Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.02.2012., 15:33   #1
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Izrada vlastitog generatora

Pozdrav, ljudi.
Uglavnom, nakon sto sam se nafilao filovima o stvaranju struje pomocu magneta, palo mi je na panet da bi i sam moga tako nesto napraviti.
Uglavnom, za rotor generatora bi slozio magnete koji bi rotirali glavu, pa tako stvara struju.
Ono sto mene zanima jest ima li netko iskustva u tome, pa da me malo uputi?

Naravno, nije meni sad u planu sloziti generator koji ce napajati zgradu, nego tek tako iz stosa, da si upalim zaruljicu ili zavrtim ventilator.

Znate li gdje kupiti magneta, pleksiglasa (okruglo) i balinjera (double bearing)?
Imate li mozda kakvu ideju, bilo sta? Sve je dobrodoslo.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"

Zadnje izmijenjeno od: Ivo_Strojnica. 05.02.2012. u 18:22.
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2012., 18:43   #2
Antonic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: International
Postovi: 216
Imas u Artas d.o.o. kupit magnete za takve stvari. Ne kuzin bas sta zelis... "za rotor generatora bi slozio magnete koji bi rotirali glavu"? Mislis stavit valjda stavit permanentni magnet na rotor? Onda ti treba neka mehanicka sila rotacije koja ce okretat magnete, odnosno rotor, odnosno stvorit okretno magnetsko polje koje ce sjec namot statora i u njemu proizvest protunapon i ti ces imat "struju" probaj malo proucit teoriju, znan da nisan najsjajnije objasnija, ali dobro ce doc. Pisi kako napredujes
__________________
Obalo sunčana ti moj si cijeli svijet...
Antonic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.02.2012., 19:29   #3
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Nije to bas tako jednostavno napravit, proguglaj, mozda je vec neko radio u kucnoj radinosti... Mozda ces i proizvest struju ali moras i napon namjestit na 220V, frekvenciju na 50Hz... Sa pemanentim magnetima ces morat jako dobro proracunat brzinu vrtnje i broj namota da dobijes prave vrijednosti. Ako bi stavio elektromagnet(uzbudni namot), povecanjem uzbudnog napona takoder mozes regulirat frekvenciju i amplitudu. Uglavnom, najjednostavnije bi ti bilo uzet neki motor (sinkroni ili asinkroni) i pomocu njega to slozit (spojit osovinu na nesto s cim vec zelis pokretat svoj generator)...
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2012., 20:00   #4
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Šta bi ti neki perpetum mobile napravio?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2012., 20:04   #5
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177

Ugrubo, pogon bi ovako izgledao:
Imam magnete spojene na kružni plexi okrenute južnim polom prema van pod određenim kutem (to ću morati izračunati za brzinu), te sa vanjske strane imam magnete okrenute prema ovima, također južnim polom, što će stvarati odbojnu silu i uzrokovati okretanje plexija koji će biti na balinjerama.

Dosta veliki problem mi predstavlja izrada generatora, jer ne znam koliko treba namotaja, itd, te ne znam kako se kreću promjene u naponima u odnosu na broj namotaja.
U procesu sam nabave dijelova, pa ćemo vidjeti kako će to ispasti.
Ne očekujem čuda, ali nešto očekujem

@njuškalo, znaš gdje bi mogao uzeti sinkroni motor? Gdje to ima kupiti?

@pupo: ne perpetuum mobile, nego "jako dugo funkcionirajući" mobile

Evo, jedan jednostavni primjer:
http://www.youtube.com/watch?v=fikp5zuFam4&feature=watch_response
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"

Zadnje izmijenjeno od: Ivo_Strojnica. 05.02.2012. u 21:26.
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2012., 21:32   #6
R@zzoR
Yippie-Ka-Yay
Moj komp
 
R@zzoR's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Split
Postovi: 560
Ideja je super ako ikad dovrsis baci neki video da vidimo kako si izveo sve to, inace dobra ideja za neki low power motor
R@zzoR je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2012., 23:04   #7
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
prijatelji su radili nešto slično za seminarski rad...

uglavnom

Ako stvarno želiš potrošit dosta novaca na tokarenje, magnete, lijepljenje, desetke (ili čak koja stotina hmm) metara bakrene žice kako bi dobio par volta na izlazu prilikom okretanja rotora, samo naprijed
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2012., 07:47   #8
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Magnet motor koji misliš složiti-neće raditi.
S njime si mislio pogoniti generator-a bilo koji motorić sa magnetima ti može glumiti generator-tipa onaj iz igrački, aku bušilica itd.

Ili ako hoćeš nešto malo veće-alternator iz auta.
Trebaš samo preko četkica dovesti 12V na rotor i to je to.
Ili skinuti diode i imaš tri faze po oko 120V izmjenične struje itd.

Kak ti je rečeno, za nešto ozbiljnije problem je održavanje brzine za recimo izmjeničnu struju od 50Hz.

Osobno me puca nešto malo jače-neki benzinski motor do 1000ccm na plin+neki elektromotor ok 5-10kW preuređen u generator, hlađenje motora iskorititi za grijanje i toplu vodu-e to je projekt
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 18:35   #9
Antonic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: International
Postovi: 216
Ili napravit nesto s vjetroturbinon. Meni je to super stvar. Ima puno dobrih dizajna tako da se iskoristi veca povrsina i ne moras dizat stup 15 metara iznad krovova okolo. Al ovo svakako zvuci zanimljivo. Iako se cini da je projekt prezahtjevan za jednu osobu. Mozda ako bi radija samo to... Ima ko iskustva kakva?
__________________
Obalo sunčana ti moj si cijeli svijet...
Antonic je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 18:52   #10
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
Ja sam prije dosta gledao i istraživao u vezi ovoga. Odakle si? Znam ja par ljudi koje idu strojarstvo i inježerstvo pa možda oni imaju neko korisno znanje.
Pa da se svi nađemo i nešto probamo izraditi. Ode se malo po Hr po instuticijama za istraživanje pa se pita/vidi što je moguće uopšte.
tigerija je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.02.2012., 19:45   #11
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Ako bi htio da ti zasvijetli žaruljica/pokrene se ventilator, mogao bi samo spojiti generator na ispravljački most, dodati kondenzator nakon njega i vidjeti koliki je napon te struja, bez da se zafrkavaš s konstantnom brzinom vrtnje rotora. Tko kaže da odmah moraš pumpati 230V 50 Hz?
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 16:45   #12
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,468
Pa o cemu vi tu brijete.....
Energija iz nicega?

I onak link na youtube - izgleda da radi, osim sto se zaboravi na jedan 'sitan' detalj.
A to je kolicina energije potrebna da se onaj magnet zaokrene.
I odma sve padne u vodu nakon toga....
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 17:28   #13
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
sti je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 18:12   #14
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
nije energija iz ničega, da se to odma sredi. Magneti se koriste da se poveća dobivena energija. I imaš newmanov stroj, pa pogledaj princip na kojem radi.

@tigerija:
ja sam tu u zagrebu i definitivno sam "za". na institutu ruđer bošković radim sva testiranja i izračune, pa se tamo i konzultiram sa ljudima, koji za razliku od nekih na forumu, očito neupućenih, ne "seru" po ideji, nego je gledaju sa znanstvene perspektive.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 18:33   #15
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 988
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Ugrubo, pogon bi ovako izgledao:
Imam magnete spojene na kružni plexi okrenute južnim polom prema van pod određenim kutem (to ću morati izračunati za brzinu), te sa vanjske strane imam magnete okrenute prema ovima, također južnim polom, što će stvarati odbojnu silu i uzrokovati okretanje plexija koji će biti na balinjerama.
Neće, uređaj će se vrlo brzo dovesti u stabilno stanje i zaustaviti. Da bi se okretao mora biti promjenjivo magnetsko polje, a ne statično. Znači umjesto vanjskih magneta bi trebalo staviti elektromagnete kojima bi se mjenjao smjer struje, a time i polaritet magnetskog polja. Nešto kao u videu, samo što lik ne koristi promjenu struje nego mehaničku promjenu položaja magneta. Ali energija potrebna za te vanjske elektromagnete (stator) ili sustav koji bi okretao magnet (kao u videu) je u svakom slučaju veća od one koju bi generator spojen na takav motor mogao proizvoditi. U suprotnom bi to bio perpetuum mobile, a takvo nešto je nemoguće.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 08:56   #16
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,468
Night, ne "seri" po ideji
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 10:51   #17
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Izrada generatora nije jednostavan ni jeftin posao. Jako dobro se zna da je proizvodnja malog broja primjeraka proizvoda - najskuplja. I zato je jeftinije kupiti gotov i ne razbijati glavu izradom vlastitoga. Uz materijal, izrada će oduzeti brdo vremena, volje i živaca, a sve to se ne može naplatiti.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 11:31   #18
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Kad sam prvi puta postao preletio sam preko threada ali...Ako okreneš magnete jedne prema drugima sa istom orijentacijom polova nećeš dobiti išta a taj Newmanov stroj je farsa.
Magneti bi morali alternirati: N S N S N S itd., ne bi svi smjeli biti orijentirani na istu stranu. Pogledaj sliku:



Navoje staviš između magneta ili si pojednostavniš život i magnete ostaviš samo na rotoru. Zavojnice staviš na stator kao i na slici. Jednostavnije od ovoga ne može biti, no pripremi se na puno motanja lak žice
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 12:23   #19
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
dio je već namotan
Ubrzo će slikice!
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 13:10   #20
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 988
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Night, ne "seri" po ideji
Hehe, pokušavam čovjeku uštediti nešto vremena.
Vidim ima dosta tih videa po youtubeu i ukratko se mogu podijeliti na dvije vrste autora, naivni i prevaranti. Oni naivni pokušavaju konstruirati nešto što je fizikalno nemoguće, ali im se čini da samo malo fali i da će uskoro riješiti taj problem, naravno ne uspiju. Oni drugi rade prijevare, recimo stave rotirajuće magnetsko polje ispod stola i onda uvjeravaju ljude da se njihov motor sa magnetima vrti sam od sebe.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 13:59   #21
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
da, to sam i ja skuzija.
u svakom slucaju, smanjim li si potrosnju energije za 60% na izlazu, ja vise nego zadovoljan!
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2012., 14:14   #22
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
BTW uvijek možeš funkcionalan motor iskoristiti za generator uz sitne preinake. Ima tutoriala na netu na pretek a zapravo bi bilo najjednostavnije
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2012., 08:27   #23
NOVA GENERACIJA
Banned
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: Sisak
Postovi: 10
MOLIO BI VAS DA OBRIŠETE OVU SKICU JER NIJE VAŠE INTELEKTUALNO VLASNIŠTVO !

............................................

Zadnje izmijenjeno od: NOVA GENERACIJA. 22.04.2012. u 16:29.
NOVA GENERACIJA je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2012., 08:49   #24
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Daj kad već tužiš riješi i ove na YouTube-u, možda se obogatiš od tužbi, prije nego ti pokus uspije.
http://www.youtube.com/watch?v=4Ge2h...eature=related
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2012., 09:47   #25
NOVA GENERACIJA
Banned
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: Sisak
Postovi: 10
.........................................

Zadnje izmijenjeno od: NOVA GENERACIJA. 22.04.2012. u 10:53.
NOVA GENERACIJA je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2012., 09:48   #26
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Citiraj:
Autor NOVA GENERACIJA Pregled postova
-LIJEPI POZDRAV! KOLEGA,ZANIMA ME OD KUDA TI TA SKICA IDEJE?! JER JA SAM JOŠ 2010.g. NAPRAVIO ISTU STVAR...A NAJZANIMLJIVIJE JE TO ŠTO MAGNETI UPRAVO POD TIM KUTEVIMA STOJE KAO I U MOJIM NACRTIMA I 3D PREZENTACIJI...A TOČNI KUT,KOJI MAGNETI IDU,TO MISLIM DA SAMO JA ZNAM...
-MOJ SAVJET JE DA ISTOG TRENA BRIŠEŠ TO UKOLIKO NEMAŠ ZAKONSKE DOKAZE O SAMOSTALNOM RAZVITKU IDEJE... IMAM UGOVORE O POVJERLJIVOSTI PODATAKA KOJE ŠTITE MOJ PATENT,TE BI MOGLO DOĆI DO ZAKONSKOG SUKOBA OKO KRAĐE PODATAKA VEZANOG ZA PATENT I INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA,ILI PRIMANJE INFORMACIJA OD TREĆE STRANE S KOJOM IMAM POTPISAN UGOVOR O POVJERLJIVOSTI!
-INTERESANTNO JE DA NE ZNAŠ PRAVILNO NAPRAVITI NITI OBIČNU TEHNIČKU SKICU,NEGO TU NEKAKVO PREDSTAVLJANJE KAO DA JE DJETE NEKAKVO CRTALO,A DA MOŽEŠ DOĆI DO TE IDEJE... O OVOME ĆE BITI OBAVJEŠTEN MOJ ODVJETNIK KOJI ĆE POVESTI DALJNJI ZAKONSKI POSTUPAK O UTVRĐIVANJU ČINJENICA VEZANIH ZA OVU TVOJU (pod navodnicima) IDEJU,KAO I ISTRAGU ZA UTVRĐIVANJE TVOJEG IDENTITETA! ADMINISTRATORA OBAVJEŠTAVAM DA SE OVDIJE RADI O PREKRŠAJU ZAKONA KRAĐE INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA PATENTA I DA OBRIŠE OVU TEMU S FORUMA KAO I OVU SKICU KOJA JE PRETSTAVLJENA NA VAŠEM FORUMU...

-S POŠTOVANJEM!
PENTEK H.
Kad se vec vrijedjamo, onda se mozemo i ignorirati. Koje ti gluposti pricas, bez uvrede. Ali pogledaj "perpetuum mobile" izume u 18. stoljecu, pa mi javi, ingeozni inovatoru.
A CAPS LOCK zadrzi za sebe, kao i komentare o skici, koja je, ne bi vjerova, skica.

A jos, koji si ti lik stvarno, prijetis u necemu gdje nemas nikakve osnove, a ocito je da si i sam sarlatan, jer PROIZVODI na ovaj princip vec postoje na trzistu.

Dokazi o samostalnom razvitku ideje....pa to je IDEJA.
S postovanjem
Strojnica I.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2012., 10:03   #27
Vendetta
Premium
Moj komp
 
Vendetta's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Split
Postovi: 919


Jako loš pokušaj doduše...
Vendetta je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2012., 10:06   #28
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Kad smo već na ovoj temi...
Koje su fore s tim patentiranjem po državama? Globalni patent ne postoji ili? Jer već je smiješno čitati kako neki polažu prava na Sunce, Mjesec, zrak... A uvijek se može pojaviti reinkarnirani Tesla i patentirati tamo u nekom Bangladešu nešto što je vidio u Americi, barem sam taj dojam stekao. Zato bih molio nekoga tko je upućen da to pojasni.

Btw., pretty pretty please modovima da ostave temu u sadašnjem obliku (ok, svjestan sam da nema teoretske šanse ako se ovo još imalo razbukta) Ukinuli ste nam M&D pa da se barem malo nasmijemo.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2012., 10:20   #29
NOVA GENERACIJA
Banned
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: Sisak
Postovi: 10
................................

Zadnje izmijenjeno od: NOVA GENERACIJA. 22.04.2012. u 16:30.
NOVA GENERACIJA je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2012., 10:31   #30
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor NOVA GENERACIJA Pregled postova
PO MOME MIŠLJENJU,OVA GORE SKICA IMA SLIČNOSTI S PRINCIPOM RADA PREZENTIRANOG NA OVOM VIDEU ŠTO SI PRILOŽIO,ALI OVA SKICA ŠTO JU JE IVO IZ PRIMOŠTENA STAVIO JE IDENTIČNA MOJEM MOTORU,TJ, POLOŽAJU I KUTU MAGNETA,KAO I PRINCIPU RADA. PRONAŠAO SAM SVE PODATKE O IVI,I BROJ TELEFONA,PA ĆU SE S NJIM KONZULTIRATI O TOME. LAKO JE DOKAZATI DALI SE RADI O KRŠENJU UGOVORA,TJ. DAVANJU PODATAKA TREĆOJ STRANI,U OVOM SLUČAJU IVI,ILI NE....KAO ŠTO SAM U ROKU 10-TAK MINUTA PRONAŠAO SVE NJEGOVE PODATKE,KAO I BROJ TELEFONA,ADRESU I S KIME SE DRUŽI I GDIJE ZALAZI... DALJE POSTOJE ZAKONSKE REGULATIVE VEZANE ZA TAKVE POSTUPKE U OVOM SLUČAJU...


Lol, da imaš imalo soli u glavi nebi pisao ovakve nebuloze, pogotovo nebi prijetio čovjeku. Da si imalo pogledao skicu, vidio bi da je pravljena u paintu, da je sve otprilike napravljeno i sl. Prije češ ti zaradit prijavu zbog prijetnji nego strojnica.

I daj molim te nauči se forumskoj kulturi prije nego opet postaš.

EDIT:

lol, kakvo curenje informacija, ovakva skica s magnetima padne na pamet svakom čovjeku koji ima imalo smisla za tehniku. Kakvi patent, kakvi bakarači...
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na