Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.01.2022., 18:04   #58921
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
...
Ali s obzirom što sam tada pričao (potraži ako te zanima) i sada, ovo je skroz druga priča... 1* za auto koji je izašao u 2021. je jako poražavajuće i iskreno, čudi me da je takav auto prošao min compliance da se uopće smije prodavati u EU... ja mu to ne bi dozvolio, jer ovo je poražavajuće.
...
imho djeluje mi veci problem kakve se sve gume prodaju nego kakva auta.
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 18:15   #58922
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor pci_e3x Pregled postova
imho djeluje mi veci problem kakve se sve gume prodaju nego kakva auta.
Uf to si apsolutno u pravu! Jer mnogi sudari se vjerojatno ne bi dogodili da ljudi imaju kvalitetne gume u dobrom stanju.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 18:41   #58923
abload
Banned
 
abload's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 27
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
mnogi sudari se vjerojatno ne bi dogodili da ljudi imaju kvalitetne gume u dobrom stanju.
ma da... i ne samo gume, nego da imaju bolje kočnice, veće diskove, bolji ovjes, 500 sigurnosnih sustava itd... uglavnom kad bi svi vozili rolls royce phantom bilo bi manje nesreća....
nesreću uvijek skrivi čovjek, a ne gume i auto, tako je uvijek bilo i bit će.

A što se tiče ranije spomenutog NCAP-a, to je govno od testa i to je danas postalo nešto kao dodjela Oscara... totalno nebitno i nije mjerilo ničega.
abload je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 18:54   #58924
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Kao i onda, i dalje nisi otvorio report u PDF-u i pročitao ga.

Da jesi, vidio bi da Logan gubi najviše zvjezdica jer neke komade opreme tipa knee airbag, side pelvis airbag, lane assist system itd. nemaju ni kao opcionalnu opremu.

Kad prođeš taj dio, onda slijede stvarni rezultati crash testa
Lijevo je Logan s 2 zvjezdice, desno je "best in class" Fabia s 5.

Da, Fabia ima bolji rezultat, ali 3 zvjezdice više na temelju sudara bome nema.

Ukratko, maksimalan broj zvjezdica na NCAP-u ćeš postići ako u dodatnoj opremi ponudiš apsolutno svaki komad sigurnosne opreme danas izmišljen, iako 99% auta na cesti neće biti opremljeno time. Da dovedeš tu Fabiu u stanje da dobiva 5*, platit ćeš je kao Audi A4

Realno, jednako opremljeni Logan i Fabia bi imali jednak broj ili minimalnu razliku u tim zvjezdicama. Ovako s 2 vs 5 zvjezdica izgleda da je Dacia napravljena od kartona, a Fabia je tenk.
To sam i ja tad pisao al si lijepo sročio, manjak sigurnosnih sustava skida zvjezdice i moraš gledat cijelu sliku da bi donio sud.

Da ne ispadne da je samo strujko dačija škart...
Zoe rastura
https://www.euroncap.com/en/results/renault/zoe/44206

Citiraj:
Autor abload Pregled postova
A što se tiče ranije spomenutog NCAP-a, to je govno od testa i to je danas postalo nešto kao dodjela Oscara... totalno nebitno i nije mjerilo ničega.
Na temelju čega si donio takav zaključak?
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 18:55   #58925
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Kao i onda, i dalje nisi otvorio report u PDF-u i pročitao ga.

Da jesi, vidio bi da Logan gubi najviše zvjezdica jer neke komade opreme tipa knee airbag, side pelvis airbag, lane assist system itd. nemaju ni kao opcionalnu opremu.

Kad prođeš taj dio, onda slijede stvarni rezultati crash testa
Lijevo je Logan s 2 zvjezdice, desno je "best in class" Fabia s 5.
Nije mi baš jasno zašto auto napravljen u 2021. godini nema side airbag ali ok.

PDF sam otvorio i kada makneš assistove i dalje imaš relativno loš auto.


Makni assistove i pogledaj adult occupant, child occupant i pedestrian impact protection (relativnio). Loši rezultati ispod svih u klasi, a ono što ti pokušavaš dokazati da su rezultati ok.

fabialogan

Po toj logici Duster je maltene isti kao i Volvo XC40

volov-duster-2 volvo-duster



Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
To sam i ja tad pisao al si lijepo sročio, manjak sigurnosnih sustava skida zvjezdice i moraš gledat cijelu sliku da bi donio sud.
Onda ti ima kupiti dačiju. Jeftino, a sigurno eto ko tenk. Dajte ljudi...

Da to ikojeg qurca valja ne bi bilo tak jeftino.



Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Da ne ispadne da je samo strujko dačija škart...
Zoe rastura
https://www.euroncap.com/en/results/renault/zoe/44206
Njhov je problem kaj su full mali i to je problematnično. Spring po veličini uspoređuju s FIAT 500. I tu je OČITA RAZLIKA, s tme što je Spring kud i kamo novije vozilo, a opet lošije. To je valjda zbog te visoke kvalitete.

https://cdn.euroncap.com/media/49933...-datasheet.pdf
https://cdn.euroncap.com/media/66949...-datasheet.pdf

Zadnje izmijenjeno od: Hamm. 08.01.2022. u 19:03.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 19:06   #58926
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
85 vs 70 i 75 vs 72 i nije tako kriminalno loš rezultat a razlika je pune tri zvjezdice.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 19:08   #58927
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Da svi ljudi imaju love za max opremljenu Fabiju, vjerojatno ne bi nitko Logane kupovao.
Pa eto, vele da je Dacia najprodavaniji brand u HR. Ne znam samo jel zbog toga što ljudi nemaju za bolje ili zato što misle da im to pruža dovoljnu sigurnost ako se zalete u zid ili se stup bočno zaleti u njih

Pusti te postotke, gledaj dolje ono šarenilo kod udarca. I dalje nije definirano što znači "Adequate", a što "Marginal".

Promijeniš lutku za manju/veću, težu/lakšu, promijeniš brzinu za +-1 km/h i kut udara za 1 stupanj i dobivaš sasvim drugačije posljedice.

Ne znam kako je Duster "maltene isti" kao Volvo XC40, ako je 10 tih nekakvih bodova razlike među njima u toj kategoriji. Između Logana i Fabije je 5.

Nije definirano koji je minimum, koji je maksimum, što točno znači bod u toj cijeloj usporedbi, ništa.

Sve što možeš dobiti iz cijele NCAP priče je nekakva lažna sigurnost, tj. potvrda da je maksimalno opremljen auto dobio maksimalan broj zvjezdica u maksimalno kontroliranim uvjetima sudara. Garantira li ti da ćeš preživjeti u identičnom slučaju? Nimalo.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 19:10   #58928
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
FABIA

Adult 85
Child 81
Road users 70


LOGAN

Adult 70 (-15)
Child 72 (-9)
Road users (-29)

Da i nije TAKO kriminalno loš rezultat. Je...za automobil napravljen u 2021. godini...o da je. Pusti zvjezdice jasno mi je da assist tu odradi čuda u ratingu ali ovo nema veze s istima.


Ništa ti ne garantira preživaljanje ali možda biti indikativno. Vjerujem da ti testovi nisu bezvezarija.

Jasno da XC40 i Duster nisu isti...to je nebo i zemlja iako su kategorija small of road bla...

Tu su negdje po dimenzijama...duster je noviji ali da ga je*eš da moram birati u čemu bi imao sudar bio bi to volvo.

Screenshot-from-2022-01-08-19-12-39

Ajmo druge teme.


Zadnje izmijenjeno od: Hamm. 08.01.2022. u 19:37.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 20:47   #58929
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor abload Pregled postova
ma da... i ne samo gume, nego da imaju bolje kočnice, veće diskove, bolji ovjes, 500 sigurnosnih sustava itd... uglavnom kad bi svi vozili rolls royce phantom bilo bi manje nesreća....
nesreću uvijek skrivi čovjek, a ne gume i auto, tako je uvijek bilo i bit će.

A što se tiče ranije spomenutog NCAP-a, to je govno od testa i to je danas postalo nešto kao dodjela Oscara... totalno nebitno i nije mjerilo ničega.
Slazem se zapravo. Najbolje da se svi vozimo 10 na sat, pa mozemo i s celavim gumama, a ako se sudarimo nece biti ozljedjenih.

Mislim da si rjesio velik problem sigurnosti u prometu. Mozda da se javis za poticaje iz EU?

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 20:51   #58930
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor abload Pregled postova
ma da... i ne samo gume, nego da imaju bolje kočnice, veće diskove, bolji ovjes, 500 sigurnosnih sustava itd... uglavnom kad bi svi vozili rolls royce phantom bilo bi manje nesreća....
nesreću uvijek skrivi čovjek, a ne gume i auto, tako je uvijek bilo i bit će.
...
https://www.autobild.de/artikel/wint...-10811081.html

uzeo sam zadnje tri gume (ODRON od guma sto se tice perf.), bacio oko koliko svaka kosta u dimeniziji 205/55/16: 48eu/komad (geizhals.de).

#13: Sava Eskimo HP2 205/55/16: 60eu/komad, sasvim dobra guma.
Kontam "Ma hajd, necu ove zadnje tri, cak nikad nisam ni cuo za njih, idem nesto nac sto mi zvuci poznato i sto sam vidio uzivo"

#41 Imperial Snowdragon HP 205/55/16: 52eu/komad. Put kocenja 6m losiji na 80km/h na mokrom naspram Sava.

Sava vs Imperial: usteda od citavih 32eu za set. Ako je *to* nekome puno nek ide biciklom.

Mene je na jednoj okuci, koju vise znam i napamet, pozdravio zadnji kraj od auta kojeg sam kod rodbine posudio (auto s prednjim pogonom). Dok sa svojim autom na tom mjestu s istom brzinom i sa istim uvjetima kolnika nikad nisam imao problema. I ne, nisam uletio kao manijak. Cak se auto nije ni nagnulo od brzine ulaska u zavoj nego je bilo malo mokro i samo zaplesalo tango. Srecom je brzina bila ok i uspio sam "uhvatit" auto.

Od covjeka najcese krene. No koliko je moglo bit blazih sudara ili sprjecenih izlijetanja s mokrog kolnika da su gume bile imalo bolje. Sjetim se samo jesen 2019 u .hr kada je u cca 2tjedna dvoznamenkast broj ljudi izgubio zivote jer je nakon duzeg vremena pocela kisa.

@Elven - preduhitrio si me i sazeto rekao sto mislim
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 21:18   #58931
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Ma to što se tiče guma je u Hrvatskoj daleko preblago. Mogu se imati ljetne gumi zimi, možeš imat gume na autu stare 10 godina ako ima dosta mesa, a to kaj je guma već poput plastike nikome ništa, to ne utječe na performanse i sigurnost uopće… Gume su jedina stvar koja te drži na cesti, tu bi zakon morao biti najstroži, a ne labav.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 21:31   #58932
abload
Banned
 
abload's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 27
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Slazem se zapravo. Najbolje da se svi vozimo 10 na sat, pa mozemo i s celavim gumama, a ako se sudarimo nece biti ozljedjenih.
dovoljno je da voziš po graničenju i držiš razmak, to su glavni razlozi sudara.

I ne znam ko spominje ćelave gume, sad ispada da postoje samo nove skupe gume i ćelave stare 10 godina, nema ništa između....
šta vrijede i nove gume ako je auto općenito star, nema opreme i nema dobre kočnice?
gdje je kraj i kad je auto zapravo siguran?
opet je sve na vozaču.
abload je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 21:41   #58933
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Kako vi to vozite da vam gume predstavljaju najbitniji faktor i razliku između razbijanja ili sigurne vožnje?
Pa ne vozite utrke, motocross ili bicikle pa da ste na granici mogućnosti da vam guma radi razliku između izlijetanja sa ceste ili sigurne vožnje (u tom slučaju ste idioti ako se pouzdate u gume).
Ja sam vozija auto na svakakvim uvjetima i gume u svakakvim stanjima ali opet se prilagođavaš uvjetima na cesti i ne voziš uvik isto.

Čak i ako imaš ćelave gume (ili puno potrošene) ako voziš obzirno nećeš proklizati ili zabiti se negdje. Ovdje ispada da su ljudi svi nabrijani i jašu drugima na guzici pa moraju imati što bolji grip - u tom slučaju najmanji problem je guma.

Naravno, triba imati ispravne gume ali ovdje ispada da ako ne voziš najnoviju top gumu da ti je glava u torbi. Ne znam koja bi to guma trebala biti da se po kiši vozim kao i kad je suho ili zimi kao i ljeti... wtf.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 22:26   #58934
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Nije problem kad možeš voziti kalkulirano, već kad trebaš naglo stati u iznenadnoj situaciji, onoj koju na možeš predvidjet
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 22:32   #58935
abload
Banned
 
abload's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 27
Pa da svi voze po ograničenju i drže razmak onda ne bi ni bilo takvih iznenadnih situacija... opet se vraćamo na to da onaj za volan radi problem u prometu, a ne gume...
abload je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 00:21   #58936
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Vidim kako Mar i abload imaju naljepnicu "Molimo, za vrijeme vožnje ne razgovarajte s vozačem" u automobilu. Tako da su uvijek 100% fokusirani na voznju
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 00:43   #58937
GreenLife
Čika Zeljeni
Moj komp
 
GreenLife's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: München
Postovi: 410
Citiraj:
Autor abload Pregled postova
Pa da svi voze po ograničenju i drže razmak onda ne bi ni bilo takvih iznenadnih situacija... opet se vraćamo na to da onaj za volan radi problem u prometu, a ne gume...
Pošaljem ti dashcam i snimaj svaku svoju vožnju cijelih mjesec dana + podatke o gumama na autu. Uploadaj ovdje pa da vidimo koliko ti držiš razmaka i kakav stil vožnje imaš.
__________________
GreenLife je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 00:52   #58938
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor abload Pregled postova
Pa da svi voze po ograničenju i drže razmak onda ne bi ni bilo takvih iznenadnih situacija... opet se vraćamo na to da onaj za volan radi problem u prometu, a ne gume...
Da svi krenu na vrijeme, nitko ne bi morao žuriti osim hitne ali nažalost živimo u realnom, a ne idealnom svijetu
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 10:42   #58939
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor abload Pregled postova
Pa da svi voze po ograničenju i drže razmak onda ne bi ni bilo takvih iznenadnih situacija... opet se vraćamo na to da onaj za volan radi problem u prometu, a ne gume...
Baš nedavno frend slupao fini auto, par godina stari SUV, pogon na sva 4, znam da ne divlja jer kad god sam se vozio s njim se vozi čak i penzionerski za mene, ali dobro, čovjek ne voli brzo vozit...

I na autoputu samo odjednom izgubio kontrolu i odletio u ogradu. Kaže da se normalno vozio, vjerujem mu, samo je odletio.

S obzirom da nije petrolhead, nisam ga ni pitao za gume, jer vjeorjatno ne zna, a i brijem da mu se drugi brinu za auto (ima love).

Ali po onome što je on opisao i što ja znam o njemu kao vozaču, taj sudar su skrivile gume...

I nije prvi. Vi užasno podcjenjujete važnost guma na sliskoj i mokroj podlozi. Na suhoj podlozi je 100% vozač kriv, jer ako su mu tu gume krive, onda znači da ih je već pred 5 godina trebao zamjeniti.

Ne, nisu samo 10g stare ćelave gume problem, ima i novih guma problem, imaš guma koje kad su nove su fantastične (Sava UHP), ali kad potroše pola profila odjednom im se potpuno poremete performanse i krenu proklizavat...

Jednostavno je tu previše stvari i faktora i tko kaže "guma je samo guma" je potencijalna opasnost u prometu.

A te fore "važnije su kočnice i bla bla"... pa to se testira na tehničkom, ako je tehnički ispravno vozilo prošlo je tehnički. Nećemo sad o "daš 100kn u pretinac ili osobnu, bla bla.." to su problemi pojedinaca, ali sustav ima jasno definirana pravila o kočnicama, volanu i ostalom.

Za gume dozvoljavaju svašta, i kod uvoza (free market jel) i kod tehničkog. A guma je JEDINA koja te drži na podlozi i koja prenosi sile kočenja na podlogu... razmislite malo o tome, obični zakoni fizike iz osnovne škole koji uključuju trenje... džabe tebi najbolje kočnice na svijetu ako nemaš trenje... zaustavni put ovisi o trenju i raste s kvadratom brzine. Tako da da, brzina je bitna i ako pretjeruješ nema tih guma koje će te spasiti, ali kada pričamo o normalnim uvjetima i normalnoj vožnji, loša guma će te iznenaditi i izbaciti s ceste ili nećeš stić zakočit na vrijeme.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 11:45   #58940
abload
Banned
 
abload's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 27
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
I na autoputu samo odjednom izgubio kontrolu i odletio u ogradu. Kaže da se normalno vozio, vjerujem mu, samo je odletio.
Seems legit
par godina star SUV 4x4 odjednom odletio u ogradu, sam od sebe... vrh priča
abload je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 12:02   #58941
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Obično se ljudima tako cesta izmakne kad zaspu ili krenu tražiti stvari po autu. Misli neće se ništa dogoditi, vrati pogled na cestu, skuži da je prešao u drugu traku, trzne volanom i adio
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 12:03   #58942
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor abload Pregled postova
Seems legit
par godina star SUV 4x4 odjednom odletio u ogradu, sam od sebe... vrh priča
Pa vrlo lako i to na dva načina.
1) uletio je u lokvu vode koju nije skužio - aquaplaning te okrene dok si reko keks
2) poledica aka black-ice, da imaš ne znam kakve gume, ak nisu čavlerice, niš ne pomaže.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 12:06   #58943
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Ili je bilo malo vlažno i masno nešto po cesti, ako je guma loša i krta kad prokliziš pri takvoj brzini je za čas gotovo, nije to gradska cesta po kojoj se vozi 50-60. To što je u pitanju noviji SUV i 4x4 tu neće ništa pomoći
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 12:15   #58944
abload
Banned
 
abload's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 27
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Pa vrlo lako i to na dva načina.
1) uletio je u lokvu vode koju nije skužio - aquaplaning te okrene dok si reko keks
2) poledica aka black-ice, da imaš ne znam kakve gume, ak nisu čavlerice, niš ne pomaže.
3) tipkao po mobitelu... vrlo moderno danas

ne znam zašto uporno pokušavate svaliti na gume a uopće ne znate što je bilo?
Da auti skreću tek tako od sebe i zabijaju se u ograde onda bi dnevno bilo par stotina sudara na autocesti...


Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
nije to gradska cesta po kojoj se vozi 50-60.
prije ćeš se okrenuti i izletjeti pri 50-60 nego na autocesti... što auto brže vozi to je stabilniji i teže ga je izbaciti iz pravca... osnove fizike jel...
abload je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 12:20   #58945
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Ali imaš i inerciju, lakše auto "ispraviš" kod manje brzine
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 12:30   #58946
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor abload Pregled postova
3) tipkao po mobitelu... vrlo moderno danas
ne znam zašto uporno pokušavate svaliti na gume a uopće ne znate što je bilo?
Gle dao sam dva jako česta razloga gdje vozač ''iznenada'' izgubi kontrolu nad vozilom. Iskreno, nije me uopće briga što, kako i zašto. Ali činjenica je da vidim sve više ''PremiJum'' vozila na čang-šlang gumama.


Citiraj:
Autor abload Pregled postova
prije ćeš se okrenuti i izletjeti pri 50-60 nego na autocesti... što auto brže vozi to je stabilniji i teže ga je izbaciti iz pravca... osnove fizike jel...
Uleti u lokvicu vode sa 50-60 pa onda sa 120-130 i reci mi kad je auto bio stabilniji/upravljiviji
FFS nisam jednom vidio kako ekipa zapleše na obilaznici/autocesti kad se kolotrazi napune vodom a tip prelazi iz jedne trake u drugu.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 12:32   #58947
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor abload Pregled postova
Seems legit
par godina star SUV 4x4 odjednom odletio u ogradu, sam od sebe... vrh priča
pogledaj ispod komentare ljudi koji nisu tak isključivi i tvrdoglavi

Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Pa vrlo lako i to na dva načina.
1) uletio je u lokvu vode koju nije skužio - aquaplaning te okrene dok si reko keks
2) poledica aka black-ice, da imaš ne znam kakve gume, ak nisu čavlerice, niš ne pomaže.
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ili je bilo malo vlažno i masno nešto po cesti, ako je guma loša i krta kad prokliziš pri takvoj brzini je za čas gotovo, nije to gradska cesta po kojoj se vozi 50-60. To što je u pitanju noviji SUV i 4x4 tu neće ništa pomoći
Citiraj:
Autor abload Pregled postova
3) tipkao po mobitelu... vrlo moderno danas

ne znam zašto uporno pokušavate svaliti na gume a uopće ne znate što je bilo?
Da auti skreću tek tako od sebe i zabijaju se u ograde onda bi dnevno bilo par stotina sudara na autocesti...
Mi ne svaljujemo na gume a priori, ja ti govorim da sumnjam na gume u tom slučaju. Ti si jedini ovdje koji je isključiv i nisi voljan ni argumentirati ništa (ili krivo).

Recimo da razmišljaš i želiš kontrirati da nisu gume, spomenuo bi i vjetar kao realan čimbenik, pogotovo jer je bio SUV.


Citiraj:
Autor abload Pregled postova
Da auti skreću tek tako od sebe i zabijaju se u ograde onda bi dnevno bilo par stotina sudara na autocesti...
Par stotina sudara dnevno? Bože kako je teško uopće pokušati inteligentno s tobom razgovarati... Mission Impossible zapravo. Jel, par stotina puta dnevno imamo masnu cestu... siguran sam da si puno puta u životu čuo da je prva kiša nakon dugo suhog opasna za vozače, ali s obzirom da si jako isključiv i tvrdoglav, to ti nije ušlo u tvoju glavicu.

Citiraj:
Autor abload Pregled postova
prije ćeš se okrenuti i izletjeti pri 50-60 nego na autocesti... što auto brže vozi to je stabilniji i teže ga je izbaciti iz pravca... osnove fizike jel...
Vidi ovdje kako mu je velika brzina donjela stabilnost... doduše ostao je na pravcu
https://www.youtube.com/watch?v=e21ZjwZGjiQ

Koliko je auto stabilan na velikim brzinama ovisi jako puno o njegovoj konstrukciji, težištu, aerodinamici... malo je to preopćenito. Jednako kao što je preopćenito za reći "loše gume nikad nisu skrivile nijednu nesreću, sve su to vozači krivi"

Zadnje izmijenjeno od: Elven. 09.01.2022. u 12:42.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 12:39   #58948
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Gle dao sam dva jako česta razloga gdje vozač ''iznenada'' izgubi kontrolu nad vozilom. Iskreno, nije me uopće briga što, kako i zašto. Ali činjenica je da vidim sve više ''PremiJum'' vozila na čang-šlang gumama.
Upravo to. S obzirom da gume za taj auto o kojem pričam, idu ranga od 1000kn do 4500kn po komadu, ne bih se čudio da je došao kod vulkanizera, rekao 4 najbolje gume, kažu mu vulki "to će biti skoro 20,000kn", frend poludio jel on normalan, to su samo gume, bla bla i ugradio si neki MaxGrip ili tko zna šta... jer kako nije petrolhead i ne kuži se, vjerojatno je mislio "Imam Merca, 4x4, gume nisu bitne"...

Znači ja svoje temeljim na tome jer ga znam i znam kako vozi, pa mi je skroz čudno bilo što je izletio... naravno da je moguće da sam u krivu i da u tom pojedinom slučaju nisu gume, ali sam ga dao za primjer gdje je lako moguće da jesu gume. I puno puta do sada su bile u nesrećama.

Puno puta su već stručnjaci i forenzičari rekli da naša policija samo piše "nije prilagodio brzinu uvjetima na cesti" bez da se tu istražuje točno zašto je došlo do gubitka kontrole nad vozilom, i recimo jako bitno, kolliko je kvaliteta ceste utjecala na to.

Ne, naša polilcija je ko neka ekipa tu... vozite se 10kmh i bit će sve ok.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 12:42   #58949
abload
Banned
 
abload's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 27
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Mi ne svaljujemo na gume a priori, ja ti govorim da sumnjam na gume u tom slučaju.
pa zapravo ne sumnjaš nego si već donio zaključak što se dogodilo:
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ali po onome što je on opisao i što ja znam o njemu kao vozaču, taj sudar su skrivile gume...
po meni jako besmislen zaključak i zaključak zapravo ni ne treba donositi jer ti neznaš što je on radio po autu u tom trenutku.

može i guma biti problem ali tek kad pukne, ali voziti 130-140 i reći da je auto samo od sebe skrenuo... e to je već malo teže.
Pri toj brzini auto će bez problema "preletjeti" preko bilo kakve masnoće i sl. i neće se pomaknuti ni mm... masnoće su problem samo na lokalnim cestama kad se koči preko njih.

auto cesta je zapravo najsigurnija cesta i nije lako izletjeti, pogotovo ne sa suv-om koji ima velike gume, težak je i stabilan na cesti.
abload je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 13:03   #58950
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Super info, još podpitanje, vrijeme punjenja?

Bio sam nekaj bolestan pa nisam baš gledo pce
Evo c/p sa Telegrama

Citiraj:
Moj je long range, iz 2020., sada već gotovo dvije godine stara
13:13


Relacija Stuttgart-Zagreb u normalnim uvjetima negdje dvije pauze za punjenje od nekih 20-ak minuta do pola sata.
13:14

U zimskim uvjetima ti treba još jedna, jer se nešto energije koristi za zagrijavanje baterije i nutarnjeg prostora.
13:15

No uspio sam već i samo sa jednim punjenjem kod Salzburga doći iz Stuttgarta do Zagreba. No tu trebaš paziti da ti se sve poklopi.
13:16

Ja generalno vozim 10-ak posto iznad ograničenja (ili više), ako netko sporije vozi, znatno mu se povećava domet.
13:17

Ove nove trojke imaju desetak posto veći domet od moje, i imaju toplinsku pumpu koja gubitke zimi minimira. A i nešto brže pune od moje, tako da pauze mogu biti kraće.
13:19

A i mreža superchargera se pojačala sa novim 250kW punjačima na toj relaciji, tako da je moguće primjenjivati taktiku od više kratkih pauza (auto najbrže puni dok ima malo spremljene energije u bateriji, ako je baterija već dosta puna, onda se ostatak sve sporije puni), i time skratiti ukupno vrijeme potrošeno na punjenje..
13:23

E tako, nadam se da sam sve bitnije aspekte pokrio.. ((:
Dakle, jednostavni odgovor je oko dva punjenja +-, a komplicirani ovo gore ((:
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na