Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.09.2010., 08:50   #1
Lenovo
Premium
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Split
Postovi: 79
Q: Rezolucija kod prijenosnika i 1366x768

Lijepi pozdrav svima,
odlučio sam kupiti novo prijenosno računalo i neugodno me iznenadila spoznaja da je teško kupiti računalo sa srednjom rezolucijom koja nije 1366x768 za 15in. Naime, prije se za 6000 - 7000 kn moglo birati desetke modela koji imaju 1680 rezoluciju za 15.4". Sada želim kupiti 15.6" (iili 15.4"), međutim osim HP-ovih Probookova na koje je defaultna garancija ohrabrujućih 12 mjeseci (Toshiba daje više na svoje najjeftinije modele), postoji svega par Latitudeova i T510-ki.

Kako ne pratim razvoj tehnologije molim vas da me netko uputi ukoliko rezolucija više nije bitna veličina zbog nekog tehničkog dostignuća. Primijetio sam da nije samo stvar da su kod nas u Hrvatskoj gotovo svi 15in laptopi s tom 1366x768 720p HD rezolucijom, već da je ista situacija i vani.
Unaprijed hvala
Lenovo je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2010., 13:56   #2
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,449
Rezolucija 1366x768 za 15.6" je optimalna. Veća reza od te na 15.6" ekranu nebi bila dobra, tj sve bi bilo presitno, meni osobno je i 1366* dosta sitno!
Eto pogledaj na ovom mojem kak izgleda 1366*768

edit
http://forum.pcekspert.com/showthrea...t=45654&page=8

Zadnje izmijenjeno od: Bravo. 19.09.2010. u 14:35.
Bravo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.09.2010., 14:16   #3
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
link je fake.
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2010., 18:03   #4
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor Bravo Pregled postova
Rezolucija 1366x768 za 15.6" je optimalna. Veća reza od te na 15.6" ekranu nebi bila dobra, tj sve bi bilo presitno, meni osobno je i 1366* dosta sitno!
Eto pogledaj na ovom mojem kak izgleda 1366*768

edit
http://forum.pcekspert.com/showthrea...t=45654&page=8
jesi ti ikada radio na 1680x1050 15.4'' laptopu? 768 visine ti je na tolikom monitoru previse?

za autora threada:
najvjerojatnije je stvar love, odnosno 1366x768 displayevi su puno jeftiniji
meni je takodjer puno ugodnija 1680x1050 rezolucija ali situacija je takva kakva je nazalost
hash je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2010., 23:36   #5
orson
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 120
Proizvođači nemilice štede na svakom koraku pa su i ekrani platili dio cijene. Izrađuje se ono što se može prodati u najvećim količinama, a broj ljudi koji bi htio 1680x1050 na 15.4" je, ukupno gledano, beznačajan (ne samo u HR). Zato je i ponuda takvih modela sve siromašnija.

Općenito, kvaliteta ekrana na prijenosnicima je na niskim granama. Prevladavaju oni s lošom reprodukcijom boja, smiješnim kutevima gledanja i nekakvom prosječnom rezolucijom. Bolje bi prošli kao ogledala! Čeka se OLED...
orson je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2010., 23:54   #6
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Mislim da tu više igra ulogu marketing jer ljudi čim vide 16:9, HD Ready i slične gluposti, odmah padnu na foru da je to super cool leptop. Još kad lik nakrka 16 toolbara u Internet Explorer, pravo je zadovoljstvo surfati na takvom ekranu. Imamo sreće pa nisu odabrali neku manju rezu za HD Ready standard.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2010., 14:15   #7
Agnus
ređistred juzer
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Karlovac
Postovi: 40
osobno sam mišljenja da je za 15.x" optimalna rezolucija 1400x1050 u standard i 1440x900 u wide izvedbi.
1680 mi se čini presitna za 15.x", ali na 17" i više je taman

npr. kod mene na 12" je 1400x1050 i za mrvicu je presitna, ali opet jako korisna u odnosu na npr. 1024x768 koja je realno minimum za išta, ali za ozbiljniji rad fali mjesta
Agnus je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2010., 22:04   #8
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor Lenovo Pregled postova
sa srednjom rezolucijom koja nije 1366x768 za 15in
Sjekiranje matrica je do sada nazalost vise imalo $ razloga od onih ciljanijih u promisljanju rada korisnika. Sigurno da odrede neke smjernice, ali ovako brza i nazalost potrosna kategorija je ipak na meti brzog eksploatiranja.

No na tragu prijasnjih pisanja, te inzistiranja da je ostrina na LCD-ima varljiva kad se pocne previse buljiti u ekran koji je garderobom usao u broj manji... i dalje stoji!

Zao mi je ko psu sto nisam bio u prilici snimiti 3Sat izvrstan prilog koji je bas na istom tragu isao reportazom unutar nekog IT priloga. US trziste uz znaci 10x kapacitativniju ponudu modela i isli su po kategorijama zanimanja: desktop kucni korisnici, pa do CAD-ovaca, graficara do med. prikaza. Mislim da je to bio termin taman nakon "Nano" stalne emisije. Uglavnom preko 70% (!) korisnika ima nacet vid znatno iznad toga svaki drugi korisnik ce u narednim godinama poceti imati neki simptomaticni razvoj koji ce ga dovesti u poset okulistu.

Zdrav razum optika ponavlja da neupitno vrhunska ostrina LCD (naspram vecine CRT-aša) daje neku vrstu laznog komplimenta nasim ocima kad radimo na monitorima koji su nazivno prerasli svoju rezoluciju. Stvar dodatno otezava sto skokom na skuplje 15/17" modele ide i bolja kvaliteta (nije kod svakog, ali ipak...) ekrana, pa to dodatno daje krila korisniku kako mu je sve super.

Moja prica je šuplja prica za nekoga tko ima kriticnu potrebu omoguciti, za tocno precizan posao, sto je moguce vecu prenosnu povrsinu. Ali za najveci broj "masina za sve" korisnika, to jednostavno nije potrebno. Brzina koju mozemo dobiti za nikad manje novaca i MM sposobnosti koji prate performanse, tjeraju nas u "potrebu" da svugdje "moramo" imati HD 1920x1080 laptope, ili sto je blize nagurano tim brojkama - taman da se radi 13" LCD-u, jer font je oštar kao britva i tu se ne'mere faliti.

Bas sam neki dan vidio ovog HP-jca i konstatirao da je savrsen za najveci broj korisnika. Dapace, prenosni ideal! Ekran za klasu vise nego pristojan i fenomenalna numericka koje su magnet u mom slucaju. Bas zato sam uvijek pucao na 17" radje nego na broj manje.

Tako da tebi 1366x768 uopce ne treba biti mala reza ako se radi o normalnoj potrebi unosa teksta, webanja i "zabava u hodu" popratnih aktivnosti. Dapce, tvoj vid ce ti biti jako zahvalan na tome i mozda nikad ne zavrsis u spomenutoj 3Sat kategoriji.

I opet, moram ponoviti za nekog mladolikog forumasa - koji ce mi sad poslati Doom-ovski projektil zgrazanja, jer eto, njemu je to savrseno i kaj to pricam - da mi je vid jos uvijek sokolovski, ali takav zelim da mi ostane sto je moguce duze!

Cuvati vid kao, kao sto ce Domy_os od sada cuvati se Samsung diskova

1680×1050 pa na vise (od 15" i 17") su vrlo seksipilne reze koje nesumnjivo cine nebo i zemlju po kolicni radne povrsine, ali nesumnjivo (gledajuci realno po sebi) cine pocetak naprezanja u lose osvjetljenoj prostoriji ili jos losijem polozaju pri radu.

Sve ovo spada u kategoriju kumulativnih ucinaka i pocinje se naplacivati tek nakon duzeg vremena. Za one koji i dalje forsiraju Hulk boxerice nakon prestanka seruma, neka barem godisnje provjeravaju svoj vid, pa ce na vrijeme shvatiti da se uvijek prekida kad je najsladje

Mozda su takvim korisnicima 1366x (15") ili 1440x (17") alkoholicarsko humanitarne reze, ali ja imam samo jedan par ociju. A time bi se trebala voditi vecina korisnika koja ima dom, kupaonu i krevet za spavanje. Maknemo li MM razmazenost iz price, vidimo da smo toliko godina radili i zivili bez problema na 1024×768 i da nam treba puno manje nego sto mislimo.

Koliko je ljudi koncerata odrzalo uz jednog jedinog Stacy-a, i toliko godina i bio im je dovoljan. Cak i Žarku uz 10 osvijetljenih nebodera.



Za dvije generacije prije danasnjih Widera, sada mogu sa sigurnoscu reci da mi nisu porobili vid. Ali tek za 10 cu vidjeti kakvo ce biti stanje uz sadasnju ergelu. Zato necu pretjerivati i radije nosim dodatni 19" LCD u torbi, kao sto radi i Syss

Toliko

888
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Jelc. 10.12.2012. u 21:55.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2010., 23:36   #9
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
moze neka referenca?
hash je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2010., 20:39   #10
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
moze neka referenca?
Referencu na sto? U slucaju da komentar ide meni.
Visage je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.09.2010., 21:21   #11
Lenovo
Premium
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Split
Postovi: 79
Zdravo Visage i hvala ti na komentaru. Kako bismo mogli shvatiti o čemu pričaš predlažem da daš koji link u kojemu je vidljivo kako rezolucija u ovisnosti o veličini ekrana sa svojom oštrinom negativno utječe na vid. O negativnom utjecaju oštrine (visoke rezolucije) prvi puta čujem i volio bih doznati više.
Molim te napiši koja je po tebi optimalna rezolucija za 15.6" ekran.

Koja je po tebi optimalna dimenzija ekrana i rezolucija koja ide uz nju?

PS: Oba posljednja pitanja se odnose na korisnika vulgaris, nekoga kome ekran treba samo za normalno gledanje weba i čitanje mailova. Nekada si na 14.1" na 1024x rezolucijom doista mogao kvalitetno raditi i ništa ti nije smetalo (meni nije). Ali danas nažalost to nije slučaj ni za pregled web stranica; napravljene su s više sadržaja, browseri ponekad imaju toolbar, a kad moram u webmailu skrolati lijevo desno, gore i dolje da bih pročitao mail nisam siguran da uopće želim raditi na takvom ekranu.
Lenovo je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2010., 10:45   #12
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
ja koristim 1366x768 godinu dana i meni je ok na tu veličinu 15.6 sve drugo je čoravljenje, da znam mogu se povečati slova ali onda rađe veću rezu na većoj dijagonali ali onda tipa 18.4 je upitno za češče prenošenje, može se ali fakat veliko
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2010., 18:47   #13
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Referencu na sto? U slucaju da komentar ide meni.
@Lenovo je u prvom dijelu svoga posta ljepo rekao ono sto sam mislio

sto je to 'nacinjanje vida' ? sto znaci 'posjet okulistu' ?

pitam te to jer otkad se sluzim kompom, a to je nesto vise od 10 godina preferiram sitniji prikaz i nemam apsolutno nikakvih problema s vidom, bar ne primjetnih, dioptrija mi je 0,25/0,5 (ne znam plus il minus, ali kratkovidan sam) otkad sam prvi put bio kod okulista u osnovnoj skoli i tako stoji kuc-kuc
hash je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2010., 14:33   #14
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
8

Isprika, ali nekako mi ovo stalno ostaje za "kasnije" pa da konacno odgovorim.


Citiraj:
Autor hash Pregled postova
sto je to 'nacinjanje vida' ? sto znaci 'posjet okulistu' ?
Sve posljedice koje su neminovne kod pretjeranog ili kontinuiranog naprezanja najvrednijeg instrumenta. A najdosadnije su one, u kojoj svoje okulare moras posebno tretirati zbog razlicitog individualnog stanja

Nisam obavezno protiv wsxga, ako je to pokretni stroj, koji nema neku veliku satnicu dnevnog koristenja. Ili nije izvor kontinuiranog unosa ili citanja teksta! Dapace, pa nitko ne voli sto vecu ekransku povrsinu od mene.

Imam prijateljicu koja prevodi emisije i kupila je primarni stoj za visesatno dnevno pisanje. Neki wsxga Dell sa "CAD" rezom, jer to im je bila preporuka. Za nekoliko mjeseci kaze da se previse napreze i da to nema smisla. Pa je pocela dodavati neki Benq 22" LCD i preporodila se. Nebo i zemlja kaze a i dalje ima koristi od Dell prikaza. Samo ne za dugotrajni unost teksta i citanja kao najveceg ceha za oci.

Drugi frend je radi shematike, te uzeo neko ulješuru isto da mu stane sto vise informacija. Ima oko sebe mjesta za 10 masina. Ali eto... za koju godinu je postao dalekovidna sovuljaga koja kad bi prinjela lemilicu, trebao je po nekoliko sekundi da fokusira vid ili povecalom odmori fokus. Samo da vidi sitne dijelove kako treba. Opcenito na takvim monitorima imas tendenciju biti dalekovidna sovuljaga. A gdje je jos neadekvatno ili nedovoljno osvjetljenje problematika? Jer ovaj je prakticki u polumraku dnevno radio.

Treba male predmete uzeti u ruku i na manje od 10-tak cm gledati sitne teksture. Veliki broj ljudi ce morati znatno udaljiti objekt u daljinu da ga moze fokusirati u maksimumu kvalitete informacije. Probajte, pa iskreno konstatirajte dal ste medju njima. A mozete i dalje glatko preci generalne provjere vida. Samo, kvaliteta vida je puno vise od toga, zar ne? No dobro, ovo su nezahvalne teme jer vecinu nervira upitnost navika, ili zelje za vecim. Pa necu dalje dosadjivati.

Citiraj:
Autor hash Pregled postova
pitam te to jer otkad se sluzim kompom, a to je nesto vise od 10 godina preferiram sitniji prikaz i nemam apsolutno nikakvih problema s vidom, bar ne primjetnih, dioptrija mi je 0,25/0,5 (ne znam plus il minus, ali kratkovidan sam) otkad sam prvi put bio kod okulista u osnovnoj skoli i tako stoji kuc-kuc
Ne mozemo na tome graditi ideal. I moj deda je debelo presao 90-te kao od sale, paleci jednu za drugom bez jednog stiska ruke pulmologu ili *.logu R branše. Samo, mozemo li na tome graditi preventivnu logiku? Ili cemo se tjesiti da on nije tip koji uvlaci, ili, da je imao srecu, ili Gen X koji je svemu zasluzan. I hoce li netko zahvaliti tom genu dok je pasivno puseci u njegovom drustvu zaradio nesto trece?

Poanta je da zelis zadrzati stabilno stanje sto je moguce duze, ili, vratiti se na starnu poziciju maratona bez minusa ili pluseva.

Uzmi logiku resursa i onda se lampica zdravog razuma uvijek upali: IT kramu mozemo uvijek promijeniti. No znalac ce bez problema napregnuti svoju konfu iznad defaulta, a po potrebi i znatno iznad toga i ne riskirati da ima nekoliko zadovoljnih PCE vlasnika. Ali, aluzija da mozda nesto mora mijenjati kao posljedicu zahvata nije uzasna - jer se moze mijenjati. Resurse najvrednijih instrumenata koje koristis svaki dan, i koje ne mozes mijenjati, zasigurno ne mozes takvom lakocom rangirati. Ako je tako, onda najvrednije vozis na pola resursa ili ne previse daleko od toga.

Meni za vid jednostavno ne treba zdravija preventiva od spomenute, pa ce zato i izbor LCD-a ici vodjen takvim razmisljanjem. Cak i ako mi se javi kontrolor leta koji ima doma WQUXGA 17" laptop i sve vidi "perfektno" citati


Citiraj:
Autor Lenovo Pregled postova
Kako bismo mogli shvatiti o čemu pričaš predlažem da daš koji link u kojemu je vidljivo kako rezolucija u ovisnosti o veličini ekrana sa svojom oštrinom
Nazalost, ne postoji takav sveobuhvatan link. Posebno ne za kumulativne ucinke na zdravlje. Ni za puno 'toksicnije' i opasnije stvari + jos je previse rano kao sto sam prije napisao. Morat ces se voditi dobrim razumom i jednakom dozom opreznosti.

Citiraj:
Autor Lenovo Pregled postova
Molim te napiši koja je po tebi optimalna rezolucija za 15.6" ekran.
Nije mi zelja bila lenjirati pretencioznim pricama sto je za nekoga najbolje. To je moj/tvoj/nas izbor. Ali evo bas zahvalnog primjera "par potpisa" iznad, baci pogled na Domy_os laptope. Preventivno pravi izbor. Mozda je razlog bio povoljnosti radi ili kombinacija stvari? Nemam pojma, ali on je na dvije razlicite rezolucije, upravo zavrsio na dva najbolja izbora za odmor ociju.


Citiraj:
Autor Lenovo Pregled postova
PS: Oba posljednja pitanja se odnose na korisnika vulgaris, nekoga kome ekran treba samo za normalno gledanje weba i čitanje mailova. Nekada si na 14.1" na 1024x rezolucijom doista mogao kvalitetno raditi i ništa ti nije smetalo (meni nije).
Upravo takvima sam i adresirao upozorenje na razboritost. Recimo ponovo gornji primjer Domy_os-a, pokazuje da svi imamo neke desktop konfiguracije i radno/prenosne/zabavne prenosnike. Znaci generalna vecina koja ima slicne masine, ne ovisi toliko o laptopu kao primarnom stroju, pa time su daleko umanjeni u ovoj prici.

Mene recimo zanima sve veci rastuci broj koji je mozda i 50% (mozda sam i malo napisao?) presao vlasnika, koji za prvo racunalo biraju iskljucivo laptop! Ne mozes ih kriviti.

Posebno kad im je to prvi ulazak u svijet koristenja. Atraktivniji, prenosni i jos uz fanfare snage, glatko dostatni da zamjene teske i dosadne kucne PC-e. I koliko ce ih uzeti upravo nekog golijata kojim zele pokriti sto veci luksuz radne povrsine? E takva skupina koja ce ciljano koristiti te rezolucije kao jedini izvor rada... tesko ce me netko uvjeriti da nisu zlatni kandidati za boljku ove teme.


Citiraj:
Autor Lenovo Pregled postova
Koja je po tebi optimalna dimenzija ekrana i rezolucija koja ide uz nju?
Ako ti je to jedini i glavni stroj u kuci, onda upravo spomenute Domy reze. Ako nija takva prica u pitanju, i nije veliki unos ili citanje/obrada... onda je wsxga rado vidjen gost i preporuka.

Citiraj:
Autor Lenovo Pregled postova
PS: Oba posljednja pitanja se odnose na korisnika vulgaris, nekoga kome ekran treba samo za normalno gledanje weba i čitanje mailova. Nekada si na 14.1" na 1024x rezolucijom doista mogao kvalitetno raditi i ništa ti nije smetalo (meni nije). Ali danas nažalost to nije slučaj ni za pregled web stranica; napravljene su s više sadržaja, browseri ponekad imaju toolbar, a kad moram u webmailu skrolati lijevo desno, gore i dolje da bih pročitao mail nisam siguran da uopće želim raditi na takvom ekranu.
Pogledaj na moj prosjek tabova i prozora. Svejedno na kojoj sam velicini monitora ili masini :



Krvozedno po memoriju i stabilnost kad je FF previse papao MM-edije, PDF-ova i slicnih usporivaca nategnuo na rubu svojih resursa. Netscape je prvi imao 4 odvojena prozora (6 ili 8 uz mod) pa se to mnogima cinilo kao neiskoristivo. Ali danas, tapetarimo tab-ove kao od sale. Zato sto mozemo. Pase mi, korisno je, ali isto tako znam da sam pretjerao i da je to vise zasicenje nego nesto bez cega zbilja ne bi mogli u nekom razumnijem obimu. Tako da ne trebas biti browser asketa, ali ako malo prilagodis sucelje svojim gabaritima prenosnika, vidjet ces da se moze ugodno raditi.

Za kraj, jedna od najstarijih pisanih vjezbi za odrzavanje dobrog vida, koju stavih da bude pri ruci za umorne monitorske oci vrlog PCE citaca : Gimnastika za okulare

Uz nase "rodjake" majmune (pretrazite materiju) i mi imamo gen za ponovni popravak vida, koji uz redovitu vjezbu i prevenciju, moze vratiti stvari na vrlo dobar start, ili barem na ugodnu blizinu.
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Jelc. 10.12.2012. u 21:57.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2010., 08:12   #15
taip@n
Master of the VCR
Moj komp
 
taip@n's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 340
cijena je krucijalni element pitanja koje je autor teme postavio. sirovina iz koje se reže matrica je puno skuplja kad ima veću rezoluciju, teže ju je za proizvesti...

a što se tiče ostalih rasprava u ovom threadu, ja znam o čemu Visage govori jer sjedim za kompom cijeli svoj radni vijek (puno više od 10 godina) i došao sam u godine kad čovjek stvarno počinje osjetiti te probleme.

mlađim ljudima je to teško objasniti, jer njihove oči su gipke, one ne trebaju vrijeme adaptacije za promjenu fokusa kao oči nekog 45-godišnjaka... mlađim ljudima je sasvim normalno i neprimjetno gledati u sitnu rezoluciju na ekranu, skrenuti pogled na nekog tko je ušao u sobu i onda opet vratiti pogled na sitna slova na ekranu. i stoga oni ne mogu shvatiti o čemu Visage govori.

i meni je ta promjena fokusa bila neprimjetna do prije 2-3 godine a sada ne znam bih li skinuo naočale dok sjedim za kompom ili ih ostavio... udaljenost na kojoj cijeli život držim monitor mi je odjednom postala ni tu, ni tamo ...
__________________
♦ As i was going up the stair ♦ I met a man who wasn't there ♦ He wasn't there again today! ♦ I wish, I wish he'd stay away.♦
taip@n je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2010., 08:51   #16
housel
aka Sizif
Moj komp
 
housel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: požega
Postovi: 581
Bravo, mislim na isto no teško da bi se tako dobro izrazio kao ti. Nemam 40 i kusur godina, imam 25 no ljudi oko mene imaju kao i ti i imaju iste probleme. Sve do nedavno mi nije bilo jasno zašto je moja majka sebi za ured uzela 4:3 20' monitor sa 1280x1024 rezom.
Ja osobno imam 21,6 16:9 monitor sa 1920x1080 rezom i trenutno me ne smeta što je sve malo, čak mi i odgovara jer imam veću radnu površinu, stanu mi taman 2 prozora od kojih u jednom radim a u drugom gledam promjene. Ozbilno sam počeo razmišljati o nabavci još jednog monitora tako da mogu povećati prikaz tj. smanjiti rezu.
Prevelika rezolucija umara nakon dugog gledanja u monitor
housel je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na