Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.07.2015., 21:27   #1141
2 die 4
Premium
Moj komp
 
2 die 4's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,110
__________________


RedGreenBlue
2 die 4 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 01:27   #1142
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
pozdrav ekipa!

treba mi prijedlog za cim jeftiniju klimu... naime, u podstanarstvu smo u kuci na drugom katu, i dogovorili smo se s gazdom da mi uzmemo klimu a on nam to odbije od mjesecnog najma, posto ce njemu klima ostat.... ne treba neka strasno jaka bit, tek tolko da malo rashladi dnevnu i spavacu sobu, nekih 30-tak kvadrata. (trenutna temperatura kroz dan u dnevnom boravku je 31 faking stupanj... i cak se ni preko noci ne uspije razhladit ispod 27-28 jer se nemre napravit propuh... zadnje dvije noci spavamo na balkonu na madracima, ovo ce bit treca, jer je unutra jednostavno nemoguce spavat...

jel se da naci nekaj isplativo do npr 2500-2700 kn?

hitno je....

p.s. koja je ovo finta da se unutarnje i vanjske jedinice prodaju zasebno... ovo je zesce sj*balo potragu na nabava.net jer su onda izmijesane cijene za kompletne klime i za odvojene jedinice... :/
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.07.2015., 10:49   #1143
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 11:10   #1144
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Obavezno ici na 3,5kw, jer razlika je sto kn, a osjeti se prilikom hlađenja.


Znači onda ova:

http://www.frigo-kor.hr/Rainbow/Deta...4/Default.aspx
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 11:16   #1145
Moto001
Premium
 
Moto001's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Slavonija bajnaaaaa
Postovi: 236
S obzirom na poziciju i cca 30m2 nevrijedi uzeti ništa ispod 3,5Kw dakle preporučeni model je ok ali onda OVO
Cijena je malo veća ali to će odraditi posao OK, a možda bi i OVO došlo u obzir jer je s ugradnjom, a bilo koja ugradnja je cca 1.000kn prema gore.
Moto001 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 12:07   #1146
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Preporučiš klimu koju sam ja preporučio u postu iznad, onda napises:
Citiraj:
S obzirom na poziciju i cca 30m2 nevrijedi uzeti ništa ispod 3,5Kw

I stavis link od Vivaxa od 2,9 kw.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 12:19   #1147
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Mjerio sam potrošnju svog Mitsubishija ovih dana, klimu držimo na 28 stupnjeva radi malog djeteta, silent mode rada, ugodno hladi, nije vruće, nema suhog grla niti kihanja, potrošnja je u prosjeku bila 195w nakon par sati mjerenja prostor ukupno 35m2 u potkrovlju Ok, izolacija objekta je odlična, 10cm stiropor fasada, krovište 26cm vune, krilo krovišta je komplet južna orijentacija, dva mala prozora na zidu
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 19:22   #1148
Moto001
Premium
 
Moto001's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Slavonija bajnaaaaa
Postovi: 236
Dok sam pisao i u međuvremenu poslao post tvoj se pokazao istog trenutka a glede te Vivax klime sam napisao "možda" s obzirom na cijenu premda cijena koja je navedena nije i konačna, a kolga se i nije izjasnio glede (klime+ugradnja u istoj ili.....) pa sam dao i poveznicu na jeftiniju opciju i vjerujem da ona isto može to pristojno ohladiti.
Premda s obzirom na veličinu koja je navedena nebi osobno išao na manje od 3,5Kw te bi se pretpostavljalo da je Gree ipak klasa iznad tog Vivax-a(valjda).A i sad vidim da proizvod trenutno nije raspoloživ pa neka to zanemari.
Moto001 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 21:49   #1149
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Evo ja sam baš uzeo ovog korela 2944kn plus 1250kn ugradnje. nadam se da će ohladiti stan od 47 kvadrata.
Nego zanima me koliko su realno sada cijene veće u prosjeku u odnosu recimo na početak godine, jer znam da kupujem klimu u najgori mogući trenutak, kad su cijene najveće
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 21:53   #1150
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
Lol darkijas, imam i ja Korela;

Tako dobro hladi da nepovjeruješ, čak se i zid smočio od hlađenja U dnevnom 27, soba 29.3C a namješteno na 18C, High+Turbo.
Nadam se da će tvoj biti bolji. Btw kojeg si točno Korela uzeo?
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.07.2015., 23:10   #1151
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Gledam i ja tog Korela uzet....hmmm i onda vidim ovo
Ag koji je to točno model, onaj s 3.5kw?
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 23:19   #1152
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
Da, 3.5kw Korel inverter.
Prošle godine sve dobro radio, dobro hladi, nešto slabije grije ali ove godine bi rekao da hladi nešto slabije a sada ima i mrlja na zidu. Vani kaplje, ja bi rekao normalno ali unutra vlažna mrlja na zidu.
Inače vanjska jedinica dosta buči i činila se ok klima.

Ima još jamstvo, u ponedjeljak ujutro nazvao Frigo Kor i objasnio u čemu je stvar, oni to "proslijedili serviseru" i do do danas nitko nije došao ni nazvao.
Ako mi se ne popravi ili nešto ne napravi kreirati ću poseban blog/post, oglašavati i ako treba kupiti adwords oglase da se vidi kakva je Frigo-kor firma i Korel proizvod.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2015., 23:27   #1153
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Koliki prostor hladiš s njom?
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 00:00   #1154
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Lol darkijas, imam i ja Korela;

Tako dobro hladi da nepovjeruješ, čak se i zid smočio od hlađenja U dnevnom 27, soba 29.3C a namješteno na 18C, High+Turbo.
Nadam se da će tvoj biti bolji. Btw kojeg si točno Korela uzeo?

Imam tu klimu i sutra budem napisao tutorijal kako se rijesit tog problema (lagana kondenzacija na cijevi kondenzata).

Ako imas garanciju+ovlašteno postavljanje trebao si reklamirat. Iako je ovo problem sa klimom, tj nema veze za postavljačem, jer kvar je tako banalan, da ti to rijetko koji serviser znat u čemu je problem, a sto je jos gore, mogu ti dat novu unutranju jedinicu i opet ce ti lagano kapat.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 06:42   #1155
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
heh, gdje ste bili ranije, do sada sam samo pohvale čitao za korel. Nadam se da još mogu promjeniti/ doplatiti za neku drugu klimu jer je ugradnja predviđena tek za polovicu idućeg tjedna
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 07:50   #1156
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Lol darkijas, imam i ja Korela;

Tako dobro hladi da nepovjeruješ, čak se i zid smočio od hlađenja U dnevnom 27, soba 29.3C a namješteno na 18C, High+Turbo.
Nadam se da će tvoj biti bolji. Btw kojeg si točno Korela uzeo?
Pogledaj da ti se nesto nije uvuklo u cijev gdje izlazi voda.Zna uci puz ili osa napravi gnjezdo.
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 08:33   #1157
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Kupio sam Korel MSR-12HRN1-QC2, obični on-off split sistem, preko frenda povukao jedan od zadnjih dostupnih (Frigo Kor). Instalaciju mi odradio isti prijatelj, tak da sam samo platio materijal i par pivi.

Klima sama po sebi djeluje ok, u rangu jeftinijih Samsunga i LG-a, par slika kako vanjska izgleda iznutra:



Klima je radila normalno, dok nisam skuzio da se na desnoj strani di se spajaja instalacija, lagano kapa, zbog čega sam odmah pomislio da neki glup problem, jer da nesto curi, kapalo bi jače, ovako je kod mene kapalo par kapi na sat vremena. Zaključio sam da to nema veze sa postavljačem klima, tak da njega nisam ni zvao, nego sam uzeo jedan križni sarafciger i krenuo rastavit unutarnju jedinicu u nadi da cu detektirat i otklonit problem.

Izvana se vidjelo gdje se stvara konzenzat:




Uglavnom, vidi se da se kondenzat stvara iznad izoliranog odvoda kondenzata iodmah sam pomislio da se vlaga kondenzira na tom dijelu, iako bi taj dio trebao biti izoliran kao i cijela tava za skupljanje kondenzata.

Rastavio sam unutranju jedinicu, islo je dosta lagano i jednostavno, ako se ima bar malo smisla za rastavljanje stvari, jer klima jer namjenjena da se moze lako rastaviti i očistiti isparivač.

Ovako izgleda



I kako sam i sumnjao, problem je bio sa tavom za kondenzat, na kraju je jedno proširenje gdje se skuplja kondenzat (jako hladna voda) i tu je spojena cijev koja ga vodi van. Taj prošireni dio nije najbolje izoliran i kad se u njemu skupi hladna voda, sa druge starne se stvara kondenzat, par kapi koji onda cure iz klime ili po zidu. Taj dio nazalost nisam uslikao, ali ta izolacija je izvedena onak, bas kineski, jadno i neučinkovito.

Šta treba napraviti?

Trebe uzeti neki pjenasti izolacijski materijal (max 4mm) i cijelo to prosirenje izolirati od okolnog zraka koji je pun vlage. Sve sam to oblijepio pjenastom izolacijom cca 4mm, (original je bila 2mm, i s tim da je na par mjesta uopce nije bilo). Na kraju to izgleda ovako:


Usput sam izolirkom malo predihtao spoj izlaza iz tave i izolirane cijevi kondenzata i sve ti skupa omotao duck tapeom. Sve to instalirao gore upalio klimu i pogodite, nema rošenja, nema kapljica, nema vode po zidu, problem rijesen.

Od problema sa dotičnom klimom bi jos spomenuo buku vanjske jedinice. Ja sam ju stavio pod gumene podloške, tak da nije direktno na nosačima, jer mi je pod prozorom, pa nije fora da se cuje/vibrira. Uglavnom, vanjska zna jako bučit, stvara se rezonancija limenog kućišta koje nije malo, tak da je i zvuk tj bika popriličan. Prva pomisao ide ka ventilatoru, ali nije, rezonanciju stvara kompresor. Problem se rješava takoo sto bakrene cijevi koje ulaze u klimu malo pomičete lijevo desno naprijed nazad (lagano naravno) i dok cijevi ne dobijete u položaj da rad kompresora ne stvara nikakve rezonancije.


Sto se tiče sam klima i njezinog rashladnog učinka, smještena je u solidno izoliranu/smještenu prostoriju od 12m2 i tu svoj posao obavlja odlično. Brzo rashladi i stvarno moze napravit 21°C bez problema kad je vani 30°C. Iako, za prostor od 30m2, radije bi isao na nesto tipa Micu/Šiba/Daikin, ali mene je ova klima sve komplet(klima, montaža, materijal) dosla 2150 kn, tak da sam zadovoljan, iako ovaj fail sa neizoliranje tave je veliki no-no, bas ono ogledni primjer kineskog proizvoda.

Eto, toliko od mene, a za eventualna pitanja stojim na raspolaganju
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 09:54   #1158
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
@srale hvala na uputi ali moja klima Korel još ima jamstvo, ugradio i donio klimu ovlašteni serviser Frigo-Kora što sam platio 1500kn u gotovini. Čekam servisera.
Meni vanjska jedinica dosta buči, nisam znao (a i dalje ne znam) što bi trebao napraviti da manje buči. Kada je samo dotaknem dok radi (vanjsku), stiša se za nekih 10% bukao kao zujanje ali i dalje je dosta bučna. Ima tu još nekih mušica tipa da nekad ne pali vanjsku jedinicu (već kada je upalim, piše 20C ali ni nakon 10min se vanjska jedinca ne uključuje već samo ventilira) pa je moram ugasiti i ponovno upaliti.
http://i.imgur.com/kBQEASI.jpg
(ovako je montirano, ne znam što tu mogu dirati)
A ovo navlaživanje zida mi nije bilo prošlo ljeto a isto je radila kao i ovo. Odjednom se stvorilo.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 10:14   #1159
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Ako imas garanciju, zovi i reklamiraj. Ali iz iskustva, sad dobit servisera da ti dodje pogledat vanjusku jedinicu "koja ti se malo čuje" je gotovo nemoguce, pogotovo dok su ovakve temperature

Kod mene je veliku razliku napravilo pomicanje bakrenih cijevi na ulazu u vanjsku jedinicu, pa probaj i ti (ako mozes) malo micat te cijevi oko ventila (na ulazu u vanjsku jedinicu) pa prati jel se buka stisava/pojačava.

A sto se tiče vlaženja, očito da je prosle godine bilo dobro, ali ove nije. TZrebalo bi rastavit i vidjet sta je, ili je nesto zastopano (sto sumnjam) ili se jadna tvornička izolacija odljepila ili tako nesto.

Rastavljanje unutranje/vanjske jedinice se moze napravit bez gubitka garancije. Na unutranjoj imas 5 šarafa, skines one 2 lamelice za usmejrivanje ispuha (pazit da se ne izgube plastične košuljice na kojima lamelice stoje), otpojis daljinsko upravljanje, skines filtere i onda se skine kompletna maska. Onda vidis isparivac, upalis klimu, po potrebi nalijes vode u tavu za kondenzat i probas otkrit gdje curi/slini voda koja vlaži zid. Provjeri i samu rupu da se mozda unutra nije nesto ispriječilo i samim tim onemogućilo otjecanje vode.
Iako se u tom kondenzatu stvara poprilična količina vode, tako da nesto direktno curi ili je zastopanio imao bi poplavu u kući, a ne samo fleku na zidu.



EDIT: Koliko često ti se događa to da se ne pokreće kompresor u vanjskoj jedinici? Uzrok tome moze bit vise problema. Prvo je jel ti klima ostaje u međuvremenu bez struje?
Ona ima sistem zaštite, kada ostane bez struje, prilikom prvog sljedećeg paljenja kompresoru treba 3-5-10 min da se pokrene, pa provjeri da nije slučajno do toga.
__________________


Zadnje izmijenjeno od: srale7. 23.07.2015. u 10:19.
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 10:28   #1160
sale001
Premium
Moj komp
 
sale001's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sk
Postovi: 273
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Mjerio sam potrošnju svog Mitsubishija ovih dana, klimu držimo na 28 stupnjeva radi malog djeteta, silent mode rada, ugodno hladi, nije vruće, nema suhog grla niti kihanja, potrošnja je u prosjeku bila 195w nakon par sati mjerenja prostor ukupno 35m2 u potkrovlju Ok, izolacija objekta je odlična, 10cm stiropor fasada, krovište 26cm vune, krilo krovišta je komplet južna orijentacija, dva mala prozora na zidu
Jesi ti 100% siguran u tu potrosnju, u par sati rada?
sale001 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 10:29   #1161
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
Hvala, čekam servisera ali mi jamstvo ističe za tjedan dana. I ja mislim da me onda oni zahebavaju da mi samo istekne jamstvo. Pretpostavljam da imaju gužvu ali nije to moj problem.
Poslati ću i e-mail službeno Frigo koru. Neću sam rastavljati a nažalost cijevi su spojene na suprotnu stranu balkona (koja gleda prema moru) pa ih sam ne mogu pomicati.

Btw znaš li gdje je zvučnik? Htio bi ga po mogućnosti prekriti odnosno stišati budući da je "beep" u 3 ujutro dosta glasan pa budim ostale (ako recimo zaboravim timer postaviti).
I ima li daljinski senzor za temperaturu odnosno gdje se on nalazi na uređaju?
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 10:58   #1162
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
ja sam prošle godine kupio quadro 3.5kw kad je bila akcija besplatna ugradnja i 5 godina garacnije. i mogu reći da super radi,... plaćeno ukupno oko 2000kn
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 11:00   #1163
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor sale001 Pregled postova
Jesi ti 100% siguran u tu potrosnju, u par sati rada?

Kolega je vjerojatno mislio i mjerio koliko Micu trosni nakon par sati, znači dok postigne neku određenu temperaturu i ovih 195W se trosi samo na odrzavanje temperature.

@Ag008

I meni je plao na pamet da otkrijem gdje je točno zvučnik i da ga malo stisam, ali zivim sam tak da taj beep (koji je stvarno glasan) nikog ne budi, alis am zaboravio. Skines masku i probas otkrit, mislim da nebi treba bit negdje skriven.

Daljinski bi trebao imat senzor za temperaturu, jer sa donje desne strane ces vidjet da ima perforaciju gdje bi trebao biti senzor, ali ne mora značit da ga ima. Kineska posla
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 11:33   #1164
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Da, mjerio sam sa watt metrom dok je već radila jedno vrijeme. Budem baš pogledao koliko troši i kak dugo od paljenja do postizanja temp.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 12:26   #1165
sale001
Premium
Moj komp
 
sale001's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sk
Postovi: 273
Da, bilo bi dobro kad bi mjerio od paljenja pa onda par sati rada ili sl, i napisao, jel.
sale001 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 12:50   #1166
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
meni na kraju sogi sredio rabljenu kvadro klimu 3.5 KW, za 200 kn (sa kablovima i svime), njegov sef skinuo dvije takve, pa kupuje vecu...

sad me zanima, na kaj sve trebam obratit pozornost, tj rjesit/servisirat prije nego ju stavimo na zid?

jel treba promjenit kakav filter / dezinficirat? ocistit taj isparivac?

jel to mogu sam il trebam odnijet u servis? dal je to gotovo isti ili moram cekat xy dana?

takodjer receno mi je da prilikom skidanja klime iscuri dio plina pa da je treba dopunit...

@AG008 , mozda ti plin lagano iscurio... tak je meni u autu bilo... samo je hladilo sve slabije i slabije...
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 13:16   #1167
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor santos Pregled postova
meni na kraju sogi sredio rabljenu kvadro klimu 3.5 KW, za 200 kn (sa kablovima i svime), njegov sef skinuo dvije takve, pa kupuje vecu...

sad me zanima, na kaj sve trebam obratit pozornost, tj rjesit/servisirat prije nego ju stavimo na zid?

jel treba promjenit kakav filter / dezinficirat? ocistit taj isparivac?

jel to mogu sam il trebam odnijet u servis? dal je to gotovo isti ili moram cekat xy dana?

takodjer receno mi je da prilikom skidanja klime iscuri dio plina pa da je treba dopunit...

@AG008 , mozda ti plin lagano iscurio... tak je meni u autu bilo... samo je hladilo sve slabije i slabije...

Ovisno o tome koliko je klima stara, koliko je radila i u kojim uvjetima je radila.

Ali posto je imas dolje, bilo bi super da ju cijelu opereš/očistis/dezinficiras, pri tom mislim na unutranju jedinicu. Vanjsku samo dobro propuses kompresorom.

Ovisno u kojem stanju je isparivač, tj koliko je zaprljan, mozda ga treba samo dobro propuhat, ali ako se posao hoce napravit kako treba ide se ovim redom:

Prvo pjena na isparivač (tipa FOAM-A-COIL ili CLEAN-N-SAFE), ona čisti i otapa zmazanoću koja je na isparivaču, nakon toga neko sredstvo za dezinfikaciju (tipa D.V. COIL DISINFECTANT) ono ubije sve sto moze prouzročit probleme. Tu jos postoje i sredstva za zaštitu isparivača (tipa GUARDIAN)koja sprečavaju nastanak bakterija i gljivica. Između prvog i drugog koraka se moze po potrebi ubacit i para, ali to se prakticira samo kod jako zaprljanih isparivača, ali ako imas neku paru pri ruci, slobodno ju iskoristi

Dalje, opres sve filtere i kompletnu masku, operes i dezinficiras tavu za kondenzat, provjeriš čistoću i protočnost crijeva za kondenzat i to bi bilo to, manje vise i to sve mozes napravit sam.

Ventilator očistiti sa nekim sredstvom za čišćenje i penzlom, ventilator je aksijalni i na njemu 10% prljavštine mu smanji protok za cca 30% i samim tim drastično opada učinak hlađenja. Nebi bilo lose ni njega nakon pranja dezinficirat.

Sto se tiče plina, da, malo plina iscuri prilikom demontaze/montaze, ali ako imas pravog montera sa pravom opremom, to nije problem. U sistem (3,5 kw, do cca 12m) ide cca 950g plina, i ako nesto fali, radni tlak je manji od optimalnog, ako ima previse, radni tlak je prevelik. Nakon instalacije se spoji manometar i očita koji je radni tlak u sistemu i onda ces znat jel treba nadopunit plinom.
Ovdje polazimo od pretpostavke da je klimu skidao netko tko zna kako ispravno povuć plin u vanjsku jedinicu i da mu pri tome nije 300g plina iscurilo
__________________


Zadnje izmijenjeno od: srale7. 23.07.2015. u 13:27.
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 13:32   #1168
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
sogi i ja cemo stavljat klimu na zid (on je sam sebi sve doma radio), za dopunu plina se mislim obratit serviserima, a ovo ostalo ne znam dal mi se vise isplati napravit sam (nisam jos klime rastavljao - al volim rastavljat i sastavljat sve sta mi dodje pod ruku ) ili dat u kompletu da napravi servis...

kak se uopce krecu cijene servisiranja... dopunjavanje plina sam cuo da je u prosjeku oko 300 kn.

p.s. hvala ti puno na informacijama

edit: zvao sam sad ovaj shop miloc u bjelovaru posto im je stranica ocajna... kliknes kupi proizvod i samo ti neku random stranicu otvori, ni cijene ne pokazuje...

uglavnom komplet ovog kaj treba je oko 350-370 kn...
__________________
slow is smooth, smooth is fast...

Zadnje izmijenjeno od: santos. 23.07.2015. u 13:54.
santos je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 14:11   #1169
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Za nadopunu plina trebas imat manometar, bocu sa plinom i vagu za bocu, nekak sumnjam da to tvoj šogi ima, tak da ces trebat pomoć servisera.

Pretpostavljam da sogi ima alat potreban za montazu i spajanje instalacije tak da to nebi trebao bit problem. Postavite i spojite klimu te vidite kako hladi, ako to bude ok, tj zadovoljavajuce, mozda ni neces trebat nadopunjavat.

Usluga čišćenja klime se kreće 250-300 kn sa pdv-om. Ali svakako treba provjerit sta tu ulazi, jer ima fušera koji počiste masku i fltere, isparivač malo našpricaju sa sredstvom za dezinfekciju i to je to, 300 kn. Napisao sam kako treba izgledat pravo čišćenje klime i to je cijena 250-300 kn. Ako se radi jednostavnije, onda i cijena mora bit manja.

Kompletan set za kvalitetno čišćenje klime+tablete za tavu kondenzata je cca 350 kn, s tim da se klima moze očistit cca 2-3 puta, ako se malo pripazi i čisti svake godine, tako da se po meni jako isplati to napravit sam.


EDIT: I moras imat na umu da ces ovaj i sljedeci mjesec bilo kojeg servisera jako tesko dobit, pogotovo za neke sitne/glupe poslove tipa nadopuna/čišćenje, ili ako si ustrajan, onda ce te ogulit
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2015., 14:19   #1170
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
da, tak sam i mislio... ovo uzet i sam napravit....

a cuj, djurdjevac je prakticki selo-grad, a ima par firmi koje rade servise, vjerujem da ne bi bio problem nadopune, unatoc vrucinama idem se sad bas malo raspitat za cijene . tnx jos jednom
__________________
slow is smooth, smooth is fast...

Zadnje izmijenjeno od: santos. 23.07.2015. u 18:13.
santos je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na