Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.12.2021., 15:41   #181
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,015
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Na HT-u i A1 ovisi koji stream te zanima. Ping je meni na HT-u na 500/250 uvjek 1-2ms. Brzina prema Neflix serverima nije mi nikad ispod 400/180 uz ping cca 10-16ms
Netflix UHD, a ponekad i HD stream-ovi stekaju u "prime time" terminima (petak i subota uvecer), iako su brzine na optici uvjek na max zakupljenim vrijednostima.
Ocu reci da stekanje doticnih stream-ova nije samo do "brzina" na optici, nego ovise i o dostupnosti bandwidth-a prema Netflix serverima. Nama u HR su dostupna tri servera i dogodi se da u spomenutim trenucima povremeno stekaju.

Koristim Netflix i HBO GO više godina, od nedavno i EON, i nikad, ali baš nikad mi nije zaštekala slika, u bilo koje doba dana ili noći. Imam 150 Mbit/s od A1. TV je spojen žično, ali ne znam da iti jedan TV ima 1Gb LAN port. Svi imaju 100 Mbit port, pa je tako i brzina ograničena na tih do 100 Mbit/s.
https://www.youtube.com/watch?v=PIef8iRZhLE
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2021., 17:52   #182
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 631
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Je li se ovo ikome više dešava, tko ima nekog od ova tri velika operatera? Osbno, ne vjerujem.
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Na HT-u i A1 ovisi koji stream te zanima. Ping je meni na HT-u na 500/250 uvjek 1-2ms. Brzina prema Neflix serverima nije mi nikad ispod 400/180 uz ping cca 10-16ms
Netflix UHD, a ponekad i HD stream-ovi stekaju u "prime time" terminima (petak i subota uvecer), iako su brzine na optici uvjek na max zakupljenim vrijednostima.
Ocu reci da stekanje doticnih stream-ova nije samo do "brzina" na optici, nego ovise i o dostupnosti bandwidth-a prema Netflix serverima. Nama u HR su dostupna tri servera i dogodi se da u spomenutim trenucima povremeno stekaju.
Znam da je prije bilo priče kako na HT-u radi zagušenja linkova negdje u Njemačkoj dolazi do štekanja manje legalnih streamova, ali i problema s igrama (visok ping, packet loss) u prime time-u.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2021., 19:55   #183
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 631
Telemach preuzima Optimu—sada i službeno...

https://www.bug.hr/preuzimanja/telem...telekoma-24912
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2022., 11:31   #184
torq1337
Premium
 
torq1337's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 56
Ahoj ahoj, naletio u nadi da ga već netko ima al eto i mene.

Stanujem u Novom Zagrebu, kod bundeka u nedugo su nam kroz zgradu proveli optiku od telemacha, lijepa kutijica stoji isprad ulaza. Uglavnom, trenutno sam na T-comu cca 14mjeseci, od čega sam imao 12 mjeseci otvoren kvar zbog problema s PINGom kao što Marko kaže. Ping bi navečer bio oko 70 80 prema frankfurtu, što je fucking nightmare jer je ono 90% servera u tom smjeru

Anyways, in general sam zadovoljan s T-Comom jer imam 1Gbit i plaćam oko 220kn, al napet mi je i Telemach jer bi ga mogao jeftinije plaćati obzirom na količinu brojeva koju imam.

Eh sad, kad sam izlajao sve ove beskorisne informacije, veselim se nekom REVIEW-u.
torq1337 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2022., 16:16   #185
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 631
Citiraj:
Autor torq1337 Pregled postova
Ahoj ahoj, naletio u nadi da ga već netko ima al eto i mene.

Stanujem u Novom Zagrebu, kod bundeka u nedugo su nam kroz zgradu proveli optiku od telemacha, lijepa kutijica stoji isprad ulaza. Uglavnom, trenutno sam na T-comu cca 14mjeseci, od čega sam imao 12 mjeseci otvoren kvar zbog problema s PINGom kao što Marko kaže. Ping bi navečer bio oko 70 80 prema frankfurtu, što je fucking nightmare jer je ono 90% servera u tom smjeru

Anyways, in general sam zadovoljan s T-Comom jer imam 1Gbit i plaćam oko 220kn, al napet mi je i Telemach jer bi ga mogao jeftinije plaćati obzirom na količinu brojeva koju imam.

Eh sad, kad sam izlajao sve ove beskorisne informacije, veselim se nekom REVIEW-u.
A znači taj problem s pingom i zagušenjem linkova prema Njemačkoj još uvijek nije riješen? Pa taj problem je prisutan već sigurno više o 7 godina.

Također čekam neki detaljniji review. Volio bih vidjet brzinu prema van RH, popularnim destinacijama (London, Frankfurt, Amsterdam, Dublin itd.), traceroute prema Google-u, Facebook-u, Amazonu, Microsoft i sličnim popularnim davateljima usluga, te MTR da vidimo ako se i gdje pokazuje packet loss. To bi bilo idealno sve napraviti u prime time-u, kada je najviše ljudi doma i na internetu jer je tada opterećenje i najveće, pa ako će bit nekih probelma, bit će tada.

Ovo surfanje 24sata, Facebook i mail, to radi odlično i na internetu s 200ms pingom, te brzinom od 10 Mb/s, pa to i nije neko preveliko mjerilo. Traceroute i MTR su pravi testovi jer ako oni pokazuju loše rezultate, visok ping prema popularnim destinacijama ili čak poveći packet loss, gaming je na takvom internetu nemoguć.

Zadnje izmijenjeno od: Marko :). 05.01.2022. u 19:47.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 13:37   #186
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,015
Je li misle oni ići van Zagreba sa optikom i kad?
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 15:41   #187
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 631
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Je li misle oni ići van Zagreba sa optikom i kad?
Misle, još prije mjesec dana objavljeni su planovi za izgradnju optičke mreže u Bulevaru u Zadru.

Objava namjere gradnje Bulevar 1 DČ4

Objava namjere gradnje Bulevar 2 DČ5


I kad smo već kod optike, objavljeni su planovi za izgradnju optičke mreže u Dugavama i Travnom.

https://telemach.hr/podrska/opci-dok...amjere-gradnje
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2022., 13:05   #188
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
S tim kartama vrlo precizno paze da ne bi slučajno pokrili i dijelove s kućama

Možda HT nije neka sreća al oni barem generalno kad rade fino potegnu komad po cijelom kvartu. Ovo od Telemacha je baš precizno pokrivanje onih baš najgušćih dijelova zasad.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2022., 18:02   #189
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 631
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
S tim kartama vrlo precizno paze da ne bi slučajno pokrili i dijelove s kućama

Možda HT nije neka sreća al oni barem generalno kad rade fino potegnu komad po cijelom kvartu. Ovo od Telemacha je baš precizno pokrivanje onih baš najgušćih dijelova zasad.
Mislim da je stvar u tome što nemaju dopuštenje HEP-a da koriste njihove bandere za postavljanje optičkog kabela. HT i A1 imaju dopuštenje, pa ni ne čudi što optiku grade i po kućama.

Ove što žive u kućama ništa ne košta pitat mogu li i njima provest optiku ako se odluče za njihovu uslugu.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2022., 20:15   #190
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Ovisi gdje. U Zagrebu po ovome šta su postavljali ima solidan dio gdje ima DTK
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2022., 05:20   #191
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Mislim da je stvar u tome što nemaju dopuštenje HEP-a da koriste njihove bandere za postavljanje optičkog kabela. HT i A1 imaju dopuštenje, pa ni ne čudi što optiku grade i po kućama.

Ove što žive u kućama ništa ne košta pitat mogu li i njima provest optiku ako se odluče za njihovu uslugu.
Netreba ti "dopuštenje" nego moraš platiti naknadu za korištenje bandere.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2022., 08:38   #192
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,683
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Netreba ti "dopuštenje" nego moraš platiti naknadu za korištenje bandere.
Aha to je u redu i dobra poslovna politika,
a kad ja nešto imam privatno i ne želim to posudit nekom. onda sam škrt i bezobrazan i ne želim pomoć drugome
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2022., 09:04   #193
bed-boy11
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Kod Poljanica pokrivaju i jednu ulicu s kućama. Vidio sam da na bandere postavljaju kabel.
bed-boy11 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2022., 15:19   #194
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 631
https://telemach.hr/eon-trio-paketi

Internet+telefon+televizija+TIDAL = 224 kn/mj. za postojeće korisnike uz ugovornu obvezu na 24 mj.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2022., 16:04   #195
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,015
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
https://telemach.hr/eon-trio-paketi

Internet+telefon+televizija+TIDAL = 224 kn/mj. za postojeće korisnike uz ugovornu obvezu na 24 mj.
Za tri kvarta u Zagrebu
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2022., 18:54   #196
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 631
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Za tri kvarta u Zagrebu
Uskoro više u Zagrebu i dva u Zadru.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2022., 23:04   #197
James Dean
Banned
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 361
koji kvartovi su u pitanju?
James Dean je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2022., 23:27   #198
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Citiraj:
Autor James Dean Pregled postova
koji kvartovi su u pitanju?
Ovdje proskrolaj nabrzinu https://telemach.hr/podrska/opci-dok...amjere-gradnje
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2022., 11:56   #199
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Dali se public IP nalazi iza CG NAT-a? Ako da, dali je moguće zatražiti da se to ugasi (kao što je moguće na A1)?

Zadnje izmijenjeno od: njuskalo. 19.01.2022. u 17:03.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 13:03   #200
dnb
Registered User
Moj komp
 
dnb's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Behind u.
Postovi: 25
Citiraj:
Autor njuskalo Pregled postova
Dali se public IP nalazi iza CG NAT-a? Ako da, dali je moguće zatražiti da se to ugasi (kao što je moguće na A1)?

WAN IP u routeru je jednak Public IP-u, tak da se optička usluga ne nalazi iza CGNAT-a (barem kod mene je trenutno takvo stanje, hoće li kad doći do promjena bez najave, kao kod A1 - ne znam )
dnb je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 13:13   #201
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Ja sam bil iza CG NAT-a, moral sam tražiti prek maila SZK da me maknu
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 14:30   #202
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Super, bitno da se može zatražit da me maknu ako budem iza CGNAT-a.
Zatražio sam upravo uvođenje usluge (EON trio paket). Dobio sam ponudu 6 mjeseci za kunu jer su doveli svoju optiku, 3 mjeseca za kunu ide ako moraju koristit HT-ovu optiku (vjerojatno samo onaj dio po zgradi, kod mene nema HT-a već samo A1 (koaksijalci po zgradi) i sad Telemach s optikom u stan ulazi.
Čak i kad platim penale A1, računam nekih 300kn, i dalje sam u dobrom plusu s ovom ponudom, a i kad istekne promocija ostane 10kn jeftinija cijena nego sad imam na A1, i 5 puta brži net.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 15:35   #203
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,015
Citiraj:
Autor njuskalo Pregled postova
Zatražio sam upravo uvođenje usluge (EON trio paket). Dobio sam ponudu 6 mjeseci za kunu jer su doveli svoju optiku, 3 mjeseca za kunu ide ako moraju koristit HT-ovu optiku (vjerojatno samo onaj dio po zgradi, kod mene nema HT-a već samo A1 (koaksijalci po zgradi) i sad Telemach s optikom u stan ulazi.
Nema šanse da koriste HT-ovu optiku. Pa nudili bi onda to svugdje, a ne samo u par kvartova u ZG. Ja imam HT (Iskon) optiku do stana i na upit su mi rekli da usluga nije dostupna nigdje u Splitu, a u Splitu ima dosta HT-ove optike. To mora biti njihova optika do stana. Jedino što po zgradam koriste kanalice od A1, iako se A1 žestoko buni, ali tako je HAKOM presudio da imaju pravo.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...abele-15112839
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 15:59   #204
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Nema šanse da koriste HT-ovu optiku. Pa nudili bi onda to svugdje, a ne samo u par kvartova u ZG. Ja imam HT (Iskon) optiku do stana i na upit su mi rekli da usluga nije dostupna nigdje u Splitu, a u Splitu ima dosta HT-ove optike. To mora biti njihova optika do stana. Jedino što po zgradam koriste kanalice od A1, iako se A1 žestoko buni, ali tako je HAKOM presudio da imaju pravo.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...abele-15112839
Tako mi je rekao agent preko telefona, da mora provjerit dal je baš njihova optika uvedena u zgradu ili moraju plaćat najam HT-u i da o tome ovisi 3 ili 6 mjeseci za kunu. Ako je on mene lagao onda i ja ovdje lažem
Ovo za kanalice mi je isto rekao da im je HAKOM dozvolio jer sam pitao na koji način će razvući optički kabel da se znam pripremiti na bušenje i štemanje
Sva sreća pa je kod mene ful jednostavno (not), A1 koaksijalac iz haustora dolazi do kutije u spavaćoj sobi (vanjski zid najudaljeniji od haustora), pa onda drugim bužirom kroz spavaću sobu ide do kutije u dnevnoj, da bi na kraju iz te kutije došao na suprotan zid, kanalicom koja ide uza strop (postavljali A1 tehničari kad sam prvi put uzeo uslugu), na kojem se zapravo nalazi router/TV/radni stol

Zadnje izmijenjeno od: njuskalo. 20.01.2022. u 16:37.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 16:34   #205
dnb
Registered User
Moj komp
 
dnb's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Behind u.
Postovi: 25
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Nema šanse da koriste HT-ovu optiku.

ima ima šanse, ja sam na Telemachu a infrastrukturu u zgradi je radio HT. Došao tehničar iz Telemacha i proveo dio po stanu, od ulaznih vrata do routera .
dnb je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 17:40   #206
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,015
Citiraj:
Autor dnb Pregled postova
ima ima šanse, ja sam na Telemachu a infrastrukturu u zgradi je radio HT. Došao tehničar iz Telemacha i proveo dio po stanu, od ulaznih vrata do routera .
Ne vidim razloga zašto onda ne nude to svugdje? Barem optike od HT-a ima povučene skoro svugdje. Ponavljam, Split je velikom većinom pokriven optikom od HT-a, a Telemach ne nudi svoju uslugu nigdje ?!
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 18:05   #207
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Ma on misli na dio po stubištu. Ono što tamo provuče bilo koji telekom je tehnički vlasništvo stanara. Ali prvo mora Telemach doći do stubišta nekako

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 20.01.2022. u 19:58.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 20:10   #208
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,015
Ni po stubištu ne koriste optiku od HT-a. Zašto bi se onda svađali sa A1 da im dozvole da provlače SVOJU optiku, kroz njihove kanalice.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 20:40   #209
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 631
Čekajte, a što je s onima koji imaju već provučen optički kabel u stanu? Sad sam na A1 (kabel je proveo Amis još davno). Hoće li oni koristiti taj kabel ili će provlačiti novi?
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 20:59   #210
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Ni po stubištu ne koriste optiku od HT-a. Zašto bi se onda svađali sa A1 da im dozvole da provlače SVOJU optiku, kroz njihove kanalice.
Možda je stvar u tome što A1 provlači koaksijalce a ne optiku?
njuskalo je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na