Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.09.2009., 00:13   #1
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Problem s paljenjem računala, vjerojatno napajanje

Pozdrav!

Evo sestra mi je igrala GTA IV i računalo se odjednom samo ugasilo i više se nije dalo upaliti sve dok nisam izvukao kabel od napajanja i ostavio tako pola minute. Zasad je sve ok i nije se ponovilo, ali ne znam što će biti sutra. Najgore je kad se takvi hardverski problemi dogode za vikend, za popizdit.

Uglavnom, sumnjao bih na napajanje da to nije Corsair VX 450W star dva tjedna. Drži trenutno ovu konfiguraciju:

AMD Phenom II X2 550BE na stock frekvi
Asrock A780GMH/128 matična
4 GB Kingmax DDR2 1066MHz ram
Gainward Geforce GTX 275 GS (nije ocano, ali radi na nesto visim frekvama jer je GS)
WD 1TB Green
LiteOn sata prža

Ne znam, trebao bi to sve Corsair držat bez beda, nije valjda da sam dobio neki sfušani u startu? :/

Ne da mi se pokušavat ponovo prouzročit taj problem jer je GTA IV naporan dozlaboga, popizdim čim ulazim u njega. Igrao sam Batman: Arkham Asylum nakon toga i nema problema, nije se restartao.
Problem mi je sto mi komp treba za posao, a kad bi htio mijenjati napajanje morao bih ga slati u ZG u ADM, pa bi bio bez napajanja sigurno tjedan dana. Moram biti siguran da je to to. Uglavnom, ovo je prvi put da se to desilo. Nesto mi se BSODo GTA IV dok sam se zezao s dodatnim jezgrama na procu, ali sad je bio na dve i dosad je uvijek radio. :/
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 00:42   #2
Berax0r
Registered User
 
Berax0r's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 623
Pa gledaj 450 W, na tu jaku konfu... hmm neznam baš. Imaš šta OC-ano? Kako je GTA IV stvarno zahtjevna igra, možda je grafa htjela malo više struje, pa nije dobila i onda se sve odjednom ugasilo. Ja bih svakako mijenjao na bolje (jače napajanje). Probaj zavrtiti kakav 3D Mark test pa javi dali ti ugasi računalo ili nešto slično.
Berax0r je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.09.2009., 01:07   #3
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Nemam nista OCano, osim eto te GS koja po defaultu radi na mrvu visim frekvama. Evo 3D Mark Vantage je prosao bez beda, igrao sam Batman AA sve na max detaljima u 1680x1050 dosta dugo, ne znam. Mislim da je vrijeme da GTA IV odleti s mog računala jednom zauvijek, a napajanje možda kupim nekog Corsaira 550W polovnog.

Čudno mi je što bi taj 450W trebao bez beda držat ovu konfu jer svi kalkulatori kažu da je i više nego dovoljan za takvo što, cjelokupna potrošnja konfe mi ne prelazi preko 350W po njima. Možda sam stvarno dobio neko neispravno napajanje, makar ne vjerujem da se takvo sto desava cesto Corsairu, pa nisam valjda ja bas te srece
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 01:34   #4
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
gle taj 450w MORA drzati tvoju konfu

pogledaj kod mene sta sve drzi seasonic 430w

ja bi provjerio memu i promjenio slotove memi za pocetak, sa time da je gta neoptimizirano govno tako da ono
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 01:55   #5
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
http://forum.pcekspert.com/showthrea...63#post1424863

pa, jesi sve provjerio komponente? isprobao drugo napajanje kojim slucajem?
jer ako ti ovaj corsair ne drzi konfu, onda ga mozes na reklamaciju poslati.

inace nhf, ali ides debelo prebrzo u zakljucke bez razmisljanja. meni i ostatku apsolutno tako svejedno hoces ti ista napraviti, ili ici mjenjati za 1000 fatnog corsa, ali jebiga.........

jesi razmislio mogucnost, da dobijes i imas npr 550w corsaira, a da se problem i dalje pojavljuje? da li ti je uopce pao na pamet?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 02:04   #6
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Jesam, imao bih i dalje taj problem i 550W Corsaira.
To sam postao eto tako, ako se tko javi i ponudi dobre uvjete zamjene, zasto ne? Ionako ne ocekujem da ce se netko javiti. Valjda nisam zauzeo 4 bajta podataka previse tim postom u bazi?

Nemam cime provjerit ispravnost komponenti pa se nadam da se problem vise nece ponoviti vec da je to bila neka kombinacija u BIOSu koja nije dobro sjela (jer imam neki testni bios od Asrocka) te da su se izvlacenjem kablova ispraznili kondenzatori/sto vec i vratio se bios na postavke koje rade (jer sam vidio da su mi se postavke oko napona i mnozitelja vratile s Manual na Auto nakon paljenja).
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 05:01   #7
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Kao prvu stvar, provjeravao bi temp SVIH komponenti unutar case-a putem programcica tipa Everest i RivaTuner (tokom sat-dva igranja).

Dakle redom: Northbridge i Southbridge (prst metodom ako nikako drukcije), VGA i CPU, te na kraju temp napajanja.

BTW odgovorno tvrdim da, kada bi spojili tvoju i moju konfu na tih 450W sve bi radilo BEZ IKAKVIH problema!

Ukoliko je napajanje ispravno fkors ... sto se provjerava multimetrom (naponi na 12/5/3,3V unutar 5%) i prst metodom (temp kucista napajanja do 40-ak °C).

Tvoja konfa u GTA trosi DALEKO manje od 200W.

P.S. ne bi bilo lose kada bi naveo kakvo je kuciste u pitanju i koliko je ventova na njemu.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 05:12   #8
Igneos79
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 328
Yap, mora drzat. Racunaj da igre nenormalno opterecuju sistem, pogotovo gta iv. Napajanje nije, ili je do meme ili do proca. Ako proc nije klokan, ima solidno hladjenje, najvjerojatnije je do meme. Probaj odvrtit memtest jednu noc, bar 7-8 passova, pa ako ima makar jednu gresku, reklamiraj.
Igneos79 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 12:50   #9
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
A ljudi, znam ja da nije do snage napajanja ako je ispravno, samo moram biti siguran da nije. Je li moguće da se zbog bilo koje druge komponente osim napajanja računalo ne može upalit, ali ne ono da neće bootat, već da Power Button ne reagira, nema struje sve dok nisam izvukao kabel iz napajanja, ostavio par sekundi tako te ga vratio.

Inače imam Gigabyte GZ-X1 kućište, u njemu su dva gigabyte case fana i na procu je Arctic Cooling Freezer 64 Pro. Pustio sam malo memtest na desetak minuta, ne dugo jer je bilo kasno, i nije izbacio nikakav error. Morat cu to na duze dok uhvatim vremena.
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 13:17   #10
Delta S4
She`s back...
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 983
Citiraj:
Autor velorien Pregled postova
A ljudi, znam ja da nije do snage napajanja ako je ispravno, samo moram biti siguran da nije. Je li moguće da se zbog bilo koje druge komponente osim napajanja računalo ne može upalit, ali ne ono da neće bootat, već da Power Button ne reagira, nema struje sve dok nisam izvukao kabel iz napajanja, ostavio par sekundi tako te ga vratio.

Inače imam Gigabyte GZ-X1 kućište, u njemu su dva gigabyte case fana i na procu je Arctic Cooling Freezer 64 Pro. Pustio sam malo memtest na desetak minuta, ne dugo jer je bilo kasno, i nije izbacio nikakav error. Morat cu to na duze dok uhvatim vremena.
Je li bilo možda kakvih problema sa strujom u stanu/ulici/mjestu u vrijeme nemilog događaja?
Delta S4 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.09.2009., 13:22   #11
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
E to ne znam, nisam bio doma kad se desilo, ali lako moguće. Noć prije je bila neka jebachka grmljavina blizu mene, ali nije se nista posebno dogodilo :/

Uglavnom evo, sad sam odvrtio malo GTA IV jedno 20 minuta, pustio jos njegovih benchmarka tri puta zaredom, kad sam izasao van pustio sam 3d Mark Vantage i nije se ponovio problem. Sutra ce sestra detaljnije testirat u GTA IV dok ja odem radit, ja jednostavno nemam zivaca sat vremena igrat tu igru
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 13:43   #12
Delta S4
She`s back...
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 983
Citiraj:
Autor velorien Pregled postova
E to ne znam, nisam bio doma kad se desilo, ali lako moguće. Noć prije je bila neka jebachka grmljavina blizu mene, ali nije se nista posebno dogodilo :/

Uglavnom evo, sad sam odvrtio malo GTA IV jedno 20 minuta, pustio jos njegovih benchmarka tri puta zaredom, kad sam izasao van pustio sam 3d Mark Vantage i nije se ponovio problem. Sutra ce sestra detaljnije testirat u GTA IV dok ja odem radit, ja jednostavno nemam zivaca sat vremena igrat tu igru
Dobro, vidjeti ćeš što će se dalje događati. Daj sestri nek testira

Kako god bilo, savjetujem ti da, ako ga nemaš, nabaviš UPS. Vrlo korisna stvarčica koja mi je par puta spasila hardver, a koliko mi je živaca uštedila neću ni spominjati. Imaš dobru konfu i šteta bi bilo da ti ju sprži prenapon/pad napona zbog uštede od 600-800 kn koliko dođe solidan UPS.
Delta S4 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 16:41   #13
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Eh, sad mi se desilo nešto slično u Batmanu, samo što se samo monitor ugasio, a računalo je ostalo upaljeno :/ Morao sam držat power button par sekundi da bi se ugasilo, ali je poslije normalno startalo.

Možda onda čak i nije napajanje problem :/
Evo probao sam odvrtit i Windows Memory Diagnostic od Win 7 kod boota i prošlo je ok, pustio sam pola sata Prime95 LargeFFT i Blend, po 15min svaki, budem preko noći ostavio, ali čini mi se da mema i proc nisu.
Napajanje je nakon igre bilo toplo, nije bilo vruće ali je ugrijano, recimo više nego heatsink na procu. Iz kućišta struji onako, hladan zrak, a iz napajanja topao. Je li to normalno ili?

Ako nije mema i proc, onda bi trebali biti ili napajanje, grafa ili maticna. :/
Stavio sam sad i stari P1.20 bios za svaki slucaj pa cu vidjet hoce li se problem ponoviti.
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 16:53   #14
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Meni se tu čini da grafa ne dobiva dovoljno struje i čim ju opteretiš u nekoj igrici - puf! Ne vjerujem da je problem u samom napajanju jer VX450W može i dvije takve paralelno gonit. Jesi provjerio PCIe kablove koji su uštekani u nju? Sve dobro sjelo u konektore? Probaj još opteretit GPU malo pod OCCT-om pa vidi koja je najviša temp grafi u loadu da sigurno isključimo pregrijavanje...
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 17:08   #15
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Evo budem, makar mislim da je ipak napajanje. Zasto? Evo odem u Batman Challenge Mode i pocne se cut neko krckanje iz vrha kucista. Dosad se to culo, ali sam mislio da je grafa jer se nesto spominjalo da GTXce skvice, ali ovo nije bas bilo skvicanje nego krckanje al rekao dobro. Ono, ko da je neka zica uletila u ventilator + pucketanje (a nije 1000%, gledao sam). Zakljucio sam da dolazi iz napajanja jer se zvuk cuje iz vrha kucista kod napajanja. Cim izadjem iz igrinih menija oke je. Uglavnom, krepo je opet i morao sam izvuc kabel od napajanja i opet ga ustekat da bi se upalilo.

Budem probao s OCCT opteretit grafu, ali mislim da je napajanje defektivno.
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 17:48   #16
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Evo ovako, nakon GPU OCCT testa temperature grafe su se popele naglo na 90 C, max. je bio 91 C, zatim se kasnije spustila do nekih 88 C. Uglavnom, malo sam se prepao kako je krenulo rast , ali ventilator se poceo cut tek negdje na 85 stupnjeva :/ Nista se nije srusilo, odokativno nije bilo artefakata (nisam upalio error check jer pise da se manje grije grafa tad) i eto, ne znam jel su oke temperature ili ne, ali nije se srusio. Proc je prema OCCTu bio max. 45 C, ali to vjerojatno mjeri senzor u CPU tako da mislim da je prije negdje 55 C max.

Evo uploadat cu grafove pa si vidite kako to izgleda.
Mislim da je napajanje, mora bit. Krckanje iz njega + nemogucnost paljenja racunala nakon rusenja sve dok se ne izvadi kabel mislim da je = defektivno napajanje.

Ako kazete da je 450W dosta, a ja vam vjerujem, onda sam vjerojatno dobio sipak. Koliko bi trajalo da mi ADM to zamjeni? Nije moglo u gore vrijeme doc, taman sam rasprodao staru kramu tako da cim ode napajanje, racunalo mi je oflajn i nemam na cemu radit
Attached Files
File Type: rar grafovi.rar‎ (121.2 kB, 166 views)
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 17:52   #17
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Hmmm, da, napajanje postaje polako glavni sumnjivac, možeš još pogedati u Event Viewer koji je error zabilježen u vrijeme kad ti se komp srušio
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 18:06   #18
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Jedini koji vidim je Event 41, Kernel-Power: The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 20:00   #19
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor velorien Pregled postova
Eh, sad mi se desilo nešto slično u Batmanu, samo što se samo monitor ugasio, a računalo je ostalo upaljeno :/ Morao sam držat power button par sekundi da bi se ugasilo, ali je poslije normalno startalo.
Zbog ovoga sam poprilicno siguran da nije napajanje, ali ako ti je gusht salji na reklamaciju.

IMO glavni sumnjivac MBO.

Ako mozes slozi konfu na stolu (izvan case-a) i isprobaj u igrama dok (ako) se ne srusi ...

BTW svaka cast ako cujes Corsa pokraj te grafulje cije se turbine u loadu vrte barem 2200 RPM ... da ne spominjemo zavojnice.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 20:10   #20
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor velorien Pregled postova
Mislim da je napajanje, mora bit. Krckanje iz njega + nemogucnost paljenja racunala nakon rusenja sve dok se ne izvadi kabel mislim da je = defektivno napajanje.
Da je do napajanja onda ne bi mogao upalit komp bez obzira koliko ti puta vadio kabel van.
Ovo je prije MBO nego PSU.
Ploča se zblesira i počne radit tek nakon što fade-a napon jer si iskopčao naponski kabel

Možda i BIOS kenja...

U glavnom prije bi rekao da te yebe MBO nego PSU
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 21:57   #21
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
A ne znam, ako je matična onda je opet sranje. Ali to krčkanje me kolje, baš se onako čuje jako i samo dok si u igrama, dok je recimo grafa u OCCT bila pod opterecenjem nije se culo, dok je proc bio u Primeu ni u AOD nije se culo, u igri krccccckrcc i to iz smjera napajanja.

Eh, ne znam sto da radim, jel im mogu oboje poslat na reklamaciju? Onda ce mi za jedno naplatit dijagnostiku sigurno. Ili da im posaljem cijelo kuciste pa neka gledaju sto je. Koliko im uopce dodje dijagnostika?
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 22:13   #22
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Priupitaj ih na mail sto ti je ciniti i koliko sto kosta uz detaljan opis konfiguracije i problema.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2009., 02:12   #23
Scorpius
Premium
Moj komp
 
Scorpius's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 393
Ako je napajanje uredu MORA držati tu konfiguraciju. Ako se itko sijeća kada je RAZER s tim napajanjem mučio q6600 i (ako se nevaram) 3870x2, sve uvelike OC.
__________________

Scorpius je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2009., 01:02   #24
ivanstari
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
A da pokušaš za svaki slučaj posuditi od prijatelja ili susjeda napajanje pa probati. Ne mora značiti da je napajanje, ali ovak ćeš bar isključiti jednog potencijalnog "sumnjivca".
ivanstari je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na