugo fura isti socket
Napomena: ovo nije flame već moja razmišljanja.
Mislim da tvoja razmišljanja u svemu nisu ispravna, bila flame ili ne
  • ATi nije "napredan kod grafa u odnosu na nvidiju kao što je zaostao u odnosu na intel." Sa nVidiom vode tik-tak odnos. Nekad su oni malo povoljniji/bolji, nekad nVidia. Npr. nVidia je uvijek i u doba ove prednosti HD 5000 serije, daleko bolja u skaliranju sa SLi sustavom. Ja sam jednom koristio CrossFire i ispao magarac, s obzirom koliko malo ubrzanja, a koliko (duplo) više novca, grijanja, buke, potrošnje i gnjaveža s driverima sam uložio. Intel pak nikad, niti u doba AMD-ovog topnotch Athlon FX procesora nije bio ugrožen u krunskoj brzini, mooožda u trenutku nesretnog intelovog P4 cirkusiranja bijahu tu negdje.

  • Phenom II X6 u pogledu performansi i potrošnje nimalo ne zaostaje za Intelom iste klase. Pogledaj mi Moj komp, da ne pomisliš da možda bubam napamet.

  • Phenom II X6 je izvrstan za video editing. Jedino što treba je dovoljno memorije (pod dovoljno mislim na 8GB) i dobra grafika i tu NIMALO ne zaostaje za nijednim i7 osim mrcine 980X naravno, koja košta kao i još jedno kompletno X6 računalo.

  • To što AMD "dugo" (iako isto toliko i Intel ima 775 npr.) gura isti socket ne znači ništa. Najbitniji je pojedini chipset. Ja sam morao prodati i gigabyte GA-MA790FX-DS5 i DFi LanParty 790FXB-M2RSH konfiguraciju pokloniti curi, jer niti za jedan od tih (iako donedavno highend) SKUPIH chipseta nema podrške za Thuban.
Dakle, tvoja razmišljanja su površne i općenite chitchat floskule i stereotipovi iz x-te forumaške ruke, bez uvrede.

@pinkskin
Citiraj:
Zaboravljaš da ima malo programa koji stvarno mogu iskoristit 6 jezgri.
Pa možda ne zaboravlja. Onaj tko živi ili ovisi od barem jednog od tih "malo programa" itekako je sretan što ima višejezgren procesor i boli ga ona stvar što postoji nekakav pasijans ili pucačina koji te jezgre ne znaju upotrijebiti. To što netko tko realno ne koristi te programe, a skupo uludo kupuje višejezgrene procove, bude razočaran, ne znači da su ti procesori onda promašaj. Njegova je krivica u neinformiranosti, (a ne proizvođača procesora), za rezultirajući neadekvatan setup za njegove specifične potrebe. Zato ima ovaj forum da se informira.

Citiraj:
Autor naram-sin Pregled postova
Malo sam razgovarao s kolegama s TPU-a, i sve ovo sto ste naveli ima posve druge konotacije danas. Bulldozer nece biti na AM3 socketu, vec ce raditi na posve novoj platformi. Uklonit ce se dio mem. kontrolera, odnosno DDR2 mem. kontroler i uvesti posve nova tehnologija parallel computinga, svojevrsni HiperThreading, koji to nije, u kontekstu Intel HT-a, vec bi navodno trebao dati jos bolje skaliranje performansi, a u OS-u, primjerice prikazivati broj fizickih jezgri, a ne dretvi. Gdje (djelomicno) bespredmetnom postaje rasporava o "softverskoj" iskoristivosti procesora. BTW, NB ce takodjer biti disolviran u sam procesor, slicno kao kod Nehalema, ali opet nesto malo drugacije. Hyper Transport (izgleda) odlazi u povijesti, a dolazi nam A-link.
Fora je sto ce to paralelno procesiranje biti, hm, "hardcoded" u samu arhitekturu na nivou koji je potpuno ili djelomicno transparentan za softverski "layer". Deneb i Thuban su ok, osobito zbog modularnosti same tehnologije (MCM) ali to je jos uvijek dobri stari K10, koji kaska od dana rodjenja. Bulldozer se zapravo prema zadnjim vijestima ispostavlja kao posve novi projekt. Kao da su jednom trenutku (nedavnoi?) AMD-ovci poceli iz pocetka. I meni se cini da idu u odlicnom smjeru. Stvari se lagano zakuhavaju, vjerojatno na zadovoljstvo svih.
Osim mozda Intela.
Vrlo lijep opis , i držim fige da bude tako kao što si opisao, ali znamo svi koji smo u tome koje desetljeće, koliko se razlikuju powerpoint prezentacije od finalnih proizvoda, performansi i rokova realizacije.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 26.08.2010. u 14:32.
Overhaul je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2010., 21:30   #764
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Novi AM3+ socket za nadolazeće Bulldozer procesore

Advanced Micro Devices said that its next-generation desktop processors code-named Zambezi will use socket AM3+ platforms, which will be backwards compatible with the firm's existing AM3 products. While the latter is an advantage for the platform, it may be a disadvantage for eight-core processors based on Bulldozer micro-architecture. In order for AMD’s desktop offering to fully leverage the capabilities of Bulldozer, an enhanced AM3+ socket will be introduced that supports Bulldozer and is backward-compatible with our existing AM3 CPU offerings.

Apparently, it was possible for AMD to make Bulldozer microprocessors compatible with existing AM3+ infrastructure, but in order to do that, the company would have to sacrifice certain important features of the new core. The compatibility with older microprocessors allows AMD to simplify transition to the new micro-architecture and process design since the new AM3+ platform will support inexpensive chips from day one. However, such compatibility also means that AMD Zambezi processors will only support dual-channel memory controller.

AMD Bulldozer-based processor code-named Zambezi will have up to eight cores along with a new TurboCore dynamic acceleration technology.
Thanks to the new micro-architecture the chip promises to be faster than existing AMD products.
Izvor: X-bit Labs
McG je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2010., 22:06   #765
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,280
S obzirom da je power management iz temelja promijenjen drugo se nije moglo ni očekivati.
Dakle, Bulldozer sigurno neide na AM3 ploče, ali sadašnji AM3 procevi idu na novu AM3+ platformu.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2010., 13:41   #766
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Detalji oko nadolazećeg osmerojezgrenog Orochi AM3+ procesora

Advanced Micro Devices on Wednesday displayed a die-shot of the forthcoming central processing unit (CPU) code-named Orochi, which is based on the Bulldozer micro-architecture and will be made using 32nm silicon-on-insulator process technology. The chip will feature eight processing engines, but since it is based on Bulldozer micro-architecture, those cores will be packed into four modules. Every module which will have two independent integer cores (that will share fetch, decode and L2 functionality) with dedicated schedulers, one floating point unit with two 128-bit FMAC pipes with one FP scheduler. The chip will have shared L3 cache, dual-channel DDR3 memory controller and will use HyperTransport 3.1 bus. The Orochi chips will use new AM3+ form-factor and will require brand new platforms.
The image clearly depicts four separate dual-core Bulldozer modules with unified level-two caches, various interfaces (memory, HyperTransport, etc.), rather strangely aligned level-three cache and so on. Besides design and instruction set improvements, Bulldozer, just like the code-named Llano accelerated processing unit (APU), supports advanced power management featuring chip power gating and digital measurements of temperatures. Obviously, the chip will be able to dynamically boost clock-speed when thermal design power allows and multiple cores are not required.
Izvor: X-bit Labs
McG je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2010., 13:48   #767
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Dakle nula bodova za podršku trokanalne memorije na Bulldozeru?
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2010., 13:50   #768
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566