Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.09.2007., 15:49   #1
Quick22
Premium
Moj komp
 
Quick22's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 113
Problem sa dvd pržilicom

Dakle imam u kučištu dvd pržilicu i cd pržilicu.
Problem je sljedeči ... treba xx puta probati da bi uspjel otvoriti (tj. napraviti eject) kod dvd-rwa .. a slično se neki put desi i s cd-rwom ali je potreban manji broj pokušaja...

znači kad pritisnem na onu tipku malo trzne zasvetli i ne otvori se...
sad ak neko zna dali je to do windowsa ili su se pržilica pokvarila ... a malo mi je čudno da su se obadvije pokvarije...

par puta se znalo desiti da windowsi uopće ne vide dvd-rw .... a često treba i duže vremena da očita cd, dvd ... a zna i štekati ak vrtim recimo film s cd-a, dvd-a

pa ak neko ima kakvu ideju za riješiti ovaj problem bio bih mu zahvalan... jer to stvarno zna dići živac kad se neda otvoriti

I da prižilica inače normalno prži (kad ju uspijem otvoriti) .. jedino joj možda treba minuta više po dvd-u nek obično

I nadam se da sam napisal u dobrom podforumu jer neznam dali je problem u hardweru i softweru
Quick22 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2007., 23:18   #2
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
meni se isto znalo puno puta desiti da nisam mogel otvoriti ni cd ni dvd...caka je bila u tome da kad sam stavljal cd-rom u kučište, zašrafil sam jako i kučište je nekak prejako primilo..pa nisam mogel otvoriti..ko da se htel otvoriti a nije mogel...
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.09.2007., 02:00   #3
Quick22
Premium
Moj komp
 
Quick22's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 113
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
meni se isto znalo puno puta desiti da nisam mogel otvoriti ni cd ni dvd...caka je bila u tome da kad sam stavljal cd-rom u kučište, zašrafil sam jako i kučište je nekak prejako primilo..pa nisam mogel otvoriti..ko da se htel otvoriti a nije mogel...
hm kod mene su isti takvi simptomi ali kak to meni pomaže ... hočeš reči da trebam otpustiti šarafe koji drže dvd-rw rom ?

Kak je onda prije radilo normalno a nisam uopče diral te šarafe.

a kod mene je prvo bilo da nije svaki put očitaval dvd-rw rom uopće u windowsima a zatim je počelo s tim da se neda otvoriti
Quick22 je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2007., 08:15   #4
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
EJsi mjenjao možda neku od komponenti od kad je to počelo? Tipa matična, napajanje. makar ako si dodavao neke diskove na kanale ili sl? Tako se inače prža ponaša kad je "zauzeta" tj lockana od strane neke apikacije tipa neroa (kad pržiš zna se da nemreš otvorit na tipku drive) i dal ti normalno izbacije kad ideš na ikonu u My Computer pa na Eject?
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2007., 22:00   #5
Quick22
Premium
Moj komp
 
Quick22's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 113
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
EJsi mjenjao možda neku od komponenti od kad je to počelo? Tipa matična, napajanje. makar ako si dodavao neke diskove na kanale ili sl? Tako se inače prža ponaša kad je "zauzeta" tj lockana od strane neke apikacije tipa neroa (kad pržiš zna se da nemreš otvorit na tipku drive) i dal ti normalno izbacije kad ideš na ikonu u My Computer pa na Eject?
Nisam mjenjal nitijednu komponentu ... zadnje kaj je dodano je SATA disk ali to je bilo barem 3 mjeseca prije pojavljivanja problema..

I kad idem na eject u my computer dešava se ista stvar ko kad stisnem na tipku ... i predpostavljam da nije pržilica zauzeta od nekog programa osim ak ju odmah na pokretanju kompa nešto "zauzme" a sumnjam da je tak ..

Neznam dali bi reinstalacija windowsa tu nešto pomogla jer mi se stvarno neda ponovno instaliravati programe i ostalo a pržilica i dalje gnjavi s tim..
Quick22 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2007., 13:37   #6
BrunoZG
Junior Member
 
BrunoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,205
Kod tebe su prilično jasni simptomi uredjaja na izdisaju

Citiraj:
Autor Quick22 Pregled postova
hm kod mene su isti takvi simptomi ali kak to meni pomaže ... hočeš reči da trebam otpustiti šarafe koji drže dvd-rw rom ?

Kak je onda prije radilo normalno a nisam uopče diral te šarafe.

a kod mene je prvo bilo da nije svaki put očitaval dvd-rw rom uopće u windowsima a zatim je počelo s tim da se neda otvoriti
__________________




AMD 3800+x2@2500, 1,375V
MB-ASROCK DUAL SATA(bios 2.2) 2+ENERMAX485W
2x512 Supertalent CL2
HDD-Hitachi 160GB, WD 800JB
ELSA 7600GT
Leadtek-2000XP expert
DVDROM-LITEON-167T ,DVDRW BENQ 1650,DVDRW NEC ND2500A@2510_fw205C
Monitor: Samsung 997MB (19')
Terratec Sky 5.1,EPSON-C42








BrunoZG je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2007., 14:31   #7
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Hmm neznam baš da OBA odjednom isto rade mi je malo čudno, mislim ja da je ipak problem negdje u softwareu...

Quick jer možeš kad npr uđeš u bios ili ako zalediš boot sa npr esc otvoriti drive normalno dakle kad si izvan OSa??
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2007., 19:36   #8
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Koji software imaš instaliran (a vezan uz optičke pogone)? Npr. Daemon Tools, Alcohol, Nero, InCD... To se događa samo sa CD-RW i DVD-RW medijima? CD-R/DVD-R/DVD+R se mogu "normalno izbaciti"? Jesi instalirao koji novi program kad se to počelo događati? Koje su točno prže u pitanju?
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2007., 19:39   #9
Quick22
Premium
Moj komp
 
Quick22's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 113
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Hmm neznam baš da OBA odjednom isto rade mi je malo čudno, mislim ja da je ipak problem negdje u softwareu...

Quick jer možeš kad npr uđeš u bios ili ako zalediš boot sa npr esc otvoriti drive normalno dakle kad si izvan OSa??
To je i meni čudno da se oba tak ponašaju (doduše jedan malo rijeđe od drugog)
Probal sam otvoriti kad sam bil u biosu i dešava se ista stvar ... dvd-rw se neće otvoriti, a cd-rw se otvoril iz 3. pokušaja

edit:
Citiraj:
Autor igorba Pregled postova
Koji software imaš instaliran (a vezan uz optičke pogone)? Npr. Daemon Tools, Alcohol, Nero, InCD... To se događa samo sa CD-RW i DVD-RW medijima? CD-R/DVD-R/DVD+R se mogu "normalno izbaciti"? Jesi instalirao koji novi program kad se to počelo događati? Koje su točno prže u pitanju?
Imam nero i daemon tools.
ali nije stvar u medijima već u uređaju ... znači nema nikakvog medija unutra ... i dešavaju se gore navedeni simptomi

I da uređaji su:
LITE-ON DVDRW SHM-165P6S (DVD+R9:8x, DVD-R9:4x, DVD+RW:16x/8x, DVD-RW:16x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:16x, CD:48x/24x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)

SAMSUNG CD-R/RW SW-252S (52x/32x/52x CD-RW)

znači ovaj prvi stalno gnjavi a ovaj drugi povremeno ... i kolko se sijećam onda nije instaliran neki novi program
Quick22 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2007., 20:26   #10
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Aha, ja mislio da to radi s RW medijima, valjda nisam pažljivo pročitao... S obzirom da istu stvar radi i kad je van OS-a, mislim da softverski uzrok možemo isključiti. Kad stisneš tipku, čuje li se kao nekakav klik (nije baš klik, nego... a ne znam, nekakav zvuk) prije neuspjelog otvaranja ladice? Iako je neuobičajeno da oba uređaja počnu praviti slične probleme u približno isto vrijeme, nije ni hardverski kvar isključen.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.09.2007., 20:48   #11
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Joj onda bojim se da je BrunoZG u tom slučaju pucau ravno u cilj sa postom...

Igorba samo potvrđuje dijagnozu pa eto i ja isto moram reć što i oni - ako je u BIOSu isto onda je software nevin jer ga onda niti nema jel...

Dakle ako je pod garancijom na reklamaciju, ako nije ne gine ti tržnica...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2007., 20:52   #12
Quick22
Premium
Moj komp
 
Quick22's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 113
Citiraj:
Autor igorba Pregled postova
Aha, ja mislio da to radi s RW medijima, valjda nisam pažljivo pročitao... S obzirom da istu stvar radi i kad je van OS-a, mislim da softverski uzrok možemo isključiti. Kad stisneš tipku, čuje li se kao nekakav klik (nije baš klik, nego... a ne znam, nekakav zvuk) prije neuspjelog otvaranja ladice? Iako je neuobičajeno da oba uređaja počnu praviti slične probleme u približno isto vrijeme, nije ni hardverski kvar isključen.
Istina to je neobično da oba stvaraju probleme pa nisam siguran dali je to do windowsa ili se nešto pokvarilo u uređaju.
Inače ovaj drugi se sad otvara ok, a samo povremeno gnjavi
Inače čuje se zvuk kod neuspjelog otvaranja, sličan zvuk ko kad se i otvori ... ali se ne otvori... i istina nema baš neki opis zvuka, nije klik a opet je

Sad jedino bi mogel probati nositi pržilicu kod nekog da to proba spojiti na svoj komp pa da vidim dal ima iste probleme... onda bi to valjda bila potvrda (ili ipak ne?) da se pokvaril uređaj

edit:
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Joj onda bojim se da je BrunoZG u tom slučaju pucau ravno u cilj sa postom...

Igorba samo potvrđuje dijagnozu pa eto i ja isto moram reć što i oni - ako je u BIOSu isto onda je software nevin jer ga onda niti nema jel...

Dakle ako je pod garancijom na reklamaciju, ako nije ne gine ti tržnica...
hm nadam se da je još pod garancijom ... nisam doma pa nemrem potražiti račun.

Budem možda onda probal spojiti to kod još nekog za potvrdu pa onda na reklamaciju ak još vrijedi garancija.
Hvala svima na odgovorima
Quick22 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2007., 21:03   #13
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Upravo to bih ti i predložio (s DVD-RW-om koji te više zeza) - isprobati u drugom kompu da eliminiraš mogućnost da neki drugi komad hardvera utječe na pržu(e) - MBO, napajanje, kabeli... Ako se ništa ne promijeni, tj. ako i u drugom kompu bude jednako, vidim dvije mogućnosti:
1. garancija (ako imaš, to je model koji bi još mogao biti pod garancijom);
2. rastaviti snimač (oprezno) i podmazati mehanizam ladice (još opreznije); također provjeriti da nešto ne ometa slobodan izlazak ladice;
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2007., 10:58   #14
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Ista stvar se i meni događala na starom DVD snimaču - LG GSA-4163B. Nakon uključivanja kompa, nije se htjela otvoriti nakon par pokušaja i poslije toga sve OK. To je bilo u vodoravnom položaju, a u bilo kojem drugom (okomito, naopako,...) nije htjela nikako. Otvorio sam je, očistio svu prašinu, skinuo staru mast, stavio novu, očistio prijenos i to je to. Nakon toga se otvarala savršeno u bilo kojem položaju.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na