Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.01.2020., 18:17   #9841
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor data202 Pregled postova
Ma otkud to da se gasi 100%? Imaš neke pouzdane izvore? Ako nemaš onda nemoj ništa tvrditi.
Ja imam. Ljude koji rade na održavanju mreže.

Sad ako oni imaju krive informacije imamo ih svi.

Dobro ti je rekao kolega.
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 20:18   #9842
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Aj kad "imaš ljude", zašto nam je internet bio usporen prošli tjedan (zapravo još uvijek je usporen) jer ovo:







... je jako daleko od 150/15?


Prije je na istom hardveru bilo uobičajenih:




Zadnje izmijenjeno od: bertone. 07.01.2020. u 20:33.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 20:31   #9843
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 21:03   #9844
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor SympForTheDevil Pregled postova
I što oni kažu? Da ne pružaju korisničku podršku ako ne koristiš Windowse
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 21:46   #9845
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,016
Imaš li koji laptop sa Win za probat? Predugo ti to traje. Nama ostalima je svima OK.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 22:27   #9846
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Baš ste nevjerne Tome!
Fino vam kažem da imam i ja kao kolega info iz A1 u pitanju je tehničar koji radi na održavanju njhove infastrukture na terenu i on mi je potvrdio da tokom ove godine se u ciloj državi gasi analogija signal, a u mrežu puštaju EuDocsis 3.1 bit će novi modemi i box-evi za 4K TV e sad ni on mi nije rekao točno kad ali da bi trebalo do petog miseca.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 22:28   #9847
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Imam i probao, ovo od danas nije iz Linuxa nego s MacBook Pro, a probao sam mjeriti i s dva ThinkPada na kojima uz Linux umam i Win10 (od klinaca, za školu) i maksimalno kaj dobijem je nekih 45/14,... iskreno nije da me to pretjerano nervira, samo sam pokušao dobiti info kaj se događa kad ima ljude tamo

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 07.01.2020. u 22:33.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 22:55   #9848
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor Mate22 Pregled postova
Baš ste nevjerne Tome!
Fino vam kažem da imam i ja kao kolega info iz A1 u pitanju je tehničar koji radi na održavanju njhove infastrukture na terenu i on mi je potvrdio da tokom ove godine se u ciloj državi gasi analogija signal, a u mrežu puštaju EuDocsis 3.1 bit će novi modemi i box-evi za 4K TV e sad ni on mi nije rekao točno kad ali da bi trebalo do petog miseca.

Nisam nevjerni Toma, nego samo kažem da je takvih istih najava ( od istih tehničara i u ST) bilo unazad tri godine. I kažem da mi to izgleda preveliki i prerizični posao da se odradi u tako kratkom periodu. Treba svima koji imaju samo analogiju i svima koji žele dodatni stb otić netko to montorati. Ta montaža zahtjeva i novi spliter i novi koaksijalni i mrežni kabel. To je masu posla da bi išlo tako brzo. Pa u Šibeniku je od najave do gašenja prošlo više od tri mjeseca. A to je Šibenik. Da ne spominjem da je dodatni STB bezobrazno skup po cijeni od 60 kn (45 kn uz ugovor na 2 g.). Ne kažem da neće biti, ali ovo su činjenice.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 23:06   #9849
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Aj kad "imaš ljude", zašto nam je internet bio usporen prošli tjedan (zapravo još uvijek je usporen) jer ovo:

... je jako daleko od 150/15?

Prije je na istom hardveru bilo uobičajenih:
Pretpostavljam da su to rezultati kad si spojen na WiFi, jel isto sporo i kad spojis kablom?
Ako je i preko kabla sporo, ne preostaje ti nista nego ih stalno spamati s prijavama, pa nek dodje tehnicar pregledati instalacije.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 23:16   #9850
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Aj kad "imaš ljude", zašto nam je internet bio usporen prošli tjedan (zapravo još uvijek je usporen) jer ovo:




... je jako daleko od 150/15?
Kod mene je bolje nego prije bozica kad smo se zalili, na 100/100 optici sad imam ovo:





ali je jos uvijek download slabiji od uploada.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2020., 08:10   #9851
ODO
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Split
Postovi: 573


U ST sve štima
ODO je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2020., 08:40   #9852
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
I što oni kažu? Da ne pružaju korisničku podršku ako ne koristiš Windowse
Eto, instaliraj windowse pa im se javi
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2020., 22:54   #9853
Tomcat_T
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Danas sam slučajno naišao na ovaj link:

https://sites.google.com/view/droid-...le-east-africa

Najzanimljiviji mi je bio drugi provider/STB po redu .

Kaže se:
* Not Yet Released
* 2020 - Austria
* A1 Telekom
* Amlogic S905X2 - Quad-core 1.8 GHz

Pogledao sam istoj stranici koji još STB-ovi koriste ovaj hardware i (ako zanemarimo one sa oznakom Netflix/Amazon Prime) ostaju nam dva "čista" modela:

1. Digiturk - AirTV (cijena zamjenskoga je 99 EUR - čisto radi reda veličine cijene)
2. United Group - EON Smart Box (OTT)

https://sites.google.com/view/droid-...-ott-smart-box
https://en.sdmctech.com/product/android-tv_185.html
https://sbb.rs/eon-tv/uredjaji

Premda oba STB-a dolaze od istog proizvođača, ovaj drugi link/model je po meni zanimljiviji jer United Group (UG) je provider u Srbiji, Sloveniji, BiH i Crnoj Gori. U svim tim zemljama već nudi gigabitni internet od kraja 2018. Istina, samo u nekoliko gradova (Srbija - 4 grada, BiH - 1 grad , Crna Gora - 1 grad, za Sloveniju nisam našao podatak). U svim zemljama se nudi i ovaj prijemnik, razlika je samo u boji, crni/bijeli.

Koliko sam vidio jedino u Srbiji UG nudi 4K program i to Sportklub (SK) 4.

Znači prijemnik je isprobano dovoljno dobar i za 1 Gbps/4K kombinaciju (znam, s 1 Gbps nema direktni kontakt ).

Vezano uz sport, zanimljiv mi je navodni rok za migraciju na novu opremu: 05/2020 - taman nešto prije početka UEFA Europskog prvenstva u nogometu u lipnju .
Krajem rujna su i iz A1 sami rekli da će će za početak nuditi 4K filmske i sportske kanale.

Koliko je pretpostavka da bi kao novi STB mogu dobiti ovako nešto (Android box) točna ne znam, ali:

1. Hardverski podržava 4K, HDR,...
2. znatno je "pametniji" (cijela TV platforma bi trebala biti znatno pametnija) i softverski proširiv
3. (kao što se priča) imati će samo LAN priključak, što je i logično jer je to samo prilagođeni Android TV box
Tomcat_T je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 11:27   #9854
data202
Premium
 
data202's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb, HR
Postovi: 181
Ima čak i Kaon svoje Android TV boxove http://www.kaonmedia.com/eng/product...grp=31&pidx=26
data202 je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 12:59   #9855
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor Tomcat_T Pregled postova
3. (kao što se priča) imati će samo LAN priključak, što je i logično jer je to samo prilagođeni Android TV box

Je li to znaći da A1 prelazi IPTV? Ako je, onda u koaksijalnom kabeu neće puštati ništa osim interneta, što znaći da ostajemo i bez ovih 9 naših kanala otvoreni sada u DVB-C-u. A uz to, slika na IPTV-u je lošija nego na DVB-C-u.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 13:19   #9856
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,563
Šta se tiče kvalitete slike, sve zavisi jeli uredno po std. kodirano i jeli pristojan bandwith po kanalu.
Ovo šta je sada slobodno je do cca 200 Mhz, zato su i premještali kanale nedavno da bude u grupi tj. do te frekvencije.
To vjerojatno neće dirati do daljnjeg jer bi si ozbiljno "pucali u nogu".
Druga je stvar šta operater ima druge interese, da ti po mogućnosti i zrak naplati.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 09.01.2020. u 13:40.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 14:50   #9857
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Šta se tiče kvalitete slike, sve zavisi jeli uredno po std. kodirano i jeli pristojan bandwith po kanalu.
Ovo šta je sada slobodno je do cca 200 Mhz, zato su i premještali kanale nedavno da bude u grupi tj. do te frekvencije.
To vjerojatno neće dirati do daljnjeg jer bi si ozbiljno "pucali u nogu".
Druga je stvar šta operater ima druge interese, da ti po mogućnosti i zrak naplati.
Ako je tako po tome ispada da bi pustali analogiju od kanala S4 - S10 i od C5 - C8 to bi bilo cca prvih 11 TV programa sa popisa, a u tima frekvanciijana do 200 MHz su i Radio kanali.


https://ssc.a1.hr/documents/10307706...A+ZgOsStRi.pdf

Zadnje izmijenjeno od: Cilim. 09.01.2020. u 14:58.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 15:02   #9858
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,563
Pa zato se i ljutimo kad kažu da im "fali kanala", računaj da će im se osloboditi gdje sad idu stari HRT i ostali SD kanali.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 19:40   #9859
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Je li to znaći da A1 prelazi IPTV? Ako je, onda u koaksijalnom kabeu neće puštati ništa osim interneta, što znaći da ostajemo i bez ovih 9 naših kanala otvoreni sada u DVB-C-u. A uz to, slika na IPTV-u je lošija nego na DVB-C-u.
Dali bi to znacilo da svim korisnicima moraju dodjeliti jedan novi osnovni STB ili...
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 19:59   #9860
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,016
Da.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 20:01   #9861
data202
Premium
 
data202's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb, HR
Postovi: 181
Pa ja bi reko i da trenutni podržava IPTV
data202 je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 20:22   #9862
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Dali bi to znacilo da svim korisnicima moraju dodjeliti jedan novi osnovni STB ili...
Ja se ne bi složio baš s kolegom koji je rekao da. Ako oni u zgradi preuzmu koaksijalne instalacije za sebe umjesto da budu za opći antenski sustav onda bi morali i ljudima koji nisu korisnici A1 podijeliti i router i STB da bi mogli gledati televiziju. Mislim da će ovdje s time biti problema, jer ti u stanu možeš imati televizija koliko hoćeš i tvoje je pravo da na svima primaš radiosignal iz javne domene, odnosno onaj antenski sustav koji je postavljen za sve stanare.

Ljudi koji su prije imali 3 televizije ili više bi onda morali dobiti za svaki televizor jedan prijemnik koji bi trebao biti barem s osnovnim kanalima, a ne bi stvarao nikakvu dobit A1, a pitaj boga koliko košta za nabavu. Da je 50 dolara, to je davanje više od 150 dolara u STB i još sigurno 150 u modemu korisniku koji nebi koristio nikakve usluge osim osnovne televizije.

Tu će biti problema. Ili će morati ostaviti DVB-C blokove s osnovnim kanalima za sve korisnike dostupne.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 20:33   #9863
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Neće ostavit nikakve DVB-C blokove s osnovnim kanalima dostupne svim korisnicima, bar ja tako iščitavam iz dostupnih informacija.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 20:47   #9864
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Iako navodno nije bilo nikakvih problema proteklih dva-tri tjedna, večeras dođem s posla, otklopim laptop kad FF radi živahno, bacim pogled na speedtest kad ono, popravilo se samo od sebe (WiFi na 2.4 GHz)



bertone je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 20:57   #9865
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,563
Trebao si više kukat, možda bi prije popravili 😁

Postojeći Kaon može raditi u IpTv varijanti,
to već imaju / koriste kada je konekcija preko parice ili optike.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 21:33   #9866
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Mate22 Pregled postova
Neće ostavit nikakve DVB-C blokove s osnovnim kanalima dostupne svim korisnicima, bar ja tako iščitavam iz dostupnih informacija.
A onda će biti velikih problema jer HAKOM će sigurno zahtjevati da riješe pitanje onih kojima su preuzeli ZAS. Ili će svima morati davati uređaje ih koliko trebaju za svaki televizor ili će morati napraviti novu instalaciju u zagradama za korisnike tako da svi mogu imati dostupne zemaljske kanale. Oni su preuzimanjem ZAS-a preuzeli odgovornost za to i oni na neki način moraju omogućiti da ti u svom stanu gledaš na svim televizorima nacionalne programe.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 21:37   #9867
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,346
Oni će samo reći da nisu preuzeli ZAS, da to je eventualno pojedinac ili neki stanar pokvario zas, i da je to problem suvlasnika a ne a1.
U jednoj zgradi u ZG su kod zadnjih radova tj spajanja jednom susjedu pokvarili ZAS i pola zgrade više nema prijem a njihov odgovor je bio da nisu dirali antenski sustav zgrade, da nema nikakvih dokaza da su to oni učinili, oni to ne održavaju i ne pružaju tu uslugu.
__________________
.
Ag008 je online   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 21:47   #9868
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Kad počne masovnija količina žaljenja ako ljudi izgube kanale, bit će tu i HAKOM-ove reakcije, a tu bi A1 mogao onda fino najebati. Sad nema dovoljno kritične mase da se očekuje neka reakcija nego se to smatraju pojedinim slučajevima, no ako ugase DVB-C kojeg gledaju i ljudi koji nemaju A1 usluge, čut će se za to.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 21:54   #9869
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,346
Slažem se. Sada na svim Tv imam dvb-c a ne antenu na balkonu baš da mi je zvuk isti kao i na stb.
__________________
.
Ag008 je online   Reply With Quote
Staro 09.01.2020., 23:31   #9870
Tomcat_T
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Citiraj:
Autor data202 Pregled postova
Ima čak i Kaon svoje Android TV boxove http://www.kaonmedia.com/eng/product...grp=31&pidx=26
Ovo je istina, ali na onom prvom linku u mojem prethodnom postu nisam uspio naći Kaon model, a da ima Amlogic chipset. Svi Kaoni na tom popisu (počinju s KSTB) imaju Broadcom BCM7268 chipset. I Google (općenito) nalazi samo kombinacije Kaon - Broadcom.

Ako pretpostavimo da A1 HR neće imati isti STB kao A1 AT i da će TV signal na njega ipak ići coaxom (i ja sam za zbog trenutne kvalitete slike) onda bi mogli dobiti Kaon hybrid model koji imaju u Unity Media grupi:

https://sites.google.com/view/droid-...ited-group-eon

I ovaj model bez problema vrti 4K.

https://telemach.me/eon-tv/eon

Ono što mi je kod ovog modela STB-a intrigantno jesu dvije rečenice u uputama:

https://telemach.me/Binary/20625/Vod...-Smart-box.pdf

Kaže na stranici 3:

Točka 1.2 (opis zadnje strane uređaja): Coax - za povezivanje DVB-C signala (samo hybrid mod). Coax kabel nije potrebno povezati kod korisnika izvan Telemach mreže.

Točka 1.3: EON STB u OTT modu (izvan Telemach mreže) treba povezati LAN kabelom za dobivanje internet konekcije i HDMI kabelom sa TV-om.

Iste rečenice imaju i upute kod drugih Unity Media (UM) članica.

Realno to znači da tamo gdje ima coax infrastruktura slika ide preko coaxa, gdje nema - IPTV...

To daje nadu da bi slika i kod nas mogla ići preko coaxa kao i do sada...

Nadam se da ćemo dobiti i mogućnost gledanja propuštenih emisija do 7 dana unatrag kao što ima UM (i ne samo oni).

Zadnje izmijenjeno od: Tomcat_T. 12.01.2020. u 18:54. Razlog: Greška u URL-u
Tomcat_T je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na