Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.12.2011., 16:56   #1
simke
Premium
 
simke's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Nuštar
Postovi: 63
Problem sa matičnom/procom/memorijom

Hardver:

Matična : ABIT AA8XE
Procesor : Intel Pentium 4 na 3 Ghz
Ram : 4 pločice po 512 mb ddr1

Problem:

Nazove me frend i kaže da ima jedan njegov rođo komp koji kada se pokrene
neka igrica počne zavijati kao sirena.Pronjuškam po netu i vidim da se izgleda pregrijava pa se uključi upozorenje za visoku temperaturu.Kažem mu da treba promjeniti pastu na hladnjacima i očistiti hladnjak proca od prašine.
Donese mi komp,upalim ga ,vidim radi,ostavim ga da radi jedno 15 min da bi se pasta zagrijala pa da poskidam hladnjake.Ugasim ga,prvo skinem hladnjak sa proca,pase skoro da i nema,hladnjak pun prašine,očistim ga.Skinem hladnjake sa čipseta,nanesem pastu,zatim to isto ponovim sa grafom.Složim sve nazad.
Palim ga,Windowsi neće da se učitaju.Na samom početku kada se prikaže Win xp komp se smrzne i ni mrdac.Ponovo palim komp,sada imam izbor da uđem u Safe mod u koji komp normalno ulazi,prebacio sam podatke sa diska na prijenosni disk,probam ponovo da starta normalno i neće i neće.
Probam ponovno instalirati Win xp,instalacija se vuče ko krepana mačka.
Uzimam drugi HDD,ista priča,uzimam drugu optiku ,opet neće,mjenjam IDE kabal,opet isto.U biosu idem na učitavanje optimalni postavki i nakon toga
pojavljuje mi se verifying pool data.I to samo stoji.

Narode jel može pomoć,izludi me komp.Ono što je trebala biti obična izmjena paste i čišćenje hladnjaka pretvorilo se u noćnu moru.
Ne moram ni reći kada sam nazvao frenda i rekao mu da ima problema da je rođo rekao da je komp kod mene stigao ok i takav treba naravno da se i vrati.

Ajmo ljudi sa savjetima.Hvala puno.
simke je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2011., 17:22   #2
samsung89
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Našice-Osijek
Postovi: 324
Pregledaj za početak kondenzatore na ploči da nisu slučano napuhnuti.
Ako su ok vadi van memoriju. Eventualno ubaci jednu pločicu ako imaš neku za koju znaš da je 100% ispravna, ako ne testiraj sa po jednom od tih pločica što imaš.
samsung89 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.12.2011., 18:01   #3
simke
Premium
 
simke's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Nuštar
Postovi: 63
Kondići ok,nema napuhanih.Ostalo slijedi.
simke je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2011., 19:34   #4
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
memorija...
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2011., 22:23   #5
simke
Premium
 
simke's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Nuštar
Postovi: 63
Kada utaknem ram u utor 1 i 2 pišti da je memrija neispravna,kada je utaknem u 3 i 4 očita sve,vidlji je disk u biosu,ali nakon verifying pool data ne dođe do update success i samo stoji.
A samo sam stavio novu pastu i očistio prašinu,nisam valjda te sreće da mi je matična riknula tek tako ?
simke je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2011., 22:30   #6
paint-it-black7
...estranged....
Moj komp
 
paint-it-black7's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Barrayar
Postovi: 203
Ako si je kojim slucajem zagrijanu ispirivao od prasine , moguce da se od naglog nailaska hladnog zraka s*ebe....ja sam tako proc sredio....
__________________

I kako je do neprepoznavanja dovedena........Sustina prevare !
paint-it-black7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2011., 22:36   #7
samsung89
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Našice-Osijek
Postovi: 324
Onda si ti valjda jedan na 1000 kojem se to desilo. Radio sam godinama u servisu pa nikad takav slučaj nisam imao.

@simke
uzmi jednu pločicu koja provjereno radi (na drugoj ploči) i ubaci na ovu pa probaj. Mogu se kladit da je kod tebe greška sa memorijom.
samsung89 je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2011., 23:06   #8
simke
Premium
 
simke's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Nuštar
Postovi: 63
Ploču nisam ispirivao od prašine nego sam ispirio hladnjak i ventić od proca kad sam ga odvojio od njega.Znači samo to,ništa više.Kad sam to sve spojio nisam mogao ući Windowse,ali jesam u safe mod.Kasnije ni to nisam mogao.Isprobam memoriju pa javim rezultate.

Isprobao sam pločicu od 1 gb koja radi kod mene u kompu i opet ništa.verifying pool data.............. i to je to.

Zadnje izmijenjeno od: nino. 08.12.2011. u 23:18.
simke je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2011., 00:46   #9
pem7799
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 133
Provjeri kontakte na VGA i RAM-u i kako naležu u utorima.
Možda se ostavio (masne ili od termo-paste) otiske po kontaktima pa ih sve dobro prebriši suhom krpom i mekšom gumicom (za olovku), a najbolje izo-propilnim alkoholom.
Uradi i Clear_CMOS. Javi ima li promjena.
Sretno.
pem7799 je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2011., 00:53   #10
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor paint-it-black7 Pregled postova
Ako si je kojim slucajem zagrijanu ispirivao od prasine , moguce da se od naglog nailaska hladnog zraka s*ebe....ja sam tako proc sredio....
I ja za ovo prvi put cujem


Ali sve je moguće, sjećam se kak je meni krepala memorija, Crucial balistix. Jednoga dana odlučio malo počistiti kućište, ugasio komp, lagano penzlom počistio strateska mjesta, upalio komp, 0 bodova. Na kraju se ispostavilo da je oba dva keksa otisla. Mislim, ta memorija je bila dosta problematična, ali opet, čišćenje kompa nebi trebalo skurit memoriju.

Kao sto su vec neki preporučili, sve poskidaj i provjeri/počisti kotakte. Cpu, Gpu, Hdd,Psu, Ram i svi kablovi, Clear_cmos pa onda probaj.
Sretno
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.12.2011., 09:11   #11
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
Kao Simke i ja sam prošli tjedan imao kamen u trbuhu, tri dana sam se zahebavao sa kompom kojem sam trebao reinstalirat winse ali nakon svake instalacije winsi su se rušili, bsod je prijavljivao hardverski problem a guglanje mali milion mogučih problema.
Promijenio sam sve komponente osim proca i mb i dalje isto. Već sam razmišljao o kupovini nove ploče jer kako da liku velim da mu je ploča neispravna a bila je ok.

Zadnja slamka je bila promijena cd pogona iako je to bio očajnički potez jer kod instalacije winsa sve je prošlo ok. Nevjerovatno ali ta promjena ukazala je da je upravo cd-rom bio kvaka i sve je prošljakalo.

U jednom broju BUG-a pročitao sam osvrt na štetnost elektriciteta koje izbacuje naše tijelo i po pisanju BUGovaca nema potrebe za korištenjem antistatičkih rukavica ili narukvica ( kakvo je vaše mišljenje). Na ebayu sam naručio rukavice ali sam dobio kineski broj. Vidio sam da i ima za kupiti posebne antistatičke penzle za čišćenje komponenti ili je to sve porez na budale?

Simke je stavljao pastu i na chipset pa me zanima da li previše paste koja se razlije po elektroničkim komponentama može štetiti radu računala, dakle da li je pasta u nekoj mjeri i elektro provodljiva. Treba sa povečalom provjeriti kontakte u slotovima od grafe i memorije da nije koji savinut a kod kondezatora treba obratiti pažnju da im je gornja strana potpuno ravna jer nije neispravan kondezator samo onaj koji je pukao.
esad je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2011., 09:49   #12
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor esad Pregled postova
U jednom broju BUG-a pročitao sam osvrt na štetnost elektriciteta koje izbacuje naše tijelo i po pisanju BUGovaca nema potrebe za korištenjem antistatičkih rukavica ili narukvica ( kakvo je vaše mišljenje). Na ebayu sam naručio rukavice ali sam dobio kineski broj. Vidio sam da i ima za kupiti posebne antistatičke penzle za čišćenje komponenti ili je to sve porez na budale?
Naše tijelo samo po sebi ne izbacuje statički elektricitet
Mosfteti su poprilično osjetljivi na statički elektricitet a s obzirom da se na matičnim pločama uglavnom oni koriste potrebno je ipak malo pripaziti
Ono što je najbitnije je ne nositi robu od koje "pucketaš" i "isprazniti se" prije bilo kakvih radova
Antistatičke rukavice su ok ako ti ne smetaju dok radiš, ima i narukvica koja je puno zgodnije rješenje ali mana je ako radiš s naponom većim od 50v jer si dobro uzemljen pa....
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2011., 11:11   #13
simke
Premium
 
simke's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Nuštar
Postovi: 63
Poslušao sam Vaše savjete i evo rezultata:
1.Kad umetnem memoriju u sva četiri utora pišti,isvadim iz prva dva i normalno posta.
2.Kada dođe do verifying pool data dođe do update success i poslije toga poruka da nemože naći boot disk.Podesim u biosu redosljed hdd pa cd.Opet ništa.Bios uopće ne vidi ide hdd i dvdrw.Kada priključim sata dvdrw prepozna ga,nakon izlistavanja podiže instalaciju sa optike.
Pitanje je zašto ne vidi ide uređaje,da nije stradao ide ulaz na ploči ?
simke je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2011., 11:16   #14
samsung89
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Našice-Osijek
Postovi: 324
Provjeri dali su dobro postavljeni jumperi na hddu i dvd-u. hdd na master, a optiku na slave stavi.

edit:

nisam vidio da je sata.
Jel ti i HDD sata?
samsung89 je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2011., 11:27   #15
simke
Premium
 
simke's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Nuštar
Postovi: 63
U originalu komp dolazi sa IDE diskom i dvdrw,sata disk i dvdrw je iz drugog kompa.Pa kada priključim samo IDE hdd ili dvdrw uopće ga ne vidi,kao da nije prikjlučen.Znači priključim samo njega i ništa,probao sam i kombinaciju sata dvdrw i IDE hdd,u biosu dvd se vidi dok hdd ni traga.Gledao sam po biosu i rekao bi da je sve ok.Jel se može u biosu podesiti da se prepoznaju samo sata uređaji ,a da ide uopće i ne vidi ?
simke je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2011., 14:29   #16
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
Zavisi od biosa, neki dozvoljavaju diseblati IDE ili SATA kontrolere.
Jesi probao zamijeniti IDE kablove pa i power kablove?
Vjerujem da si i HDD testirao na svom kompu?
Što dobiješ kad iskopčaš sve IDE i SATA kablove sa MB?
esad je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2011., 23:36   #17
simke
Premium
 
simke's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Nuštar
Postovi: 63
Još uvijek nisam našao riješenje za moj problem.Matična uopće ne vidi IDE uređaje,isprobano sa više HDDova i DVDRWova.Kao da uopće nisu priključeni na matičnu ploču.Sata uređaje ploča prepoznaje.
Nabavio sam drugu ploču da može čovjek dobit nazad komp,meni osta ta nesretna Abitica,moram je isprobat sa sata HDDom.
simke je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2011., 11:17   #18
paint-it-black7
...estranged....
Moj komp
 
paint-it-black7's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Barrayar
Postovi: 203
Citiraj:
Autor samsung89 Pregled postova
Onda si ti valjda jedan na 1000 kojem se to desilo. Radio sam godinama u servisu pa nikad takav slučaj nisam imao.

@simke
uzmi jednu pločicu koja provjereno radi (na drugoj ploči) i ubaci na ovu pa probaj. Mogu se kladit da je kod tebe greška sa memorijom.
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
I ja za ovo prvi put cujem
Pa da dosta cudno , proc je bio potpuno mrtav ...ali josh je cudnija stvar da sam ga odnio na reklamaciju jer je bio pod garancijom , i oni mi ga vratili i rekli da je potpuno ispravan....iako su u servisu u koji sam ga predao isprobali dok sam ja josh bio tamo i nije radio...
Nema logike ni malo a eo radi vec 2 godine bez ikakvih problema , josh je bio i OC-an...
__________________

I kako je do neprepoznavanja dovedena........Sustina prevare !
paint-it-black7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na