Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.05.2020., 07:50   #7591
nathan.fake
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 1,258
ne treba dizat paniku oko ovog cpu supporta na starijim plocama.

amd sluzbeno ne podrzava 3000 seriju na a320 plocama, dok u stvarnosti svaka a320 ploca radi s 3000 tj sve su dobile novi bios.

ako neko zna konkretan model a320 ploce da nije dobio novi bios, nek slobodno napise... ja ne znam... mozda neki hp/lenovo prebuilt, ali u DIY segmentu mislim sve.

na kraju dana sve je na asus/msi/gigaybte/asrock-u.

"velika cetvorka" je jako konkurentna.. ako jedan od 4 vendora omoguci ryzen 4000 na starijim plocama, ostala 3 ce napravit isto u roku tjedan dana

tehnickih limitacija, osim "velicine biosa", nema... ryzen je soc, moze radit i u chipless modu, samo sto se vjerovatno niko ni ne sjeca onih vaporware a300 i x300 "chipseta"

p.s. ni x570 sluzbeno ne podrzava 1000 seriju pa eno sve msi x570 ploce imaju seriju 1000 na cpu support listi.
nathan.fake je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 09:48   #7592
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Nemaju X570 na cpu support listi 1000 ryzene, baš pogledao par ploča jučer, ali kažu ljudi da rade na istim od određenog agesa updatea (mislim zadnjeg ili predzadnjeg)...


Citiraj:
Autor nathan.fake Pregled postova
na kraju dana sve je na asus/msi/gigaybte/asrock-u.

"velika cetvorka" je jako konkurentna.. ako jedan od 4 vendora omoguci ryzen 4000 na starijim plocama, ostala 3 ce napravit isto u roku tjedan dana

Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.05.2020., 11:00   #7593
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor nathan.fake Pregled postova

na kraju dana sve je na asus/msi/gigaybte/asrock-u.

"velika cetvorka" je jako konkurentna.. ako jedan od 4 vendora omoguci ryzen 4000 na starijim plocama, ostala 3 ce napravit isto u roku tjedan dana
Bravo. Upravo to. Evo primjera:

Sva 4 velika klošara od MBO vendora kažu "zajedno smo u ovome i neće biti podrške za Zen 3 procesore na 300 i 400 čipset pločama". MSI čak kaže "mi inda oćemo ne možemo ugurat u BIOS podršku"

Zen 3 procesori izlaze, prođe 2-3 dana, shitstorm po internetovima.

Shamino baca beta unofficial BIOS van za C6H i C7H ploče i to RADI. Kroz koji dan Asusove ploče rade u kombinaciji sa Zen 3. Istog momenta Shamino i Asus postaju narodni heroji u takvom razmjeru da su Moša Pijade, Sava Kovačević, Nada Dimić i ostala ekipa zajedno goli qrac za ove "spasitelje" svijeta.

Isti dan, ASRock baca beta BIOSe van koji podržavaju Zen 3 na starim pločama.

Gigabyte ima vanrednu presicu i kaže kako cijelo vrijeme testira Zen 3 na 300 i 400 pločama. Dan nakon ASRocka i oni bacaju van beta BIOSe koji pokrivaju priču.

MSI kaže da upravo štanca B450 MAD MAX ploče, V8 Interceptor modele za BIOS čipovima veličine 1024 Mbit tako da stanu AGESA kodovi.

Onak poluozbiljno je ovo napisano, ali shvatili ste poantu. Meni se čini da to tako nekako bude.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 11:10   #7594
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
a gdje je pečat?

je je, bilo bi kewl da tako bude.. ali para igra preveliku ulogu.. jednom će se prelomiti stvar, ili će ostati user centric ili ode sve u qurac.. a čini mi se da će to biti ovaj put..

i sam imam b450 ploču, volio bi da bude podrške za nju.. ali kao što rekoh para igra preveliku ulogu, stock holders igra preveliku ulogu itd itd.. ipak živimo u svijetu gdje je intel izgubio onaj spor jer su podmitili druge da maknu amd s tržišta, platili su kaznu i nikom pa ništa..

sjećam se priče, stane bogataš na mjesto za invalide, kažu mu da ne smije.. kaže on itekako smije samo mora platit da to napravi.. kaznu jel
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 11:10   #7595
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Bravo. Upravo to. Evo primjera:

Sva 4 velika klošara od MBO vendora kažu "zajedno smo u ovome i neće biti podrške za Zen 3 procesore na 300 i 400 čipset pločama". MSI čak kaže "mi inda oćemo ne možemo ugurat u BIOS podršku"

Zen 3 procesori izlaze, prođe 2-3 dana, shitstorm po internetovima.

Shamino baca beta unofficial BIOS van za C6H i C7H ploče i to RADI. Kroz koji dan Asusove ploče rade u kombinaciji sa Zen 3. Istog momenta Shamino i Asus postaju narodni heroji u takvom razmjeru da su Moša Pijade, Sava Kovačević, Nada Dimić i ostala ekipa zajedno goli qrac za ove "spasitelje" svijeta.

Isti dan, ASRock baca beta BIOSe van koji podržavaju Zen 3 na starim pločama.

Gigabyte ima vanrednu presicu i kaže kako cijelo vrijeme testira Zen 3 na 300 i 400 pločama. Dan nakon ASRocka i oni bacaju van beta BIOSe koji pokrivaju priču.

MSI kaže da upravo štanca B450 MAD MAX ploče, V8 Interceptor modele za BIOS čipovima veličine 1024 Mbit tako da stanu AGESA kodovi.

Onak poluozbiljno je ovo napisano, ali shvatili ste poantu. Meni se čini da to tako nekako bude.
Apropos ovoga, meni se ne sviđa što je Asus izbrisao CH6 sa svojih foruma, mislim da su nam time sve rekli.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 09.05.2020. u 11:18.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 11:12   #7596
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ne vjerujem da max ploče, plus i sl. sa povećanom bios memorijom, neće podržavati nove ryzene.

U stvari ono kaj mi ide na živce je sapunanje te teme koje će razvlačiti u nedogled od objave pa do rješenja, čitaj mjesecima. Fakat mi se to neda čitati Pa sad ne znam da se nekako suzdržavam čitati ovaj podforum, što je teško jer su ostali više manje mrtvi kao i PC hardver, ili da se skroz isključim sa neta i dam si mira
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 12:27   #7597
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ne vjerujem da max ploče, plus i sl. sa povećanom bios memorijom, neće podržavati nove ryzene.
Baš sam to htio napisati. Koja je poanta povećane memorije kod MAX ploča ako su zen2 na kraju nagurali i u obične ploče...

Zato brijem da bi upravo MSI mogao pogurati ovu priču što je Brko ispričao, a i as rock su igrači (ako se sjećate onog clockanja zaključanih intel cpu na službenim biosima as rocka, pa se intel naljutio na njih)


Također i frend mi je izvisio kao neki od vas ovdje kad je uzimao ryzena 3000 i nećkao se između X470 i X570. Ja sam ga nagovarao na X570, ali on je uzeo X470 i samsung-b die ram koji je platio kao jetru i bubreg, iako bi bolje ispalo obrnuto (jeftinije rame za 3000 ryzene, a skuplju ploču). Nije bilo fer jer da ste tada barem znali da su službeno rekli da će x570 podržavati i zen3, onda bi mnogi drugačije postupili. Ali bi bila fer opcija i da ste onda imali B550 ploče na izbor, pa ko voli nek izvoli.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 12:27   #7598
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Nisi ništa izgubil s B450 pločom, jer novi B550 čipset zapravo nije PCI-E 4.0 kao X570, već su na B550 pločama složili PCI-E 4.0 kompatibilne PCI-E utore/slotove, a cijela PCI-E 4.0 komunikacija ide preko procesora koji ih nativno podržavaju.

Ma ne mislim da sam loše prošao sa B450 chipsetom, pa i ovako još nemam ni nvme SSD. Procijenio sam da će mi neki top end PCIe 3.0 nvme bit dovoljan za sljedeće 3-4 godine i to mi je OK.


Ali ima tu nekoliko momenata koji su po meni njima bili mali zajeb. Prvi je taj što prvu generaciju Ryzena nisu službeno podržali na X570. Da jesu, možda bi se isprsio za neku entry-level X570 i platio PCIe 4.0 podršku sa više nvme slotova u odnosu na B450. I bio bi mirniji za budući upgrade. I onda (drugi zajeb) uz sve to još nisu izbacili B550, uz glasine/informacije da neće bit PCIe 4.0 (koji i ovako opet ne podržava 1st gen.. nisam kužio koja je prednost nad B450). Mislim da tu nisu baš najbolje odigrali. Iako im je prodaja i ovako vjerojatno suluda pa puno veću potražnju tržišta ne mogu ni zadovoljit...


Citiraj:
Autor Full Throttle Pregled postova
Bilo bi super da budu maksimalno user centric i tu se slažem. Ali sljedeća stvar nije u redu, a to je da intel može raditi svinjarije "jer je kao bolji" pa se to od njega i nekako očekuje, a da AMD mora maksimalno draškati jaja kupcima jer je "ipak on AMD". Consumeri su ovih 10 godina dokazali tržištu da je najvažnije dobro se marketinški pozicionirati i nametnuti kao premium brend. Nije bitno kolko si bezobrazan sa cijenama i politikom. E pa čemu onda očekivati išta drugo osim čerupanja? Sami smo si krivi.

Možda je moj problem što sam kupovao AMD proizvode i kad je Intel bio bolji? Ali je po meni bio bezobrazno skup za ono što dobiješ (jbg, komp ne koristim samo za igranje )



Kupio sam Athlon x4 640 (zamijenio C2D E4300 s kojim sam isto bio jako zadovoljan) i FX8350 jer su bili dovoljno dobri za ono što je meni trebalo, a dosta povoljniji. Pogotovo u sklopu s pločom. Isto tako sam kupovao AMD grafe jer su bile dobar bang for buck. Iako sam većinu kupio polovne, samo R9 270 sam kupio novu. Ali sam je kasnije zamijenio sa 270X u nekoj trampi, pa kasnije sa R9 285 i sad Fury... i generalno sam zadovoljan s grafama i sa podrškom (sa ovim posebno, svako toliko neki novi feature ). Novi GPU će bit nešto sa RTX podrškom, RDNA2/3 ili RTX3/4000, što bude bolje za pare koje sam spreman izdvojit.



Od kad je Ryzen izašao, znao sam da ću platformu opet zamijenit sa AMD-om u jednom trenutku. I to sam i napravio kada sam osjetio potrebu za bržim kompom. Bio sam spreman potrošit i više da su službeno dali podršku 1st gen na X570.



Uglavnom, što se mene tiče - nisu najbolje moguće odigrali. Ako budem morao mijenjati MBO, možda u to vrijeme i Intel bude imao konkuretnan proizvod pa uzmem njih. Ako Zen3 bude išao na ovu ploču - puno teže ću preć na Intel. A i upgrade bi se možda dogodio ranije. Ovako ću vjerojatno tražit nešto polovno - nema para u džep AMD-u, ne iz inata nego zato jer jednostavno ima smisla uzet polovno kad će toga bit na tržištu polovne robe. Možda eventualno Mattisse 2 (Zen2+), ako bude podržano na B450 i ako uopće izađe?
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 12:32   #7599
Brko
Protupožarac<