Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.09.2018., 16:38   #1
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Forum hitna upomoć - server os, hw, sql

Nemam puno vremena kopati pa molim forumsku upomoć dobrih duša, naime imamo u firmi Dellov server koji vrti 2008 R2, i u biti služi tome da se na njemu vrti baza poslovnog sustava u Sql-u. Server je star nekih 6 - 8 godina, ima Xeon proc, 4gb rama i 2 x 500 gb diskove. Provider softa je radio neke izmjene zbog GDPR-a, i sad je naš server i server os navodno zastario, jer se ne može napraviti update na sql 2017 ili tako nešto verziju.
Provider savjetuje os i eventualni hw update, drugim riječima kupiti Windows server 2012, 2016 i po potrebi osvježiti server.

Radi se o malom uredu sa tri radne stanice, program služi sa printanje računa, obradu radnih naloga i slično. Što mi je činiti, gdje se i kako se kupuje server os, ima li neka upgrade varijanta ili se jednostavno ode u dućan kupiti server os ko normalni windowsi? Također, bacio sam oko u dućane i cifre idu do ludih visina, makar sam vidio da ima nekih Lenovo OEM (valjda) verzija (piše CAL), koje su pristupačne - ima li tu nekih ograničenja obzirom da se radi o server OS-u? U smislu na što se može instalirati i legaliteta?
Također, koliko 6 godina stari Xeon, 4 gb rama i "obični" diskovi mogu biti performance faktor za noviji server OS?
Koju soluciju čovjek može pronaći za takvo nešto a da je još uviejk "budget" friendly?

Unaprijed hvala!
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2018., 18:43   #2
mradovan
Registered User
Moj komp
 
mradovan's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 110
Uh...

Vjerojatno će stroj vrtiti i noviji server software - samo možda nadogradiš RAM. Mislim da ne možeš kupiti licencu u dućanu, nego ili direktno od Microsofta ili od neke od firmi koja specializira instalacije i održavanje - neće biti jeftino u svakom slučaju. Ali, 6-8 godina star Xeon... to bi bio nešto kao E5620? Novi desktop i7 ga šije 3 do 4 puta...

Nego, server za tri radne stanice - možda je malo overkill... koliko je velika ta baza? Čak ni prije 8 godina nije mogla biti jako velika, ako ju je 4GB čitalo i pisalo s prihvatljivim zakašnjenjem.

Znači, ako ti je taj setup bio overkill u startu, mogao bi se možda izvući da kupiš dobar i7 (ili Ryzen) desktop, pa na njemu instaliraš Windows 10 i SQL Server. Pa sad, ako ti je database manja od 10GB, možeš instalirati besplatni "Express" verziju pa probati kako ide (legalna je za poslovnu upotrebu). Ako ne, morat ćeš kupiti "pravi" - nego čini mi se da samo "Standard" šljaka na W10 (a ne Enterprise).

Ako ti baš treba server - barem za samo tri workstations - trebalo bi biti jeftinije zakupiti VPS (Virtual Private Server), pa držati sve u "oblaku". Naravno, to ovisi o količini podataka koje workstations trebaju u jedinici vremena - ako je Internet dovoljno brz za to. Prednost je - naravno - niža cijena, a backup i popravci su nečija druga briga...

Ja naravno samo to tako "brainstormam", sve to treba još pomno izanalizirati prije nego se baciš u neki gadni trošak.
mradovan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.09.2018., 20:18   #3
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Server je Dell Poweredge T110, cpu X3430, 4gb ddr.
Da budem iskren, neznam kolika je baza, ali brijem da nije jako velika - a i ne traže nas da kupimo SQL server zasebno, pa pretpostavljam da oni puknu gore Express. Ali nas traže noviji server os od 2008 r2 koji imamo i eventualno nadograditi serverski hw, najviše u smislu rama. I ja sam razmišljao o "običnom" kompu za tu svrhu, na kraju su mi "složenci" u uredu nadživjeli server koji se uspio i pokvariti nekoliko puta u svoje servisno vrijeme za razliku od kompova u uredu. Kaj bi to funkcioniralo, w10 + ekspress sql na "običnom" kompu, nemam iskustva - kao normalan server, bez nekih razlika u radu?
Što se tiče VPS-a, nisam razmišljao o tome... Neka preporuka gdje se raspitati više o tome? Stvarno ne vidim razloga potrošiti sad preko 12k na novi server i win server 2016 essential, za mali ured i izdavanje računa te bazno knjigovodstvo...
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2018., 20:54   #4
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Brate mili, Azure SQL, 12E mjesecno za 250GB i DTU-a za 100 ljudi.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2018., 20:56   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
HW - To bi trebao biti ovaj > https://www.dell.com/downloads/ap/pr...spec_sheet.pdf
Mijenjati cpu se ne isplati a i ograničavajući faktor je Intel 3420 chipset,
ram treba povećati na 8 ili 16 GB,
treba viditi "šta je sa hdd - ovima", možda staviti / dodati 2 x 240 GB ssd, time se dobije najveći boost.

SW - neka kolege kažu svoje mišljenje ali W10 smetje i server ne stoje u istoj rečenici.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2018., 21:02   #6
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
SQL licenca ti ne treba, placas je kroz placanje softwarea koji koristite u firmi.
Za win server licencu mozes vidjeti i second hand licence, ima par firmi u HR koje to prodaju.

Ali ovo kaj ti ostali vele, ako vam je veza na net stabilna, azure i miran si.
A ima i u HR data centara koji nude takav oblik hostinga ako ti je to bitno

Naravno, ovo za azure provjeri sa sw providerom da tu ne bi bilo problema, znaju imati cudne filozofije
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2018., 21:50   #7
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Hvala dečki, ionako nemam vremena tako da ste me spasili sa informacijama... Nisam ni znao za Azure sql, to bi me moglo spasit ako bi se to sa ovima dalo dogovoriti... Doduše, ne mogu naći više informacija - što gledam, samo storage fee ili (tj. table storage)? To se ugovara preko Microsofta ko recimo kak imam rješen office 365?
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”

Zadnje izmijenjeno od: Kristijan_7. 20.09.2018. u 22:06.
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2018., 22:16   #8
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Hvala dečki, ionako nemam vremena tako da ste me spasili sa informacijama... Nisam ni znao za Azure sql, to bi me moglo spasit ako bi se to sa ovima dalo dogovoriti... Doduše, ne mogu naći više informacija - što gledam, samo storage fee ili (tj. table storage)? To se ugovara preko Microsofta ko recimo kak imam rješen office 365?
Nemas se sto dogovarati, Azure radi jednako kao i stand alone verzija SQL servera (YMMV do razine koja prelazi korisnicki nivo, jer ipak nekih operativnih razlika ima, uglavnom po pitanju developmenta), imas DSN, podrzava enkripciju i kompresiju i Bog da ti grijehe prosti.

Registriras se na Azure, definiras Pay-As-You-Go opciju (najjednostavnije), zakupis sto ti treba i bok-cao-zdrao, kakvi serveri, kakve licence, kakvi bakaraci. Kasnije skaliras po potrebi, radis replikacije, backupove i sto god te veseli. I to za (pre)smijesne novce.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2018., 22:23   #9
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Buba, puno hvala. Nažalost, situacija je takva da se moram dogovarati jer i ja sa nikakvim znanjem o materiji ponekad propitkujem njihovu logiku. Pa da budem iskren i siguran sam da problem koji je iskrsnuo vjerojatno ne postoji, međutim nemam se ni vremena ni volje ponovno boriti sa vjetrenjačama. Ali nažalost nemam alternative, soft je skupo plaćen i treba nam odmah sad, a od njih baš nikakve korisne informacije osim kupi ovo i ono i valjda će radit.
Tako da, ponovno, puno ti hvala na informaciji, gledao jesam u tom smjeru ali sam našao lokalna rješenja tipa T-com po 500 kn mjesečno, kaj mi i ne zvuči ko alternativa lokalnom rješenju obzirom da otplatim sve za godinu dana, godinu i pol. Gledati van mi nije palo ni na pamet...
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2018., 22:31   #10
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Buba, puno hvala. Nažalost, situacija je takva da se moram dogovarati jer i ja sa nikakvim znanjem o materiji ponekad propitkujem njihovu logiku. Pa da budem iskren i siguran sam da problem koji je iskrsnuo vjerojatno ne postoji, međutim nemam se ni vremena ni volje ponovno boriti sa vjetrenjačama. Ali nažalost nemam alternative, soft je skupo plaćen i treba nam odmah sad, a od njih baš nikakve korisne informacije osim kupi ovo i ono i valjda će radit.
Ti shvatjas da boldano onda implicira neke druge odnose a ne takve kakve si naveo? Mislim, cisto napominjem...

Citiraj:
Tako da, ponovno, puno ti hvala na informaciji, gledao jesam u tom smjeru ali sam našao lokalna rješenja tipa T-com po 500 kn mjesečno, kaj mi i ne zvuči ko alternativa lokalnom rješenju obzirom da otplatim sve za godinu dana, godinu i pol. Gledati van mi nije palo ni na pamet...
Obicno koristimo West Europe servere koji su smjesteni u Amsterdamu, preko Aktona imam ping 40ak ms do tamo i 10ak hopova. Radi bez greske.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.09.2018., 22:43   #11
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
30k je bio soft + oprema, nemogu niti ću čak ulaziti u to kaj smo već do sad prošli zbog te (bolne) odluke, ali spada valjda već u standardne, za očekivati HR standarde. Da ne velim da smo kupili svu opremu prema njihovim speckama, pa i cal-ove 5 kom, makar sam danas saznao da ih zapravo nismo trebali jer smo svi u mreži i 25 usera je po defaultu uz 2008 R2. Ali je polazišna točka bila da nekaj prepustiš "specijaliziranoj" firmi bez da kopaš pod, prije i za njima za svaku glupost nego se posvetiš svom poslu, ali eto, to je izgleda i dalje utopija donekle kod nas. Moramo plaćati nekog lokalno zbog obaveznih updateova i zakonskih prilagodbi, tak da nemamo baš izbora...

Nadam se da će ovo funkcionirati, makar već očekujem sijaset problema i velikih očiju. Budem stavio update tu, čisto FYI.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 00:26   #12
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Kao sto si i sam zakljucio bjez od t-coma i njihovih ponuda/usluga jer im je support koma. Prije ces sam obavit nesto sto nikad nisi radio nego sto ce oni odreagirat.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 10:03   #13
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Ok, evo update - kažu da ne može, jer će po njihovim riječima, teško dobiti administratorske ovlasti za instalaciju svoje baze i programa od Microsofta ili bilo kojeg drugog providera koji nije T-com, što god to značilo?
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”

Zadnje izmijenjeno od: Kristijan_7. 21.09.2018. u 10:14.
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 10:19   #14
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Ok, evo update - kažu da ne može, jer će po njihovim riječima, teško dobiti administratorske ovlasti za instalaciju svoje baze i programa od Microsofta ili bilo kojeg drugog providera koji nije T-com, što god to značilo?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 10:21   #15
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Ok, evo update - kažu da ne može, jer će po njihovim riječima, teško dobiti administratorske ovlasti za instalaciju svoje baze i programa od Microsofta ili bilo kojeg drugog providera koji nije T-com, što god to značilo?
Prijatelju, tebe ta ekipa ozbiljno guzi, al ono, nepodmazano i zestoko.

Tehnicki, ovdje je stvar vrlo jasna. Sada ostaje samo na tebi da vidis kako ces se dalje, pravno, medijski ili na ostale (ne)institucionalne nacine ponijeti prema njima.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 10:26   #16
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Bubba, meni je to jasno. Ništa od navedenih metoda neće rezultirati rješenjem mog problema, sve sam to već prošao kroz prethodne probleme sa njima. Ako bi bio dobar, pa da mi daš barem malo "tehničke" municije, bi li bio dobar objasniti mi ukratko - mogu li sve što bi mogli na mom lokalnom serveru napraviti i na Azure-u, bez ikakvih dodatnih posebnih mentalnih operacija i znanja?
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 10:52   #17
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Bubba, meni je to jasno. Ništa od navedenih metoda neće rezultirati rješenjem mog problema, sve sam to već prošao kroz prethodne probleme sa njima. Ako bi bio dobar, pa da mi daš barem malo "tehničke" municije, bi li bio dobar objasniti mi ukratko - mogu li sve što bi mogli na mom lokalnom serveru napraviti i na Azure-u, bez ikakvih dodatnih posebnih mentalnih operacija i znanja?
Odeš na jubito i potražiš Azure SQL server - ima jednostavnih opisa. Uključujući i opisa ovoga čime te "hrane".

Ako je dobar brdu pojedinaca i firmi za bitno kompleksnije poslove, ako vrti neusporedivo kompleksnije poslove i slično...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 11:23   #18
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
Koja firma i koji software je u igri? Ako nije tajna.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 11:43   #19
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Ne bih javno o tome, ipak moram raditi i dalje sa njima (nemam izbora)...
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 13:25   #20
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Ok, evo update - kažu da ne može, jer će po njihovim riječima, teško dobiti administratorske ovlasti za instalaciju svoje baze i programa od Microsofta ili bilo kojeg drugog providera koji nije T-com, što god to značilo?
Laz i obmana. Kako bi ti amazon pruzio svoju uslugu/server, a da ti nad tome nemas ovlasti? Debili te muljaju zesce.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 13:47   #21
mradovan
Registered User
Moj komp
 
mradovan's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 110
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Ok, evo update - kažu da ne može, jer će po njihovim riječima, teško dobiti administratorske ovlasti za instalaciju svoje baze i programa od Microsofta ili bilo kojeg drugog providera koji nije T-com, što god to značilo?
Je'l oni moraju instalirati još koju aplikaciju što mora biti na serveru, ili samo bazu?

Ja nisam osobno probao, ali ako je kao u ovom videu - onda je to jako elegantno rješenje https://www.youtube.com/watch?v=ocuSjlEeSEU&t=34s

Tu je web portal, na kojem se srede sve postavke pristupa. Nakon toga, spaja se Management Studio, kao da je baza doma a ne u oblaku. Prebace se podaci sa stare u novu i još je na kraju (teoretski) ostalo samo - promijeniti connection string u aplikaciji na radnim stanicama...

Jedini je problem ako imaju još neku aplikaciju koja iz nekog razloga mora biti na serveru - jer izgleda da je ova solucija ograničena na SQL Server.
mradovan je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 14:19   #22
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
To i mene kopka, ne znam. Mislim da bi na serveru trebala biti samo baza, ali lako moguće da vrte još nešto na serveru... A kako god okrenem, ne mogu konfigurirati Azure ispod 200 USD / mjesečno, vjerojatno ne kužim kako / što... Bubba ili netko sa iskustvom ikakvim, mali help, na koju ste konkretnu opciju mislili, VM + SQL server ili Products -> Azure SQL Databases -> Pricing details -> Single Database (tab) -> DTU (tab)? Ili nešto treće? Malo sam izgubljen sad... Čini mi se da ni oni nisu sigurni, pa bi pomoglo kad bi ja barem okvirno znao
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2018., 09:32   #23
mradovan
Registered User
Moj komp
 
mradovan's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 110
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
To i mene kopka, ne znam. Mislim da bi na serveru trebala biti samo baza, ali lako moguće da vrte još nešto na serveru... A kako god okrenem, ne mogu konfigurirati Azure ispod 200 USD / mjesečno, vjerojatno ne kužim kako / što... Bubba ili netko sa iskustvom ikakvim, mali help, na koju ste konkretnu opciju mislili, VM + SQL server ili Products -> Azure SQL Databases -> Pricing details -> Single Database (tab) -> DTU (tab)? Ili nešto treće? Malo sam izgubljen sad... Čini mi se da ni oni nisu sigurni, pa bi pomoglo kad bi ja barem okvirno znao
Ako i vrte nešto na serveru, možeš si pogledati hosted VPS/VM. To je onda skoro identično fizičkom serveru u uredu, pa ne bi trebali imati primjedbe. Ponavljam, nemam nikakvih praktičnih iskustava s Windows VPS (imam par cloud servera, ali s Linuxom) - treba probati i vidjeti kako radi. Tu su neke recenzije -
https://www.hostingadvice.com/reviews/windows-vps/
https://geekflare.com/best-windows-v...erver-hosting/
Liquidweb i Accu Hosting se najčešće spominju.

Što se cijene tiče, ja normalno uzmem cijenu fizičkog servera (+ software i instalacija), pa podijelim na 60 (računam da mi server traje 5 godina) - pa onda ako je manje... (ili čak malo više, jer je manje glavobolje). Nemoj se samo obavezati na godinu ili više dok ne probaš. A i specifikacija ne smije biti fiksna, da možeš lako preći na veću ako ustanoviš da ti je presporo.

Ali ponavljam, Azure SQL Server solucija koju je predložio Bubba zvuči najelegantnije - nadam se da će neko uskočiti s konkretnim providerom/iskustvom/cijenama.
mradovan je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2018., 09:42   #24
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
Kristijan: javi se na PM malo detaljnije što vrtiš pa ti ja kažem sve što ti treba za lokalni server (može se i napraviti nabava svega i instalacija ako treba), jer možeš proći za relativno male novce što se tiče servera i legalnog software-a. Npr. server za tvoje potrebe je 6-7k kuna, a Windows OS ne moraš uzeti standard + calove, već imaš i foundatition ili sbs u 2012 odnosno 2016 verzijama koji uključuju 15 odnosno 25 calova u startu za 2-3 puta manju cijenu. Znaći samo je pitanje oji SQL trebaš odnosno ostale programe
Alister je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na