Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.04.2017., 15:33   #1
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,312
Acer V5-552g problem (napajanje?)

Pozdrav svima.

Imam problem na laptopu Acer V5-552g kojeg sam nedavno (polovnog) kupio, i koji je izgleda neispravan.
Naime, laptop radi normalno kada je samo na bateriji, isključeno napajanje, i kada mu je donji plastični pokrov (donja plastika laptopa, donji cijeli pokrov u ovom slučaju, s obzirom da ovaj model nema posebne pokrove i poklopce za ugraditi HDD i RAM), dakle, kada mu je taj pokrov SKINUT.
Kada je normalno stavljen i ušerafljen pojave se problemi.
Laptop se ili ne pali, ili se jaaako dugo pali, ili izbacuje razne greške (HDD error...).
Dakle, to sve radi kad je na BATERIJI.

Kad je na punjaču (njegov originalan punjač) onda je skroz koma, laptop izbacuje HDD grešku, ili ako se nekim čudom pokrene onda je abnormalno spor i neupotrebljiv. Onda bi recimo iskopčao AC napanje i ostavio ga odmah na bateriji i onda bi radio normalno (ako je javi HDD error).

Laptop je došao bez kabla za HDD kojeg sam kupio posebno, nekako mislim da nije do toga problem jer radi normalno kad uđe u Win i BIOS uvijek prepozna HDD, čak i ako po izlasku iz BIOS-a odmah javi HDD error u nastavku boota.

Probao sam sve klasične trikove i stvari, BIOS flash, resetirao CMOS bateriju, drugi HDD, iscijedio struju iz njega držanjem power gumba 30 sec bez baterije i napajanja, čistio MBO, termalnu mijenjao... itd, itd.

Nekako mi se čini da je problem u nekom od pretvarača voltaže na matičnoj ploči, s obzirom da mu baterija, na kojoj uglavnom radi bez problema osim nekada HDD error greške, daje 15V i to lakše izgleda konvertira u manje voltaže (recimo 5V na koliko radi HDD), no kad mu stavim AC napajanje na njegovih defaultnih 19V onda uvijek baca taj HDD error nakon splash ekrana (početnog Acer boot ekrana).

Također sam probao dokučiti zašto obično zašerafljivanje donjeg kućišta može raditi tolike probleme kad ga stavim i da li ga negdje shorta (daje kratki spoj, stišće nešto na MBO), ali nisam uspio ništa povezati šta bi moglo biti.

Jako čudan problem, uglavnom. Ako je netko imao slična iskustva na Aceru, ili bilo kojem drugom laptopu volio bih čuti kako je i da li je uspio riješiti problem.

Unaprijed zahvaljujem!
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2017., 09:16   #2
prowler
Premium
 
prowler's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: split
Postovi: 218
Pa mislim da si sam dobro napravio dijagnozu..ocito struja koja ide od napajanja ima negdje neki "short", a od strane baterije je uredan. Nisam te jedino razumio da li kada je matična "gola" odnosno kad je van kučišta da li imaš probleme sa podizanjem sustava ili je to samo kad je zavidan na to podnožje?
Ako matična uredno radi kad je van kučišta onda se vjerojatno javlja negdje neki kratki spoj kad se spoji kučište, i to da kučište dodiruje neki kondenzator ili slično. Dodatno, probaj povaditi sve kabele sa matične i zavidaj samo matičnu na kučište i vidi jel radi...ne spajaj nikakve usb portove i zvučnike koji su odvojeni od matične, samo matičnu zavidaj sa par vida na kučište. Ukoliko takva radi onda je moguće da je problem u tim zvucnicima ili usb-ovima koji se spajaju na matičnu da je kod njih neka greška ali naravno može biti i da je na matičnoj kod spoja, ali ćeš bar eliminirati problem.
Ali ukoliko imaš problema i kada je matična odvojena od kučišta sa dizanjem sustava onda je sigurno problem u napajanja od matične, neki mosfet, kondenzator ili slično. E za to ti treba shema napajanja matične i nešto znanja sa multimetrom i mjerenjem i ideš korak po korak dok ne izoliraš gdje je greška...
prowler je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.04.2017., 18:16   #3
huzo
Zvoni. Kucanje ne radi.
Moj komp
 
huzo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: ZAGREB DUBRAVA
Postovi: 683
jel ti fali negdje one izolacije mozda,crna traka ljepljiva?ili imas negdje tragova zalljevanja kakvih?pogledaj ispod te trake ljeljive ,mozda je bio zaliven i sad ti radi sranje negdje...jer ovo sto velis da samo u kucistu zezea ,rekao bih da fali negdje izolacija ta...ili probaj savijat lagano plocu pa vidi...
__________________
Those who believe in telekinetics, raise my hand!
huzo je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2017., 22:38   #4
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,312
Ništa ne fali niti je bio zaliven, skužio bi da je bio zaliven jer mi ne bi bio prvi koji otvaram, a da je zaliven nečim. Baš sam gledao druge kako rastavljaju i sve je identično kao i kod njih znači ništa ne fali od crnih traka itd.. Pomislio sam da je do power kabla no zamjenom se ispostavilo da nije, više fakat ne znam šta da radim s njim.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2017., 01:26   #5
Overclock_freak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka-Zagreb
Postovi: 1,206
forumaš Alvin ili IT Elektronika odgovor za tebe
Overclock_freak je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2017., 06:56   #6
Mark33
Premium
 
Mark33's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 403
__________________
Acer V5-552G
Mark33 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na