Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.10.2020., 20:03   #8641
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 15:59   #8642
HCS
Premijum
Moj komp
 
HCS's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,359
__________________
Neke od mojih trgovina: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
HCS je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.10.2020., 18:45   #8643
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
AMD Zen 3: An AnandTech Interview with CTO Mark Papermaster
Citiraj:
  • Speaking to that process node, TSMC’s 7nm as you said: we’ve specifically been told that it is this sort of minor process update that was used for Ryzen 3000XT.
    Are there any additional benefits that Ryzen 5000 is getting through the manufacturing process that perhaps we are not aware of?
Citiraj:
It is in fact the core is in the same 7nm node, meaning that the process design kit [the PDK] is the same. So if you look at the transistors, they have the same design guidelines from the fab. What happens of course in any semiconductor fabrication node is that they are able to make adjustments in the manufacturing process so that of course is what they’ve done, for yield improvements and such. For every quarter, the process variation is reduced over time. When you hear ‘minor variations’ of 7nm, that is what is being referred to.
  • It’s funny you mention competitors, because recently they announced that they are moving to a very IP-block chiplet design scaling as appropriate.
    This means chiplets for cores, for graphics, for security, for IO - exactly how far down the chiplet rabbit hole to we go here?
Citiraj:
There is always a balance - a great idea overused can become a bad idea. It’s really based on each implementation. Everyone in the industry is going to have to find their sweet spot. Of course, there is supply chain complexity that has to be managed - so every design that we do at AMD, we’re focused on how do we get the best performance in the best organization physically, how we implement that performance, and ensure that we can deliver it through our supply chain reliably to our customers. That’s the tradeoff that we make for each and every product architecture.
Izvor: AnandTech
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 23:33   #8644
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
https://videocardz.com/press-release...00-zen3-series

Najzanimljiviji dio teksta:


Regarding the 300 series motherboards, including X370, B350, and A320 chips, AMD’s current official information points out that they are not supported. If AMD makes any official updates later, MSI will also provide the latest information on time.

MSI prebacio lopticu AMDu da nek oni odluče za 300 čipsete tj ako promjene mišljenje, MSI je kakti spreman podržat i 300 ploče. ajde da i to vidimo.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 02:38   #8645
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Al ja ne kuzim cemu uopce to forsiranje najnovijeg cpu na staru plocu?
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 08:09   #8646
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Na podforumu krivog tabora si
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.
Frung je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 09:12   #8647
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,429
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Al ja ne kuzim cemu uopce to forsiranje najnovijeg cpu na staru plocu?
Zato jer su to sve isti čipseti, jedino je x570 drugačiji. AMD jede govna.
A i neke od tih starih ploča su odlične i bez problema mogu podržat novije procesore.
I AMD je obećao podršku pa se počeo izvlačiti na krivo tumačenje njihovih riječi i slično...
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 11:05   #8648
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
X570 čipset je zapravo I/O jezgra koju koriste za procesore, pa su ju samo pripasali na ploče i to je to. Izuzev tog čipseta, svi ostali su ista stvar, drugo pakovanje.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 19:00   #8649
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
AMD Ryzen 9 5950X, Ryzen 9 5900X, Ryzen 7 5800X “Zen 3” CPUs Benchmarked, Much Faster Than Their Ryzen 3000 Predecessors

Link: [/B]https://wccftech.com/amd-ryzen-9-595...nchmarks-leak/[/B]


ClockTuner For AMD Ryzen “Zen 2” Desktop CPUs Gets V1.1 Update – Enhanced Engine With New Features, Fixes & More

Link: https://wccftech.com/clocktuner-for-...tr-1-1-update/
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 21:38   #8650
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor BusMaster Pregled postova
AMD Ryzen 9 5950X, Ryzen 9 5900X, Ryzen 7 5800X “Zen 3” CPUs Benchmarked, Much Faster Than Their Ryzen 3000 Predecessors

Link: [/B]https://wccftech.com/amd-ryzen-9-595...nchmarks-leak/[/B]

[/B]
nisam siguran da ce amd uskoro izbaciti neki veci upgrade ako intel ne bude konkurirao xD
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.10.2020., 22:29   #8651
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
nisam siguran da ce amd uskoro izbaciti neki veci upgrade ako intel ne bude konkurirao xD
Sumnjam da će si dopustiti takvo opuštanje, jednostavno opuštanju nema mjesta, Intel je 10 puta financijski moćniji od njih i pitanje je vremena kada će se vratit u utrku.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 22:42   #8652
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Sumnjam da će si dopustiti takvo opuštanje, jednostavno opuštanju nema mjesta, Intel je 10 puta financijski moćniji od njih i pitanje je vremena kada će se vratit u utrku.
nema to veze sa opustanjem, imas profit i marketshare na sto oni sad najvise pucaju..

i tu traze idealan proizvod da uhvate sto vece od jednog i drugog, a da nam ne poklanjaju extra performanse gratis ako ih mogu poslije ponovo prodati.. simple like that

dokaze vec sad imas, kasnit ce sa nonX modelima, kasnit ce biosi za starije MBO, i to samo zato jer "sad" vec mogu kalkulirati s pozicije cpu tehnoloskog "lidera"

naravno, ja sam to pojednostavio malo..
ali nemojte se cuditi ako bude slijedece godine uz neki novi zen porast ipca "SAMO" 6% uz 5ghz i ddr5 i to je to.. stvar njihove procjene naravno
i to moze malo kasniti a u medjuvremenu ubace neke medju proizvode.. line up im je ogroman pa su kombinacije mnogobrojne..

ali samo kazem, biznis je biznis, nemojte to zaboraviti, nece dati Lisa nista djabe
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 22:44   #8653
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ma nema tu nikakvog opuštanja niti kod intela niti kod AMD-a. Stvari su isplanirane nekoliko godina unaprijed. Intel već krajem Q1 planira vratiti gaming krunu (koju još nije ni izgubio), a sa alder lake (za godinu - godinu i pol) nešto potpuno novo i drugačije. AMD nema prostora za krivi korak i zen4 opet mora deliverat

Ovo za cijene stoji, ali to nije "opuštanje", to je samo maximalno iskorištavanje trenutne situacije. Cijene su promjenjive, treba samo odluka, no ako ti je proizvod koji radiš godinama bitnije nedostatan u nekom polju, e onda si u banani, tako da nema opuštanja kad pričamo o tehničkim stvarima
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 22:44   #8654
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
ma ja bi radi ovog IPCa sada isao na x5950 i vodeno cisto jer je prejeben IPC porast
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 22:48   #8655
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
ma kakvo opustanje, inzenjeri rade svoje.. tu se kuzimo xD
ja govorim samo o datumima izlaska i mogucem spekuliranju..

ako mislite da ce amd (pretpostavimo da teholoski to mogu) svake godine izbacivati proc koji ce biti 19% brzi od prosle generacije, bez da INTEL ne izbaci nesto konkurentno, tu se varate, samo sam to htio reci..

stvar je povezana, i treba nam intel sto prije inace ce sve opet usporiti, ili ce cijene krenuti sve vise u nebo xD


Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
ma ja bi radi ovog IPCa sada isao na x5950 i vodeno cisto jer je prejeben IPC porast
ja u biti ozbiljno razmisljam o 5900(x) (..a ne kao do sada manje 6c12t verzije ryzena - jer znam da cu ga imat godinu dana dok ne dodje novi dosta brzi)
..imam neki osjecaj za feeling da ce taj proc duze vrijeme biti OK i da cu ga mozda drzati 2-3 godine, a onda mi to ima smisla xD
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 17.10.2020. u 22:53.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 13:07   #8656
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 13:38   #8657
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ma nema tu nikakvog opuštanja niti kod intela niti kod AMD-a. Stvari su isplanirane nekoliko godina unaprijed. Intel već krajem Q1 planira vratiti gaming krunu (koju još nije ni izgubio), a sa alder lake (za godinu - godinu i pol) nešto potpuno novo i drugačije.
Da, ali u ovom slučaju Intel je planiral da je i sljedeće desetljeće miran po pitanju AMD-a u svim tržišnim segmentima, pa je ispalo da su 2017. skužili da ipak ne bude išlo sve po planu. I to bez njihovih 10nm pizdarija, a između svog tog čušpajza su najavili tolika čuda tehnike (1 - 2), da bude dobro, ako i jedna najava ispadne kak predviđaju. Došli smo do toga da se AMD-ov roadmap uopće ne dovodi u pitanje, dok je Intel taj koji sad mora dokazati da su u stanju isporučiti dogovoreno, najavljeno i isplanirano. Nažalost, sudeći po ovome, kasne sa svime kaj je zapravo bitno, a tzv. gaming krunu im u tom kontekstu apsolutno nitko ne doživljava. Ponajmanje nVidia koja je na korak da im (svima) uzme sve.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 18.10.2020. u 13:45.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 14:27   #8658
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Nažalost, sudeći po ovome, kasne sa svime kaj je zapravo bitno, a tzv. gaming krunu im u tom kontekstu apsolutno nitko ne doživljava. Ponajmanje nVidia koja je na korak da im (svima) uzme sve.

hej, nemoj tako, gaming kruna je najbitnija stvar, pogotovo na ovom forumu .. skoro pa da i nema druge upotrebe procesora osim za gaming
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 14:41   #8659
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767


Iskreno, može Intel imat tu krunu non-stop, jer polako, ali sigurno su došli samo do toga. Od prve Zen generacije do danas, AMD je preuzel sve što su mogli, a u Intelu su u međuvremnu u medije plasirali bisere poput korištenja ljepila za spajanje čipova, pravih "real world" testova u kojima se koristi Adobe Arcobat PDF eksportiranje, superiorne gustoće proizvodnog procesa i tome sličnih mudrolija. Trenutni hit im je SuperFin, jer je već i njih sram reći da je to zapravo 10nm+++, pa su se kao maknuli s tih silnih plusića. I onda dolazimo do Alder Lakea koji će biti prvi pravi 10nm SuperFin desktop procesor s 8 većih (Golden Cove) i 8 manjih (Gracemont) jezgri po uzoru na ARM big.LITTLE dizajn. S time da ove manje jezgre neće imati Hyper-threading, tak da uopće ne sumnjam da budu opet i po ko zna koji put stavili naglasak na igre, jer eto - sve ostalo bude muka Isusova za prožvakati u usporedbi sa Zen 4 modelima.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 13:55   #8660
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Leaked AMD Ryzen 5000 Mobile Lineup Shows Significant Performance Boosts

Link: https://www.techpowerup.com/273521/l...ormance-boosts

Po ovome znači izlazi 5000 serija APU-ova, od kojih je pola Zen2 a pola Zen3, i to nakon što su preskočili 4000 seriju za desktop kako bi izbjegli konfuziju sa već postojećim mobilnim procovima ...Wtf ???
Najgluplje od svega mi je što još uvijek furaju tu hebenu Vegu unutra.. što im je problem staviti bar Navi 10..
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 14:33   #8661
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,137
Citiraj:
Autor BusMaster Pregled postova
Najgluplje od svega mi je što još uvijek furaju tu hebenu Vegu unutra.. što im je problem staviti bar Navi 10..
Vega APU je slaba za laptope i to podosta.

Svi bi mi htjeli uz dobar mobile CPU i dobar APU koji bi na low detaljima vrtio stabilnih 60 FPS-a u modernim igrama.

Koliko vidim da bi to bilo moguce APU bi trebao biti 3X brži nego što je sad na 4700U ( rang snage GTX 1060 (Max Q) koji je neki minimum za 1080p ).



Koliko vidim prakticki isti broj CU - ova kao na 4000U seriji sa jedinom razlikom da nova serija ima od 100 do 250 Mhz vecu brznu, te ako sam dobro shvatio 1 CU ima boost od 100 do 300 MHz ?!

__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 19.10.2020. u 15:01.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 14:33   #8662
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
koji vrag nisu stavili mobilne parne, a desktop neparne

I to taman najave kad sam narucio mobilnu radnu stanicu s 4800H
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 14:48   #8663
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
sto fali mobilnoj vegi...nije nis puno slabija od od Xe, a ako je opet malo potwekaju nova gen ce prebaciti mobilnu Xe
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 16:56   #8664
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Nikad igpu neće biti za ozbiljan gaming

Dakle nema ništa od nekog monster APU-a već godinama, da su nešto htjeli turili bi pod kapu hbm memoriju
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 17:01   #8665
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,009
Mislim da trenutne apue dosta pati mem propusnost. Ali sad kad dodje ddr5, a i svidja mi se ovo na rdna2, samo 256 bit gddr6, a ima jako lijepe perfomanse, barem po najavama. Mozda bi jednog dana ipak i moglo biti nesto od tih apua
Momir je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 17:06   #8666
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Momir Pregled postova
Mislim da trenutne apue dosta pati mem propusnost. Ali sad kad dodje ddr5, a i svidja mi se ovo na rdna2, samo 256 bit gddr6, a ima jako lijepe perfomanse, barem po najavama. Mozda bi jednog dana ipak i moglo biti nesto od tih apua
Mislim da bi ipak moglo malo bolje od trenutne ponude kakvih GPU-ova ima u APU-ovima. Teoretski bi mogao postojati i nekakav pacakage s GDDR-om na njemu, a da ne bude skupi HBM, recimo 4GB GDDR-a što je recimo sasvim dovoljno za 1080p i nekakve normalne postavke u modernim igrama. U laptopima se CPU ionako ne može mijenjati tako da ima sloboda kakav APU package može biti.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 19.10.2020. u 17:14.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 17:25   #8667
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Momir Pregled postova
Mislim da trenutne apue dosta pati mem propusnost. Ali sad kad dodje ddr5, a i svidja mi se ovo na rdna2, samo 256 bit gddr6, a ima jako lijepe perfomanse, barem po najavama. Mozda bi jednog dana ipak i moglo biti nesto od tih apua
Neće ddr5 ništa drastično promjeniti. Naravno APU će biti nešto brži no jaz naspram dedicated gpu će se produbljivati ako ne smisle nešto za mem bandwidth (bilo hbm ili taj mitološki infinity cache)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 17:59   #8668
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
A PS5 APU?
gil je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 13:45   #8669
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
AMD Ryzen 9 5950X & Ryzen 9 5900X “Zen 3” CPU Benchmarks Leak Out, 16 Cores At 5 GHz & Huge Single-Threaded Performance Jump

Link: https://wccftech.com/amd-ryzen-9-595...e-competition/
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 18:32   #8670
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Ma nema sanse da AMD izbaci APU za laptope koji bi imao GDDR5/6 na sebi. I sad ima problema sa probijanjem na tržište laptopa, gdje bi tek bio sa tako nečim. Proizvođači gledaju kako najjeftinije prilagoditi laptope bazirane na Intelu da bi ubacili AMD APU unutra, neće ići razvijati skroz od nule proizvod samo radi bolje grafike, jeftinije i laške im je ubaciti dGPU i gotovo.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na