Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.06.2009., 12:45   #1
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
SATA konektori & bootanje XP-a

Može li mi neko nabrzinu objasniti ili dati neki link gdje je to objašnjeno a radi se o slijedećem:

- Da li brzina podizanja sistema (u mom slučaju XP) ovisi o načinu kako su uređaji (HDD, CD/DVD...) spojeni na SATA konektore na matičnoj (SATA 1, SATA 2...)

Naime, malo sam slagao kablove po kućištu i kad sam spojio natrag diskove i pržilicu (naravno da sam zaboravio kako su prije bili spojeni) win XP mi se podiže puno brže (recimo 30-ak sec brže) što nije zanemarivo.

E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 13:13   #2
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Ja uvijek spojim na SATA1 sistemski disk,na SATA2 spojim drugi disk...i DVD na SATA3...zato sto mi je ovaj SATA1 u BIOS-u kao "master 1"...i kontam si da ima glavni prioritet,odnosno da je na tom konektoru najbrzi...

Ne znam da li je to istina,ali eto...to je moja teorija...Meni se dosta brzo boota (iako sad kada sam stavio SP2 sporije se dignu Winsi :S)
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.06.2009., 15:35   #3
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
Citiraj:
Autor mislav_os Pregled postova
Ja uvijek spojim na SATA1 sistemski disk,na SATA2 spojim drugi disk...i DVD na SATA3...zato sto mi je ovaj SATA1 u BIOS-u kao "master 1"...i kontam si da ima glavni prioritet,odnosno da je na tom konektoru najbrzi...

Ne znam da li je to istina,ali eto...to je moja teorija...Meni se dosta brzo boota (iako sad kada sam stavio SP2 sporije se dignu Winsi :S)
Ima tu nekakve logike, ali mene zanima, ako je tako, zašto je to tako, odnosno na koji način (ako je uopće bitno) spajati uređaje na SATA konektore.

Puno je ovih AKO, pa ako neko zna KAKO ...
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 17:25   #4
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
1.Ako je tako, zašto je to tako
2.Na koji način (ako je uopće bitno) spajati uređaje na SATA konektore.
1. Pogledaj si kod POST screena kada maticna ucitava uredjaje,da prvo ucitava Master1,Slave1...Master2,Slave2...itd,a onda ove ostale koji nisu ukljuceni isto provjeri te joj treba cca 3-4(zavisi od ploce) sek da "skuzi" da nema nista na tim konektorima...A ti kada spojis sve bitno na ove "prve" konektore,mozes komotno ove ostale u BIOS-u sa "AUTO" prebaciti na "NONE" te onda maticna ucita ove uredjaje koji su ukljuceni i dalje ne trazi(a da ih stavis na npr Master4 i Slave4 prvo bi ucitavala ove prve(na kojima nista nema) te onda tek te zadnje,i s time bi izgubio par sek)...Te prilikom slijedeceg screena kada pokazuje koji uredjaj ima koji IRQ itd(bar je tako kod moje Gigabyteice) ujedno i pregleda da je S.M.A.R.T. ukljucen,a ako si iskljucio one ostale konektore kako sam gore naveo odmah brze prodje i to(pogotovo ako je S.M.A.R.T. iskljucen)...i eto,s time si vec skratio za 7-8 sec sam proces boota

2.Iskreno cu ti reci,ne znam jel uopce bitno to kod SATA...Ali ja se eto drzim one dobre stare u vrijeme kada su HDD-ovi i prze bili ATA,pa je bilo bitno koji je na Master,koji na Slave(opet ne znam zasto,ali znam da kad sam god stavio sistemski na Slave,MBO nije htjela bootat)..pa se ja eto toga drzim i sada te stavljam sistemski HDD kao Master,a ovaj drugi kao Slave...


Ovo gore su moja stvarna iskustva sa par ploca,pa eto,vjerujem da je tako kod vecine...

E-mil,nadam se da sam bar nekako pomogao(ako sam dobro shvatio tvoja pitanja,ako ne..sorry )
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2009., 20:55   #5
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
hvala, hvala mislave, shvatio si ti dobro...

vidim da si i ti kao i ja u praksi prokužio neke stvari, ali mene je u ovom konkretnom slučaju zanimala teorija, odnosno objašnjenje ovog o čemu si pisao.
E-mil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na