Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.02.2023., 20:54   #2041
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,341
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Migrirao sam jedan stariji laptop na Linux, ono što sam primjetio je da prilikom kopiranja bilo čega na primarni HDD sve se značajno uspori, ok znam da je HDD, ali na windowsima nije bio toliki utjecaj na performanse, šta nebi EXT4 trebao bit efikasniji od NTFS-a?
Tak tak - moze ovisiti o dosta faktora. Imao sam dosta kompova na kojima sam istodobno gonio i Linux i Windows i kod prebacivanja nisam nikad naletio na neke probleme. Tj - jesam al nije bilo do OS-a nego me HW zezal....

P.S.- EXT4+ HDD => topla preporuka koristenja data=writeback,noatime umjesto default mount opcija.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 05:08   #2042
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Da mi tako dođeš na razgovor za posao ne bi prošao. Zvučao bi mi nadobudno i pomalo neozbiljno, a ne kao netko tko stvarno želi to raditi.

Linux nije za svakoga. Nije za većinu ljudi. Oni koji imaju neko predznanje imaju prednost, a ako pri tome pokažu volju/želju onda imaju velike šanse pregovarati oko ugovora.


iskreno, Medo, nisam shvatio post kao legit ponudu za posao pa sam pisao u opuštenom, i da, priznajem, pomalo nadobudnom (znatiželjnom) tonu.

Kod motivacijskog pisma bih se bolje potrudio, ali mislim da ću najprije krenuti samostalno po zadacima kako je Tomek rekao

Pozdrav
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 12:41   #2043
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Nikad ne zaboravim kad sam kupio prvi RPI i koliko me bilo strah stavit na njega headless OS. Nope! Mora imati GUI, pa se onda sa Windowsa preko VNC-a spojim na njega i otvorim terminal i rasturam kopi pejst naredbe. Prvih mjesec dana sam ga spajao na monitor. Terminal fear was real!

Sad skoro 2 godine nakon toga mogu reci da sam tek zagrebao Linux, ali sam se u tom procesu opustio i uzivam. Naucio sam pun k i vise, otisao u neke xy vode koje nisam ni planirao posjetiti. Ako imam neki problem, znam odakle poceti traziti rjesenje. RPI je bila najbolja stvar sto sam si priustio. Al da ga jebes, bez citanja dokumentacije nemas o cemu razmisljati. Jedno pitanje nisam pitao po forumima, jer kada nesto ne znam u osnovi onda ne znam ni sta bi tocno pitao. Samo citanje i citanje.

I onda kada mislis da si shvatio i uspio, trebas skrsiti to sto si stvorio i probati se spasiti iz gov*

Linux je super, ali se ne vidim da ronim dublje od ovoga. Em sam prestar za to, em treba izvagati pros i cons tih znanja jer za sve to treba masu vremena kojeg sve manje imas.

#ihatevim
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 12:53   #2044
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
pozdrav.
ako moze savjet dali se moze ili moram krenut ispocetka...
imam linux mint mate pod virtual box-om. disk je 15gb i kaze mi da je 99% ispunjen (858mb free / 55mb available) i naravno sad me poceo zezat, jucer nije htio ni boot-at. sad uspijevam.


jel ikako moguce povecat disk (nije kriptirano)?


izvana sam kroz virtual box podigao disk na 20gb medutim on to uopce ne registrira u OS-u. jel se treba/moze nekako refreshat to ?
check file system pod disks u mint-u?

geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 14:14   #2045
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,173
moraš extendati disk u samom linux mintu, neće se automagično povećati.
mislim da se to čak dadne sa live cd bootom, neka me netko ispravi ako sam u krivu.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 14:32   #2046
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
Vjerojatno neće moći povećati root ili koja je već particija montiranog FSa. Neka boota neki live ISO u toj virtualki i s gparted-om proširi particiju koju hoće
Ne znam koliko ažurno Mint čisti za sobom arhivu starih paketa, ali nije loše povremeno pustiti iz terminala: sudo apt clean, sudo apt autoremove pa će se i tu osloboditi ponešto prostora.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 15:32   #2047
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Kao sto je kolega rekao - najjedonostavnije je boot sa live CD-a, i onda gparted koji ima GUI za resize i micanje particija.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 17:27   #2048
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,341
Sve se moze kad se hoce i zna Dakle najprije moras povecat virtualbox disk:


https://www.howtogeek.com/124622/how...box-or-vmware/


Kad si to odradio moras povecat particije na disku na OS-razini. Bilo koja Live boot distra koja ima gparted to moze odraditi kao npr:


https://www.system-rescue.org/





P.S.- gledaj da ti / (root) bude bar 20GB ako imas zasebanu home particiju.



E sad kaj se ostalog tice...iskreno nikak da skuzim hype oko rpi. Ok malo cudo koje trosi malo struje pa se mozes zezat s tim. Cool. Al to cudo nebre nist. I zasto ne za iste pare neki mini pc x86 di instaliras sta hoces i par takvih lupis u cluster koji mozes i za ozbiljnije nekaj koristiti (da znam struja al tu vec onda raspravljamo o balansu izmedu korisnosti i troskova). Za nekog tko je nov u nekom podrucju i zeli nekaj nauciti - Virtualbox je za pocetak sasvim dovoljno (i vise od toga) rijesenje. Bojis se da bus nekaj zeznul? Snapshot. Ak ukenjas - vratis i probas ponovo dok ne skuzis. Nebre jednostavnije.

Kaj se tice ovog kaj xlr veli za Linux i starost - ima tu nekaj i moram se osvrnut na ono kaj je medo napisao - nije Linux za svakoga. Kompleksnost nema tolko veze s tim nego agilnost razvoja. Racunaj da u roku 6/12 mjeseci Linux okolina se moze tolko izmjeniti da ako ne pratis razvoj (dakle ako te to ne zanima ili - jos gore tu gledam ekipu koja samo radi love radi a pol k**** ne kuzi). Za po doma i hoby - da se, nije tak strasno al na globalnoj razniji - ako ti Linux nije u krvi - zgoris. A da ne pricamo o dodatnoj kompleksnosti pravih DevOps pogona.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 18:47   #2049
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,173
a da ti bude još lakše, koristiš BTRFS filesystem
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 20:11   #2050
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,930
Problem je u tome što ukoliko se s tim nekim složenijim stvarima ne radi profesionalno (čitaj svakodnevno) overhead vezan za provaljivanje nečega bude ogroman. Ja svako toliko da si nešto želim složiti dam si truda a nakon što provalim sve uglove moram si dokumentirati što sam radio jer mi je jasno da dok idući puta budem to trebao budem veći dio toga zaboravio.

Kakav mini PC bi bio preporučljiv? Htio sam se početi gegati u pravcu toga da si složim neki mail server i da si napravim IPFS node. Tehnički mi je na tom putu najveći problem upload, ali ima nekih naznaka da bi mi relativno uskoro možda nekako mogla postati dostupna optika.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 20:26   #2051
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Ma meni je rpi bio i vise nego dovoljan do sada, pusti ti to. Jako dobro slozen komad hardvera, dobro dokumentiran, i ono najbitnije dobro podrzan u communityju. Krenuo s jednim, pa drugim, primarno za ucenje i ispipavanje linuxa, pa toboze neki "klusteri", pa kupio napokon rpi 4 sa 8 giga rama da bi ucio proxmox (pimox) i... na kraju odustao jer sam shvatio da je virtualiziranje overkill za moje potrebe i servise koje vrtim - a moram uciti maltene sve ispocetka.

Je, mastao sam i da uzmem jedan-dva komada thinkcenter tiny, da napokon naucim nesto o virtualkama, dignem se na malo visi level jer bi uvijek nesto novo htio probati. Taj balans troskova i realne iskoristivosti me jako mucio, ne mogu si opravdati toliki hardver za ono sto koristim.

Prilicno sam siguran, da u pocetku nisam isao na rpi nego na x86 pc rjesenje - sada bi zavrsio na proxmoxu i to je to. To je sad jedino sto me jos privlaci da naucim. Ovako sam zavrsio na dockeru.

Uzeo sam jednom prilikom synologyja i napuco ga sa 6 giga rama, kao ja cu sad sve servise na njega staviti i odj* sve te rasberije da bi na kraju shvatio kako je jako glupo sve staviti na nas - jer synology mi prvi ode u sleep kada mi nestane struje (jer trosi najvise struje), a onda se mozes hebat i ti i svi oni kontejneri/virtualke na njemu koje ti vise nisu dostupni. Pa sam se opet vratio na rpi. Eno, nas i dalje stoji maltene neiskoristen osim za storage.

Meni je super pratiti vas koji znate sto pisete, slobodno nastavite gdje ste stali
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 22:40   #2052
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
nis od toga. napravio sve onak kako i pise na howto.
povecao u virtual boxu i onda mount gparted, odradio, dobio i neki error na kraju. uso u OS i imam ovo na slikama.








kad se vratim u gparted ovo me doceka:






kad probam spomenuti check dobijem error u VB:






uspio sam oslobodit nesto mjesta u mintu brisanjem nekih nepotrebnih stvari, al sad se javio problem da network connection iz nekog razloga ne radi.



mah bice iz 0 sve ocito.






edit: proradio net nakon 3. restarta.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 04:27   #2053
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,341
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Je, mastao sam i da uzmem jedan-dva komada thinkcenter tiny, da napokon naucim nesto o virtualkama, dignem se na malo visi level jer bi uvijek nesto novo htio probati. Taj balans troskova i realne iskoristivosti me jako mucio, ne mogu si opravdati toliki hardver za ono sto koristim.

Prilicno sam siguran, da u pocetku nisam isao na rpi nego na x86 pc rjesenje - sada bi zavrsio na proxmoxu i to je to. To je sad jedino sto me jos privlaci da naucim. Ovako sam zavrsio na dockeru.

Uzeo sam jednom prilikom synologyja i napuco ga sa 6 giga rama, kao ja cu sad sve servise na njega staviti i odj* sve te rasberije da bi na kraju shvatio kako je jako glupo sve staviti na nas - jer synology mi prvi ode u sleep kada mi nestane struje (jer trosi najvise struje), a onda se mozes hebat i ti i svi oni kontejneri/virtualke na njemu koje ti vise nisu dostupni. Pa sam se opet vratio na rpi. Eno, nas i dalje stoji maltene neiskoristen osim za storage.

Meni je super pratiti vas koji znate sto pisete, slobodno nastavite gdje ste stali
I ja sam u identicnom smjeru razmisljao. To je bio jedan od vecih razloga zasto sam presao sa starog kompa na ovaj koji sad imam - na 5600g sa 32GB meme mogu zavrtiti i virtualni cluster ako treba, ovo cudo guta sve kaj mu dam. Za skoro bilo sto naucit - dovoljno. Da cijena struje tu gore nije tak jebeno visoka vec bi bila 3 mini kantice (NUC ak se dobru cijenu nade je brutala al su vecinom preskupi).

@geronimo_2 > imas gresku na FS-u. Odradi manualni fsck > povecao si particiju al ne i FS (gparted ga nije prosirio jer je detektirao gresku na FS-u). Nakon toga - smanji sa gpartedom particiju i opet povecaj - ovaj put ce povecat i FS. Ak si avanturistican koristi resizefs u CLI-u. Iako moze biti da si shebo root reserved space i sad zato sizi....i to se da popraviti ali suma sumarum - ak ti nije bitno sto je u tom VM-u - brisi i pocni ispocetka.

P.S.- Disk ti je i dalje samo 24GB? Zasto MBR i EFI? Ili MBR bez EFI particije (klasicni boot) ili GPT disk - UEFI Instalacija. Onda se i EFI particija koristi. Moj savjet - postavi sve ispocetka - ovaj put kak spada.

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 07.02.2023. u 04:48.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 07:17   #2054
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
+1 za brisanje te virtualke i dizanje ispočetka.
Po opisu greške ovdje rikava nešto na relaciji vbox-host-vdi file, ali bi trebalo vidjeti kompletne postavke virtualke, logove i provjeriti FS i vdi i na hostu = too much work
Iako nijedan problem nije nerješiv, po pitanjima je očito da se @geronimo ne zna izvući iz nastale situacije.
Virtualbox je malo bedast ako se ide s njegovim defaultima, barem do verzije 6.x po defaultu ponudi 10GB disk ako se odabere linux distra i forsira MBR. EFI se mora ručno odabrati i napominju da se koristi samo u "specijalnim OSovima". Najbolje je sve podesiti ručno, ako je disk dinamički (a po defaultu tako nudi), nema razloga za definirati ga tako malog. Staviti u startu na 50 ili 100GB i bok.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 09:50   #2055
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,207
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Upute:

0. VIM (ovaj dio nebrem dovoljno naglasiti kolko je bitno barem osnovno poznavanje rada u editoru...nano je ok za pocetak al ljudi su lijena stvorenja i ak se ne prisilis odma - nikad neces naucit)
A zasto bi mora naucit vim, vim je loš za zdravlje, ukočiš se kad niti ruku ne maknes sa hjkl
nano je vrhunski alat, od kad mi ga je netko otkrio necu se vimu na metar priblizit.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 10:25   #2056
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,173
potpis ko kuća.
ljudi kažu da se uči vim / vi, jer je on kao uvijek instaliran.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 10:44   #2057
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
potpis ko kuća.
ljudi kažu da se uči vim / vi, jer je on kao uvijek instaliran.
vi je tata-mata kad moras editirat konfig fajle. Znas tocno sto si izmjenio.
Sa drugim editorima (ala nano i sl.), ne mozes biti uvijek 100% ziher da svaka sintaksa je kako treba biti (npr. TAB i sl.).

Osobno, nikad ne bi editirao, recimo passwd ili shadow file sa icim osim sa vi.

U biti.. ovo me sad podsjetilo na situaciju od prije puno godina. Jedan covjek otvorio sa notepad++ (remotely) passwd file da ga editira. Rezultat? Nista nije radilo.. jer remotely kad je isao zapisati file, prvo se nulira - i u tom trenutku je bio game over.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 11:31   #2058
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,173
ja sa nano editiram passwd (sve zapravo), nikad problema nisam ima niti sam treba šta posebno razmišljati.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 11:51   #2059
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
I ja sam u identicnom smjeru razmisljao. To je bio jedan od vecih razloga zasto sam presao sa starog kompa na ovaj koji sad imam - na 5600g sa 32GB meme mogu zavrtiti i virtualni cluster ako treba, ovo cudo guta sve kaj mu dam. Za skoro bilo sto naucit - dovoljno. Da cijena struje tu gore nije tak jebeno visoka vec bi bila 3 mini kantice (NUC ak se dobru cijenu nade je brutala al su vecinom preskupi).

@geronimo_2 > imas gresku na FS-u. Odradi manualni fsck > povecao si particiju al ne i FS (gparted ga nije prosirio jer je detektirao gresku na FS-u). Nakon toga - smanji sa gpartedom particiju i opet povecaj - ovaj put ce povecat i FS. Ak si avanturistican koristi resizefs u CLI-u. Iako moze biti da si shebo root reserved space i sad zato sizi....i to se da popraviti ali suma sumarum - ak ti nije bitno sto je u tom VM-u - brisi i pocni ispocetka.

P.S.- Disk ti je i dalje samo 24GB? Zasto MBR i EFI? Ili MBR bez EFI particije (klasicni boot) ili GPT disk - UEFI Instalacija. Onda se i EFI particija koristi. Moj savjet - postavi sve ispocetka - ovaj put kak spada.

sve je namjesteno onak kako VB i linux mint stave po defaultu. nista ja tu ne diram po dizanju niti znam kako i sta.
koristim tu virtualku doslovce za 2 namjene. nikakvi programi unutra dodatni i sta ti znam, dapace jos i skinem libre, thunderbird, i ostalo sta mi ne treba i tako sam sad i dobio preko 1gb free.

15gb mi je vise neg dovoljno. digo sam na 24. samo da rjesim da on to vidi i na konju sam.

al da, ocito neznam jer sam linux begginer, pa bolje da odem iz 0.

nemam ni vremena ni volje dizati znanje oko linux-a, pogotov sad kad nemrem mrdnut doslovce zbog potomka.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 12:08   #2060
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
@geronimo
Nedaj se da te ekipa tu poplaši, najbolje da ideš od nule
15GB ti je malo.
Upravo gledam 2 virtualke kod mene u vboxu, xubuntu 20.04 i 22.04 i jedan zauzima 18 GB, a drugi 14, ok ima nešto programa instaliranih u njima, ali ništa strašno.
Preporučam da staviš disk na 50GB ili više, ako je dinamički, sam se proširuje po potrebi. Na početku wizarda samo upiši u naziv Mint pa će ti sam ponuditi tip OSa Ubuntu 64-bit. Kad definiraš disk idi na Settings-->Storage, selektiraj kontroler i desno potkvači "Use Host I/O cache".
To je to što se tiče storagea, dalje si mrežu i ostalo postavi kako ti odgovara.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 13:11   #2061
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 546
Svaka Linux virtualka mi je cca 30gb. Ne da moj više jer mi nije potrebno a test je čisto dovoljno.

Mislim da sam jednom radio kloniraje u VBoxu
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 19:29   #2062
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,341
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
potpis ko kuća.
ljudi kažu da se uči vim / vi, jer je on kao uvijek instaliran.

Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
A zasto bi mora naucit vim, vim je loš za zdravlje, ukočiš se kad niti ruku ne maknes sa hjkl
nano je vrhunski alat, od kad mi ga je netko otkrio necu se vimu na metar priblizit.

Kad naucite vim znat cete zasto (hint: ne zato kaj je po defaultu instaliran nego zbog razloga zasto je po defaultu instaliran) Nano brisem sa svih servera odmah nakon instalacije. Oni koji k meni dolaze moraju znati baratati vim-om, barem osnove. Inace ih ne zelim u timu. Simple as that. Ja na Windozama preferimam svoj .vimrc unutar git bash ili msys2...to jest malo ekstremno za neke al - brzi sam jednostavno pogotovo ak nekaj kompleksnije treba napraviti (sed i awk ahoy!). Svoje dev okruzenje bez Tmux/Vim jedostavno nemogu zamislit....Emacs isto priznam


Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
sve je namjesteno onak kako VB i linux mint stave po defaultu. nista ja tu ne diram po dizanju niti znam kako i sta.
koristim tu virtualku doslovce za 2 namjene. nikakvi programi unutra dodatni i sta ti znam, dapace jos i skinem libre, thunderbird, i ostalo sta mi ne treba i tako sam sad i dobio preko 1gb free.

15gb mi je vise neg dovoljno. digo sam na 24. samo da rjesim da on to vidi i na konju sam.

al da, ocito neznam jer sam linux begginer, pa bolje da odem iz 0.

nemam ni vremena ni volje dizati znanje oko linux-a, pogotov sad kad nemrem mrdnut doslovce zbog potomka.


Polako - cekiraj Tutorial koji sam za Ubuntu napisao - Mint je dosta slican. Kreiraj HDD od 50-60GB i sve bu ok. Klasicni MBR je ok. AK te pita kod instalacije da instaliras bootloader u EFI putanju - ne zelis. I to je to. Ako ne nades u tutorijalu odgovor na problem pisi ovdje, nekaj bumo skemijali
i kao sto c-shadow kaze - nemoj se preplasiti ovog sta pisemo - ja nemam milosti samo kad je rijec o serverima - za pomoc Desktop ekipi sam maza
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 20:43   #2063
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,173
Ne brini, zna se vim uzduz i poprijeko.
Ali nano je mmmm
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 06:35   #2064
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,341
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Ne brini, zna se vim uzduz i poprijeko.
Ali nano je mmmm

Sad ga vec malo Trollas
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 09:04   #2065
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Kad Linux admin kaze nano >> vim .. 'nuff said
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 10:00   #2066
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,173
okorjeli kruti Linuxaši.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 10:29   #2067
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,341
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 11:35   #2068
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 546
huh... nano je jednostavniji :zubo:
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 15:21   #2069
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
dovraga, krenuo od 0 i opet problem. znaci u VB-u sam oznacio 2 shared foldera (ko i uvjek).



u mint instalaciji dodao usera sa:


sudo adduser your_username vboxsf


kao sto uvjek radim, ali folderima mogu pristupit samo sa open as admin, a ne normalno ko inace .


radi se o mint v21.1 pa pretpostavljam da su nest promjenili jer ovo mi je uvjek funkc do sad (v20.1)


guest additions je stavljen


geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 16:07   #2070
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
Kreni ispočetka da te skužimo što radiš, malo je nejasno
1. host su winblowsi ili linux?
2. vbox extensions instalirao?
3. u guestu instalirao additions?
4. što pokušavaš dijeliti, folder s hosta da se vidi u virtualki ili obrnuto?

https://askubuntu.com/questions/1617...-in-virtualbox
c-shadow je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na