Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.10.2022., 22:10   #1
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Virtualizacija ID kartice

Ljudovi,



Imam pitanje tj problem.
Pred par godina uvalili su nam AKD eID kartice.
Danas se to zove certilia osobni certifikat https://www.certilia.com/.
Stvar je u tome da svaki dokument koji šaljemo, moramo potpisati sa tom ID karticom, svaki državni servis na koji se prikačimo, traži tu us**** ID karticu koja mora biti uključena u računalo preko USB čitača da bi nas pustilo unutra.
I to nije problem kada karticu dijeli 1-2 osobe, ali nas ima 7,svaki dan se šalju i skidaju desetine,a ponekad i stotine dokumenata i sada smo već došli do faze da čekamo i režimo jedni na druge kada će tko biti gotov sa korištenjem kartice, što znači da gubimo vrijeme i novac.

Zvali AKD, oni naravno ne žele izdati još jednu karticu, jer tko zna tko bi mogao je koristiti


Moje pitanje je sljedeće, postoji li neki način\program da tu famoznu karticu preko usba čitača stavimo priključeno u jedno računalo, ili server, i na neki način omogućimo svim ostalim korisnicima da svatko na svom računalu može potpisivati dokumente sa tim certifikatom, odnosno spajati se na državne servise bez potrebe da se panično trči po uredu i premješta kartica iz jednog računala u drugo?
Znači neka varijanta remote desktopa, ali gdje svaki korisnik ima svoj ekran koji se ne miješa sa ekranom drugog korisnika?


Nadam se da sam uspio pojasniti problem.....



unaprijed hvala
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2022., 23:28   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Čisto sumnjam da će ta "nazovimo je sad share" varijanta raditi.

Možda ti se prijedlog neće sviđati :_fiju_:
Reorganiziraj te se da jedno radno mjesto potpisuje i šalje dokumente kamo već treba.

Preduvjet je da na to rm dođe gotov dokument (bez da se još "dorađuje"),
tada potpis + slanje ide glatko.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2022., 06:04   #3
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Meni to nema nikakvog smisla, dijeliti osobni certifikat. Nije AKD bez razloga odbio izdati duplikat, to je otprilike kao da dvije osobe koriste identičnu osobnu iskaznicu.
Svatko bi trebao imati svoju karticu, košta 240kn za 3 godine
To je 560kn godišnje za vas 7
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 07:55   #4
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Čisto sumnjam da će ta "nazovimo je sad share" varijanta raditi.

Možda ti se prijedlog neće sviđati :_fiju_:
Reorganiziraj te se da jedno radno mjesto potpisuje i šalje dokumente kamo već treba.

Preduvjet je da na to rm dođe gotov dokument (bez da se još "dorađuje"),
tada potpis + slanje ide glatko.

Pokušali smo i tako, ali opet ne ide.
Npr prošli petak je u e komunikaciji bilo oko 100 komada pošte, tajnica je skidala 3 sata u komadu poštu, i za to vrijeme nitko ništa nije mogao potpisivati niti uploadati.




Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Meni to nema nikakvog smisla, dijeliti osobni certifikat. Nije AKD bez razloga odbio izdati duplikat, to je otprilike kao da dvije osobe koriste identičnu osobnu iskaznicu.
Svatko bi trebao imati svoju karticu, košta 240kn za 3 godine
To je 560kn godišnje za vas 7

Da je tako jednostavno, davno bi svakome kupili certifikat i amen.
Međutim dobivanje certifikata je uvjetovano godinama staža, članstvom u komori, položenim stručnim ispitima, i slično.
Dakle, možemo mi svakome od zaposlenih kupiti certifikat, ali taj certifikat nema nikakve pravne snage, niti bi dokumenti potpisani sa njime bili valjani, niti bi mogli pristupati servisima koji nama trebaju jer su ti servisi vezani za OIB

Zadnje izmijenjeno od: Colop. 28.10.2022. u 08:00.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 08:02   #5
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Nema drugog rješenja osim dodatne kartice. Znači, ne duplikata nego baš dodatne, to AKD izdaje bez problema nakon one uobičajene procedure, zahtjev i sve ostalo...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 10:20   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Možda se varam, ali koliko znam, sve ove nove osobne imaju čip na sebi i mogu se koristiti za digitalno potpisivanje dokumenata. Nažalost, ne znam koja je razlika između njih i tih od AKD-a.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 10:22   #7
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Pa ocito nije stvar bilo koje kartice nego kartice specificne osobe koja ima odredena prava i tezinu u komori za baratanje dokumentima.
__________________
prileee je online   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 11:07   #8
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Nema drugog rješenja osim dodatne kartice. Znači, ne duplikata nego baš dodatne, to AKD izdaje bez problema nakon one uobičajene procedure, zahtjev i sve ostalo...
Pitali smo ih, ali ne izdaju.





Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Možda se varam, ali koliko znam, sve ove nove osobne imaju čip na sebi i mogu se koristiti za digitalno potpisivanje dokumenata. Nažalost, ne znam koja je razlika između njih i tih od AKD-a.
I jedne i druge proizvodi AKD. Sa osobnim iskaznicama se može ući na dio servisa koji su nam potrebni, ali je problematičan digitalni potpis.




Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Pa ocito nije stvar bilo koje kartice nego kartice specificne osobe koja ima odredena prava i tezinu u komori za baratanje dokumentima.

Točno to. Zato i je moje pitanje išlo u smjeru jel se može "klonirati" ili nparaviti nekakvu kopiju na našem lokalnom serveru, i da više ljudi može istodobno biti spojeno na nju.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 11:18   #9
ti.le
[CTN]Mr.Ti
Moj komp
 
ti.le's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: SZ HR
Postovi: 539
Znači, sada dokumente "potpisuju" osobe koje nemaju prave ovlasti za to, sa tuđom karticom? Da "nabavite" više ljudi sa potrebnim kvalifikacijama?
__________________
CPU: Ryzen 7 5700G / Noctua D15S; MBO: MSI B550 Tomahawk; RAM:Corsair Vengeance 2x16 3200MHz; GPU: XFX Merc 319 RX 6900 XT; HDD: 1. Samsung 970EVO 256 GB; 2. Crucial P2 500GB; PSU: EVGA Supernova G2 750; CASE: NZXT H440 White; MONITOR: Asus MG279Q; KEYBOARD: Roccat Vulcan 100; MOUSE: Razer ViperMini @ SteelSeries QCK mass; HEADPHONES: Kingston HyperX Cloud (I) - Superlux HD-681 EVO
ti.le je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 11:27   #10
IHrvojeI
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
IHrvojeI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Pag
Postovi: 1,164
Bubnut ću pa možda i ostanem živ.. A jel možete sa tom, ajmo reć, glavnom karticom dodijelit ovlaštenja drugim karticama pa da sve mogu sve? O kojim servisima pričamo?
__________________
Hvalite me usta moja...: 1,2,3,4,5,6,7,8,9...
IHrvojeI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2022., 11:37   #11
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor ti.le Pregled postova
Znači, sada dokumente "potpisuju" osobe koje nemaju prave ovlasti za to, sa tuđom karticom? Da "nabavite" više ljudi sa potrebnim kvalifikacijama?

Imamo dovoljno ljudi sa potrebnim kvalifikacijama i još dvije dodatne id kartice osoba sa adekvatnim kvalifikacijama, problem je što sustav kojeg je napravila država ne dopušta da na istom predmetu/projektu može koristiti više potpisnih certifikata od različitih osoba,nego dopušta korištenje samo jednog potpisnog certifikata.
Da pojednostavim obrazloženje, kada se otvara novi projekt / predmet on se veže uz OIB korisnika kartice, i jedino njegova kartica otvara projekt/predmet i jedino se njegova kartica smije tu koristiti.

Sustav ne dopušta da se stavi više od jednog OIB-a/ kartice.



I prije nego netko postavi iduće logično pitanje, zbog potpisanih ugovora ne možemo razdjeliti workload na te dvije dodatne kartice, nego mora ići sve na tu jednu karticu.




Citiraj:
Autor IHrvojeI Pregled postova
Bubnut ću pa možda i ostanem živ.. A jel možete sa tom, ajmo reć, glavnom karticom dodijelit ovlaštenja drugim karticama pa da sve mogu sve? O kojim servisima pričamo?

Ne može nažalost. Tj za nuždu možeš dati drugome ovlaštenje da uđe u sandučić e-komunikacije kao opunomoćenik, ali ne postoji mogućnosti davanja potpisa.
E komunikacija, ZIS,E katastar, E zemljišnik.
Colop je offline   Reply With Quote