Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.06.2004., 01:53   #1
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,142
Question LED i ludi R???

Ok ekipa nakon podosta zalemljenih dioda sinulo meni da ja vas pitam dali i vi izracunavate ludi dropping R onako od oka 20mA i priblizno 3,5V ili od kud vam karakteristike LED -ica. Mislim ja uvijek puknem 3,5V i 20mA. Ovo 20mA je ok posto vecinom sve diode imaju karakteristike iskazane za tu struju ali U??? Kako ih vi racunate. Znam ja jednom davno u elektro se radile diode pa i ona luda formula vezana u Kirhohove zakone. Ali ko ce vise racunati pad napona na diodi...

Dakle od kuda vam pad napona oli ti ga po naski :-) receno "radni" napon???
mann je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2004., 12:12   #2
z3D
Moderator
Moj komp
 
z3D's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2002
Lokacija: Zagreb, Croatia
Postovi: 1,332
meni se ne da racunat pa isto ko i ti kemijam uvijek isto ili s potom dizem dok ne svjetli hebeno jako bez pregrijavanja LOL

cheerz
__________________
check out my photography work
z3D je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.06.2004., 22:08   #3
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,142
Da ma iz moje prakse najbolje mi je jednostavno staviti 3,5V. Imam doma jednu tablicu pa ona veze boje sa padom napona no nije mi bas to nekako previse islo kako treba. Ja ostajem na mojih 3,5V :-) :-) Pa ako svijetli prejako lako ja stavim jaci R...
mann je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2004., 02:02   #4
z3D
Moderator
Moj komp
 
z3D's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2002
Lokacija: Zagreb, Croatia
Postovi: 1,332
nisi ti ni blesav
__________________
check out my photography work
z3D je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2004., 14:02   #5
Bart
PC maher
Moj komp
 
Bart's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: N.Gradiska
Postovi: 272
LEDica im raznih i rade na različitim naponima, ali uglavnom na 1,6 do 2,6 V i 20 mA im je uglavnom max. struja( za 3 i 5 mm LEDice).
Evo iz Conrad kataloga: Tehnikalije:LED 5mm, Vf pri If=20mA, 2,25V crvena, 2,2V zelena, 2,1V žuta.
Ovim izuzimam specijalne LEDice , lowcurent(2-4mA) i one predvidjene za fiksno +5V ili +12V.
Ja osobno računam predotpor po struji 10 mA (svijetli a negrije se) i to : predotpor= (ukupni napon napajanja - 2V ) x 100 ohm ,
LEDice svijetle do besvijesti i nakad ne pregore pod tako malim opterećenjem.
Bart je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2004., 14:32   #6
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,142
drago mi je da se i jos netko ukljucio sa njegovom "praksom" :-) :-)... Cuj sad ovisi o proizvodjaca do proizvodjaca no ja sam u moj molex ugradio ledicu sa padom napona od 5V pa tako da ono ima jako puno ledica i jako puno karakteristika... Moje ledice meni ful slabo svijetle ako ih racunam s tako niskim naponom... Zato ja vecinom radim sa 3,5 i nitijedna nije nitimalo topla na dodir, istina zato sto se vecinom pale i gase ali...

A sto se predotpora tice nisam skuzio koliki ti je ulazni napon (napon na koji spajas diode). Ako je pad napona (kako ti kazes) 2V a struja 10mA onda je predotpor za 6V 400 oma... Barem po mom racunu.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2004., 18:04   #7
Bart
PC maher
Moj komp
 
Bart's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: N.Gradiska
Postovi: 272
Tako je. Nego naravno da ima svakakvih LEDica, neke su izrazito bistre pa su naravno i sa malim naponom dobro vidljive dok ima šrota koji treba 20 mA da bi svijetlio. Određene vrste plavih LEDica trebaju i do 3,5 V za normalan rad, ali naravno sve zavisi od proizvođača, tako da je najbolje naći na netu ili u katalozima točne podatke i onda izračunati predotpor. Ja koristim za +5V predotpor 240-270 ohm, a za +12V 820-1000ohm.
Bart je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na