Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.07.2019., 12:13   #45091
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Evo klasika kako se rade clanci u novinama/portalima, kad nije Audi, BMW, Mercedes onda u clanku nema spomena o tome premda je tragedija velika i gadna prometna.

https://net.hr/danas/crna-kronika/tr...bori-za-zivot/

Znaci posto je u pitanju Skoda i Renault (cini mi se megane?) onda se u clanku kaze "osobni automobil", znaci nije tako strasno bitno i netreba click bait kao "BMWom presao u suprotnu traku i usmrtio...." premda je poslledicno veca nesreca/tragedija nego ona na naplatnim kucicama od neki dan jer tamo srecom nitko nije poginuo....
clickbait kad je "premium" auto (pa makar staro 30godina kao onaj s 'kamatarkom' nedavno), nista drugo :shrug:

a u boljim drzvama ima preium auta na svakom koraku pa im portali nisu tako nabrijani kao nasi. Em jos stave maks 2 slike, vise teksta.

nego, netko je spomenuo da je taj lik izasao iz komune? a da skupa s njim ode u zatvor i onaj koji ga je pustio? ..ah ne, nismo u tako uredenoj drzavi..
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 13:33   #45092
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor pci_e3x Pregled postova
clickbait kad je "premium" auto (pa makar staro 30godina kao onaj s 'kamatarkom' nedavno), nista drugo :shrug:

a u boljim drzvama ima preium auta na svakom koraku pa im portali nisu tako nabrijani kao nasi. Em jos stave maks 2 slike, vise teksta.

nego, netko je spomenuo da je taj lik izasao iz komune? a da skupa s njim ode u zatvor i onaj koji ga je pustio? ..ah ne, nismo u tako uredenoj drzavi..
Komune su dobrovoljne afaik. Tako da nemojmo dizati hajku.

Ali kedno zanimljivo pitanje. Zasto ne bi ponistili vozacku ovisnicima o alkoholu i drogama?
Ne moramo to "loosely" definirati mi ljudi, zna se sto je u psihologiji ovisnost i klasificira se kao bolest.
Dakle ako ti se dijafnosticira ovisnost o opijatima pod kojima se ne smije uoravljati vozilom, a ovisnost znaci da to moras konzumirati, ne mozes (ili ne zelis) si pomoci... Kako to da ti je vozacka dozvola jos valjana kada je 95% da ces voziti pod utjecajem opijata o kojem si ovisan?

I da ti se vozacka smije vratiti tek nakon sto si X vremena dokazano cist.
Elven je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.07.2019., 13:39   #45093
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Komune su dobrovoljne afaik. Tako da nemojmo dizati hajku.

Ali kedno zanimljivo pitanje. Zasto ne bi ponistili vozacku ovisnicima o alkoholu i drogama?
Ne moramo to "loosely" definirati mi ljudi, zna se sto je u psihologiji ovisnost i klasificira se kao bolest.
Dakle ako ti se dijafnosticira ovisnost o opijatima pod kojima se ne smije uoravljati vozilom, a ovisnost znaci da to moras konzumirati, ne mozes (ili ne zelis) si pomoci... Kako to da ti je vozacka dozvola jos valjana kada je 95% da ces voziti pod utjecajem opijata o kojem si ovisan?

I da ti se vozacka smije vratiti tek nakon sto si X vremena dokazano cist.
Nisam isao za tim da su dobrovolje, da, prezestoko sam reagirao. No onda oni koji vodu komune, mogu dati procjenu je li netko sposoban upravljat vozilom ili ne. Upravo ono sto si rekao u zadnjoj recenici.
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 14:03   #45094
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
Živiš u zemlji koja ne uzima vozačku narkomanima, pijancima, PTSP, a ni osobama koje su imale moždani. Dakle ljudi koji ne mogu hodati niti upravljati sa jednom stranom tijela mogu imati i dalje vozačku.


Ma sve je idiotizam

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 14:37   #45095
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor pci_e3x Pregled postova
Nisam isao za tim da su dobrovolje, da, prezestoko sam reagirao. No onda oni koji vodu komune, mogu dati procjenu je li netko sposoban upravljat vozilom ili ne. Upravo ono sto si rekao u zadnjoj recenici.
Osobe koje vode komune nemaju medicinskog znanja za tako nešto, niti su odgovorne za oduzimanje vozačke
Trebalo bi ovisnika poslati na testiranje kod Dr medicine rada i na razgovor sa psihijatrom.
A kad smo na toj temi, ista stvar je i sa PTSP om, epilepsijom i još par bolesti, pa svi uredno voze.


Poslano sa mog RNE-L21 koristeći Tapatalk
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 15:02   #45096
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Osobe koje vode komune nemaju medicinskog znanja za tako nešto, niti su odgovorne za oduzimanje vozačke
Trebalo bi ovisnika poslati na testiranje kod Dr medicine rada i na razgovor sa psihijatrom.
A kad smo na toj temi, ista stvar je i sa PTSP om, epilepsijom i još par bolesti, pa svi uredno voze.


Poslano sa mog RNE-L21 koristeći Tapatalk
Mislim da je tema koju smo ovdje pokrenuli puno vaznija od visine kazni.

Ja sam za podizanje brzine na autoputu (jer kreteni ce i dalje voziti 180 po guzvama, a mi cemo najebat kad se vozimo 155 po praznoj suhoj cesti, sa novim gumama i ispravnim autom), ali i poostravanje kazni za sve koji voze bez vozacke, cesce kontrole i po danu...

Sve drzave imaju ogranicenja brzine koja ovise o uvjetima na cesti. Napravite digitalne znakove. Prazan autoput i suncam da n? 160. Suncam dan, ali guzvetina ispred tebe ? 120.
Pljusak? 100.

I kamere sa rigoroznim kaznama za prekrsitelje.
Trenutnih 130 je neka zlatna sredina, jer prije nije bilo tehnickih mogucnosti za dinamicke promjene (samo oni veliki displejevi, sada mogu postaviti puno malih).
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 15:28   #45097
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Vecina nasih autocesta nije prilagođena da se smije voziti 160km/h, a pri tome mislim na nedostatak odbojnih ograda, znakova postavljenih bez pravilne zaštite, stupova od nadvožnjaka bez zaštite i slično.
Mislim na ovakve situacije: https://i.imgur.com/vrfM3T2.jpg i https://i.imgur.com/CzZqKQV.jpg
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 15:46   #45098
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Vecina nasih autocesta nije prilagođena da se smije voziti 160km/h, a pri tome mislim na nedostatak odbojnih ograda, znakova postavljenih bez pravilne zaštite, stupova od nadvožnjaka bez zaštite i slično.
Mislim na ovakve situacije: https://i.imgur.com/vrfM3T2.jpg i https://i.imgur.com/CzZqKQV.jpg
Ok to su sve validne poante, ali koliko vidim to se sve isto tako moze naknadno ugraditi? Politicari ionako fino zarade kad su neki javni radovi
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 18:27   #45099
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
S obzirom da je svugdje u europi uglavnom ogranicenje 130, ne vidim bas razlog na podizanje ljestvice na 180. 130 je sasvim dovoljno, samo treba dosljedno i cesto kaznjavati prekoracenja. Realno, mozes se kod nas voziti oko 145-150, a da si unutar granice sa svim onim olakotnim kalkulacijama. Nema se potrebe voziti brze od toga.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 18:33   #45100
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
ST u jednom smjeru 200kn .
-->
Sto se tice ogranicenja to zavisi dali Njemacku smatras Europom ?

po meni bi trebalo biti 150 na autoputu s obzirom koliko puta placamo cestarinu (gorivo, tehnicki, i sam autoput) moglo bi s eto malo bolje krpati i poraditi na sigurnosti i onda podici limit na 150.

130 je bilo nekad savim dovoljno ali nekad ni nije kostalo ZG--->ST u jednom smjeru 200kn .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.07.2019., 19:02   #45101
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
S obzirom da je svugdje u europi uglavnom ogranicenje 130, ne vidim bas razlog na podizanje ljestvice na 180. 130 je sasvim dovoljno, samo treba dosljedno i cesto kaznjavati prekoracenja. Realno, mozes se kod nas voziti oko 145-150, a da si unutar granice sa svim onim olakotnim kalkulacijama. Nema se potrebe voziti brze od toga.
180 je previse. A razlog "to nitko drugi ne radi" mi nije dovoljno dobar.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 21:26   #45102
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Ma samo da na većini segmenata bude 130 pa da se vozi bez straha 150, a ne da su ograničenja 100 pa te već na 135-140 zaustavljaju.

Elven, zar misliš da neki pametniji i bogatiji narodi već nisu napravili studije koje pokazuju utjecaj ograničenja brzine na niz parametara? Mislim, tih 130 sigurno nije izvučeno iz guzice kao što se kod nas neke stvari rade.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 22:11   #45103
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Ma samo da na većini segmenata bude 130 pa da se vozi bez straha 150, a ne da su ograničenja 100 pa te već na 135-140 zaustavljaju.

Elven, zar misliš da neki pametniji i bogatiji narodi već nisu napravili studije koje pokazuju utjecaj ograničenja brzine na niz parametara? Mislim, tih 130 sigurno nije izvučeno iz guzice kao što se kod nas neke stvari rade.
Sigurno jesu radili studije... 1990?
Drugi problem je sto se nijedan politicar mece usuditi podignuti ogranicenja, jer cim netko pogine, oporba ce graknuti na onog ko je izglasao zakon (makar se prekrsitelj vozi pijan 180 na sat i nije mu bitno dal je ogranicenje 130 ili 140).

Trece nedavno je u engleskoj povecano ogranicenje brzine za kamione i otkrili su da se smanjio broj nesreca.

Na kraju dana nije toliko bitno koliko je ogranicenje, ali mi je glupo da je jednaka kazna kad se netko vozi 160 po suhom i sa novim gumama ili netko tko se vozi 160 po kisi, na groznim gumama.

U idealnim uvjetima ogranicenje brzine bi ovisilo o autu, vozacu i vanjskim uvjetima. Ali prije cemo doci do autonomnih vozila, nego kompjuterizacije koja bi to omogucila.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 22:41   #45104
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Sigurno jesu radili studije... 1990?
Drugi problem je sto se nijedan politicar mece usuditi podignuti ogranicenja
A šta tebi znači jel voziš 140 ili 170 na auto cesti?
Što ćeš točno dobiti s povećanjem brzine? Jel ti toliko grozno sjediti u autu da želiš što prije izaći iz njega i doći na odredište 7 minuta ranije?
Čitam tvoje postove i ne kužim im svrhu, ti bi ovo ti bi ono, kao da će se ovdje na forumu to odlučiti.

Ljudi se školuju za prometne stručnjake, rade analize, gleda se praksa iz drugih država i to se prenosi na zakone i promet.
Nemoš ti iz glave bubati koliko bi trebalo biti ograničenje jer očito nisi stručnjak i u svakom slučaju uvijek je bolje da je manje.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 23:28   #45105