Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Smartphone uređaji i mobiteli
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 28.09.2021., 15:02   #1
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Čudni pozivi u noć - mobilni uređaj

Ako je fulana tema, bacite me gdje treba, ali imam dosta čudan problem.

Naime ovako (sve što pričam je ono što je meni frendica ispričala), ako nešto ne odgovara ili nije istina, ponavljam, tako sam ja čuo.

Prije nekih 3-4 tjedna je od frendice mama zaprimila čudan poziv u noć. Pošto žena ima godina i nije IT pismena, je prihvatila poziv. Kada je prihvatila poziv, čula je neku ženu koja priča na nekom čudnom jeziku. Mama je govorila "halo, halo.." i tako par puta, na kraju skužila da je greška i prekinula poziv.

Od tog dana, svaku noć dolazi SMS (bez sadržaja) nakon kojeg se iz telefona čuje ista žena kako priča s nekim. Taj SMS u nestane u roku par sekundi (mama je uspjela par puta uhvatiti broj i zapisati ga...).

Znači telefon ne zvoni, nego bez da se itko javi na mobitel iz telefona dolaze glasovi (kao da je aktivan poziv).
U history-u poziva nema.
SMS koji dođe, isto ga nema u history-u smsova.

Kada pogledaš na telefon (kada traje taj "poziv"), telefon je normalno u stand-by, nema aktivan poziv, nema ništa (telefon izgleda kao da se ništa ne dešava).

Jedino riješenje je ugasiti mobitel (koji prekine taj poziv) ali ista priča se dešava drugi dan.

Probali su ići u A1, 2 puta factory reset napravili, nitko ne pomaže. A1 ne vidi taj poziv, factory reset ne pomaže.

Problem je što je na računu došao 1888kn veći račun (pozivi u inozemstvo).

Ideje?

Moje mišljenje. Neki virus koji pute ovog SMS-a trigerira poziv (kao da frendičina mama zove van).

Čudno je što poziva nema, što factory reset ne briše virus (ako virus postoji). Probali su blokirati broj koji se pokaže u SMS-u, ali svaki dan je drugi broj.

Zamislite ženu od 60 godina kako juče glasove u noći (koji dolaze iz telefona) a nikoga u kući nema niti se ona na telefon javila.

Ja ideja nemam i najgore, ovo je scary.
Mommistake je offline  
Staro 28.09.2021., 15:09   #2
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Nekako mi se čini da je njena SIM kartica klonirana. U tom slučaju jedino rješenje je zatražiti drugu SIM karticu s drugim brojem mobilne usluge.

I nije mi jasno kako A1 ne vidi pozive ako su iste naplatili, naplata se obračunava prema podatku sa servera koji bilježi pozive.
Sinac je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.09.2021., 15:17   #3
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Nekako mi se čini da je njena SIM kartica klonirana. U tom slučaju jedino rješenje je zatražiti drugu SIM karticu s drugim brojem mobilne usluge.

I nije mi jasno kako A1 ne vidi pozive ako su iste naplatili, naplata se obračunava prema podatku sa servera koji bilježi pozive.
Što znači klonirana?

Žena koja je radila na "pultu", kaže da ne vidi taj poziv. Bili su tamo 2 puta.
Mommistake je offline  
Staro 28.09.2021., 15:29   #4
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,791
Znaci ako zatrazis ispis poziva dobiti ces prazan list? Meni je to ludo nevjerojatno
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline  
Staro 28.09.2021., 15:30   #5
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Znaci ako zatrazis ispis poziva dobiti ces prazan list? Meni je to ludo nevjerojatno
Ne, zatražili su ispis poziva, ali tek ga mogu dobiti kada mjesec završi (tako im je rečeno u A1), to mogu potvrditi, jer sam to čuo na telefonu neki dan.

I vjerojatno će naći taj broj.

Ali što napraviti? Blokirati ga? Izmjeni se svaki dan.

Prije par dana kada su bili u A1, žena na "pultu" jer rekla da ne vidi nikakve pozive prema van trenutno.
Mommistake je offline  
Staro 28.09.2021., 15:35   #6
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
neka trazi blokadu poziva prema inozemstvu i neka prijavi slučaj HAKOMu
zgmmax je offline  
Staro 28.09.2021., 15:46   #7
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
neka trazi blokadu poziva prema inozemstvu i neka prijavi slučaj HAKOMu
To su predložili, ali ne igra joj to ulogu, imaju puno rodbine vani i čuju se često.

Mene zanima kako je ovo moguće?

Ne zanima me što će napraviti sljedeće i koga tužiti, mene zanima da li itko zna kako je ovo moguće?

Kako se čuju glasovi iz mobitela bez aktivnog poziva.

Frendica potvrdila da je i ona čula (a nije baš IT nepismena).
Mommistake je offline  
Staro 28.09.2021., 16:01   #8
Franf
Premium
Moj komp
 
Franf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: EU
Postovi: 181
Mene više zanima kako je moguće da je A1 već poslao račun od 1800+kn a još uvijek ne znaju dati ispis poziva... Na temelju čega su onda napravili račun?
__________________
Franf je offline  
Staro 28.09.2021., 16:27   #9
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Franf Pregled postova
Mene više zanima kako je moguće da je A1 već poslao račun od 1800+kn a još uvijek ne znaju dati ispis poziva... Na temelju čega su onda napravili račun?
Dobro pitanje.

Saznam ovo. Je li viđeno u A1 aplikaciji ili je račun stvarno stigao.
Mommistake je offline  
Staro 28.09.2021., 16:53   #10
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Ja bih probao drugu karticu s drugim brojem s kioska s 20kn na računu.. Cisto da se eliminira taj nekakv "virus". Drugo, možda je sms aktivirao automatski poziv prema određenom broju. Sve to naravno nema veze sa idiotskim mentalitetom na balkanu i nemogućnošću provjere poziva prema van ako su naplaćeni. Zamisli, dođe ti račun a ne znaju ti reći koga si zvao. I da nije izdan račun, treba se vidjeti u sistemu

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 28.09.2021. u 17:08.
spawn je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.09.2021., 17:38   #11
Night bird
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Varazdin
Postovi: 136
Nisam imao slično iskustvo ali kada sam bio u Njemačkoj i primao normalne pozive s azijskog broja, svaki put mi je kazalo neki drugi broj iz inozemstva od Češke do Kine također tako i za moj broj kad bih zvao dotični. Nakon googlanja sam negdje naišao da to operater radi zbog manje naplate. Ako se dobro sječam to se nije događalo kada sam bio u Hrvatskoj. Neka obrati pažnju na pozivni broj. Pozivi su vjerojatno iz azije a ja bi prvo probao zamijeniti mobitel nekim rezervnim. Samo iz znatiželje, da li se radi o kinezu, Huawei ili nešto slično?
Night bird je offline  
Staro 28.09.2021., 21:58   #12
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Citiraj:
Autor Night bird Pregled postova
Samo iz znatiželje, da li se radi o kinezu, Huawei ili nešto slično?
I meni je ovo odmah palo na pamet jer se nedavno pisalo o tome da kineski telefoni u svrhu cenzure mogu slati (vjerojatno i primati) SMS-ove koji su nevidljivi korisniku. Možda je neki exploit tog "featura". Zvuči kao uvod u epizodu Twilight Zone.
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline  
Staro 29.09.2021., 08:14   #13
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Radi se o nekom Xiaomi uređaju.

Čuo se jučer s frendicom, u aplikaciji vide potrošnju, već je sada na 1800kn.

Inače mama ima tarifu nekakvu smiješnu (tipa max 100kn mjesečečno).

Ispis poziva će biti kada mjesec završi, tako je dogovoreno.

Jučer pričali o tome:
1. vidjeti što će A1 po tom pitanju napraviti
2. izmjena kartice.
3. test s nekom karticom za 20kn
4. izmjena mobitela
Mommistake je offline  
Staro 29.09.2021., 12:22   #14
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Ne vjerujem da gnjave po IMEI-u mada danas i to nije nemoguće. Čim prije novi SIM i test.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline  
Staro 29.09.2021., 13:29   #15
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Što znači klonirana?

Žena koja je radila na "pultu", kaže da ne vidi taj poziv. Bili su tamo 2 puta.
Kloniranje SIM kartice znači da se napravi identična kopija SIM kartice.

https://drfone.wondershare.com/phone...-sim-card.html
https://www.mobiledit.com/sim-cloning

Klonirana SIM kartica ne spaja se na istu mrežu kao originalna kartica ako se nalazi negdje u inozemstvu. Znači klonirana SIM kartica može u inozemstvu raditi i samo "lokalne" pozive, recimo netko u nekom selu u Burundiju zove svog susjeda, ali se to na mobilnoj mreži vidi kao roaming i poziv u inozemstvo s obzirom da se radi o SIM kartici hrvatskog mobilnog operatera. To bi mogao biti i razlog zašto A1 teta "na pultu" ne vidi uspostavljene pozive već samo trošak koji joj je isporučio burundijski server.
Sinac je offline  
Staro 29.09.2021., 13:43   #16
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Naše kartice je jako teško ,skoro pa nemoguće klonirati. Moraš fizički imat sim kod sebe i profi tool koji razbija enkripciju 64k i 128k kartica, a takvih toolova možeš nabrojiti na prste.
spawn je offline  
Staro 29.09.2021., 13:49   #17
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
P