Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.05.2014., 09:29   #1
STmateo
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Split
Postovi: 17
Spajanje TV, HDD, printer...

Pozdrav,

radim kucnu mrezu, tj. radit cu je, pa imam par pitanja jer zelim napravit sve to kako treba.

Na slici je skica nekakva


Da pojasnim sta zelim:
- Da je TV (smart) spojen s routerom i da preko njega mogu pristupiti diskovima i streamati filmove s diskova na TV.
- Bilo bi dobro da su svi uredjaji DLNA kompaktibilni.
- ROUTER (switch) mora biti 1Mbps (Gigabit) jer mi je disk koji imam (WD Cloud) te brzine, a jako je spor kad se spoji na obicni router.
- ROUTER mora bit u stanju da se na njega spoji i obicni HDD i da funkcionira kao NAS tj. da mogu tom obicnom disku pristupit preko Laptopa (Wifi) ili preko TVa (LAN).

Od spomenutih uređaja trenutno imam:
- LAPTOP Dell sa mreznom karticom koja ne podrzava nista brze od 100Mbps (Dell wireless card 1703)
- HDD WD Cloud 3TB (NAS) koji se spoji na router i radi 1Gbps
- HDD WD 1.5 TB, USB 2.0
- Printer SAMSUNG (WiFi)


Kupujem:
- TV
- ROUTER
- USB WiFi karticu nekakvu koja bi mi ubrzala prijenos podataka izmedju laptopa i ovog NAS diska.

Router sam gleda OVAJ, slobodno me ispravite ako grijesim.

Sad vas molim za savjet, koji router kupiti (najbitnije), na šta paziti prilikom kupnje TVa jer zelim da mi TV ima mogucnost rada sa routerom i tim diskovima, da moze streamat s laptopa, diskova...

Hvala!

Zadnje izmijenjeno od: STmateo. 10.05.2014. u 13:24.
STmateo je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2014., 00:18   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Uvod ti je dobar, puno je bolje dati šta više podataka a ne da ih udicom treba izvlačiti,
međutim ipak ti fali važan podatak koji ISP / način konekcije.

Po linkanom vidim da "pucaš visoko", svakako uzmi u obzir TL-WR1043ND > http://www.links.hr/?naziv=adsl-rout...kl=053.524.053
pogotovo ako ga dobiješ po povoljnijoj cijeni i ako nađeš / dobiješ ovu stariju verziju kao na slici.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.05.2014., 06:39   #3
STmateo
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Split
Postovi: 17
ISP je sada Iskon, dali su mi onaj njihov router (bijeli zyxel) + ona kutija za IskonTV sta se spaja na router.
Ali zanima me i situacija s Bnetom jer cu se uskoro seliti pa ce mi u novom stanu bit Bnet, a onda je drugacija situacija mislim...

Ovaj router koji sam napisa sam izabra jer sam ovih dana cita svasta po netu (ne razumim se bas u wireless, LAN i sl, pa sam se mora malo informirat) i onda sam zakljucia da mi je bolje kupit to i ne sekirat se o tome ubuduce.
Ima tu dual band opciju, gigabitnu brzinu, mogucnost spajanja diskova na USB, torrent manager je isto odlicna stvar jer ne moram imat upaljen laptop stalno i pazit da ga neko ne ugasi
STmateo je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2014., 13:56   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
U oba slućaja će ti igrati jedan od ta dva uređaja,
za Iskon moli / traži da ti na postojećem internet konekciju u zyxel - u prebace u Bridge mode i ugase wireless + trebaš imati user / pass za PPPoE konekciju koju podesiš u novom routeru,
za Bnet uzmeš najjednostavniji modem (nebitno hoće li biti i sa VoIp - om za tel.) + novi router, samo tada wan podesiš u Dynamic IP mod.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2014., 14:42   #5
STmateo
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Split
Postovi: 17
OK, znaci router je dobar. Hvala na odgovoru

sad me zanima situacija s TVom koji treba bit u stanju pristupit HDDu preko Wi-Fi.
- Jel bilo koji smart TV to moze? Nisam ima iskustva sa smart TV, ali mislim da bi trebalo ic bez problema.
- Jel bi bilo dobro gledat da svi uredjaji podrzavaju DLNA? Cita sam nesto o tome, ali ne znam jel to uopce bitna stavka...

Sto se tice laptopa, tu nema pomoci sta se tice brzine LANa (max 100mbps), ali me zanima moze li se prijenos preko WiFi ubrzat ikako, kupnjom nekog WiFi adaptera koji moze komunicirat s routerom brze od 150Mpbs (znam da je 150Mbps samo teoretska brzina i da ne moze nikad bit toliko,...)
STmateo je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2014., 16:37   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Znaš koja je najbolja bežična / wireless veza ? Žična
Nemoj biti ljen (bez uvrede ) i provuci lan kabel od routera do tv - a, time si zaobišao mali miljonček problema,
nema svaki smart tv već ugrađen wifi a slučajno / namjerno samo određeni rade sa tom i tom telkom, pisli smo o tome na forumu.

Podrška za DLNA ti treba ako ćeš preko te tehnologije pristupati multimediji.

Za lap imaš ove opcije na raspolaganju:
- ako ti je 100 Mb žica presporo možeš nabaviti ovako nešto > https://www.hgshop.hr/artikl.aspx?lid=185007
usb > Gb lan adapter
- za wireless (Dell 1703), po komentarima na netu vidim "da nije neka sreća" > dosta sporija u usporedbi sa drugima u istim uvjetima, ...
vidi ovo i sl. > http://en.community.dell.com/support.../19476633.aspx
a) nabaviti drugu odgovarajuću i zamjeniti tu internu karticu, nisi precizno naveo model laptopa pa trebaš provjeriti koja i kakva može raditi u tom modelu
b) opet ići na vanjsko usb rješenje, izbor je tu velik i svakakav a pogoditi "ono pravo" nije lak zadatak, samo kao primjeri:
http://www.nabava.net/bezicni-adapte...0mbps__3846471
http://www.nabava.net/bezicni-adapte...-5dbi__3846751
http://www.nabava.net/bezicni-adapte...0mbps__3846511
...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2014., 16:52   #7
STmateo
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Split
Postovi: 17
Ovaj adapter USB->LAN sam vec nasa, to cu si narucit.

TV ce bit zicno spojen s routerom sigurno, ali eto, racunam na bezicno u slucaju da pozelim nesto streamat s laptopa, mobitela... ma zapravo zelim prevenciju nekog problema u buducnosti kojeg sad ne mogu predvidit

Za laptop cu narucit ovu Wireless karticu sta se spominje na DELL forumu, meni je ista ovakvih dimenzija.

Sto se tice DLNA, ja sam svatia da je to nekakav propis i standardi, ne tehnologija... morat cu se jos malo pozabavit time po internetu. Na laptopu mi je bila naljepnica DLNA, na NAS disku isto, na kutiji od mobitela... a vidit cu jos u cemu je stvar... a mislim da sam dobia odgovore na sva pitanja osim toga.

Hvala Nikky
STmateo je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2014., 19:43   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Nema na čemu
Za zamjensku wireless karticu, prije kupovine / naruđbe obavezno provjeri koje se sve ugrađuju u tvoj model laptopa. Kvaka je u tome šta ponekad rade samo "odobrani" modeli.
Obično pašu iz nekog drugog modela laptopa a istog proizvođača (Dell).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2014., 20:07   #9
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
Nabavkom dobre USB wifi kartice s vlastitom antenom se izbjegavaju zamke s kompatibilnosti, koje su prisutne pri zamjeni originalno ugradjene kartice.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na